Vatikan i „istina"

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Iznenadna najava posete zagrebačkog nadbiskupa, kardinala hrvatskog Josipa Bozanića, sistemu kleroustaških logora genocida Stara Gradiška-Jasenovac, a zatim i prva poseta katoličkog velikodostojnika, izazvali su veliki interes, s obzirom na to da papa prilikom dve posete Hrvatskoj to nije učinio!





Prilikom posete, zakasnele više od 60 godina, hrvatski kardinal, koji je redovno učestvovao u obeležavanju stradanja ustaških zločinaca u Blajburgu, izjavio je: „Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemisanja. Ne dolazimo izneti - premda to od nas neki i dalje traže - izvinjenja, opravdanja ili politička stanovišta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu." Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

Kada je kardinal Franjo Kuharić objavio spremnost dijaloga radi utvrđivanja istine, obratio sam mu se pismom 9. januara 1990, s predlogom da se krene u razmatranje činjenica sa konkretnim predlozima. Na pismo je odgovorio sekretar dr Stjepan Kožul: „Naša će crkva u novim uslovima nastojati, na svoj račun i za vlastitu analizu istorijskih događaja, da sabere relevantne podatke o svemu što se događalo i te će podatke pružiti javnosti kada bude dovršen posao. Do tada ih ne ustupa, jer smatra da ima autorsko pravo na ono što radi. Zato nije moguće udovoljiti vašem zahtevu."

To je bio kraj dijaloga!

Posle neuspelog pokušaja dijaloga istine sa Kuharićem, generalnim vikarom biskupom dr Đurom Kokšom, glavnim i odgovornim urednikom katoličkog nedeljnika „Glas koncila" Živkom Kustićem, kao i objavljivanja četvorotomnog dela „Ustaški zločini genocida i suđenje Andriji Artukoviću" i dvotomnog „Misija Vatikana u Nezavisnoj državi Hrvatskoj", rešio sam da treba pokušati dijalog sa Vatikanom. Tek posle zvanične akreditacije kod Svete stolice za istraživača zločina u toku Drugog svetskog rata, primljen sam 12. juna 1990. kod prefekta Vatikanske arhive Jozefa Mecgera.

Stavio sam na sto rukopis moje knjige „Uloga Vatikana u NDH"‚ koja je tada bila još neobjavljeni rukopis i optužnica protiv Vatikana. Pozivajući se na biblijsku dogmu „Istina će vas osloboditi", predložio sam da rukopis pregledaju i izrazio spremnost da sve ono što mi dokažu da nije istinito odmah izbacim iz rukopisa, u očekivanju da će mi staviti na raspolaganje dokumenta za koja znam da postoje, ali koja su za mene bila nedostupna. Na samom početku razgovora, padre je saopštio, u prisustvu savetnika Ambasade SFRJ pri Svetoj stolici, da mi stoje na raspolaganju dokumenta Vatikana samo do 1922!!! Nije vredelo ni moje objašnjenje da sam istraživač zločina u Drugom svetskom ratu. Monsinjor je bio kategoričan: „To je odluka svetog oca. Ne smem ni usta otvoriti! Vatikan se ne bavi istraživanjem prošlosti!"

Dr Milan Bulajić, predstavnik SANU na suđenju Andriji Artukoviću za Jasenovac

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=81034&sectionId=37

Ubice i lopovi ne veruju u Boga.Vatikanski velikodostojnici su najveći lopovi na ovom delu globusa i zbog sopstvene pohlepe nikad neće priznati kriminal i zločine koji su počinjeni od njihove pastve i u njihovo ime.
 
Iznenadna najava posete zagrebačkog nadbiskupa, kardinala hrvatskog Josipa Bozanića, sistemu kleroustaških logora genocida Stara Gradiška-Jasenovac, a zatim i prva poseta katoličkog velikodostojnika, izazvali su veliki interes, s obzirom na to da papa prilikom dve posete Hrvatskoj to nije učinio!





