Moze li biti da je ova markica iz 1855g (poste crne gore)

almita

Početnik
Poruka
2
zdravo,
Imam nekakve stare markice koje sam dobila i na jednoj od njih pise cirilicom POSTE CRNE GORE i ispod 1855 a vrjednost je 1Para. Osim sto je pozutila, ne vidim da je ostecena niti da ima zig. Koliko sam procitala postanske marke crne gore su pocele da se stampaju 1860-tih. Moze li mi neko reci nesto o ovoj markici?Zao mi je sto nemam sliku - na njoj je neki mladic, gleda naprijed okolo su neki listovi - vijenac.
 
Ne, ova markica nije iz 1855.
Ovde se radi o crnoj markici od 1 pare iz prigodne serije koja je izdata 1910. godine povodom krunisanja kralja Nikole i kraljice Milene, proslave 50 godina vladavine i zlatne svadbe. Naravno da pise cirilicom, jer je cirilica i bila sluzbeno pismo Knezevine, a kasnije Kraljevine Crne Gore. Drugo pismo nije ni korisceno na crnogorskim markama. A prva marka Knezevine Crne Gore je izdata tek 1874. sa likom kneza Nikole. I na onoj marki od 1 pare je slika kneza Nikole, samo iz 1855. godine, 5 godina pre krunisanja. Prva markica Knezevine Srbije je izdata 1866. godine, 8 godina pre prve marke Knezevine Crne Gore, tako da su obe srbske drzave bile medju prvim evropskim drzavama koje su taksirale postu pomocu markica.
 

Back
Top