Ko je u pravu?

kosta1703

Veoma poznat
Poruka
13.699
Povucen pricom o radnicima , i direktorima, setio sam se zanimljivog dogadjaja koji mi je ispricao jedan od direktora:

Velika firma za nase uslove, 60 radnika, masinska radionica, servis za usluge, proizvodnja, veleprodaja........Prosek plata u firmi je za 30% veci nego u slicnim firmama.......

Radnik za strugom u masinskoj radionici radi izradu delova za proizvodnju, i ima platu od cca. 400 evra....
Za mesec dana obradi i napravi, recimo 200 delova.......
Direktoru se ucini da je njegovo zalaganje na poslu malo, te ga pozove na razgovor.
U razgovoru mu kaze da od sada vide nece dobijati platu, nego da ce biti placen po uradjenom delu i to 2,2 evra po jednom uradjenom delu.
Sledeci mesec radnik je zaradio 780 evra.....
Direktor ga je ponovo pozvao na razgovor, i saopstio da od ce od sledeceg meseca ponovo imati platu, koja ce iznositi 350 evra, i ogranicenje da za mesec dana mora uraditi isto onoliko delova kao za mesec kada je zaradio 780 evra(-10% maksimalno)...
 
Kako ko?Pa direktor :mrgreen: U privatnim firmama za radnike vaze samo 2 paragrafa(clana):
Paragraf 1 -Direktor ili Sef su uvek u pravu
Paragraf 2-ukoliko direktor ili sef nisu u pravu,automatski VAZI paragraf 1...:mrgreen:

A u "tim" firmama postoji i "razmena misljenja"...to ti je kad kod sefa odes sa tvojim misljenjem a vratis se sa NJEGOVIM!:hahaha::hahaha::hahaha:
 
Kako ko?Pa direktor :mrgreen: U privatnim firmama za radnike vaze samo 2 paragrafa(clana):
Paragraf 1 -Direktor ili Sef su uvek u pravu
Paragraf 2-ukoliko direktor ili sef nisu u pravu,automatski VAZI paragraf 1...:mrgreen:

A u "tim" firmama postoji i "razmena misljenja"...to ti je kad kod sefa odes sa tvojim misljenjem a vratis se sa NJEGOVIM!:hahaha::hahaha::hahaha:

I ja mislim da je direktor u pravu.NE ZBOG toga sto je direktor, nego zbog toga sto radnik na svom poslu ne daje sve od sebe.........
Inace nikako ne bih tu firmu nazvao "tom" firmom.U pitanju se veoma ozbiljan firma, sa veoma ozbiljnim i profesionalnim rukovodecim kadrom......
 
Sindlerova lista ista scena samo ga je direktor ubio.
Direktor mora da zna okvirni normativ za radno mesto tako da sto se mene tice nije u pravu.
Radnik nesme da dodje u poziciju ni jedan mesec da radi manje nego sto je uobicajeno za to mesto.
Tako da otkaz sledi direktoru.
Ko kontrolise radnika taj je kriv!
 
Sindlerova lista ista scena samo ga je direktor ubio.
Direktor mora da zna okvirni normativ za radno mesto tako da sto se mene tice nije u pravu.
Radnik nesme da dodje u poziciju ni jedan mesec da radi manje nego sto je uobicajeno za to mesto.
Tako da otkaz sledi direktoru.
Ko kontrolise radnika taj je kriv!

Donekle si u pravu.S tim sto je direktor ipak nasao nacin da sazna sta je normativ za to radno mesto.........
 
A koje je drugo mišljenje (iskaz, stav) prisutno osim direktorovog? Naslov navodi da postoji razmimoilaženje, dok je u tekstu je opisana samo jedna strana.