Prilikom posete, zakasnele više od 60 godina, hrvatski kardinal, koji je redovno učestvovao u obeležavanju stradanja ustaških zločinaca u Blajburgu, izjavio je: „Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemisanja. Ne dolazimo izneti - premda to od nas neki i dalje traže - izvinjenja, opravdanja ili politička stanovišta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu." Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

Kada je kardinal Franjo Kuharić objavio spremnost dijaloga radi utvrđivanja istine, obratio sam mu se pismom 9. januara 1990, s predlogom da se krene u razmatranje činjenica sa konkretnim predlozima. Na pismo je odgovorio sekretar dr Stjepan Kožul: „Naša će crkva u novim uslovima nastojati, na svoj račun i za vlastitu analizu istorijskih događaja, da sabere relevantne podatke o svemu što se događalo i te će podatke pružiti javnosti kada bude dovršen posao. Do tada ih ne ustupa, jer smatra da ima autorsko pravo na ono što radi. Zato nije moguće udovoljiti vašem zahtevu."

To je bio kraj dijaloga!

Posle neuspelog pokušaja dijaloga istine sa Kuharićem, generalnim vikarom biskupom dr Đurom Kokšom, glavnim i odgovornim urednikom katoličkog nedeljnika „Glas koncila" Živkom Kustićem, kao i objavljivanja četvorotomnog dela „Ustaški zločini genocida i suđenje Andriji Artukoviću" i dvotomnog „Misija Vatikana u Nezavisnoj državi Hrvatskoj", rešio sam da treba pokušati dijalog sa Vatikanom. Tek posle zvanične akreditacije kod Svete stolice za istraživača zločina u toku Drugog svetskog rata, primljen sam 12. juna 1990. kod prefekta Vatikanske arhive Jozefa Mecgera.

Stavio sam na sto rukopis moje knjige „Uloga Vatikana u NDH"‚ koja je tada bila još neobjavljeni rukopis i optužnica protiv Vatikana. Pozivajući se na biblijsku dogmu „Istina će vas osloboditi", predložio sam da rukopis pregledaju i izrazio spremnost da sve ono što mi dokažu da nije istinito odmah izbacim iz rukopisa, u očekivanju da će mi staviti na raspolaganje dokumenta za koja znam da postoje, ali koja su za mene bila nedostupna. Na samom početku razgovora, padre je saopštio, u prisustvu savetnika Ambasade SFRJ pri Svetoj stolici, da mi stoje na raspolaganju dokumenta Vatikana samo do 1922!!! Nije vredelo ni moje objašnjenje da sam istraživač zločina u Drugom svetskom ratu. Monsinjor je bio kategoričan: „To je odluka svetog oca. Ne smem ni usta otvoriti! Vatikan se ne bavi istraživanjem prošlosti!"

Dr Milan Bulajić, predstavnik SANU na suđenju Andriji Artukoviću za Jasenovac

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=81034&sectionId=37

Ubice i lopovi ne veruju u Boga.Vatikanski velikodostojnici su najveći lopovi na ovom delu globusa i zbog sopstvene pohlepe nikad neće priznati kriminal i zločine koji su počinjeni od njihove pastve i u njihovo ime.

e nek su ovi nasi iz spc sve dobrice i postenjacine:dash:
sve bih ja to zabranio
 
Vili Brant je jedini koji se zaista izvinio,samo takvo izvinjenje je pravo izvinjenje...
Ova izvinjenja sto se furaju po Balkanu sada su bezvezna,bolje i da ne dajes izvinjenje ako ti je takvo k'o u Tadica,Mesica i Marovica.

Tako da,nista neocekivano od Bozanica....
 
ne sporim to,samo sam rekao da to radi svaka crkva tj vera
Та релативизација, долази од незаинтересованости за истину или из незнања. Поред од државе формираног екуменистичког Православља, постојио и катакомбно Истинско Правосалвље, које нема везе(ни суштинске ни пословне) са јеретицима из Ватикана и Брисела.

Христова Црква(Православна) ће остати до краја века, али ће бити све мања и невидљивија за масе навучене на уживање и медијску хипнозу.
 
Iznenadna najava posete zagrebačkog nadbiskupa, kardinala hrvatskog Josipa Bozanića, sistemu kleroustaških logora genocida Stara Gradiška-Jasenovac, a zatim i prva poseta katoličkog velikodostojnika, izazvali su veliki interes, s obzirom na to da papa prilikom dve posete Hrvatskoj to nije učinio!





