Filozofija iz drugog ugla...

Citajuci ( po drugi put, jer sam onda bila bez svog zivotnog iskustva ) knjigu jednog naseg poznatog pisca, mislioca, cinika, coveka odlicne percepcije i mracnih, ali istinitih pogleda na drustvo koje nas okruzuje, na knjizevnost bez smisla, na istoriju bez smisla, naidjoh na jednu njegovu recenicu nad kojom sam se zamislila...

" Filozofija je postala profesija, i to je njen kraj....Filozofija je danas azil za slaboumne koji imaju ambiciju da ih smatraju pametnima.Samo tako mogu objasniti pojavu ljudi koji pune glave mislima mrtvih ljudi da bi uopste mogli misliti. Sa druge strane,opet, strane, ima nesto primamljivo u filozofiji. Nema coveka koji ne izgovori kakvu filozofstvujuscu misao bar nekoliko puta u zivotu...."

Pomislih...Eureka!

Precesljam onako po mozdanoj kori ljude koje znam, koje ne znam, a cula sam o njima i sve je mi odjednom dobilo neki smisao...A vama?


Privileg ili sudbina izaslih iz Platonove pecine je spoznaja pojava iz drugih perspektiva i trazenje odgovora sa nadom da rezultat bude,- eureka. Mozda ne na nivou Arhimedova zakona ali je duhovni izazov prtiti ka izvoru. Ne ka izgradnji nekojatkinih sistema ili utvrdjivanju zakonitonsti ali pojasnjavanju suprotnosti. To je prirodna duhovna potreba bica koja razumno tragaju. Sokrates je kroz fundamentalnu sumnju da nista ne zna konstantno ulazio u konfrontaciju sa drugima da bi dosao do stabilnije ideje, smisla i,- to na kraju platio zivotom.

Descarte-ov:“Je pense, donc je suis” je i danas veliki, - i niukom smislu prevazidjen pogotovu nije podrazumijevajuci. U moderno vrijeme se na svakom predavanju ili u politickim izjavama,… o bilo kojoj sferi zivota srz poruke pojasnjuje citatom nekog mislioca. I zabrinjavajuce je da je i pored toga interesovanje za otkrice smisla kriticno malo. Ko jos osjeca potrebu za misaonim avanturama ako ni izbliza nije osjetio da je univerzum jedan kontinuum sacinjen iz beskrajnih malenkosti odn. individua: Kant, Basarina, Neva, moonja, Borac, kojote, monti…koji cine dio te cjeline.

Ako boravak djavola u sebi okvalifikujemo kao nuznu vakcinu onda je sledeci korak zasigurno korak ka naprijed i inovativan. A ako uocene slabosti ovoga svijeta prevarimo onda smo ga napravili malo boljim i time se jos vise udaljili od nase pecine. Deduktivno da je to transformacija jer pocetak kasnijeg biva ranije… (zadnja nije bas stilski prilagodjena tekstu al mi takva banu kao tacka na i.)

Moj bi djed rekao: “Sinko nemo svaku spoznaju odmah turat na infinitezimalnu vagu jer svako objasnjenje ne mora razumno zvucati”
 
Poslednja izmena:
Da , Basara je u pitanju...

Ali, ne znam zasto ste tako napali njega...Nije on poenta...

Akcenat je na toj recenici...Da li se to moze uzeti kao cinjenica, kao mogucnost...Licno mislim da da...Postoje ljudi koji kad nemaju sta pametno da kazu, pocnu da " filozofiraju ", da koriste neke reci, gestove da bi zamaskirali svoju " slaboumnost "...zar to nije to...?
Zaista mislim da je fizozofija dar koji nije dat svima...ne moze svako tako da razmislja, ne moze svacija da bude krilatica...
Dakle, da li je filozofija nesto sto se d anauciti inabiflati Kant i Sopenhauer ili je to nesto sa cim se covek radja...Sta je dalje...? Dalje se filozofi koji mahom ocenjuju drustvene situacije...Recimo Berdjajev...Jel on filozof...? Ja ga tako ne dozivljavam...Ja mu se divim, volim njegov pesimizam, ali to nije filozofija, to je kritika...
Nije mi bio cilj da nekog ili nesto vredjam...Ako smatrate, obrisite ili zatarabite...samo sam htela da cujem od vas...moze li filozofija ostati na nivou sa kog je nikla ili se i ona podvrgava metamorfozi i prelazi u kritiku sadasnjosti ( drustva, politike, kulture, umetnosti )...Po toj logici filozofija je izumrla nauka kao i latinski jezik, a sama se javlja osnovom razvoja neke " savremene filozofske kritike... "

I ovo nije filozofska tema, vec tema o njoj...:)
Ne da ti je dobra tema, ne da si zasluzila reputaciju, nego i dobila:klap:
Uvek se cudom cudim sto se stalno "vrte" stari filozofi, kod tolikih savremenika koji su zasluzili bolji tretman nego sto ga i imaju. Ljudi se ubijaju da pokazu kako bas oni mogu da tumace nekog od tih filozofa i tim svojim tumacenjem toliko udave,da posle njihovih postova, meni se pridrema. Ja sam uvek govorila da volim PRIZMENU filozofiju, da volim ljude koji umeju i imaju da kazu nesto SVOJE. Ili da nekog filozofa protumace na SVOJ nacin, ne podilazeci nikome, ne bi li ga smatrali pametnim.. Pametnih ima, cast im i cest, o filozofski potkovanim i sta god, ali ih ima. I ovde, i svuda..

