ИСТОРИЈА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Ako se ja ne varam, HPC postoji još iz vremena II svetskog rata.

Možda su je 2010. obnovili. Ili to i dalje pokušavaju...

P.S. A što mi je sm(ij)ešno - na ovoj karti jezika ima i bosanski i bošnjački. Kako to lepo pokazuje koliko smo ludi... Strašno! :D

тзв. ''Хрватска православна црква'' је усташка творевина, настала априла/јуна 1942. одлуком Анте Павелића, који јој је прописао и ''устав'' и поставио ''поглавара''. она је била ништа друго него нова фаза (геноцидне) политике коју је НДХ темељно спроводила против православних Срба. данас је највећи заговорник обнављања такозване ''ХПЦ'' задарски усташа Иво Матановић, који је иначе римокатолик, али то му није сметња да буде председник „Удруге хрватских православаца". толико о томе.
 
Ako se ja ne varam, HPC postoji još iz vremena II svetskog rata.

Možda su je 2010. obnovili. Ili to i dalje pokušavaju...

P.S. A što mi je sm(ij)ešno - na ovoj karti jezika ima i bosanski i bošnjački. Kako to lepo pokazuje koliko smo ludi... Strašno! :D

Jeste, iako ideja postoji od ranije. Na stranu Starcevic, pogledaj jedno pismo Eugena Kvaternika upuceno banu 1861. godine (C. Segvic, Drugo progonstvo Eugena Kvaternika, Zagreb, 1907, str. 10) u kojem je natuknuo "potrebu patrijarhata hrvatske pravoslavne crkve". Iste godine su vodjene zucne rasprave u Hrvatskom saboru bas o tome u sklopu srpskog pitanja. Imas nesto vise detalja kod Mile Konjevica ("Mesto i uloga HPC u ustaskoj politici prema Srbima", Zbornik MS za istoriju, 7, 1970, str. 181) ili Sidak-Gross-Karaman-Sepica ( "Povijest hrvatskog naroda", 1968, str. 20.).
 
Обнова Пећке натријаршије

Макарије (Соколовић) (1557-1571; +1574) Макарије Соколовић, рођени брат Мехмед-паше Соколовића, молио је свога брата да се заузме код султана Сулејмана II да се Србима дозволи обнова Патријаршије. Бератом султановим 1557. године дозвољена је обнова Српске патријаршије, а за првог патријарха постављен је Макарије Соколовић...

нађох за сходно да пренесем један Славенов текст, који врло лепо обрађује ово питање-

hogarius:
Prema istoricarima iz cijih sam knjiga ucio istoriju, u obnavljanju Patrijarsije, kljucnu ulogu je imao veliki vezir Mehmed pasa Sokolovic. Njegovim nastojanjem Patrijarsija je obnovljena 1557. a za prvog patrijarha je imenovao svog brata Makarije Sokolovica (1557-1571, Makarijus). I sledeca tri patrijarha su izdanci porodice Sokolovic, zapravo bratanci samog vezira..

Istoriografija je prepuna nacional-romantičarskih interpretacija koje nemaju uporište u istorijskim izvorima - a naročito srpska. Makarije Sokolović je po svemu sudeći vjerovatno bio Bajicin rođak (odnosno od Sokolovića), ali nikako rođeni brat.

Ove greške su mnogi davno odbacili, ali nažalost i dalje stoje u udžbenicima. Odgovoriću samo ukratko - Srpska crkva je restaurirana ili najjednostavnijim jezikom registrovana pri Osmanskom carstvu 1557. godine (eventualno najranije krajem 1556). Kada je Mehmed-paša Sokolu bio veliki vezir? Od 1565. do 1579. godine. Dakle, Bajo nikako nije mogao izvršiti to što je učinio. Na čelu Kancelarije za crkvene mukate nalazio se veliki vezir - a u to vrijeme bio je Rustem-paša Opuković (drugi mandat, 1555-1561).

Narodno predanje je fabrikovalo Mehmed-pašinu vezu sa tim činom, samo na osnovu njegova prezimena, Sokolović, a on je tada tek prestao biti rumelijski beglerbeg i ušao pri Porti kao treći po redu vezir. Dakle on tada nije mogao nikako ni biti toliko uticajan da ubijedi Rustem-pašu da učini taj potez - sve donedavno, istoričari prepisivačke škole nisu se željeli ni potruditi, a nacionalistima je i godio mit o nekakvom Mehmed-paši koji bilo šta osjeća prema Srbima (a zapravo se ponašao kroz cijeli svoj preostali život kao čisti Turčin).

hogarius:
Svi patrijarsi koji su pripadali Sokolovicevoj porodici imali su korektne odnose sa Turcima, sve do patrijarha Jovana Kantula koji je narusio uspostavljene odnose okupacionih vlasi i srpskog duhovnog vodjstva.

