Жене без партнера могу на вантелесну оплодњу!

gost 186421

Elita
Poruka
16.871
Društvo - noviteti u našem zdravstvu
Žene bez partnera mogu na vantelesnu oplodnju
Autor: Ivan Mišković | Foto:G.Srdanov | 23.09.2009. - 08:10
Žene bez partnera mogu na vantelesnu oplodnju

I žene koje žive bez bračnog partnera u Srbiji moći će da se leče od neplodnosti podvrgavanjem veštačkoj oplodnji. To je glavna novina koju donosi Zakon o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja, koji je stupio na snagu početkom meseca.

Naše građanke koje ne mogu da zatrudne prirodnim putem i ne žive u zajednici, ali žarko žele da dobiju dete moraće da sačekaju da se formira uprava za biomedicinu i osnuju banke polnih ćelija, što se ne očekuje pre proleća 2010. godine. One će morati da dobiju i specijalnu dozvolu Ministarstva zdravlja i ministarstva nadležnog za porodicu, uz obavezni preduslov punoletstva i poslovne sposobnosti.
Prema novom zakonu, pravo na veštačku oplodnju i dalje prvenstveno imaju supružnici i vanbračni partneri, pod uslovom da bračna, odnosno vanbračna zajednica postoji u momentu unošenja polne ćelije, odnosno embriona u telo žene. Međutim, zahvaljujući amandmanu koji su podnele narodne poslanice Snežana Stojanović-Plavšić, Aleksandra Jerkov i Gordana Čomić, tu mogućnost su dobile i žene koje su same.
Žene koje mogu da ostanu trudne na prirodan način neće imati pravo na veštačko oplođenje, objašnjava Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja za „Blic“.
- Žena koja želi veštačku oplodnju podnosi zahtev nekoj od nadležnih zdravstvenih ustanova, koje tek treba da odredimo. Davalac polnih ćelija je anoniman, a žena jedino može da zna da li je reč o belcu. Jedan donor može da ostavi polnu ćeliju samo u jednoj banci. Da bi se sprečilo dupliranje donora, precizne podatke o svima njima vodiće Uprava za biomedicinu - objašnjava Zorica Pavlović.
Dete koje je na ovaj način začeto, dodaje ona, neće imati nikakve podatke o ocu. U trenutku kada reproduktivno sazri, moći će da dobije informaciju o donoru samo u smislu otklanjanja mogućnosti da momak, odnosno devojka s kojom je u vezi ima istog oca, što će moći da proveri u Upravi za biomedicinu.
Ime svog biološkog oca ta deca pak nikad neće saznati, jer će podaci o donoru biti službena tajna. U Upravi za biomedicinu će postojati samo šifrirani podaci o donorima, a njihovo odavanje tretiraće se kao krivično delo.
Najveći broj postupaka vantelesne oplodnje sada se uradi u tri državne i šest privatnih bolnica sa kojima Republički zavod za zdravstveno osiguranje ima ugovor. Od državnih bolnica, to su Institut za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front“ i Ginekološko-akušerska klinika Kliničkog centra Novi Sad. Cena jednog tretmana je od 270.000 do 290.000 dinara, a Republički zavod za zdravstveno osiguranje pokriva sve troškove - proceduru, lekove, anestetike, hormone, sve analize, sanitetski i drugi potrošni materijal. Zbog malog kapaciteta bolnica u kojima se ovaj proces obavlja država je odlučila da u program besplatne veštačke oplodnje uključi i šest privatnih klinika.
U Srbiji zasad ne postoji nacionalna statistika o vantelesnoj oplodnji, pa samim tim ni precizni podaci o broju uspešnih i neuspešnih postupaka, kaže za „Blic“ doc. dr Eliana Garaleić, načelnica Odeljenja za vantelesnu oplodnju u GAK „Narodni front“. Procenjuje se da svaki peti par u Srbiji ima problem sa prirodnim začećem deteta. Naša sagovornica dodaje da nema ni striktnih pravila kod koga će vantelesna oplodnja uspeti.
Novi zakon o veštačkoj oplodnji i mogućnost za same žene u Srbiji pozdravlja i Vera Totić, predsednica Udruženja samohranih majki koje okuplja samohrane roditelje sa vanbračnom, priznatom ili nepriznatom decom.
- U Udruženju samohranih majki ima dece koja ne znaju oca, ali mnogo lepše žive od nekih koja ga znaju - kaže ona.
Totićeva veruje da je dobro i što tako začeto dete sve do zrelog doba neće moći da sazna ko mu je otac, kao i to što donor polne ćelije neće nikad saznati ko je njegov potomak.

Што се мене тиче могу и на Марс, али не о нашем трошку! Шта је следеће што је наша Држава наумила да уради да би што више сатрла традиционалне вредности српског друштва?
 
Хвала Богу (и Наташи Јовановић) па су се уразумили да ово усвоје. Мени је ово апсолутно нормално и апсолутно прихватљиво и поздрављам ову одлуку!!!

