Predhrišćansko pismo Slovena

Ako je neko čitao bugarskog srednjovjekovnog pisca - iz X stoljeća - znao bi da je on jedan od onih koji najdirektniju potvrdu donosi o mogućnosti postojanja takvog "kvazi-pisma".

Прѣжде ѹбѡ словѣне не имѣхѫ книгъ. нѫ чрътами и рѣзами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще. кръстивше же ся, рим’сками и гръчьскыми писмены нѫждаахѫ ся [писати] словѣнскы рѣчь безь ѹстроєни.

U pitanju je njegovo "О писмєньхъ". Vjeruje se da je napisano nešto poslije 893. godine.

Ovo govori u korist onim tvrdnjama o 'slovenskim runama' (ili nečim sličnim runama).
 
Ako neki nisu shvatili, Črnorizac je rekao da su Sloveni pisali crticama, urezivanjem, dok im nisu nametnuti grčko pismo i latinica.

shta znas o ruskim istrazivanjima etrurske civilizacije,disk sa krita? kao desifrovali su uz pomoc cirilice.isto tako i za rosseta kamen iz doba aleksandra makedonskog? to koriste ovi makedonci da dokazu vezu sa antikom,a posto su oni juzni srbi.....
 
ja sam gotovo siguran u postojanje nekog oblika pisma ... najverovatnije poput nordijskih runa, pismo koje je ujedno služilo i u magiskim obredima... jer sve i da nisu imali pismo Varjazi su ga mogli doneti sa sobom...

postoje hronike koje kažu da su imena slovenskih bogova bila urezana na njima

"singulis nominibus insculptis" Chronicon 6:23 Thietmar of Merseburg
 
Runi nemoze se nazvati pismo.

po svim klasifikacijama jeste pismo

250px-Rökstenen.jpg
meni je ovo dovoljno opširan tekst :D
 
Zbog čega se ne bi moglo pisati runama? Postoji mnoštvo velikih tekstova ispisanih runam, kao na primer Sveto Pismo, prevedeno za potrebe hristijanizacije nordijskih naroda

Ako je to doista Crnorizac napisao, ja prakticno ne vidim bas neki razlog zasto da mu ne povjerujem.

Jedini problem je sto direktnih makar ploca ili bilo cega - nemamo. Zbog toga se mozemo osloniti samo i iskljucivo na ovakve iskaze...nazalost. Ja se nadam da ce neko veliko otkrice naici u narednih nekoliko decenija arheoloskog istrazivanja na tlu Njemacke ili Poljske. :)
 
Ako je to doista Crnorizac napisao, ja prakticno ne vidim bas neki razlog zasto da mu ne povjerujem.

Jedini problem je sto direktnih makar ploca ili bilo cega - nemamo. Zbog toga se mozemo osloniti samo i iskljucivo na ovakve iskaze...nazalost. Ja se nadam da ce neko veliko otkrice naici u narednih nekoliko decenija arheoloskog istrazivanja na tlu Njemacke ili Poljske. :)

Da, ali Hrabar možda nije baratao činjenicama o stanju u prapostojbini :)
Možda i nije želeo da kaže da su Sloveni pre misije Ćirila i Metodija imali pismo, da bi time dao na značaju njihovoj, bez sumnje, značajnoj delatnosti na prosvećivanju Slovena
 
postoji zaista dosta stvari koje ukazuju na postojanje pisma ...

na primer jaja koja se ukrašavaju.. kao simbol ponovnog rađanja i života u vreme prolećne ravnodnevnice...danas za obeležavanje Uskrsa...

vladimir_novak_annette_czupylo_pysanky1.jpg
watermark


naziv za njih je pisanice, pisanki, писанки ... reč pisati vuče korene iz proto-indoevropskog *peyḱ (crtati, slikati)

а ево и оруђа којим се то чинило, писала
f_Pisalam_2a5b29e.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top