Nikako, zlatno doba Srpske crkve u kojo je ona pod Turcima cvjetala je trajao samo oko jednu deceniju, tokom kasnih 1550-ih i početkom 1560-ih godina. To je vrijeme tokom kojeg je imala privilegovani položaj i imala puno pravo posjeda. Međutim, kada je Mehmed-paša došao na dužnost, sve se pogoršalo. Zahvaljujući njemu su donešena dva ukaza 1568. godine, na osnovu interpretacije Šejk-ul-islama, prema kojoj je izrazito privilegovani položaj Srpske crkve bio protiv-pravan (danas bi rekli, Ustavni sud je presudio da je dotično protiv-ustavno). Srpska crkva je bila potpuno razorena, a period od 1569. godine se svodi na preživljavanje za goli život. Patrijarh Makarije je bio pred kraj svog stolovanja u žestokom očajanju, obnova crkava i manastira je prestala, crkvena zemlja je bila predana Turcima, a manastiri i crkve su redom zapustjeli. Potom ne znamo ni šta se više događa - izgleda da se on povukao 1571. godine, iako je nosio titulu patrijarha sve do svoje smrti 1574, a izgleda da su u isto vrijeme tokom jednog perioda postojala dva patrijarha, dok je pak pozicija duže vrijeme bila i upražnjena. Štamparije su sve nestale i ugasile se, a kasa Srpske crkve je bila vječito prazna.

Dolaskom patrijarha Jovana 1592. godine stvari se mijenjaju, jer on se želi ponašati isto kao Makarije, a i ne želi (u slučaju da je to bio činilac) zažmirivati iz nekakvih porodičnih odnosa (za koje čisto sumnjam da su uopšte postojali). Jovan nije narušio uspostavljene odnose, već Mehmed-paša, još 1568/9. godine. Da nije bilo patrijarha Jovana, Srpska crkva bi nastavila da propada.

U toku samo Makarijevog službovanja, Srpska crkva je do kraja spala sa ogromne organizacije i veoma jake institucije u jugoistočnoj Evropi, i to poprilično bogate, na jednu tanku vjersku zajednicu koja nema para ni za hljeb, a kamoli za nešto drugo. Brojnost crkava i manastira je višestruko opala, a ljudstvo na raspolaganju nije bilo ni blizu nekadašnjeg broja...
 
и даље..

hogarius:
Znaci i srpska i inostrana i bosnjacka istoriografije su zadojene nacional-romantizmom i odgovarajucom interpretacijom? A, koju ti istoriografiju sledis – crkvenu?

Emancipovani čovjek modernog društva ne slijedi. Srećom, danas više nije takvo vrijeme - ja čitam svu literaturu i dovodim je u upit, bilo provjeravajući kod kolega na koje se pozivaju, bilo provjeravajuće same istorijske izvore na osnovu kojih su zaključene navodne činjenice. Među stvarima koje su mi najdraže, jeste obaranje nacionalnih mitova koji imaju veliku ukorjenjenost u širokim masama.
Postoje istoričari koji se bave istorijom Crkve, ali zaista ti ne bih znao šta ti je to crkvena istoriografija, jer nema osnova da se tako jednostavno izdvoji.

Nisam stručnjak za apsolutno sve, ali bošnjačka i srpska nesumnjivo jesu.

hogarius:
Zamisli, najednostavniji jezik je “registracija” u kanceleariji ministra Visoke porte zaduzenog za crkvena pitanja u Imperiji. Omalovazavanjem ne dokazujes nista.

Bojim se da te ne razumijem. Koga ili šta ja to omalovažavam?
Srpska crkva do 1557. godine nije bila prijavljena (slobodnijim rječnikom), odnosno nije bila uređena onako kako je propisano za nemuslimanske vjerske zajednice (kao fiskalna jedinica Carstva). Bilo je pojedinih poteza takvih u dotadašnjem periodu za pojedine anarhije, ali u Srpskoj crkvi je tada vladalo i podosta anarhično stanje - neke eparhije su prihvatale novu stvarnost (poslije 1541. godine najkasnije, Srpska crkva je bila pripojena Ohridskoj arhiepiskopiji), a neke ne.

hogarius:
“Bajo” je mogao da utice iako nije morao da bvude veliki vezir da bi ustanovio, ne obnovio, restaurirao, srpsku patrijarsiju. Govori se o njegovom velikom uticaju na odluku o “restauraciji” patrijarsije. Sledi lista srpskih patrijarha:
.
.
.

Ne znam zašto tvrdiš da je Bajo moj. Taj nadimak je izvedenica od njegovog rođenog imena (Bajica).