Ja se secam jednog momka (sa drugog sajta) koji je SVOJIM stavovima razbijao ustaljene sablone. Ne da je taj momak pisao, secam se da sam bukvalno trcala da vidim da li je sta novo napisao. Na njega su kidisali sa svih strana, narocito dama koja je smatrana najboljim poznavaocem filozofije a koju sam ja citala kad bih imala nesanicu:roll:
Jednim svojim postom, bio je u stanju da potre sve njene koje je napisala za dve godine.On jeste prelazio u kritiku sadasnjosti bilo koje oblasti koju si pomenula.

I, naravno, kao i svi pametni ljudi, sklonio se.
Steta...
Stalno sam se nadala da je samo promenio nick, ali ja bih ga prepoznala pod bilo kojim:(
Zato bi moj odgovor na tvoje pitanje mogao biti: Ne po svaku cenu. Ili ne uopste.

E, sad cu da prodjem kao moj idol:zper:
Naci ce se neki filozof da kaze da mi ovde nije mesto, a ne mora, ja sam to uvek govorila i mislila:)

"Kad vam filozof odgovori na postavljeno pitanje, vise ni sami ne razumete sta ste ga pitali".
 
Poslednja izmena:
I da dodam: Ja znam da je Filozofija preteca svih nauka, odnosno - sve nauke imaju svoj izvor upravo u Filozofiji. I ne tvrdim da nije tacno da upravo Filozofija objedinjuje sve njih u jedno (zadrti filozofi bi sad rekli da je ona zvezda vodilja, mozda, ali ja prednost dajem IDEJI).

Ne valja samo to sto se svi hvatajau samo za PROSLOST, kao da danas nema filozofa. Mozda ne u tom izvornom "obliku" (nisu ni mogli biti drugaciji u svoje vreme) ali i ovo je neko nase vreme, sta propustamo?!
Znam ljude koji citaju sve sto im pod ruku padne, od klasika do najsavremenijih pisaca, stavise do nepoznatih siroj citalackoj publici, i po meni je to mnogo bolje od onih koji citaju iskljucivo stare pisce, i od njih dalje ne mrdaju. Kao da su im oci uperene u tom pravcu, a onda zavezane, nema dalje, nema sire...Tako je i sa filozofijom (valjda), po nekima se nacisto ukopala, ili su mnogi u njoj ostali ukopani!
 
zašto su neki mrtvi jači od onih koje danas smatramo intelektualnim gromadama, ili od onih kojima svoju "superiornost" izražavaju pljuvaljicom sa odstojanja od nekoliko vekova....

ovih dana sam čitao volterov Životopis i tu on pominje ime svoje ljubavnice, markize od Šatlea. pomenuta gospođa je govorila pored maternjeg i nemaćki, engleski, grčki, i još u detinjstvu ovladala latinskim. sa darom za muziku, svirala je klavir i klavsen, pevala je opere, volela ples i pozorište. bavila se modom, kreirala haljine i cipele, bila i rišeljeova ljubavnica.
prevela je njutnove Principe matematike, proučavala lajbnica, pored ostalih umova, i njoj dugujemo nastanak egzaktnih nauka, matematičari i fizičari su joj se divili i smatrali je izuzetnim talentom...npr. kening... ona je jedna od prvih žena naučnika i njen prevod njutnove rasprave se čuva u kralj. biblioteci. napisala Osnove fizike izm. ostalogh... umrla je samo sa 43 godine...
 
moonja:)

Cini se imamo iste slabosti. I ja konstantno tragam za drugim perspektivama iz kojih se zivot moze sagledati i nikad kraja. Voltaire kroz svoju filozofsko-kriticku misao prosvetiteljstva jednostavno odusevljava. U njegovo doba je proklamovanje ljudskih vrijednosti bilo dijametralno spram vazecih normi, kralj, religija,…
Jesi li i ti citajucu ga u njegovom nacinu zivota malcice prepoznao Molierovog Alceste,-a?

Émilie du Châtelet je zaista bila ta klasa i obozavalac Leibniz,-a, koji umro kad je ona napunila 10 g. Voltaire se kroz nju i sam zainteresovao za prirodne nauke i koliko se sjecam ucestvovao sa nekim radom na nekom pariskom natjecanju??

Ideje i dijela takvih likova me i danas “zapale” i kad pomislim u kakvim po zdravlje i zivot opasnim uslovima su stvarali tiho i s respektom im se time zahvalim sto ih danas zajedno s tobom malo ozivim.
 
teško je tada bilo izdvojiti se po intelektualnom kapacitetu među savremenicima, u plejadi briljantnih umova. volter i šatleova su zajedno radili na delima loka, njutna, poupa. on je u to vreme pisao Opštu istoriju, a ona je bila njegov veoma oštar kritičar. govorila mu je da je rečit, ali da to nije dovoljno ( ; opasan je bio volter, u prepisci je kralja nazivao solomonom, ne tek tako, pošto je fridrih uveo versku toleranciju i veoma poštovao judaizam. kralj je njega zvao dragim prijateljem i slao mu skupocene poklone... nisam znao da je volter posredovao u pravnim sporovima uglednih kuća...bio je kao vidra... ( : fridrih je inače sam autor nekoliko sonata, simfonija...pa mislim, njegov dvorski muzičar je bio bah i benda... fridrih je želeo da bude kralj-filozof, bio je demokrata, za razliku od svog oca despota, od koga je nasledio ogromno bogatvo koje je sa uživanjem "investirao" u nauku, umetnost i filozofiju...kant je zahvaljujući njemu štampao svoje spise o religiji u berlinu, koji su bili zabranjeni svuda u evropi....
 

Back
Top