Arhiva recepata

FONDAN

Potrebno je:
• 1 kesica želatina u prahu
• 50 ml hladne vode (za želatin)
• 20 ml vode (za fruktozu)
• 100 gr fruktoze (voćni šećer)
• 1 velika kašika glicerina (kupuje se u apoteci)
• 900 gr šećera u prahu
U vanglicu, prosejati šećer u prahu zbog grumuljica. Želatin preliti sa hladnom vodom i ostaviti da nabubri. Fruktozu i vodu staviti na vatru da se kuvaju. Kada počne da vri, kuvati još 30 sekundi a onda skloniti sa vatre. Odmah dodati glicerin i dobro promešati, a onda preručiti u nabubreli želatin i mešati dok se želatin ne istopi. U prosejani šećer, postepeno dodati vruću smesu i mešati sa kašikom dok može, a onda izručiti na radnu površinu i umesiti rukama u glatku masu.
Dobićete 1 kg odličnog fondana za torte. Ovako pripremljenu fondan čuvajte na sobnoj temperaturi u hermetički zatvorenoj posudi. Ova količina je dovoljna za prekrivanje jedne torte i nekoliko figurica na istoj. Fondan bojte sa prehrambenim bojama u prahu.
-ovo je recept za fondan sa neta koji ja radim, meni je odličan za prekrivanje torti, za figurice sve sam sa njim radila, bojila sam ga i sa tečnim i sa gel i sa bojama u prahu uvek je rezultat odličan. Ja ga držim u rastegljivoj foiji ili zatvorenog u staklenoj posudi nisam ga držala dosad u frižideru. Kad hoćeš da ga radiš otkineš parče koliko ti treba i staviš malo u mikrotalasnu da se ugreje ili bolje rukama ga radi površinu na kojoj radiš obavezno napraši prah šećerom figurice ostavim na sobnoj temperaturi da se prosuše eto to je to ako nesto nije jasno samo pitaj ja nemam neko iskustvo al toliko koliko znam ću pomoći svakom,pozdrav:)
 
Nikad nisam pitala, a volela bih da znam. Koliko košta kg ovako napravljene mase za prekrivanje torte? Predpostavljam da ste pravili računicu. Kupovni se kreće od 450din do 550 dinara za kg.
 
Treba mi recept za fondan koi se pravi sa dekstrozom, probala bi kakav je i bila sam ubedjena da ga ovde ima ali prelistavah i nisam ga nasla..
Znaci il' sam corava (ili se nisam probudila) il' ga nema :cistinaocare:
Pa ko pravi na taj nacin please da mi iskucka..
Gracijas!
 
Fondan,za koji je Jaca napisala recept (a inače je skoro isti kao Minjin),može da se pravi i sa fruktozom i sa dekstrozom.Tako mi rekla Jaca,a ona što kaže,to mora da bude tako.;)

Bez zezanja,ja sam ga prvo pravila sa fruktozom,pa mi Jaca rekla da je jeftinija varijanta sa dekstrozom,i ona mi je i kupila dekstrozu.Razlike nema ama baš nikakve.

Provereno.
 
Ako mene pitš,u Rumi.Malo ti je daleko,jel' da?:zcepanje:

Meni je do sada uvek Jaca kupovala,pa mi da kada se nađemo.Jer ja baš nisam neki stručnjak za to što ne koristim svakodnevno.Ovako ja samo kažem šta mi treba,a Jaca nabavi.Jer Jaca je :heart:,to se zna.

E onda sam danas išla malo u grad,(mislim,meni je Ruma grad),pa sam se osmelila da sama kupim.Valjda nisam zabrljala,lepo piše dekstroza.I meni se učinilo jeftino,a valjda će poslužiti svrsi.
 
Ja stalno pravim sa dekstrozom po ovom receptu.

Fondan

3kesice zelatina DrEtker prelijem casom vode i ostavim da nabubri. Stavim zatim na tihu vatru i zagrevam dok ne nestanu gromuljice - nesme da provri. Zatim dodam 400gr dekstroze, kasiku supenu margarina ili biljne masti i 50gr glicerina. Mesam na tihoj vatri dok se izjednaci i zatim to zamesim sa otprilike 3kg secera u prahu. Pri kraju dodam malo arome badema ili ekstrata vanile.
Podelim na delove i zatvorim hermeticki u najlon kesu. Ja sam u principu zadovoljna jer nije skup a lako se sprema. Kada mi trebaju detalji intenzivnih boja ja kupim barvalovu gumpastu plus a ovaj je odlican za sve pastelne boje.
Dekstroze ima u skoro svim prodavnicama zdrave hrane.
 
ja pravila po Jacinom receptu i dobar je-generalno mi se bas ne svidja,ja sam ljubitelj slaga i slatke pavlake,ali ovaj se bas super ponasa i mozes sa njim raditi sta hoces.nisam dolazila u kontakt ni sa jednim drugim fondanom,ali mm jeste i kaze da je ovaj extra.ja sam ga cak i karamelizovala-greskom naravno i opet je bio dobar--to su oni pilici ispali.

sto se dekstroze i fruktoze tice,ja kupujem kod mog devera po ceni koju sam vec pomenula,s tim da je fruktoza skuplja,a moze se naci u skoro svim hipermarketima i zdravim hranama po razlicitim cenama-uvozni su i po 400-500 din za 200gr,a ovi domaci su isti samo jeftiniji kud i kamo.
 
Dekstrozu potrazite u prodavnicama zdrave hrane na merenje.Jeftinije je.Ja sam nedavno kupila 5 kg i dobila po nesto nizoj ceni.90din/kg.
Inace ovaj Teta Irin recept za fondan je fantastican.Isproban.
 
Dobije se preko 3.5 kg.Jedino sto sam ga ja mutila mikserom kada mu pocnem dodavati secer ,dok vam mikser moze izdrzati(zavisi od miksera),sa nastavcima za testo.Dobije belinu i rastegljivost.
 

Back
Top