Ko govori? U svim izvorima onovremenim, Mehmed-paša Sokolović se navodi kao jedan od najvećih krvnika srpskog naroda, zbog svih zala koje je nanio. Prvi izvori koji Mehmed-pašu u dobrom svjetlu predstavljaju dolaze iz XVIII stoljeća. Nacionalni romantizam, koji je morao nekako fabrikovati srpske nacionalne osjećaje domaćih muslimana, naopako je okrenuo cijeli lik i djelo Mehmed-paše i stvorio za Srbe jednu sliku koja je najstrože rečeno, slobodnijim jezikom, jedna vrlo lijepa bajka. Kao prvo, nije ni sigurno da su patrijarsi koje si naveo uopšte iz roda Sokolovića. Kada se to pretpostavilo, počele su i konstrukcije kako to možda nekakve veze ima sa Mehmed-pašom - koji kroz cijeli život kao Turčin nije ni najmanje brige pokazao za pravoslavce Srbe (naprotiv, pod njim se odvio prelazak hrišćana na islam upravo u njegovom rodnom kraju - Podrinju - gdje je poznata i njegova građevinska djelatnost), a sve što je učinio jeste što je naveo da odlično zna srpski jezik (kao maternji mu) jednom prilikom - i to je sve u moru izmišljenoga Srpstva Sokuluova. Dalja ekspanzija mita o Sokoloviću je imala svakako i svrhe umanjivanja vjerske distance između Srba i domaćih Turaka, jer se za druge gradila nekakva slika da bi mogli vratiti se svojim tobožnjim korijenima i prihvatiti srpski nacionalni identitet.

hogarius:
Ne zelim dalje da komentarism tvoje licno “istrazivanje” istorijski cinjenica o srlpskim patrijarsima u 16. veku.. Suvise je licno i proizvoljno da bih se upustao u raspravu.

Ne znam da li je problem možda u ličnom kućnom odgoju (tj. nedostatku istoga), ili si pak zbog nečeg na ovom forumu žestoko povređen, pa i mene kolektivistički svrstavaš u grupu ljudi koji su te povredili (ili si pak možda samo ustao na lijevu nogu), ali nema opravdanja da se tako nepristojno ponašaš u diskusiji.
Sa tolikim angažovanjem pričaš o stvarima u koje izgleda nisi dobro sam ni upućen, a nipodaštavaš sopstvene sagovornike koji su daleko stručniji po tom pitanju od tebe. Oprosti ako djeluje previše van mjesta, ali koji je tvoj problem? :dontunderstand:

Otvori Српски биографски речник Matice srpske (odrednice na М su bile objavljene u Novom Sadu prošle godine, u 5. knjizi) i potraži odrednicu Макарије Соколовић u njemu (napisao ju je dr Vojin Dabić, autoritet za istoriju Srba od XVI do XVIII stoljeća, koji ujedno to i predaje na Filozofskom fakultetu u Beogradu; inače urednik je svih odrednica iz epohe XVI i XVII stoljeća u dotičnoj enciklopediji):

У историографија је већи простор посвећен питању његовог порекла, него његовој делатности. Упркос томе, није поуздано решено питање његовог сродства са Мехмед–пашом Соколовићем. Доста обавештени турски хроничари не остваљају простора за претпоставке да је био брат или синовац великог везира, како се обично сматра. Једини поуздани извор који упућује на његове родбинске везе са врло бројним Соколовићима, који су у XVI веку држали значајне положаје у турској државној управи и нису увек били блиски рођаци, каже да је био сродник санџакбега босанског Мустафа паше Соколовића (1564-1566).

Његово постављење за патријарха неспорно је извршено уз пуну сагласност турских државних власти, али то није учињено као уступак Србима, већ првенствено из фискалних разлога. Наиме, турске власти су држале да су хришћанске црквене организације државна добра (мукате), која су, уз уважавање њихове посебности у односу на друге мукате, давана у закуп уз фиксирани износ годишње закупнине - одсека (кесим, мирија, харач). Српски патријарси су на име одсека били дужни да плаћају 100.000 аспри годишње, а исто толико и на име таксе (пешкеш) за издавање берата (указа) приликом свог постављења и код смене султана. То значи да је патријарх Макарије само у првој години своје управе морао да уплати у државну благајну око 3.350 венецијанских златних дуката, рачунајући по тадашњем курсу дуката у односу на аспре. Евиденција уплата на име одсека, као и издавање берата, било је у надлежности Канцеларије црквених муката у Цариграду, која је била подређена великом везиру. У време обнове Српске патријаршије велики везир био је Рустем паша (1555-1561), па се може рачунати као поуздано да је, како је забележено у једном дефтеру Канцеларије црквених муката из половине XVII века, „споменута патријаршија постала ... од стране његове екселенције великог везира“. Ова околност, као и новија сазнања о фискалним обавезама и статусу Српске патријаршије за време турске власти, неминовно доводе у питање утемељеност дубоко укорењене традиције о улози Мехмед паше Соколовића у њеној обнови.
Његов допринос обнови пећких манастира, која је настављена три деценије касније за време патријарха Јована (1592-1614), био би, сасвим сигурно, неупоредиво већи да турске државне власти на самом почетку владавине Селима II (1566-1574), а у време највеће моћи великог везира Мехмед–паше Соколовића, нису донеле одлуку да конфискују и продају сва црквена и манастирска имања, остављајући при томе могућност њиховим ранијим држаоцима да их откупе уз плаћање врло високе накнаде. Последице ове мере, која је у савременим записима називана „продаја цркава и манастира“, наша историографија је у новије време само делимично проучила, али и то је довољно да се сагледа њен велики утицај на погоршање прилика у Српској патријаршији, замирање многих манастира и штампарске делатности. Само мали број манастира могао је да сакупи потребна средства за откуп, јер су откупне суме, судећи на основу досад пронађених извора биле високе. Откупнина за неколико фрушкогорских манастира (Крушедол, Шишатовац, Ново Хопово, Петковица и Кувеждин), на пример, износила је 108.000 аспри или 1.800 венецијанских златника.