Prilikom posete, zakasnele više od 60 godina, hrvatski kardinal, koji je redovno učestvovao u obeležavanju stradanja ustaških zločinaca u Blajburgu, izjavio je: „Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemisanja. Ne dolazimo izneti - premda to od nas neki i dalje traže - izvinjenja, opravdanja ili politička stanovišta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu." Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

Kada je kardinal Franjo Kuharić objavio spremnost dijaloga radi utvrđivanja istine, obratio sam mu se pismom 9. januara 1990, s predlogom da se krene u razmatranje činjenica sa konkretnim predlozima. Na pismo je odgovorio sekretar dr Stjepan Kožul: „Naša će crkva u novim uslovima nastojati, na svoj račun i za vlastitu analizu istorijskih događaja, da sabere relevantne podatke o svemu što se događalo i te će podatke pružiti javnosti kada bude dovršen posao. Do tada ih ne ustupa, jer smatra da ima autorsko pravo na ono što radi. Zato nije moguće udovoljiti vašem zahtevu."

To je bio kraj dijaloga!

Posle neuspelog pokušaja dijaloga istine sa Kuharićem, generalnim vikarom biskupom dr Đurom Kokšom, glavnim i odgovornim urednikom katoličkog nedeljnika „Glas koncila" Živkom Kustićem, kao i objavljivanja četvorotomnog dela „Ustaški zločini genocida i suđenje Andriji Artukoviću" i dvotomnog „Misija Vatikana u Nezavisnoj državi Hrvatskoj", rešio sam da treba pokušati dijalog sa Vatikanom. Tek posle zvanične akreditacije kod Svete stolice za istraživača zločina u toku Drugog svetskog rata, primljen sam 12. juna 1990. kod prefekta Vatikanske arhive Jozefa Mecgera.

Stavio sam na sto rukopis moje knjige „Uloga Vatikana u NDH"‚ koja je tada bila još neobjavljeni rukopis i optužnica protiv Vatikana. Pozivajući se na biblijsku dogmu „Istina će vas osloboditi", predložio sam da rukopis pregledaju i izrazio spremnost da sve ono što mi dokažu da nije istinito odmah izbacim iz rukopisa, u očekivanju da će mi staviti na raspolaganje dokumenta za koja znam da postoje, ali koja su za mene bila nedostupna. Na samom početku razgovora, padre je saopštio, u prisustvu savetnika Ambasade SFRJ pri Svetoj stolici, da mi stoje na raspolaganju dokumenta Vatikana samo do 1922!!! Nije vredelo ni moje objašnjenje da sam istraživač zločina u Drugom svetskom ratu. Monsinjor je bio kategoričan: „To je odluka svetog oca. Ne smem ni usta otvoriti! Vatikan se ne bavi istraživanjem prošlosti!"

Dr Milan Bulajić, predstavnik SANU na suđenju Andriji Artukoviću za Jasenovac

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=81034&sectionId=37

Ubice i lopovi ne veruju u Boga.Vatikanski velikodostojnici su najveći lopovi na ovom delu globusa i zbog sopstvene pohlepe nikad neće priznati kriminal i zločine koji su počinjeni od njihove pastve i u njihovo ime.

Ili to ustaško sveštenstvo pokušava da spreči približavanje Rima Beogradu i Moskvi?
Povrh svega, i katoličanstva i Vatikana, Hrvati su najpre Hrvati.
 
Iznenadna najava posete zagrebačkog nadbiskupa, kardinala hrvatskog Josipa Bozanića, sistemu kleroustaških logora genocida Stara Gradiška-Jasenovac, a zatim i prva poseta katoličkog velikodostojnika, izazvali su veliki interes, s obzirom na to da papa prilikom dve posete Hrvatskoj to nije učinio!





Prilikom posete, zakasnele više od 60 godina, hrvatski kardinal, koji je redovno učestvovao u obeležavanju stradanja ustaških zločinaca u Blajburgu, izjavio je: „Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemisanja. Ne dolazimo izneti - premda to od nas neki i dalje traže - izvinjenja, opravdanja ili politička stanovišta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu." Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

Kada je kardinal Franjo Kuharić objavio spremnost dijaloga radi utvrđivanja istine, obratio sam mu se pismom 9. januara 1990, s predlogom da se krene u razmatranje činjenica sa konkretnim predlozima. Na pismo je odgovorio sekretar dr Stjepan Kožul: „Naša će crkva u novim uslovima nastojati, na svoj račun i za vlastitu analizu istorijskih događaja, da sabere relevantne podatke o svemu što se događalo i te će podatke pružiti javnosti kada bude dovršen posao. Do tada ih ne ustupa, jer smatra da ima autorsko pravo na ono što radi. Zato nije moguće udovoljiti vašem zahtevu."

