Kako da ... trikovi i saveti

cecilija64

Iskusan
Poruka
5.057
Dragi moji hobi šnajderi i ostali,
hajde da razmenjujemo iskustva vezana za šivenje i druge ručne radove.

Ovo mi pade na pamet, kad je Jeka pomenula brus koji se ušiva u haljinu.
Dala sam link za uputstvo koje je na nemačkom uz dosta slika, pa može da se snađe i neko ko ne zna taj jezik.

Evo ponovo tog linka

http://www.sewnsushi.de/sewingsecrets/kleidbh/bhtraegerkleid.pdf

P.S.: ako treba prevod pošaljite mi PP
 
Poslednja izmena:
e bravo za temu:)
ja cu samo da citam..meni masina sluzi samo za krpljenje..:lol:
sasila sam jednu haljinu, al je nikad nisam obukla:rumenko:
mene recimo uvek namuci onaj nevidljiv cipzar..ono, izludim dok ga namestim..i onda jednom kao necu da se nerviram, odnesem kod snajderke, a ona usije gore od mene:dash:
eto, moje prvo pitanje..:)
 
jao kad smo kod sivenja, ja sam pre par meseci uzela kao da sasijem haljinu jer me je iznervirala krojacica koja je trazila za to nesto bas puno para.
Super sam skrojila i usila haljinu koja je skroz uska (dakle nije bilo jednostavno heh) a onda sam sve to sj. sa nekim tilom koji sam htela da nasijem preko...
I pitam se sto nisam lepo stala na vreme i ostavila takvu haljinicu da nosim bez da je upropastavam tim tilom preko..
 
e bravo za temu:)
ja cu samo da citam..meni masina sluzi samo za krpljenje..:lol:
sasila sam jednu haljinu, al je nikad nisam obukla:rumenko:
mene recimo uvek namuci onaj nevidljiv cipzar..ono, izludim dok ga namestim..i onda jednom kao necu da se nerviram, odnesem kod snajderke, a ona usije gore od mene:dash:
eto, moje prvo pitanje..:)

E imam jedno lepo uputstvo sa sve slikama, po kome sam ja naučila da lepo ušijem nevidljivi rasferšlus. Samo da ga prevedem sa nemačkog pa ću da postavim link.
 
Za totalne pocetnike:

Najlakse se uci krojenje tako sto se zrtvuje neka jednostavnija omiljena a iznosena stvarcica, raspara se, precrta se, a onda se malo preprave krivine koje su nastale od nosenja. Kod bluza se to nacrtano sanije na pola po duzini i prepravi tako da bude osnosimetricno. Zrtvuje se jos neki jeftini materijal i onda se proba. Sve sto sledi kasnije su prepravke tog vec probanog modela.

Kod pantalona je malo teze. Moze se dati dobroj krojacici jedan tako oparan model pa da ga precrta i izvuce sredinu. Kad se kroje, postavljaju se tako da ta sredina nogavice padne po duzini tkanja. Najbolje je prvo od tog kroja, probati da se sasiju obicne trenerke od slabije rastegljivog materijala da se vidi kako chuchi, a onda je sve kasnije opet ispravka i prepravka tog modela i usavrsavanje umeca.

Problem koji me je uzasno nervirao kad sam pocela da sijem je ono petljanje donjeg konca na masini. Za to se jednom pozove majstor i treba ga smoriti pitanjima sta je tacno uradio i gledati sta radi sve vreme, a onda se shvati da on samo namesta grajfer i zatezhe i opusta konac i isprobava kad je dobro. To posle mozemo i sami.

I jos jedna stvar, cak i ako imate ravnostepku, onu kucnu, da bi se stvarno fino silo, treba kupiti i endlaricu sa nozhem i onda je sve lako, samo se drzi pravac i eto nove odece.:D
 
e bravo za temu:)
ja cu samo da citam..meni masina sluzi samo za krpljenje..:lol:
sasila sam jednu haljinu, al je nikad nisam obukla:rumenko:
mene recimo uvek namuci onaj nevidljiv cipzar..ono, izludim dok ga namestim..i onda jednom kao necu da se nerviram, odnesem kod snajderke, a ona usije gore od mene:dash:
eto, moje prvo pitanje..:)
Za nevidljivi treba "ćopava papučica". Bez nje, sve je mučenje sa nepredvidivim ishodom. Ja sam ranije podmetala novčić da mi drži balans s druge strane rajsferšlusa, ali nije to to.
 

Back
Top