Radio nekada u firmi u kojo se plaćalo prebacivanje norme u proizvodnji. I prevare se ljudi, zapnu mesec-dva, treba im taj novac (za lečenje, deci za odeću il za ceh u kafani, kako kome), ali tu dođe začkoljica: premudri šef uspostavi novu normu, koja je u razini sa ostvarenim prebačajem. Onda se ljudi umire, posao im ide sve teže jer nije moguće na duže se trošiti kako bi se ispunila ta nova norma, ali tu i tamo nekom su neophodne te pare, zezne ostale, prebacuje normu neko vreme, kad i to postane nova norma. Onda se bolji radnici jednostavno pokupili i otišli gde su bolji uslovi (podnošljivije), za njima i oni manje produktivni jer ne mogu sami da dostignu norme. Firma ne radi već dve godine, a pomenuti šef je završio karijeru kada je morao da prima neke narkomane jer niko iole normalan (ko baš nije morao) nije više želeo da tu radi. I ovi ga isprebijali čim ih je malo iscimao. Inače sam protiv takvih stvari, ali za njega mi je drago što ga je to snašlo.

Direktor u tvojoj priči je pogrešio i prevario radnika. Može mu se, doduše, gde god da je, nije to samo odlika Sorabije. Nije u pravu, jer na učinak radnika ne utiču samo njegova obučenost i opšte psihofizičko stanje, kao ni tehničke mogućnosti opreme sa kojom radi i šta već; bitan detalj je svest o nagradi za taj svoj trud. Da sa razumemo, ne smatram zaradu (nadoknadu) nagradom za rad, ali uvećana zarada jeste šargarepa koja se podmeće pred nekoga. Potrudiću se više, i iznad granica svojih mogućnosti, jer znam da mi to donosi nešto, u ovom slučaju uvećane prihode zahvaljujući kojima npr ne moram da radim neke druge stvari, npr ne moram da spremam hranu, već mogu da priuštim restoran, ili izlazak na neki koncert koji će me više opustiti i odmoriti nego da sam u to vreme kunjao pred televizorom. Kada mi to oduzmeš ne možeš očekivati da moj učinak ostane isti.
 
Povucen pricom o radnicima , i direktorima, setio sam se zanimljivog dogadjaja koji mi je ispricao jedan od direktora:

Velika firma za nase uslove, 60 radnika, masinska radionica, servis za usluge, proizvodnja, veleprodaja........Prosek plata u firmi je za 30% veci nego u slicnim firmama.......

Radnik za strugom u masinskoj radionici radi izradu delova za proizvodnju, i ima platu od cca. 400 evra....
Za mesec dana obradi i napravi, recimo 200 delova.......
Direktoru se ucini da je njegovo zalaganje na poslu malo, te ga pozove na razgovor.
U razgovoru mu kaze da od sada vide nece dobijati platu, nego da ce biti placen po uradjenom delu i to 2,2 evra po jednom uradjenom delu.
Sledeci mesec radnik je zaradio 780 evra.....
Direktor ga je ponovo pozvao na razgovor, i saopstio da od ce od sledeceg meseca ponovo imati platu, koja ce iznositi 350 evra, i ogranicenje da za mesec dana mora uraditi isto onoliko delova kao za mesec kada je zaradio 780 evra(-10% maksimalno)...

E to je naš problem, pošto se u firmama ne rade merenja za normu, nego se plaćanje vrši ‚‚sad ovako -sad onako‚‚ uglavnom kako se vlasniku u datom trenutku učini da bi bilo dobro.
Za svaku promenu plaćanja, radniku je trebalo da se izda rešenje da se ta promena izvršila ali o tome neću ni da pričam, pošto kod nas većina preduzetnika ne sklopi čak ni Ugovor o radu sa radnikom, a kamoli nešto drugo, tako da nije žalosno bilo bi smešno.Ima čak i onih koji ‚‚kao‚‚ sklope Ugovor o radu sa radnikom ali taj ugovor nema nikakav zakonski osnov i svaki radnik bi za to mogao da ih tuži, ali ko će sad o tome da razmišlja.:roll:
 
Sindlerova lista ista scena samo ga je direktor ubio.
Direktor mora da zna okvirni normativ za radno mesto tako da sto se mene tice nije u pravu.
Radnik nesme da dodje u poziciju ni jedan mesec da radi manje nego sto je uobicajeno za to mesto.
Tako da otkaz sledi direktoru.
Ko kontrolise radnika taj je kriv!