To je bio kraj dijaloga!

I onda se izvine i kao da nista nije bilo. :) Da, da, i onda je mrmot zavio cokoladu. :)
 
ладно баја дошао у јасеновац да изједначи усташе и партизане! дакле, хрвати стварно имају велики проблем, ако се коначно не дистанцирају од усташтва и геноцида, враг ће однети шалу......
 
Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve"

Ili drugim rečima, ko razume-shvatiće.
Šta je ovim Bozanić hteo da naglasi? Kako možda među Hrvatima koljačima iz Jasenovca, ima, gle čuda i katolika!! :eek:
Pa eto, pogotovo se od njih, uvaženi kardinal grozi i užasava....
A ovi ostali zločinci iz logora? Oni su bili valjda "samo Hrvati" pa za njih i nije čudo...:roll:

Fuj:thumbdown:
 
Šta radi?Podstiče pripadnike jednog naroda da pljačkaju i ubijaju u njihovo ime a posle pokupe dragocenosti ubijenih?Ne bih rekao,katolici su jedinstveni po zločinima koje su počinili kroz istoriju,od Inkvizicije do danas.

Tačno..

Prof. dr Novica Vojinović, koji je kao dijete sa cijelom svojom porodicom 1941.godine bio zatočenik ustaškog logora smrti silos kod Čapljine napisao je u svojoj knjizi “Srpske jame u Prebilovcima” sledeće:

