Aleksandra, poslednja kraljica Jugoslavije

Hmmm,ovo me malo podstaklo da googlam i nasao sam zanimljiv podatak...a to je da je kraljica Aleksandra imala aferu sa madjarskim miliarderom koji se zvao Arpad Plesch koji je placao troskove kraljevskog para(dakle ne samo njoj) po Evropi...ovo u svojoj biografiji pominje njegova zena grofica Maria Anna von Wurmbrand-Stuppach!
 
Hmmm,ovo me malo podstaklo da googlam i nasao sam zanimljiv podatak...a to je da je kraljica Aleksandra imala aferu sa madjarskim miliarderom koji se zvao Arpad Plesch koji je placao troskove kraljevskog para(dakle ne samo njoj) po Evropi...ovo u svojoj biografiji pominje njegova zena grofica Maria Anna von Wurmbrand-Stuppach!

А можда је Марија Ана била љубоморна па измислила ту причу.
 
A evo i kako su dinastije Obrenovic i Karadjordjevic danas krvno povezane bas preko kraljice Aleksandre!

Linija do kraljice Aleksandre i princa Aleksandra:

Prince Ioan Teodor Callimachi of Moldavia 1758-1761=Ralitza Crisoscoleo
I
Princess Sevastie Callimachi,born in 1736
I
Princess Marioara Soutzo,died in 1846
I
Dr. Pericles Argyropoulo,lived from 1810-1860
I
Iacobo Argyropoulo,lived from 1845-1923
I
Maria Argyropoulo,lived from 1874-1930
I
Princess Aspasia of Greece,lived from 1896-1972
I
Queen Alexandra of Yugoslavia,lived from 1921-1993
I
CROWN PRINCE ALEXANDER OF YUGOSLAVIA,BORN IN 1945


Linija do kralja Milana:


Prince Ioan Teodor Callimachi of Moldavia 1758-1761=Ralitza Crisoscoleo
I
Prince Gregori Callimachi of Moldavia,lived from1735-1769
I
Princess Marioara Callimachi,lived from 1762-1822
I
Princess Roxane Sturdza,lived from 1785-1844
I
Smaragda Bals,lived from 1811-1886
I
Maria Elenena Catargiu,died in 1879
I
KING MILAN OBRENOVICH OF SERBIA,LIVED FROM 1854-1901


Linija do kraljice Natalije,Milanove rodjake:


Prince Ioan Teodor Callimachi of Moldavia 1758-1761=Ralitza Crisoscoleo
I
Prince Gregori Callimachi of Moldavia,lived from1735-1769
I
Princess Marioara Callimachi,lived from 1762-1822
I
Princess Roxane Sturdza,lived from 1785-1844
I
Natalie Bals,lived from 1812-1830
I
Boyar Peter Keshko,president of nobles of Besarabia
I
QUEEN NATALIA OBRENOVICH OF SERBIA,LIVED FROM 1859-1941
 
Hmmm,ovo me malo podstaklo da googlam i nasao sam zanimljiv podatak...a to je da je kraljica Aleksandra imala aferu sa madjarskim miliarderom koji se zvao Arpad Plesch koji je placao troskove kraljevskog para (dakle ne samo njoj) po Evropi...ovo u svojoj biografiji pominje njegova zena grofica Maria Anna von Wurmbrand-Stuppach!
Mislim da sam bio jasan...
Ako negde pronadješ partijski na kojem je Kraljica kritikovana zbog vanbračnog seksa... daj link, ili napiši ovde! Sa izvorom, naravno.
Ali, pošto za kraljičino neverstvo nudiš argumente iz biografije jedne grofice, onda to nije za podcenjivanje.

Ipak, ja bih naveo par detalja iz već navedenog članka...

Prve bračne neprilike mladom kralju i kraljici Aleksandri priredio je Tito, uskraćujući rentu iz Jugoslavije. Poslednja isplata bila je za avgust 1945. Do tada kraljevski bračni par trošio je nedeljno 600 funti. To se sada prepolovilo. Morali su, zatim, napustiti ambasadu gde su stanovali. Nameravali su da se odsele u Pariz ali Francuzi nisu hteli Petru dati vizu. Zemlja se tek oporavljala od rata a u Marselju je ubijen Petrov otac pa je ocenjeno, da, i tek svrgnuti jugoslovenski kralj, takođe može postati magnet za nekog atentatora. Dva meseca proveli su u neizvesnosti u Sen Moricu.

Kraljica Aleksandra (u svojim memoarima):
"Iznenadno i užasavajuće zatišje je stupilo u Petrov život. Ništa nije imao da radi, igde da ide, i malo čemu da se nada. Istina, još uvek je bio u vezi sa političarima neki od njih su ga pratili i u Švajcarsku, ali su mu se njihove diskusije i planovi činili besmislenim i neodređenim. Beskrajno su pričali šta bi moglo biti da je bilo. Oživljavali su stare argumente i staru čemer. Petar, naročito nije mogao zaboraviti hvatanje i suđenje đeneralu Mihailoviću".

Najzad je javljeno da će dobiti privremenu francusku vizu.

Kraljica Aleksandra:
"Ja sam nezaposleni kralj a jedini posao koji znam je kako biti kralj. Obučavali su me za kraljevstvo otkako sam rođen. Ne, nisam mogao studirati inženjerstvo, ne nisam mogao ostati u mornarici, ne nisam mogao reskirati svoj život u ratnom vazduhoplovstvu. Utrošili su na hiljade funti, praveći, kako se ispostavilo, od mene neupotrebljivog pojedinca. Ali uspeli su u tom da zavolim svoj posao. Hoću da budem kralj i nizašta drugo nisam spreman".