Direktor treba da zna precizan normativ za pojedina radna mesta nema tu ništa okvirno, a za to postoje različite metode izračunavanja da bi se posao odradio kvalitetno za određeno vreme.... a ne ‚‚što brže‚‚ kao što je to kod nas slučaj.
 
Povucen pricom o radnicima , i direktorima, setio sam se zanimljivog dogadjaja koji mi je ispricao jedan od direktora:

Velika firma za nase uslove, 60 radnika, masinska radionica, servis za usluge, proizvodnja, veleprodaja........Prosek plata u firmi je za 30% veci nego u slicnim firmama.......

Radnik za strugom u masinskoj radionici radi izradu delova za proizvodnju, i ima platu od cca. 400 evra....
Za mesec dana obradi i napravi, recimo 200 delova.......
Direktoru se ucini da je njegovo zalaganje na poslu malo, te ga pozove na razgovor.
U razgovoru mu kaze da od sada vide nece dobijati platu, nego da ce biti placen po uradjenom delu i to 2,2 evra po jednom uradjenom delu.
Sledeci mesec radnik je zaradio 780 evra.....
Direktor ga je ponovo pozvao na razgovor, i saopstio da od ce od sledeceg meseca ponovo imati platu, koja ce iznositi 350 evra, i ogranicenje da za mesec dana mora uraditi isto onoliko delova kao za mesec kada je zaradio 780 evra(-10% maksimalno)...
Ово је класична кретенчина од директора. Радник је требало да му опали шамарчину, па онда да да отказ. Радна норма није максимална брзина рада, него оптимална брзина. Можеш да радиш на максималној брзини неко време ако си мотивисан, али не можеш годину дана, или цео живот, а да не прснеш. Директор је открио која је максимална брзина, па је онда максималну брзину прогласио за оптималну. Мислим, дебил.
 
Generalno:
Moram da vam uputim generalnu zamerku, a to je da prilicno povrsno citate tekst.......U onome sto sam napisao sasvim jasno stoji da su radnici u toj firmi placeni 30% VISE nego u drugim slicnim firmama na tim poslovima........
Jednostavan razlog za takve plate je zelja direktora firme da radnici u njegovoj firmi budu zadovoljni, ali i da se bore za svoj posao dajuci na njemu sve od sebe..
Kada taj podatak uzmete u obzir( a trebalo je od samog pocetka) onda prica dobija sasvim drugaciji ton......
Cak mislim da je direktor bio "velikodusan"(pod navodnicima posto ne mogu trenutno da nadjem adekvantniji izraz).Ja licno bih mu momentalno urucio radnicku knjizicu......
Razlika je jednostavno prevelika.
Ako imas platu od 400 evra i za to vreme uradis 200 nekih pozicija(200 je navedeno samo kao primer), a mesec dana posle toga kada radis na normu, BEZ prekovremenog rada uradis skoro duplo vise istih pozicija, ti si onda jednostavno radnik koji me zaje.bava, i zabusava.A takav zasluzuje da izleti kao kofer iz firme......
 
Poslednja izmena:

Naravno, ovo je posebno povrsno gledanje.........
Ali, kako nazvati drugacije firmu, koja je od jednostavne radionice pre 30 godina narasla na firmu od 60 radnika(sad u vreme krize ih ima 40), koja izvozi za Francusku, Poljsku, Egipat, Bugarsku Rumuniju.............Firmu koja vrsi usluge popravke i reparacije cak za korisnike iz Francuske..Firmu u kojoj nikada nije bilo nijednog neprijavljenog radnika, firmu koja nikad nijedan dan nije kasnila sa isplatom plata, doprinosa ili rata uzetih kredita......
Ali dobro, ti si zuljala gu.zicu 4 godine u nekoj skoli, pa ti bolje znas.....:dash::dash:
 