Не знам шта је ту нормално? Вероватно ће их са следеће параде поноса усмеравати право у "Народни фронт"!
 
Не знам шта је ту нормално? Вероватно ће их са следеће параде поноса усмеравати право у "Народни фронт"!

Право је сваке жене да буде мајка а вас мушкарце ту нико ништа не пита и небитно је да ли је то по вама нормално или ненормално. Уколико ниси до сада схватио, ово се не односи на лезбејке које неће да имају односе са мушкарцима и жене које немају са ким да направе дете, већ само на оне које су болесне и не могу да затрудне природним путем.
 
Право је сваке жене да буде мајка а вас мушкарце ту нико ништа не пита и небитно је да ли је то по вама нормално или ненормално. Уколико ниси до сада схватио, ово се не односи на лезбејке које неће да имају односе са мушкарцима и жене које немају са ким да направе дете, већ само на оне које су болесне и не могу да затрудне природним путем.

Још увек хвала богу, за рађање детета потребно је двоје, мушкарац и жена (који не морају да се сретну - али ипак двоје). То на кога се ово односи и какве су све злоупотребе могуће сви у Србији знају! На почетку сам рекао да поред свих ненормалних ствари које полако, али сигурно улазе у Србију, што се мене тиче може и ово - АЛИ НЕ О ТРОШКУ ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА!!!!!
 
Још увек хвала богу, за рађање детета потребно је двоје, мушкарац и жена (који не морају да се сретну - али ипак двоје). То на кога се ово односи и какве су све злоупотребе могуће сви у Србији знају! На почетку сам рекао да поред свих ненормалних ствари које полако, али сигурно улазе у Србију, што се мене тиче може и ово - АЛИ НЕ О ТРОШКУ ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА!!!!!

О трошку пореских обвезника, како другачије ... ако ти се не свиђа ти утаји порез :mrgreen:
 
О трошку пореских обвезника, како другачије ... ако ти се не свиђа ти утаји порез :mrgreen:

А јел мислиш да би можда било добро, да донор иако нема никаква права ипак уплаћује алиментацију, да мама (или више њих) ипак некако издржава то дете:mrgreen:.
 
Што се мене тиче могу и на Марс, али не о нашем трошку! Шта је следеће што је наша Држава наумила да уради да би што више сатрла традиционалне вредности српског друштва?
:eek:
Nisam znao da su tradicionalne vrednosti srpskog drustva ne dozvoljavati majkama da radjaju i nizak natalitet.

Sta mislis da razgovaras za deset godina sa takvim detetom. Da li bi mu rekao: e majmune, nisi trebao da se rodis, ti nisi iz braka, treba te ubiti?

Stvarno si prso.
 
:eek:
Nisam znao da su tradicionalne vrednosti srpskog drustva ne dozvoljavati majkama da radjaju i nizak natalitet.

Sta mislis da razgovaras za deset godina sa takvim detetom. Da li bi mu rekao: e majmune, nisi trebao da se rodis, ti nisi iz braka, treba te ubiti?

Stvarno si prso.

Традиционална вредност је БРАК - заједница мушкарца и жене (да појасним пошто се данас више ништа не зна), традиционална вредност је да дете колико год је то могуће (немојте се само позивати на драстичне ситуације) има и оца и мајку, а не да неко у старту бира да његово дете нема другог родитеља! Држава треба да негује и дотира оно што је у складу са опште прихваћеним друштвеним вредностима, може и другачије АЛИ О СВОМ ТРОШКУ!!!!!
 
:eek:
Nisam znao da su tradicionalne vrednosti srpskog drustva ne dozvoljavati majkama da radjaju i nizak natalitet.

Имаш право да укључиш мозак пре него што кажеш да сам ја написао овакву глупост!

Sta mislis da razgovaras za deset godina sa takvim detetom. Da li bi mu rekao: e majmune, nisi trebao da se rodis, ti nisi iz braka, treba te ubiti?

Толико глупости у само две реченице, свака част - није то лако!

Stvarno si prso.

О томе ко је прсао можемо дискутовати....
 
Могућност ок - али охрабривати (финансирањем) некога да свом детету свесно одузме право да има оба родитеља не сматрам исправним!

pa lepo je naglaseno da to vazi za zene koje ne mogu prirodno da zatrudne,
otkud ti znas da nju njen partner nije ostavio upravo zbog toga, a nije zanemarljiv broj njih koji to urade,
i zasto bi njoj bila oduzeta svaka sansa da postane majka?
krajnje surovo razmisljas, meni nije zao da neko o nasem trosku dobije dete jer je zivot bez njih tuga najveca na svetu.
a takvih zena nema milion u ovoj zemlji, vec je njihov broj zanemarljiv, znaci da istovremeno nema nikog pored sebe pa jos i da ima
problem da zatrudni normalno.
 
