"Delta" kupuje "Merkator"

Da li će Delta ući u vlasničku strukturu Merkatora?

  • Hoće, samo je pitanje vremena.

  • Neće, džaba im sve pare sveta.

  • Nemam stav.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

dellns

Iskusan
Poruka
5.892
"Delta" kupuje "Merkator"

Politika - Pre 2 sata i 11 minuta "Delta" ne odustaje od poslova u Sloveniji i regionalne maloprodajne ekspanzije. Upravo traju pregovori se Boškom Šrotom, prvim čovekom Pivovarne Laško, koji preko firme i fonda raspolaže sa 48 odsto vlasništva "Merkatora". Tema pregovora su uslovi pod kojima bi "Delta" kupila 25 odsto akcija "Merkatora" kojima Šrot trenutno raspolaže (ali ne može i da upravlja zbog zakonskih ograničenja), jer je ulazak u vlasničku strukturu tog slovenačkog trgovinskog lanca postao poslovni prioritet srpske kompanije koji bi trebalo da se završi do aprila-maja ove godine.
Za nastavak regionalne ekspanzije, kako "Politika" saznaje, nije predviđeno zaduživanje novim bankarskim kreditima. Plan je da "Delta", kroz model dokapitalizacije, u vlasničku strukturu svoje kompanije koja se bavi maloprodajom pusti neki od velikih američkih investicionih fondova. S tim kapitalom, a računa se na oko 300 miliona evra, "Delta" bi kupila još jedan trgovinski lanac u nekoj od susednih zemalja. Plan je da tako uvećana "Deltina" regionalna maloprodajna kompanija već iduće godine, ako ispuni sve kriterijume, bude listirana na Londonskoj berzi.....



....."Delta", naime, planira da ove godine zaposli 5.000 novih radnika, polovinu u Srbiji, a ostalih 2.500 radnika u regionalnim firmama-kćerkama i kraj godine dočeka sa 30.000 zaposlenih.


Ceo tekst: http://vesti.krstarica.com/?rubrika=aktuelno〈=0&sifra=c1ef2fddffde8eb93bf668273063e7ec&dan=13&mesec=03&godina=2009
___________________________________________________________________________________________________________________


Kako procenjujete Deltine šanse da uđe u vlasničku strukturu Merkatora i kako bi se to potencijalno odrazilo na našu privredu?

Kako tumačite informaciju o potencijalnom ulasku američkog investicionog fonda u vlasništvo deltinih firmi koje se bave maloprodajom?
 
Poslednja izmena:
I recimo za par godina sve to lepo proda nekom i odradio je pos'o!

U tom kontekstu i ova informacija o ulasku investicionog fonda u vlasničku strukturu,

jer je svojevremeno Delta odbijala bilo kakvu saradnju koja bi rezultirala promenom vlasničke strukture...

A to sve kažem iz ugla ono, bolje naš Miško nego neki Todorić ili nemac ili bilo ko, jer na kraju,

kapital nema nacionalnost, ali se kod nas menjaju teze iz nekog razloga, a taj sindrom je izražen u regionu,

možda i više nego kod nas, da ne idemo dalje od regiona.
 
Poslednja izmena:
I recimo za par godina sve to lepo proda nekom i odradio je pos'o!

U tom kontekstu i ova informacija o ulasku u vlasničku strukturu investicionog fonda, jer je svojevremeno Delta odbijala bilo kakvu saradnju koja bi rezultirala promenom vlasničke strukture...

A to sve kažem iz ugla ono, bolje naš Miško nego neki Todorić ili nemac ili bilo ko, jer na kraju, kapital nema naciju, ali se kod nas menjaju teze iz nekog razloga, a taj sindrom je izražen u regionu,možda i više nego kod nas, da ne idemo dalje od regiona.