Generalno:
Moram da vam uputim generalnu zamerku, a to je da prilicno povrsno citate tekst.......U onome sto sam napisao sasvim jasno stoji da su radnici u toj firmi placeni 30% VISE nego u drugim slicnim firmama na tim poslovima........
Jednostavan razlog za takve plate je zelja direktora firme da radnici u njegovoj firmi budu zadovoljni, ali i da se bore za svoj posao dajuci na njemu sve od sebe..
Kada taj podatak uzmete u obzir( a trebalo je od samog pocetka) onda prica dobija sasvim drugaciji ton......
Cak mislim da je direktor bio "velikodusan"(pod navodnicima posto ne mogu trenutno da nadjem adekvantniji izraz).Ja licno bih mu momentalno urucio radnicku knjizicu......
Razlika je jednostavno prevelika.
Ako imas platu od 400 evra i za to vreme uradis 200 nekih pozicija(200 je navedeno samo kao primer), a mesec dana posle toga kada radis na normu, BEZ prekovremenog rada uradis skoro duplo vise istih pozicija, ti si onda jednostavno radnik koji me zaje.bava, i zabusava.A takav zasluzuje da izleti kao kofer iz firme......

Znaš šta, ako već postavljaš temu moraš je napisati tako da je SVI razumeju, a ne da praviš od ljudi budale:roll: kao sad si ti pametan a svi ostali su glupi i površni.Ako imaš već postavljene postove i ti posle nekoliko kažeš ljudima, da to nije to, što si ti mislio onda nije problem u njima, već u tebi, jer nisi bio jasan u postavci teme.A trebalo bi da ti bude čast što je bilo koga zainteresovalo to što si postavio a ne da ideš đonom po ljudima koji su postovali,slagao se ti sa njihovim mišljenjem ili ne.
Toliko od malog zvocala, koje više neće postovati na tvojim temama.:metla:
 
Prosečan radnik ne živi za firmu, već od zarade koju iz te firme donosi. Nije na radniku da daje "sve od sebe", bez obzira koliko je plaćen u odnosu na druge radnike, već da ispunjava koliko se očekuje od njega od te firme i na tom radnom mestu, za tu zaradu, što ti doduše kažeš, ali u ozbiljnim i šta već firmama se ne bave apstraktnim pojmovima, već te upute koliko se očekuje od tebe (koliko jedinica proizvodnje). Govorimo o radniku za strugom, ne o kreativnom direktoru ili razvojnom inženjeru. Zaista, ako je neko 30 godina u poslu a prepušta radnicima da sami sebi postavljaju norme (inače kako bi taj radio sa prvopomenutim učinkom?) onda za njega mogu reći samo da je predobar (ostali izrazi koji mi nailaze su pomalo uvredljivi, što nn direktor ipak ne zaslužuje).

Ne znam koliko je ovo tebi površno mišljenje, ali primer koji si opisao je klasično vaćarenje. Ako sebe smatraš ozbiljnim, onda ti određuješ norme i reaguješ ukoliko si nezadovoljan njima. Zakon ti dozvoljava da uručiš opomenu pred otkaz zbog neispunjenja radnih zadataka, tako nešto, to ionako sada dele pri prijemu novih radnika. I kao što je već pisano, pravi razliku između maksimalnog i optimalnog učinka. Postoji razlika između rada za fiksnu platu i po učinku, oba sa svojim prednostima i manama, kako za zaposlene, tako i za poslodavce, a jedna od bitnih odlika potonjeg je da nije konstantan: neko će ovaj mesec raditi više da bi sledećeg mogao manje. Ako mu tu višu normu postaviš kao stalnu, neće da izdrži dugo.