"Katolički pop Srećko Perić iz samostana Gorica kod Livna rekao je jedne nedelje u junu 1941.godine sa crkvenog oltara u manastiru Gorici sakupljenim vjernicima da počnu sa pokoljem Srba riječima:
-Braćo Hrvati, idite i koljite sve Srbe.Najprije zakoljite moju sestru koja je udata za Srbina, a onda sve Srbe odreda.Kad ovaj posao završite dođite k meni u crkvu gdje ću vas ispoviditi i pričestiti pa će vam onda svi grijesi biti oprošteni.
U samostanu Petričevac kod Banje Luke boravio je fratar Filipović.Kada je 8.februara 1942.godine stigla na ovaj teren Pavelićeva “tjelesna bojna”, Filipović je sa ustaškim natporučnikom Zelićem pozdravio riječima:
-Ubijajte, a ja ću vas razriješiti grijeha.
Zatim je sa njima pošao na ubijanje Srba u selima oko Banje Luke: Drakulić, Motika, Pavlovac, Han-kola i druga.U jesen iste godine Filipović se pojavio kao ustaški natporučnik pod imenom Miroslav Majstorović u jasenovačkom logoru,i za njega su logoraši kazivali da je bio jedan od najvećih mučitelja i pravi monstrum od čovjeka.On je klao i ubijao Jevreje, Srbe i Cigane, a lično je zaklao 56 Jevreja na radu u Bistrici.
Sličan njemu bio je i fra Zvonko Brekalo, zatim pop-koljač Vjekoslav Šimić koga su po zlu zapamtili Kninska krajina i Bosansko Grahovo.
Fratar dr Petar Berkovic bio je u kninskom kraju pravi vođa ustaša koljača, koji je sa ustašama išao kninskim ulicama pod puškom i u odijelu ustaše.
Fratar A.Ćosić bio je organizator ustaške milicije u Kotor-Varoši, i pozivao je katolike sa crkvenog oltara na pokolj Srba.On je od generala Metikoša tražio ispomoć u ustašama, a sa dvojicom Gutića-Viktorem i bratom mu Blažom,počinio je mnoga zlodjela u ovom kraju.
Fratar Ante Klarić, govorio je Hrvatima sa crkvenog oltara:
-Vi ste babe, jer niste do sada ubili ni jednog Srbina.
Lično je dolazio u srpska sela, sakupljao Srbe kao ustaški tabornik, postrojavao ih i naređivao da jedan drugoga šamaraju i psuju, a zatim naredio da se svi poslije mučenja od nekoliko dana poubijaju.
Jedan od zakletih ustaša i misionara bio je i fra Silvestar Zubić, katiheta Vukovarske gimnazije, kasnije “pobočnik” ustaškog logora u Vukovaru.Svoja predavanja u Gimnaziji koristio je za propaganda fašizma i ustaštva a ne za predavanja o evanđelju i vjerskoj dogmatici.
Rasadišta ustaškog pokreta bili su franjevački manastiri u Sinju, Šibeniku, Makarskoj i Dubrovniku.Znatan broj kleroustaša nikao je upravo u tim manastirima.
Karakterističan je ustaški “rad” Petra Glavaša iz samostana Sv.Marije u Sinju, koji je pored zločina prema srpskom narodu bio još i njemački špijun.Kada mu je 1945.godine suđeno, on je dao izjavu karakterističnu za cijelu katoličku crkvu:
-Što nam se od ordinarijata pisalo mi smo narodu čitali..morali smo izvršavati naloge biskupa.Dobijali smo ih nekada u “Listu biskupije” a nekad preko dekana.Naredba Stepinca preko radija da se narod bori za Hrvatsku bila je direktiva klera u političkom pogledu…
Jedan od popova-koljača bio je metkovački župnik, dekan fra dr Vlado Bilobrk, koji je već 1935.godine u Belgiji postao zakleti ustaša.On je prije rata u Neretvi stvorio ilegalne ustaške organizacije pri čemu su ga pomagali i don Ćiro Bubić, don Mato Šinković, don Martin Gudelj, fra Božidar Simić, don Petar Antić i poznati ustaški koljači Jakov Alač, Ante Jelavić, Ante Vujica i mnogi drugi.Fra Bilobrk je za vrijeme kapitulacije Kraljevine Jugoslavije napadao jugoslovenske vojnike u vozu kod stanice Gabela.Bio je naoružan puškom, išao po selima i nagovarao seljake da sjekirama vilama i kosama pobiju vojnike, jer tobože prijeti opasnost od četnika.On je već krajem aprila 1941.godine organizovao pokolj Srba u Neretvi, kada je pobijeno sedamnaestoro Srba.
Na prijavu fra Bilobrka Nijemci su 18.oktobra 1943.godine objesili o telegrafske stubove duž pruge Metkovič-Rogotin 24 neretvanska rodoljuba, a na njegov pristanak poklano je u Šipku, Ćulumu i Pelješkom Blatu krajem 1943.godine 107 žena, djece i staraca.On je sa fra Rokom Roncem i don Martinom Gudeljom bio inicijator ustaških klanja u Metkoviću i okolini.Vršio je katoličenje pravoslavnih, ali sam nije bio pristalica toga-radije ih je ubijao nego katoličio.Kad su mu Srbi, iz straha da sačuvaju glave, dolazili da pređu u katoličku vjeru, on im je odgovarao:
-Džabe vam je da se pokrštavate jer ćemo vas ionako sve pobiti."
 
U avgustu 1941.godine držao je govor pravoslavnima koji su došli u katoličku crkvu po njegovom nalogu i tom prilikom govorio:
-Ima nekih kukavica koji kažu da ne valja nagoniti Srbe da se katoliče i da nije ljudski ubijati.Ja vam međutim tvrdim drukčije: prelaziti na katoličku vjeru mora sve, jer druga vjera ne smije postojati, a niti će ma tko ostati živ tko neće katoličku vjeru.Ljude ubijati nije grehota, nego moramo sve poubijati što nam smeta i potpuno očistiti našu zemlju.
Tu su pored Bilobrka djelovali i ustaški i mnogi drugi sveštenici: fra Bone Jelavić, fra Nikola Ivanković, fra Julije Kožul, fra Serafim Vištica, fra Oton Knezović, fra Rade Glavaš, te donovi: Ilija Tomas, Jure Vrdoljak, Ante Čule i mnogi drugi.
Iz franjevačkih samostana izašli su i takvi ustaški vaspitanici kao što su: Jozo Dumadžić, Stanko Vasilj, Niko Filipović, čapljinski tabornik i Franjo Vego, čapljinski logornik , Rudo Vrdoljak, Dane Miloš, Slavko Šušak, Franjo Nevistić i drugi.
Fra Brano Smoljan u Ljubuškom bio je gvardijan samostana Sv.Ante na Humcu, zakleti ustaša, koji je vjerovao da je “bog sa ustašama i poglavnikom”.
Fra Bogomir Zlopaša, iz prvih redova ustaškog pokreta, je sa crkvene slave kod Ljubuškog na dan Sv.Ante poslao telegram Paveliću i ministru Artukoviću sa sadržinom:
-Sa veličanstvene proslave Sv.Ante na Humcu kod Ljubuškog pozdravlja vas 20.000
prisutnih uvijek spremnih umrijeti za vas i za domovinu.

