Latinski jezik. Vaše mišljenje o predmetu?

Night.Whisperer.

Aktivan član
Poruka
1.986
Dakle.

Latinski jezik i vaše mišljenje o tom predmetu ? Na opštem i društvenom smeru ga ima dve godine,na prirodnom se izučava samo jedne godine. ( u filološkoj čak četiri,ako se ne varam)

Tzv. izumrli jezik, ali veoma bitan za medicinu,pravo...
Mnogi kažu da je dosadan,težak,nepotreban...
Kakav je vaš stav?

Volite li Latinski jezik? Učite li ili jednostavno radi ocene pa vam sledećeg dana ispari ili ga čak prepisujete?? :mrgreen:

Čak i ako vam treba pomoć u vezi latinskog,možete pisati ovde... ;)

300px-Latin_dictionary.jpg


Nisam našao ništa na search-u , pa ako ima, lock... :confused:
 
interesantna je zbog toga sto pocnes da prepoznajes korjene rijeci koje su u drugim jezicima pa mozes da razumijes i stvari koje prvi put cujes :D a i lakse je kasnije baratati naukom jer povelik dio koristi upravo latinske rijeci

na drugoj strani, latinska gramatika je teska i suvoparna
mada vjerujem da je to vecinom zato sto se na casu samo prevode tekstovi i mjenjaju rijeci po razlicitim oblicima
(ogranicavam se na kotorsku gimnaziju, mozda je negdje drugdje program predmeta... zivlji)
 
Учио сам латински годину дана у гимназији. Мало је сувопарно. Али кад научиш добро у другим речима препознајеш латинске корене. Да не говорим о науци, где је врло о дкористи знати добро латински :)
 
interesantna je zbog toga sto pocnes da prepoznajes korjene rijeci koje su u drugim jezicima pa mozes da razumijes i stvari koje prvi put cujes :D[/COLOR]

Slažem se. :ok:
Kad počneš da povezuješ zaista je dobar osećaj. :D

Inače,gramatika jeste suvoparna,ali kad sedneš i naučiš... Sve je to šablon. I onda posle ide lakše,barem meni jeste... Ali sve u svemu,jeste teško. Ja sam se baš baš trudio oko latinskog... Osim što sam morao sve deklinacije,vremena,pasiv vremena,imperativ,zamenice (Bože,ima ih tako puno) da držim u glavi, morali smo i sve reči napamet da učimo (ali,bukvalno sve) , jer se nikad nije znalo šta ona može da postavi na testu...

Shvatam da treba da imamo određen fond reči,normalno,ali ovo je bilo preterano...
Čak i u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji ( koja važi za najtežu u regionu) i kako oni kažu predstavlja klicu obrazovnog sistema u Srbiji dozvoljavaju učenicima da koriste rečnik na testu iz latinskog... A otkud znam,možda je to i bolje za nas... :confused:

Zanimljiv jezik. :)
Šteta što ga imam samo još jednu godinu... :sad2:
 
Ma bre ili unaprediti nacin ucenja i razmisliti o kasnijoj svrsi takvog ucenja Latinskog ili ga lepo ukinuti...
mozda je malo surovo za tolike profesore ovog ,, jezika,, ali opet zasto se ne potrude da od mimistarstva izbore bolji program... uostalom ja sam bas iz te Prve kragujevacke gimnazije i svi moji drugovi kao i ja su jedva docekali da se rastosiljaju latinskog... dakle sta god upisao ne trebaju ti deklinacije i vremena u latinskom, a sto se tice fonda reci pa ko da uci 80 reci po lekciji, jednostavno mislim da ne postoji gore realizovan predmet u celokupnom ionako zaostalom skolskom siistemu....

pozzz
 
Што се мене тиче, све је то лепо, можда неко чак и воли (у почетку се и мени допало, касније... дојадио ми за цео живот). Треба знати значења латинских речи, стварно, толико их има у страним језицима (а исто тако и из грчког језика, који, узгред, не учимо у школи, осим ако се неко није одлучио за филолошку). Али зато не треба сад само користити латинске речи у свом говору како би изгледао образованији. А да мењам латинске наставке по падежима и да се млатим којекаквим коњугацијама, сматрам да ми заиста није потребно. Занимљиво је уочити сличности са српским и другим језицима, вежбаш мозак, и тако то, али ми баш изгледа узалудно.
 
Nemam latinski, idem u ekonomsku, ali planiram sledeće godine da sa drugaricom idem na privatne časove. Trebaće mi, nije loše da se zna, a imam utisak da će mi se svideti :D

To sranje od jezika teško da će ti se svideti.... doduše ideš na privatne časove, pa ne moraš da učiš ako ti se ne uči... savetujem ti da ne bacaš pare na ovakve gluposti....
 