I još nešto: krenuo si da hvališ firmu i profesionalnost. A sada se stavi u poziciju nekog drugog radnika te firme, ne ovog iz priče. On vidi kako je tretiran njegov kolega, kome je u dva meseca povećana norma 75%, a plata smanjena 12,5%. On je tada: 1)srećan, nek komšiji crkne krava; 2) indiferentan; 3)uplašen šta njega čeka. Glasam za 3), jer bez obzira na sva dobra iskustva sa firmom, a kako već pominješ da je broj zaposlenih smanjen za trećinu, njegov moral je uništen. A to ima dalekosežne posledice na radni učinak svih zaposlenih. Koji doduše prvo skoči, kad dođe do sličnih kritičnih situacija na radnom mestu, svi se uzentaju za svoj posao, ali nakon toga pada ispod pređašnjeg nivoa, u skladu sa moralom i entuzijazmom. Nije sve u zaradi.
 
Znaš šta, ako već postavljaš temu moraš je napisati tako da je SVI razumeju, a ne da praviš od ljudi budale:roll: kao sad si ti pametan a svi ostali su glupi i površni.Ako imaš već postavljene postove i ti posle nekoliko kažeš ljudima, da to nije to, što si ti mislio onda nije problem u njima, već u tebi, jer nisi bio jasan u postavci teme.A trebalo bi da ti bude čast što je bilo koga zainteresovalo to što si postavio a ne da ideš đonom po ljudima koji su postovali,slagao se ti sa njihovim mišljenjem ili ne.
Toliko od malog zvocala, koje više neće postovati na tvojim temama.:metla:

Izgleda da ti ne znas najbolje da citas(tj. izgleda NIJE problem u tome da povrsno citas).U PRVOM komentaru, koji naravno NISI detaljno procitala, jasno pise da su radnici bili placeni 30% VISE nego u drugim slicnim firmama......
To sto tebe vredja kada se ukaze na povrsno citanje, mnogo vise govori o tebi, i to sasvim u prilog moje vec jednom izrecene tvrdnje na jednoj prethodnoj temi........Da se ne ponavljam , znas ti to i sama.......:rtfm:
 
Prosečan radnik ne živi za firmu, već od zarade koju iz te firme donosi. Nije na radniku da daje "sve od sebe", bez obzira koliko je plaćen u odnosu na druge radnike, već da ispunjava koliko se očekuje od njega od te firme i na tom radnom mestu, za tu zaradu, što ti doduše kažeš, ali u ozbiljnim i šta već firmama se ne bave apstraktnim pojmovima, već te upute koliko se očekuje od tebe (koliko jedinica proizvodnje). Govorimo o radniku za strugom, ne o kreativnom direktoru ili razvojnom inženjeru. Zaista, ako je neko 30 godina u poslu a prepušta radnicima da sami sebi postavljaju norme (inače kako bi taj radio sa prvopomenutim učinkom?) onda za njega mogu reći samo da je predobar (ostali izrazi koji mi nailaze su pomalo uvredljivi, što nn direktor ipak ne zaslužuje).

Ne znam koliko je ovo tebi površno mišljenje, ali primer koji si opisao je klasično vaćarenje. Ako sebe smatraš ozbiljnim, onda ti određuješ norme i reaguješ ukoliko si nezadovoljan njima. Zakon ti dozvoljava da uručiš opomenu pred otkaz zbog neispunjenja radnih zadataka, tako nešto, to ionako sada dele pri prijemu novih radnika. I kao što je već pisano, pravi razliku između maksimalnog i optimalnog učinka. Postoji razlika između rada za fiksnu platu i po učinku, oba sa svojim prednostima i manama, kako za zaposlene, tako i za poslodavce, a jedna od bitnih odlika potonjeg je da nije konstantan: neko će ovaj mesec raditi više da bi sledećeg mogao manje. Ako mu tu višu normu postaviš kao stalnu, neće da izdrži dugo.