U Bugojnu je fra Silvije Franković sarađivao sa ustaškim koljačima u likvidacijama Srba u svome kraju.Jednom su ga pitali zloglasni ustaše-koljači Božica Križanac, Ivo Jercl i Perica Kutleša, kad će ih ispovijediti, a fra Silvije im je odgovorio:
-Za vas je još rano da se ispovidite.Kad sve uredite onda dođite pa ću vas ispoviditi…Šteta što nismo prije poklali muslimane pa onda Srbe…
A kad se kotarski predstojnik u Bugojnu htio ispovjediti kod fra Silvija Frankovića, rekavši mu da je ubio samo 14 Srba, fra Silvije mu je odgovorio:
-Kad ubiješ 40, onda dođi i sve ću ti oprostiti.
Po zlu poznati sveštenici u okolini Livna, osim Perića bili su još i Borivoje Mač, župnik u Viduši, fra Bono Grebenarović, župnik u Podhumu, fra Viktor Baltić, župnik u Ljubunčiću i don Božo Šimleša, župnik župe Šištani.
Isto tako poznati bili su i fra Ignacije Penavić iz Širokog Brijega (Lištica) koji je podsticao sa oltara katolike protiv Srba, zatim fra Zdravko Zovko, fra Marinko Jelčić, fra Trpimir Musa i drugi.
Tu je bio i Srećko Granić profesor Gimnazije i njemački prevodilac, gvardijan manastira.Sa njim je bio i fra Nikola Ivanković, župnik iz Jablanice, predratni ustaša, učesnik pokolja Srba u Nevesinju 1941.godine.On je pred sudom 1945.godine priznao i ovo:
-U Studencima 1941.godine prije kapitulacije Jugoslavije, sa don Jurom Vrdoljakom stvorili smo plan kako da se razoruža jugoslovenska vojska u Čapljini.Trinaestog aprila 1941.godine došao sam don Juri gdje je bio ustaški kapetan Barišić, jugoslovenski oficir.Tu smo stvorili plan napada.
Na suđenju u Mostaru kao ratnom zločincu 1946.godine utvrđeno je da je fra Ivanković sa Jurom Vrdoljakom iz Studenaca u ljubuškom i čapljinskom srezu pomoću ustaških naoružanih odreda razoružavao jugoslovensku vojsku.U aprilu 1941.godine postao je ustaški tabornik u Jablanici, a krajem juna kao tabornik organizuje jednu koljačku četu ustaša i sa dva kamiona odlazi u okolinu Kupresa gdje je u selu Vukovskom izvršio strahovit pokolj tamošnjih Srba.
Čuveni ustaša Oto Knezović, fratar sa Širokog Brijega, tražio je da se ubijaju ne samo Srbi, nego i neki Dalmatinci, koji neće da idu u ustaše.Drugi ustaša sa Širokog Brijega fra Tugomir Soldo, inače župnik u Čapljini, počinio je mnoga zlodjela u ovom kraju nad srpskim narodom.On je bio član zloglasnog Odbora za likvidaciju Srba u Čapljini, a dokumenti ga stavljaju odmah pored zlikovca Tomasa i Jeličića iz Čapljine, trojice popova koji su kaže se u dokumentima-bili oraganizatori ustaških zločina u ovome kraju.
U Čapljini su takvi bili i fra Andrija Jelčić, fra Ciril Ivanković, fra Slobodan Lončar, župnik u Drinovcima, te fra Petar Sesar, župnik u Čapljini.
Naročito tragičnu ulogu za srpski narod odigrao je don Ilija Tomas, župnik u selu Klepcima, koga je narod još za života nazvao “pop-satana”.Ustaša od 1937.godine, Tomas je u ovom kraju bio jedan od organizatora pokolja srpskog naroda nročito u selima Klepci, Loznica, Gnjilišta i Prebilovci, te Tasovčići i druga sela oko Čapljine.