da ti ja budem iskren, nas je to i ukopalo
to bolje naš nego stranac

jer je država početkom 2001. godine svesno napravila klimu za "naše" kako bi kapital ostao ovde, a oni se raspištoljili i danas imamo monopolski položaj koji ne moš uništiti
bre neće niko da dođe ovde od tih trgovaca, a i ko dođe zašto da spušta na realnu cenu kad može da zaradi enormno i ovako
spusti na 1 dinar jeftinije nego u konkurentnom marketu i ima odličnu zaradu, a kao jeftiniji je
 
mnogo smo naivni

samo moze da se desi obrnuto, da slo kupe deltu

naravno, bice prikazano kao delta kupila `akcije` u npr merkatoru

Ajde objasni malo ovo boldovano.
a020.gif
 
da ti ja budem iskren, nas je to i ukopalo
to bolje naš nego stranac

jer je država početkom 2001. godine svesno napravila klimu za "naše" kako bi kapital ostao ovde, a oni se raspištoljili i danas imamo monopolski položaj koji ne moš uništiti
bre neće niko da dođe ovde od tih trgovaca, a i ko dođe zašto da spušta na realnu cenu kad može da zaradi enormno i ovako

spusti na 1 dinar jeftinije nego u konkurentnom marketu i ima odličnu zaradu, a kao jeftiniji je

Slažem se, sve dok se ne razvije konkurencija nema ništa od kvalitetnije usluge po istoj ili nižoj ceni.

Ovako, što kažeš ili je jedan monopolista, ili kao u telefoniji tri kompanije, čist kartel, bukvalno,

uzmeš im ponude, uporediš i to je to u suštini, sa nekim nijansama...

P.S. telefoniju sam pomenuo jer je Delta posredno i u tom sektoru.
 
Poslednja izmena:
da ti ja budem iskren, nas je to i ukopalo
to bolje naš nego stranac

jer je država početkom 2001. godine svesno napravila klimu za "naše" kako bi kapital ostao ovde, a oni se raspištoljili i danas imamo monopolski položaj koji ne moš uništiti

Monopol sam po sebi nije nezakonit, vec ponasaje koje proistice iz tog polozaja. Ono se sankcionise posebnim zakonodavstvom ili se suzbija jacanjem konkurencije.
A posebna prica je kako je nekome omoguceno da zagrabi drzavnu imovinu za sitnis i omoguci mu baslonovno bogacenje bukvalno preko noci. Poreklo kapitala i korupcija su ono sto ti nazivas svesnim prepustanjem.

bre neće niko da dođe ovde od tih trgovaca, a i ko dođe zašto da spušta na realnu cenu kad može da zaradi enormno i ovako

Pa kad Boza Djelic kao jedan od najvisih drzavnih cinovnika na otvaranju Delta Sitija prizna da je ista drzavni projekat, o kakvoj konkurenciji govoriti kada je drzava kao ta koja treba da privlaci investicije i kapital staje otvoreno iza jedne kompanije.
Skandal je bio i pre godinu i po dana kada Vlada je narucila istrazivanje o ispitivanju trzisnog ucesca kompanija u trgovinskom sektoru, prema kojem Delta ima 12 odsto. Vlasnik te agencije koja je radila istrazivanje je supruga Slobodana Milosavljevica, sada ministra trgovine, turizma i usluga, koji je i sam nebrojeno puta izjavljivao da nema monopola.
Termin realna cena u ekonomiji ne postoji. Postoji trzisna cena, koja se formira suceljavanjem ponude i traznje. Cene koje mi placamo za robu siroke potrosnje su direktna posledica monopola.

Ili generalno da se izjasni, Delta je naša realnost...

Realnost je onih koji kupuju u njihovim objektima ...
 
Ala omasujete...
Miskovic nece prodati deltu....nikad....
On je covek odavno bacio oko na poljoprivredu srbije....i trgovinu sa tim....
Ima zemlju, ima preradjivacku industriju, ima lanac trgovine, ima celo okruzenje, a vi bi da on prodaje to....

I jos komentar da je bolji on od Nemca ili Hrvata....
Pa da nije ideje u srbiji , drao bi Miskovic 20% vise na svim proizvodima....ovako ipak parira...

On kad planira nesto da prodaje, on pravi super imidz, a ne stipsari radi profita....a kod Delte upravo maksimizira profit, a boli ga mnogo za imidz....
 
Ala omasujete...
Miskovic nece prodati deltu....nikad....
On je covek odavno bacio oko na poljoprivredu srbije....i trgovinu sa tim....
Ima zemlju, ima preradjivacku industriju, ima lanac trgovine, ima celo okruzenje, a vi bi da on prodaje to....

