Britanija će izručiti ratnog zločinca Milana Španovića

Predlazem moderatorima da se promeni naziv teme posto gospodin Milan Spanovic nije pravosnazno osudjen za delo koje mu se stavlja na teret.
Vec je osumnjicen od cuvenog tuzilastva R Hrvatske.
Unapred zahvalan.

odbija se. osuđen u odsutnosti znaći na temelju dokaza. kako je bio odsutan po povratku poništava se suđenje i ide ponovno.:mrgreen:
 
odbija se. osuđen u odsutnosti znaći na temelju dokaza. kako je bio odsutan po povratku poništava se suđenje i ide ponovno.:mrgreen:

Kojih dokaza da li je po medjunarodnom pravu moguce suditi za tako teska dela u osudstvu osumnjicenog ?
Pa i sam uvidjas, a i ovi tvoji da NE a koje ste dokaze prezentovali najverovatnije licne dokaze, posto materijalne ni ne posedujete.
Koliko ste tako ljudi osudili u odsustvu koji su digli glas zbog izbacivanja Srba kao konstutivnog naroda iz ustva R Hrvatske, jel znas broj ?
 
Kojih dokaza da li je po medjunarodnom pravu moguce suditi za tako teska dela u osudstvu osumnjicenog ?
Pa i sam uvidjas, a i ovi tvoji da NE a koje ste dokaze prezentovali najverovatnije licne dokaze, posto materijalne ni ne posedujete.
Koliko ste tako ljudi osudili u odsustvu koji su digli glas zbog izbacivanja Srba kao konstutivnog naroda iz ustva R Hrvatske, jel znas broj ?

ne brigaj ti brigu za naše pravosuđe. kad se rođo izruči plati mu dobra odvjetnika
 

Zivi bili pa videli.
A nisi mi odgovorio na koje dokaze ste se pozvali kad ste osudili svog gradjanina u odsustvu ?
I koliko ste gradjana osudili u odsustvu ?
Ja mislim da ste vi rekorderi u donosenju presuda u odsustvu osumnjicenog.
Ali i dalje stojim u stavu da za najteza dela u svim zemljama pa i u Hrvatskoj osumnjiceni mora biti prisutan.
Zato bi trebalo promeniti naziv teme .
 
Zivi bili pa videli.
A nisi mi odgovorio na koje dokaze ste se pozvali kad ste osudili svog gradjanina u odsustvu ?
I koliko ste gradjana osudili u odsustvu ?
Ja mislim da ste vi rekorderi u donosenju presuda u odsustvu osumnjicenog.
Ali i dalje stojim u stavu da za najteza dela u svim zemljama pa i u Hrvatskoj osumnjiceni mora biti prisutan.
Zato bi trebalo promeniti naziv teme .

iskazu svjedoka;)
 
iskazu svjedoka;)

Kao sto sam ti i rekao na licnim dokazima, ej covece mi zivimo u XXI veku valjda vise ne vrsite stavljanje pacova na stomak osumnjicenog i pokrivate ga serpom dok je zagrevate u stili vase cuvene UNS-e (Ustaška nadzorna služba) da bi priznao da je kriv kao sto se radilo kod vas sredinom XX veka.
 
Kojih dokaza da li je po medjunarodnom pravu moguce suditi za tako teska dela u osudstvu osumnjicenog ?
Pa i sam uvidjas, a i ovi tvoji da NE a koje ste dokaze prezentovali najverovatnije licne dokaze, posto materijalne ni ne posedujete.
Koliko ste tako ljudi osudili u odsustvu koji su digli glas zbog izbacivanja Srba kao konstutivnog naroda iz ustva R Hrvatske, jel znas broj ?

ides vec polako covjeku na zivce.. neznanjem..
sudenje u "odsustvu" je moguce...i isporuka zlocinaca na temelju presude takoder
 
Zivi bili pa videli.
A nisi mi odgovorio na koje dokaze ste se pozvali kad ste osudili svog gradjanina u odsustvu ?
I koliko ste gradjana osudili u odsustvu ?
Ja mislim da ste vi rekorderi u donosenju presuda u odsustvu osumnjicenog.
Ali i dalje stojim u stavu da za najteza dela u svim zemljama pa i u Hrvatskoj osumnjiceni mora biti prisutan.
Zato bi trebalo promeniti naziv teme .

u RH osudeno je do sada 28 osoba u "odsustvu"..
njih 12 su izruceni...
ostale se trazi (casni kapetan Dragan ce isto uskoro u RH)
ali, dolijati ce svi...prije ili kasnije
 
(K)rvati si pretposlednji na zemaljskoj kugli koji imaju moralno pravo da prozivaju nekoga za ratne zločine.
Odmah iza Nemaca, a čak ispred i od Amerikanaca

o moralu će no na temi etika poštenje i sl. shran ja. nije riječ o poštenju, jer je poznato da ste vi najpošteniji, a mi največi zlikovci:mrgreen:, nego je riječ da su se engleska i hrvatska dogovorile o izručenu ratnog zločinca u hrvatskoj, u engleskoj lopovčića kokošara koji krade po tršnim centrima
 
ides vec polako covjeku na zivce.. neznanjem..
sudenje u "odsustvu" je moguce...i isporuka zlocinaca na temelju presude takoder

Hrvatske „tajne” poternice

Radi se o retroaktivnoj primeni krivičnog zakona, što je suprotno načelu zakonitosti