Хвала Богу (и Наташи Јовановић) па су се уразумили да ово усвоје. Мени је ово апсолутно нормално и апсолутно прихватљиво и поздрављам ову одлуку!!!
:klap::klap:
Е ово је прави закон којим се штите људска права нероткиња !
Драго ми је да је српска скуштина показала озбиљност и изгласала ово !
 
Ej, ko je za to da si ispao glup???

p0301.gif
 
Не знам шта је ту нормално? Вероватно ће их са следеће параде поноса усмеравати право у "Народни фронт"!

Povorka ponosa je okupljanje sa ciljem borbe za ljudska prava gej ljudi, a ne okupljanje na kome se obavlja vestacka oplodnja.


Још увек хвала богу, за рађање детета потребно је двоје, мушкарац и жена (који не морају да се сретну - али ипак двоје). То на кога се ово односи и какве су све злоупотребе могуће сви у Србији знају! На почетку сам рекао да поред свих ненормалних ствари које полако, али сигурно улазе у Србију, што се мене тиче може и ово - АЛИ НЕ О ТРОШКУ ПОРЕСКИХ ОБВЕЗНИКА!!!!!

Omoguciti nekoj zeni da pruzi svoju majcinsku ljubav detetu, mislim da joj je vaznije nego tvoje poimanje nekih vrednosti.

Nekad je bila "tradicionalna vrednost" u Srbiji da se zene poradjaju u stalama, da se ne skoluju i nemaju pravo glasa, ali na srecu, to se promenilo,.

Традиционална вредност је БРАК - заједница мушкарца и жене (да појасним пошто се данас више ништа не зна), традиционална вредност је да дете колико год је то могуће (немојте се само позивати на драстичне ситуације) има и оца и мајку, а не да неко у старту бира да његово дете нема другог родитеља! Држава треба да негује и дотира оно што је у складу са опште прихваћеним друштвеним вредностима, може и другачије АЛИ О СВОМ ТРОШКУ!!!!!


Drago mi je sto ce i u nasoj zelji postojati mogucnost za jos mnoge zene da postanu majke.
Postoji, nazalost, veliki broj slucajeva kada dodje do nezeljenog zaceca, pa zene abortiraju, ili ne mogu da zbrinu dete ako se rodi.
A postoje veliki broj zena koje veoma zele dete, i koje zele da im pruze majcinsku ljubav i da ih zbrinu, i mislim da je divno ako im se ta zelja moze ostvariti.
 
Poslednja izmena:
Право је сваке жене да буде мајка а вас мушкарце ту нико ништа не пита и небитно је да ли је то по вама нормално или ненормално.
Upoznao sam jednu ženu koja je isto tako mislila.
Danas, kada joj ćerka ima 10 godina, misli sasvim drugačije.

Što se tiče toga da deca nikada neće saznati ko im je otac, kako će se sprečiti eventualni incesti u budućnosti?
 
pa lepo je naglaseno da to vazi za zene koje ne mogu prirodno da zatrudne,
otkud ti znas da nju njen partner nije ostavio upravo zbog toga, a nije zanemarljiv broj njih koji to urade,

Па чекај ко јој бранио да покушају док су били пар?

i zasto bi njoj bila oduzeta svaka sansa da postane majka?

Ко јој брани, ал не о трошку државе

krajnje surovo razmisljas, meni nije zao da neko o nasem trosku dobije dete jer je zivot bez njih tuga najveca na svetu.
a takvih zena nema milion u ovoj zemlji, vec je njihov broj zanemarljiv, znaci da istovremeno nema nikog pored sebe pa jos i da ima
problem da zatrudni normalno.

Ок ја размишљам сурово, а ти не размишљаш уопште - ово је и смишљено да разне наказе, на мала врата могу да добију дете!

Овде Држава стимулише некога да свом детету не проба да пружи могућност да има оба родитеља. Да ли је могуће да нико не зна какве су све махинације могуће у нашем здравству?
 
Poslednja izmena:
Право је сваке жене да буде мајка а вас мушкарце ту нико ништа не пита и небитно је да ли је то по вама нормално или ненормално. Уколико ниси до сада схватио, ово се не односи на лезбејке које неће да имају односе са мушкарцима и жене које немају са ким да направе дете, већ само на оне које су болесне и не могу да затрудне природним путем.
И ја верујем да је поента закона у овоме. :ok:
 
Ej, ko je za to da si ispao glup???

p0301.gif

Следеће ће бити омогућавање геј паровима усвајање деце... само полако, на крају ће мо да видимо ко је глуп.

Нисам ја против деце и наталитета и највеће могуће подршке државе - напротив, али ово смрди на подвалу!
 
Ок ја размишљам сурово, а ти не размишљаш уопште - ово је и смишљено да разне наказе, на мала врата могу да добију дете!

Овде Држава стимулише некога да свом детету не проба да пружи могућност да има оба родитеља. Дали је могуће да нико не зна какве су све махинације могуће у нашем здравству?

Kakve veze Salvador Dali ima sa ovim?:dontunderstand:
 

Back
Top