Da li znate?

На Београдској тврђави.

По Јакшићима, који су опевани и у народним песмама. Средњевековна српска властелинска породица, с родоначелником Јакшом Брежичићем, војводом деспота Ђурђа Бранковића... "Диоба Јакшића", и "Женидба Тодора Јакшића", где се помиње и ово:

Ја сам била, ја сам дангубила
Више б'јела града Бијограда,
Гледајући чуда великога,
Ђе дијеле браћа очевину,
Јакшић Дмитар и Јакшић Богдане.
Лијепо се браћа погодише,
Очевину своју под'јелише:
Дмитар узе земљу Каравлашку,
Каравлашку и Карабогданску,
И сав Банат до воде Дунава;
Богдан узе Сријем земљу равну,
Сријем земљу и равно Посавље,
И Србију до Ужица града;
Дмитар узе доњи крај од града
И Небојшу на Дунаву кулу;
Богдан узе горњи крај од града
И Ружицу цркву насред града.

....
Право оде своме Бијограду
И одведе дилбер Иконију,
Право ј’ води у Ружицу цркву,
Те се вјенча с њоме по закону .


Иначе, ту је још један пример где народна песма одступа од историјских чињеница, пошто историјски Јакшићи нису добијали у посед Београд, а хиперболише се и за остало набројано, иако јесу при војним походима извесно време ту боравили, имали поседе као угарски вазали по деловима данашње Србије, но и другде и ратовали су за Угарску приликом неких напада на Османлије.
С друге стране, јесте историјска чињеница да од Јакшића порекло води руски цар Иван Грозни, како би оно Нушић рекао "по женској линији"...

*****

А кад смо већ код Јакшића куле, још је занимљивије питање, то јест одговор на њега : шта се налази подно ње, у ходницима, између цркве Ружице и капеле свете Петке?
 
Налази се костурница, са земним остацима 167 бранилаца Београда 1915.

А црква Ружица јесте сва "војинска", од прве обнове после 1867, а након великог рата чак и дословно, сав унутрашњи метални мобилијар је од делова оружја, полијелеји, чираци, иконе... И два ратника испред бочног улаза су од изливених топовских цеви, икона Богородице на задњем делу, и рељеф изнад тог бочног улаза...
 
Tako je. Neverovatan lik, za vreme njegovog mandata svi veci projekti u Beogradu su zavrseni, Mostarska petlja, Terazijski tunel, Gazela...

- - - - - - - - - -

A na kom stadionu je Tina Tarner prvi put imala koncert u Beogradu? :D
 
Tako je. Neverovatan lik, za vreme njegovog mandata svi veci projekti u Beogradu su zavrseni, Mostarska petlja, Terazijski tunel, Gazela...

- - - - - - - - - -

A na kom stadionu je Tina Tarner prvi put imala koncert u Beogradu? :D

Таш, вероватно. Други је био у хали Пионир, била сам на њему. (водили ме родитељи)
 
Ova tema izgleda nije zanimljiva..
odgovor na pitanje je:Ilija Čarapić

Prvi upravnik Beograda, na čelo prestonice došao je 7. maja 1839. godine, a na toj poziciji ostao je jedva nešto više od godinu dana.
Bio je to Ilija
Čarapić, sin vojvode Vase Čarapića, poznatog i kao Zmaj od Avale jednog od najistaknutijih boraca u ustanku protiv dahija.
Interesantno je da su se u njegovo vreme besplatno delili placevi za izgradnju kuća na Terazijama, koje tada još uvek nisu zaživele kao sam centar grada
 
jos malo o gradonacelnicima

Na položaju prvog čoveka Beograda, najkraće se zadržao komunistički prvak Filip Filipović - svega jedan dan!
Izabran je na taj položaj 1920. godine, ali mu nije dozvoljeno da preuzme vlast, pošto je odbio da položi zakletvu na vernost kralju.

- - - - - - - - - -

i pitanje:

Koje su dve zene kao gradonacelnice vodile prestonicu ?
 
Na inicijativu Pozorisnog odbora uz prikupljena sredstva, pocela je izgradnja 1852.god.zgrade pozorista na Zelenom vencu.
Zbog podvodnog zemljista i velikih troskova koji su napravljeni izgradnja pozorista je obustavljena i na mestui nesudjenog pozorista otvorena je pijaca Zeleni venac.

O Narodnom pozoristu ima u Znamenitostima Beograda

https://forum.krstarica.com/showthr...I-BEOGRADA?p=32574044&viewfull=1#post32574044
 

Back
Top