I jos komentar da je bolji on od Nemca ili Hrvata....
Pa da nije ideje u srbiji , drao bi Miskovic 20% vise na svim proizvodima....
ovako ipak parira...

On kad planira nesto da prodaje, on pravi super imidz, a ne stipsari radi profita....a kod Delte upravo maksimizira profit, a boli ga mnogo za imidz....



Ali Idea je agrokorova, odnosno Todorićeva.:think:
 
Poslednja izmena:
A koja je razlika između Tempa i Maxija i Rodića ili Merkatora?

Osim gazde.

Ne kupujem ni u jednom od tih objekata. Namirnice nabavljam u Metrou. Tu imam mogucnost kao poreski obveznik da robu kupujem i preko virmana,ali to ne radim. Neke najneophodnije porodicne potrepstine nabavljam u okolnom STR-u ili u Jabuci. Bavim se trgovinom i imam dobre veze sa mnogim dobavljacima i ljudima iz posla, te nije mi problem da nabavim recimo meso, suhomesnato,alkohol,sokove ili konditorske proizvode po najpovoljnijim cenama.
Te ponovicu, prica da je Delta realnost je realna onome ko kupuje u njihovim objektima.

Kakvi su prema dobavljačima, odnosno, da ne širimo, koja je razlika sa stanovišta prosečnog potrošača?

Nemam pojma sta ti ovo znaci. Delta i veliki trgovinski lanci imaju najkvalitetnije nabavne sluzbe. Tesko ce ko nabaviti robu povoljnije nego oni.
 
Ne kupujem ni u jednom od tih objekata. Namirnice nabavljam u Metrou. Tu imam mogucnost kao poreski obveznik da robu kupujem i preko virmana,ali to ne radim. Neke najneophodnije porodicne potrepstine nabavljam u okolnom STR-u ili u Jabuci. Bavim se trgovinom i imam dobre veze sa mnogim dobavljacima i ljudima iz posla, te nije mi problem da nabavim recimo meso, suhomesnato,alkohol,sokove ili konditorske proizvode po najpovoljnijim cenama.
Te ponovicu, prica da je Delta realnost je realna onome ko kupuje u njihovim objektima.

To baš i nije sa stanovišta prosečnog kupca, a kad si pomenuo okolne STR-ove, pa tamo su tek marže i cene nebeske...

Nemam pojma sta ti ovo znaci. Delta i veliki trgovinski lanci imaju najkvalitetnije nabavne sluzbe. Tesko ce ko nabaviti robu povoljnije nego oni.


Nismo se razumeli, potenciram odnos trgovinskog lanca prema krajnjem potrošaču kroz cene proizvoda, pogodnosti plaćanja, kvaliteta usluge itd.

Pa u tom smislu, iz ugla nekog ko ne kupuje u Metro-u i ko nema "veze" u trgovini,

po meni nema suštinske razlike između deltinih prodajnih objekata i sa druge strane Merkatora i M Rodića.

A drugi deo je odnos tih lanaca prema dobavljačima od kojih nabavljaju robu i koje ucenjuju odloženim plaćanjem i raznim drugim uslovima.

Po meni razlike nema ili je minimalna.
 
a kad si pomenuo okolne STR-ove, pa tamo su tek marže i cene nebeske...

Marze su svakako visoke.
Ali cene su od slucaja do slucaja. Poznajem ljude koji nabavljaju robu u marketima, dakle za veliki broj artikala nemaju kanalerektnim dobavljacima, pa su im cene nize nego recimo u Maksi Diskontu ili Mini Maxi marketima, mestima gde samo trebas da budes idiot pa da pazaris, ili te bas ljuta potreba natera. Postoje ljudi i koji nemaju izbor, ali sto se konkretno Beograda tice, izbor postoji, samo treba biti snalazljiv. Ako ne nista nema veceg mesta gde u blizini nema supermarketa, tako da svako moze jednom nedeljno da se obezbedi i da ustedi, a i uvek su neke promocije i povoljnosti.

po meni nema suštinske razlike između deltinih prodajnih objekata i sa druge strane Merkatora i M Rodića

Dobro supermarketi tipa gore pobrojanih su mesavina veliko-maloprodajnih objekata sto se oseca i po i ponudi i ceni u odnosu na klasicne maloprodajne objekte tipa Minimaxi i Maxi Diskont. Mislim da Merkator i Rodic nemaju takvih takvih maoprodajnih objekata barem u Srbiji.