I još nešto: krenuo si da hvališ firmu i profesionalnost. A sada se stavi u poziciju nekog drugog radnika te firme, ne ovog iz priče. On vidi kako je tretiran njegov kolega, kome je u dva meseca povećana norma 75%, a plata smanjena 12,5%. On je tada: 1)srećan, nek komšiji crkne krava; 2) indiferentan; 3)uplašen šta njega čeka. Glasam za 3), jer bez obzira na sva dobra iskustva sa firmom, a kako već pominješ da je broj zaposlenih smanjen za trećinu, njegov moral je uništen. A to ima dalekosežne posledice na radni učinak svih zaposlenih. Koji doduše prvo skoči, kad dođe do sličnih kritičnih situacija na radnom mestu, svi se uzentaju za svoj posao, ali nakon toga pada ispod pređašnjeg nivoa, u skladu sa moralom i entuzijazmom. Nije sve u zaradi.

Sve sto si naveo potpuno stoji, samo je problem u jednom.......
Ja sam takodje jasno naveo, u prvom komentaru, da je direktor POSUMNJAO u produktivnost radnika.
Ja u svom prvom komentaru nisam detaljno objasnjavao zbog cega on to nije znao ranije, jer bi prosto bilo suvise teksta, a i nema veze sa poentom price. Ali da kazemo(ono sto si mogao da pretpostavis i sam) da je osvojen novi prozivod, da je obrada na strugu deo tog novog proizvodnog procesa i da normativi nisu odmah bili sasvim poznati......
Eksplicitni normativi za rad na strugu ne postoje, iz razloga kvaliteta obrade, broja obradjenih strana, broja podesavanja struga, okretanja obradjenog predmeta isl.....

Ja sam samo istakao dogadjaj, kao plastican primer radnika kome je svaka plata uvek mala, i koji se uglavnom rukovodi devizom:" nikada oni mene nece tako malo platiit koliko ja malo mogu da radim"....
A takvi su kod nas u velikoj vecini......
A sto se tice drugih radnika, ja se takodje slazem sa tobom da taj radnik treba da se plasi za svoj posao......Taj strah treba da dovede do ostvarivanja optimalnih rezultata na tom poslu, sto je u najboljem interesu i radnika i direktora.
Znas za onu staru pouku?
Kada bi Cezar na svojim vojnim pohodima nacuo da se sprema pobuna u njegovoj vojsci(saznao od spijuna, video komesanja), odmah bi iz stroja izveo nekoliko NAJBOLJIH boraca i pogubio ih.....

Zakljucak izvuci sam......
 
Drugi put razjasni priču od početka i ako misliš da je nešto nebitno svejedno napiši to, da ne bi toliko pretpostavljali. Doduše, svako će birati svoju polovinu podataka koje pružiš i koristiti ih u skladu sa svojim odgovorom, ali to je diskusija. Iz tvog prvog posta se, npr, teško zaključuje da se radi baš o devizi koju spominješ. Ja bih rado dalje raspredao o razlikama između optimalnog i minimalnog učinka, ali kako kada to nije tema?

I nisi me razumeo za strah koji takav postupak izaziva kod kolega, te se ponavljam: nakon početnog porasta (zbog straha) radni učinak će opasti ispod vrednosti koju je imao pre kritičnog događaja. Strah na duže staze negativno utiče na čoveka, u bilo čemu. A atmosfera straha na radnom mestu motiviše jedino na beganje sa istog. S tim što uvek prvo odlaze najbolji. Tako da je direktor iz priče trebao da to odradi sa malo više šlifa (naravno, ovo je samo moje mišljenje), jer ovako deluje kao iživljavanje nad radnikom.
 
Poslednja izmena:
Generalno:
Moram da vam uputim generalnu zamerku, a to je da prilicno povrsno citate tekst.......U onome sto sam napisao sasvim jasno stoji da su radnici u toj firmi placeni 30% VISE nego u drugim slicnim firmama na tim poslovima........
Jednostavan razlog za takve plate je zelja direktora firme da radnici u njegovoj firmi budu zadovoljni, ali i da se bore za svoj posao dajuci na njemu sve od sebe..
Kada taj podatak uzmete u obzir( a trebalo je od samog pocetka) onda prica dobija sasvim drugaciji ton......
Да, у праву си, извини.
 

Back
Top