Nedavno je u Hrvatskoj uhapšen još jedan pripadnik nekadašnjih oružanih snaga Republike Srpske Krajine. Radi se o Čedomiru Joviću, koji je optužen zato što nije sprečio svoje potčinjene da zlostavljaju i ubiju jednog čoveka. Jović nije uhapšen u nekoj spektakularnoj i planiranoj akciji hrvatske policije, već je rutinski zadržan, a zatim lišen slobode na graničnom prelazu između Srbije i Hrvatske, kada nije ni slutio da se nalazi na poternici.
Radi se o već dugogodišnjoj ustaljenoj praksi Hrvatske, za koju postoje jasne indicije da predstavlja vid svojevrsnog „armiranja” ostvarenih rezultata najvećeg etničkog čišćenja posle Drugog svetskog rata, kada je nova hrvatska država ne samo ponovo (nakon krvave genocidne epohe tzv. NDH) ostvarila svoj „hiljadugodišnji” san o nezavisnosti, već je i uspela u svom „povijesnom” cilju da broj Srba, kao svojevrsnih remetilačkih faktora hrvatske državnosti, svede na „podnošljivu meru”.
Da je zlosrećni Jović pomislio da postoji i najmanja mogućnost da ga u Hrvatskoj optužuju za bilo koje krivično delo, sigurno ne bi putovao u Hrvatsku. On je očigledno verovao u svoju nevinost. Možda je bio i oprezan u razumnoj meri, te pokušao da u kontaktu sa državnim organima Srbije proveri nije li možda na nekoj hrvatskoj poternici. Ako je to i učinio, to mu nije koristilo, jer Hrvatska razvija u pravu do sada uglavnom nepoznatu praksu tajnih poternica.
Uhapšeni Srbin se, izgleda, ne optužuje da je lično „svojim rukama” učinio bilo koji zločin, već se tereti za „propuštanje” sprečavanja krivičnog dela svojih potčinjenih. Optužen je po osnovu komandne odgovornosti, koja je vrlo specifičan institut krivičnog prava, koji se u nekim svojim oblicima, iako to formalno nije, blisko graniči s objektivnom odgovornošću. I naše zakonodavstvo poznaje takav oblik odgovornosti, ali kao posebno krivično delo propuštanja, slično kao što takvo delo postoji i u drugim državama. U Hrvatskoj takođe postoji mogućnost da se „komandno” odgovara, ali je simptomatično da se na takvu odgovornost pozivaju lica koja se terete za zločine iz devedesetih godina, u vreme kada po tadašnjem hrvatskom zakonu nije bilo moguće da se neko goni za komandnu odgovornost, koja nije postojala ni u Krivičnom zakonu nekadašnje SFRJ. Radi se o retroaktivnoj primeni krivičnog zakona, što je suprotno načelu zakonitosti. Retroaktivno dejstvo krivičnog zakona je formalno zabranjeno i brojnim međunarodnim pravnim aktima, između ostalog i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.
Iako bi formalno bilo moguće direktno primeniti obavezujući međunarodni propis, time se ne može rešiti problem retroaktivnog pozivanja na komandnu odgovornost, jer načelo zakonitosti u krivičnom pravu tradicionalno glasi: Nullum crimen, nulla poena sine lege, tj. „nema krivičnog dela, niti kazne, bez zakona”. Time što je u određenom međunarodnom pravnom aktu definisana komandna odgovornost i određeni njeni oblici nije stvorena mogućnost za direktnu primenu takve norme u krivičnom postupku, jer ona ne sadrži i kaznu. To bi bilo, na primer, kao kada bi zakonodavac u domaćem pravnom sistemu greškom samo definisao određeno krivično delo, a potom „zaboravio” da propiše i odgovarajuću kaznu. Tada ne bi postojala mogućnost da neko odgovara za takvo „defektno” krivično delo.
Naša država bi morala vrlo energično da insistira na tome da Hrvatska javno objavi koje naše državljane ili izbeglice u Srbiji i za koja navodno učinjena krivična dela optužuje, jer u protivnom ti ljudi praktično nikada ne mogu „imati mira”. Ne treba zaboraviti da državni organi Srbije poseduju ogromnu arhivu s brojnim dokumentima, izjavama svedoka i materijalnim dokazima o teškim krivičnim delima učinjenim protiv Srba tokom građanskog rata u Hrvatskoj. Prema univerzalnom principu važenja krivičnog zakonodavstva, Krivični zakonik Srbije se i u ovim slučajevima može primenjivati, a okrivljeni za takva krivična dela se mogu krivično goniti u Srbiji. Formalno gledano, mnogi državljani Hrvatske bi se, ako bi u našoj državi započeli određeni postupci, mogli naći na srpskim poternicama, bez obzira na to što su krivična dela mahom učinjena van teritorije Srbije. Nikome naravno, nije potreban neki novi rat, pa makar to bio i „rat poternicama”, ali je krajnje vreme da Hrvatska prekine sa anticivilizacijskom praksom „tajnih” optužbi.

Profesor Pravnog fakulteta u Beogradu

Milan Škulić


Zakoni koji se odnose na suđenja za ratne zločine u Hrvatskoj

Za suđenja u Hrvatskoj povodom ratnih zločina počinjenih od 1991. do 1995. godine značajan je Opšti Kazneni zakon Republike Hrvatske, odnosno Krivični zakon Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, koji je primenjivan na teritoriji Hrvatske do kraja 1991. godine, a potom je preuzet u hrvatskom pravnom sistemu.

Zamolio bih vas na jedan civilizovan i argumentovan dijalog ?
 

Back
Top