A drugi deo je odnos tih lanaca prema dobavljačima od kojih nabavljaju robu i koje ucenjuju odloženim plaćanjem i raznim drugim uslovima.

Ima ucenjivanja. Znam da marketi ucenjivaju dobavljace da ako im ne spuste cenu da im robu nece isturiti na istaknutom ili povoljnom mestu u rafovima ili slicno.
A svakako je i posebna prica ucena istih tih dobavljaca, proizvodjaca koji kozu gule proizvodjacima materijala i sirovina. Primer su Mlekare.
Tako da se to vrti u krug.
 
Dobro supermarketi tipa gore pobrojanih su mesavina veliko-maloprodajnih objekata sto se oseca i po i ponudi i ceni u odnosu na klasicne maloprodajne objekte tipa Minimaxi i Maxi Diskont. Mislim da Merkator i Rodic nemaju takvih takvih maoprodajnih objekata barem u Srbiji.
Ima i M Rodić takve objekte, bar u NS, to je bivša prodajna mreža Rodića,

loši su do bola, bar ovi kod mene u komšiluku, jedino ulaganje u objekat su im bile fiskalne kase i alarm... :evil:

Ima ucenjivanja. Znam da marketi ucenjivaju dobavljace da ako im ne spuste cenu da im robu nece isturiti na istaknutom ili povoljnom mestu u rafovima ili slicno.
A svakako je i posebna prica ucena istih tih dobavljaca, proizvodjaca koji kozu gule proizvodjacima materijala i sirovina. Primer su Mlekare.
Tako da se to vrti u krug.


Po meni dobavljači, a preko njih i proizvođači, najviše doprinose razvoju i profitima trgovaca kod nas.

A mlekare su posebna priča, jedan gazda, šta reći, to je dovoljno...

Koliko znam Delta nije aktivna u tom sektoru, za sada...

Jedan od retkih gde ih nema...:think:
 
U Srbiji je idiotski pricati o bilo kom drugom "lancu " supermarketa , sem fckn maxi marketa, odnosno "delte"..........svi ostali su na tuznom broju od 3 - 7 marketa u celoj Srbiji, a neki nemaju ni toliko.................

Najveci i kljucni evropski igraci na tom polju , i dalje zaobilaze Srbiju, sto zbog toga sto se ozbiljne firme , u principu jos uvek drze podalje od ove divlje deponije svega i svacega......a delom zato sto gazda Mishko ne dozvoljava na sve moguce regularne i neregularne nacine ozbiljan prodor pravih igraca, cija filozofija poslovanja zaista jesu male cene , uz veliki obrt.

Pre nekoliko godina, i sam sam konkurisao za jedno od menadzerskih mesta u francuskoj "CORA" korporaciji, koja je ovde trebala da otvori prvi supermarket......ljudi su cak i dalli oglas za radnike, odrzali nekoliko testiranja u zgradi ekonomskog fakulteta, odabrali uzi krug potencijalnih kandidata, poceli sa kursevima i predavanjima sto ovde , sto u Parizu....i onda..........sve je stalo........"CORA" se povukla iz posla, pre nego je ugradila i kamen temeljac.....pod pritiskom Mishka pederchine , i njegovih politickih veza...........

Elem , najbolje sto bi moglo da se desi Srbiji je , ne da Delta kupi Merkator, vec obrnuto, ili bar da Delta propadne , kao da je nikada nije ni bilo.....bez toga, kupovacemo i dalje najskuplju robu siroke potrosnje u regionu , a i sire, a dobavljaci ce morati da daju robu "na dodjem ti " matoroj pederchini, ili mogu da zatvore firme........
 
Ma imaš po Hrvatskoj i Sloveniji buljuk tih stranih lanaca koji jeftino prodaju lošu robu. Kad bi se okrupnio jedan takav "domaći" lanac, imali bi za iste pare kvalitetnu robu sa ovih prostora, pa bi to bio uglavnom dobitak za sve.

Da, ali nisi razmisljao o prevelikoj koncentraciji moci. Ubio bi nas njihov monopol, kao sto bi ubio i ostale sitne domace, a i Boga mi i strane konkurente.
 

Back
Top