.........................
 
Vatikan i papa su jedini pravi ratni zlocinci , vec 1000 godina.Katolici su poveli dva svetska rata.Katolici su u severnoj americi istrebili sve indijance. Katolici su u juznoj i srednjoj americi opljackali i pobili skoro kompletno indijansko stanovnistvo.Katolici su u africi ubijali , pljackali, silovali i rade to jos uvek.Katolici su bacili dve atomske bombe na japan.Koji normalan covek jos veruje tim kuhrvinim sinovima ??????????????
 
Iznenadna najava posete zagrebačkog nadbiskupa, kardinala hrvatskog Josipa Bozanića, sistemu kleroustaških logora genocida Stara Gradiška-Jasenovac, a zatim i prva poseta katoličkog velikodostojnika, izazvali su veliki interes, s obzirom na to da papa prilikom dve posete Hrvatskoj to nije učinio!





Prilikom posete, zakasnele više od 60 godina, hrvatski kardinal, koji je redovno učestvovao u obeležavanju stradanja ustaških zločinaca u Blajburgu, izjavio je: „Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemisanja. Ne dolazimo izneti - premda to od nas neki i dalje traže - izvinjenja, opravdanja ili politička stanovišta. Upravo su ona, oslonjena na neistinu, često zagadila istinu." Izrazio je „duboki bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijani od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

Kada je kardinal Franjo Kuharić objavio spremnost dijaloga radi utvrđivanja istine, obratio sam mu se pismom 9. januara 1990, s predlogom da se krene u razmatranje činjenica sa konkretnim predlozima. Na pismo je odgovorio sekretar dr Stjepan Kožul: „Naša će crkva u novim uslovima nastojati, na svoj račun i za vlastitu analizu istorijskih događaja, da sabere relevantne podatke o svemu što se događalo i te će podatke pružiti javnosti kada bude dovršen posao. Do tada ih ne ustupa, jer smatra da ima autorsko pravo na ono što radi. Zato nije moguće udovoljiti vašem zahtevu."

To je bio kraj dijaloga!

Posle neuspelog pokušaja dijaloga istine sa Kuharićem, generalnim vikarom biskupom dr Đurom Kokšom, glavnim i odgovornim urednikom katoličkog nedeljnika „Glas koncila" Živkom Kustićem, kao i objavljivanja četvorotomnog dela „Ustaški zločini genocida i suđenje Andriji Artukoviću" i dvotomnog „Misija Vatikana u Nezavisnoj državi Hrvatskoj", rešio sam da treba pokušati dijalog sa Vatikanom. Tek posle zvanične akreditacije kod Svete stolice za istraživača zločina u toku Drugog svetskog rata, primljen sam 12. juna 1990. kod prefekta Vatikanske arhive Jozefa Mecgera.

Stavio sam na sto rukopis moje knjige „Uloga Vatikana u NDH"‚ koja je tada bila još neobjavljeni rukopis i optužnica protiv Vatikana. Pozivajući se na biblijsku dogmu „Istina će vas osloboditi", predložio sam da rukopis pregledaju i izrazio spremnost da sve ono što mi dokažu da nije istinito odmah izbacim iz rukopisa, u očekivanju da će mi staviti na raspolaganje dokumenta za koja znam da postoje, ali koja su za mene bila nedostupna. Na samom početku razgovora, padre je saopštio, u prisustvu savetnika Ambasade SFRJ pri Svetoj stolici, da mi stoje na raspolaganju dokumenta Vatikana samo do 1922!!! Nije vredelo ni moje objašnjenje da sam istraživač zločina u Drugom svetskom ratu. Monsinjor je bio kategoričan: „To je odluka svetog oca. Ne smem ni usta otvoriti! Vatikan se ne bavi istraživanjem prošlosti!"

Dr Milan Bulajić, predstavnik SANU na suđenju Andriji Artukoviću za Jasenovac

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=81034&sectionId=37

Ubice i lopovi ne veruju u Boga.Vatikanski velikodostojnici su najveći lopovi na ovom delu globusa i zbog sopstvene pohlepe nikad neće priznati kriminal i zločine koji su počinjeni od njihove pastve i u njihovo ime.


Hebote ko da si iz KOS-ove biljeznice prepisao:hahaha::cool:
 

Back
Top