U jesen 1947. godine Aleksandra je, kao i Petar, žarko poželela da zajedno otputuju u Ameriku. Međutim u Vašingtonu, oko kralja Petra su se počele vrzmati mlade, lepe i slobodoumne Amerikanke i Aleksandra je osetila ljubomoru. Htela je da što pre napuste Novi svet. Petra je, međutim, taj svet oduševio "zbog dinamike". Vratili su se u Evropu gde je opet Petar počeo tugovati za Amerikom.

Kraljica Aleksandra beleži Petrove reči:
"Uzalud, Sandra sve je uzalud! Isuviše mi nedostaje Amerika. Vraćam se tamo."

Bila je to završnica Petrove "ljubavi na prvi pogled" i kraljev kraj.
Ali i kraljičin.
Oboje su postali "miljenici" medija.
Francuski list "Erdus dimanš" objavio je da je sirota srpska kraljica Aleksandra na rukama stalno nosila dve ogromne srebrne narukvice "da bi prikrila na rucitragove koje su zauvek ostavili noževi od brijača".
Ali nije to bio jedini način na koji je ona pokušavala da se ubije, piše dalje ovaj list, i hronološki ređa da je 1953. godine progutala celu kutiju barbiturata, jer joj je Petar iz Pariza poručio da želi da se razvede.
Sledeći put skočila je sa drugog sprata, ali je pala u vodu i dobila samo laku upalu pluća.
Smrt se za stalno nastanila između Petra i Aleksandre.


Zaista, baš je bila psihički spremna da udje u vezu sa madjarskim milijarderom!? A tek on sa njom, brijačem, barbituratima, skakanjima sa spratova...
Valjda je, kolega dragi, kao milijarder, mogao da nadje neku zdraviju žensku! ;)
 
Hm,necu nista da tvrdim,naravno,ali obzirom da je Arpad Plesch bio ozenjen groficom von Wurmbrand-Stuppach koja je u krvnom srodstvu sa Aleksandrom,Petrom i sa svim evropskim dinastijama,cija je porodica smatrana jednakim cak i medju kraljevskim,da se druzio sa bivsim muzevima svoje zene koji su SVI bili plemici(grof Franz Palffy von Erdöd,grof Tomas Paul Esterhazy von Galantha,grof Sigismund Berchtold) ocigledno je zakljuciti da je bio "opcinjen" drustvom plave krvi gde je jedna kraljica predstavljala krem na lestvici socijalnog statusa...pa mozda cak i bio spreman na cinjenje "usluga" bracnom paru u zamenu "sta je vec imao na umu"...Osim toga,vidjan je cak i u drustvu princeze Violete od Crne Gore...mozda covek voli Balkan ;)

Salim se,ovo nije nikakva tvrdnja,samo moguce pretpostavke koje mogu biti tacne a i ne moraju,a samom cinjenicom da postoji manjak informacija koje se ticu Aleksandre ovu temu cini zanimljivijom...ne znam kako se uopste dolazi do njenih memoara koje si citirao?
 
05king.190.jpg


Ne znam odakle P. Stanivukoviću podatak o Aleksandrinim memoarima, koje navodi u tekstu KRALJ BEZ ZEMLJE I PRINCEZA BEZ MIRAZA (Srpsko Nasledje). Mada, piše i o njenom dnevniku...
 
I bila je jedina clanica grcke kraljevske porodice koja je osim nemacke imala i grcke krve u sebi(preko majke)...preko majke ona vodi poreklo od najznacajnijih grckih porodica,kao i vladajucih porodica Moldavije i tadasnje Wallachie(danasnje Vlahije u Rumuniji) preko kojih je u srodstvu sa Obrenovicima.Takodje tvrdi da njena majka vodi poreklo i od vizantijskoh careva,sto i nije nemoguce...
 
Vrlo interesantna tema! Moze se sto-sta saznati o danasnjim Karadjordjevicima...
U pricipu, jadni su vam oni....
Vi ste svakako savršeni,pa zato komentarišete...Nema porodice osim možda Romanovih koja je preživela toliku patnju i satanizaciju kao Karađorđevići,i koja je toliko puta ubijana i zabranjivana.Tako da dobro je da je bilo šta ostalo od njh.
 
Какви год били, наши су, и требају нам, сви они, за историју, традицију, а можда, једног лепог и паметног дана, и за обнову монархије, и Карађорђевићи, и Обреновићи.

Уместо да се поносимо што смо дали две династије (на страну за час и трећу, Петровића), неки од нас се, по старом обичају, хватају за гуше, у бесмисленој расправи која је боља.
 
Hmmm,ovo me malo podstaklo da googlam i nasao sam zanimljiv podatak...a to je da je kraljica Aleksandra imala aferu sa madjarskim miliarderom koji se zvao Arpad Plesch koji je placao troskove kraljevskog para(dakle ne samo njoj) po Evropi...ovo u svojoj biografiji pominje njegova zena grofica Maria Anna von Wurmbrand-Stuppach!

Daj molim te liknk, ako mozes! Da se malo bolje upoznam sa slavnom lozom Karadjordjevic....
 

Back
Top