Evo ovako... ja završila sa latinskim za ceo život, pa mi se sad baš piše.... na početku da kažem, bilo- ne ponovilo se! Dakle prokleti mrtvi jezik nikako da umre, nikako da nestane a ubija u pojam.... Mrzim ga svom svojom dušom, iz dubine duše... Mislim čak da je ta mržnja veća i od mržnje prema Šiptarima ili Partizanu na primer... Dakle dosta mi je Pomponija, Tulija i ostalih sranja!!!!!!!
Prvo, to što se uči iz latinskog u školi nikada nikome neće trebati! Ovi što kažu da to reba npr za medicinu, prava i štajaznamjoš nije tačno. Dakle nigde veze... Za ovih godinu dana morala sam da naučim sve oko rimske vojske, ne znam to ni na srpskom šta je šta... tipa- konjanik (hvala Bogu samo toga se sećam, ostalo je isparilo), nije bitno uči se još puuuno gluposti, iritira me što moram da se podsećam toga.... sad me već mrzi da pišem dalje..... dakle što se mene tiče više me nije briga ali sam svakako za to da ga zabrane i tako konačno unište......
 
Lepo je sto imamo latinski u skolama, ipak to je jezik koji prozima mnostvo jezika, kao sto su mnogi ovde rekli lep je osecaj prepoznati neku rec koja potice iz latinskog, a takvih je mnogo, uopsteno lep je osecaj nesto znati.
Ja sam prirodni smer gimnazije Zarko Zrenjanin u Vrbasu tako da sam imala samo ovu prvu godinu latinski, nije mi u pocetku nesto isao, nisam se snasla, ali sad pri kraju sam shvatila koliko zapravo i nije tezak i koliko ga vredi znati.
Gramatika se naravno uci napamet, sve te deklinacije , konjugacije, vremena, licni nastavci.... malo konfuzno ako se nekako sa ne organizujes i ne olaksas sebi. Ja sam na primer napravila nesto tipa pano na kojem su mi se nalazile sve te razne oblasti i to sam uvek imala uz sebe, uz to se ne mozes zbuniti. Reci sam morala uciti, to bas i nisam, ali zapamtila sam pri prevodu onih silnih recenica. Zanimljivo sto sam ja morala uciti reci napamet a drugarica iz Zmaj Jovine nije, mogla je da koristi recnik, sto je svakako bolje.
Eto , prvaci i ne treba da se plase latinskog, i nije tako strasno i dosadno, naprotiv, zanimljivo je cak i meni sa prirodnog smera. To je samo deo opsteg obrazovanja koje daje gimnazija. :)
 
Mrzim latinski! Zadao mi je mnogo muka u gimnaziji, i samo iz tog predmeta sam imao malo slabiju ocenu. Ali mislim da je to vise zbog nacina na koji je radjena ta knjiga, ima previse gramatike koja pocinje da davi od samog pocetka. A jos mi neki profesori kazu da je to izumro jezik i da se ne uci da na tom jeziku vodimo konverzaciju, nego da se znaju neke osnovne reci, poznate izreke i tako to... Pa cemu onda ona silna gramatika??? Pa posto nisam mogao da shvatim gramatiku, a na pamet ne znam da ucim, pogotovo ne strani jezik, namucio sam s dobro... Laknulo mi je u trecoj godini kad sam ga se oslobodio.
 
Kod mene u medicinskoj je za dvojku moralo da se zna 700 reci.Usmeno nas je pitala sve to,kaze ti na srpskom rec,a ti moras da joj kazes na latinskom i da izmenjas..A na pismenom nismo smeli da koristimo recnik..........Za vece ocene je moralo da se zna oko 1200,1300 reci........Meni je predmet bio dosadan,ali znaci za medicinu..........:hahaha1:
 
Pa koristice svakom ko ga je ikad ucio, mozda ne sad, mozda kasnije. Pokusaj da citas ijednu malo ozbiljniju knjigu gde se pojavljuju reci cije znacenje ne mozes odgodnetnuti, mozda ce ti bas u tome pomoci taj dosadni latinski.

Ne znam za druge , ali naravno da citam ,, ozbiljne,, knjige i opet naravno da mi nikako nije pomogao latinski , a i ako nekad i naidjem na neki pojam uvek mogu da uzmem recnik i pogledam znacenje... dakle savrseno lako se namece da ulozeni trud u ucenju Latinskog kroz srednju ne daje kasnije ekvavilentnu nadoknadu ( i to je prilicno daleko od toga ) ...
tako da zaista mislim da argumenti koji opravdavaju ovakav rad Latinskog u srednjim skolama nisu u velikom broju niti imaju neku tezinu....
 

Back
Top