Погоршање материјалног положаја Српске патријаршије, што је неминовно довело и до тешкоћа у редовном плаћању годишњег одсека, вероватно је допринело томе да се патријарх Макарије повуче са патријаршијског престола пре 17. децембра 1571, када је један светогорски монах забележио „уви мње, и два патријарха српскују земљу сдржаху“. Или се није повукао – па је у Српској патријаршији било двовлашће – једна од више непогода и несрeћа које је те године забележио хиландарски монах. Међутим, фреска у припрати манастира Св. Николе у Бањи, која приказује Макарија како предаје патријаршијске инсигније новом патријарху Антонију, сугерише добровољност тог чина.



Predlažem i da pogledaš u istom enciklopedijskom izdanju pod В i odrednicu Вуковић, Вићенцо (iz 2. knjige, izašle još 2006. godine), od istoga autora:

Премда је доста пажње посвећено организовању продајне мреже, штампање и издавање књига није му доносило неку значајнију добит, па је у једној представци, коју је упутио 1574. године папи Гргуру XIII, казивао да су он и његова породица запали у беду. Како није још сасвим одустао од планова да и даље штампа српске књиге, предлагао је папи и другим утицајним личностима у његовом окружењу да се у тај подухват укључи и Ватикан, што није прихваћено. Из материјалних невоља није могао да изађе јер је потражња богослужбених књига нагло опала 1567, када су турске власти конфисковале имовину православних црквених установа и за њен повраћај тражиле замашне суме новца, због чега су осиромашили или запустели многи манастири и парохијалне цркве. Овај пад тражње вероватно објашњава због чега је тада дошло до дужег застоја у развоју српског штампарства, чијем је успону у XVI в. највиднији допринос дала штампарија Божидара и Вићенца Вуковића.

Nadam se da smo sada raščistili?
Odgovorio sam odmah na ovaj posljednji komentar zato što me je šokirala tvoja arogancija!
 
...Ako ne vjeruješ literaturi, nije mi problem da ti postavim i konkretnu izvornu građu na osnovu kojih su ti zaključci bili izvedeni. Sljedeće je prepis fermana popisivačkima Kruševačkog sandžaka od 14. oktobra 1568. godine:

Зворничком кадији који пописује Крушевачки санџак и Мехмеду, писару дефтера, да се напише заповест:

Због мог устоличења на царски престо, сви су на Узвишену порту донели заповести и берате и обновили их. Неки калуђери су хуџете о завештањима која се односе на њихове цркве послали Његовој Екселенцији садашњем муфтији. Када су затражили да их овери, поменути Његова Екселенција садашњи муфтија је Царском Дивану послао препис часне фетве: “Ако зимије завештају државне њиве и ливаде које притежавају својим црквама, или сиротињи у црквама, или калуђерима и за мостове и чесме, то никако није правоваљано. Потпуно је лажно. Потребно је да се одузме из њихових руку.” И у другој часној фетви такође је наређено: “Ако наведени [зимије] на поменути начин завештају своје винограде, млинове, баште, куће, дућане, који су на државпој земљи, стоку и целокупну имовину која је у њиховом потпуном правоваљаном поседу [мулку], ако завештају цркви, то никако није правоваљано. Следствено томе проверити. Ако кадије издају вакуфнаму, то такође никако није правоваљано. Ако су ктитори [вакифи] или њихови наследници живи [све завештано] остаје у њиховом потпуном поседу [мулку]. Узевши их [назад]. притежаваће их, а држави ће давати шеријатске и обичајне дажбине. А ако ктитори и њихови наследници нису у животу, све припада Бејт ул-малу. Треба да се одузме и уз праву цену прода онима који затраже. Ако наведену имовину у потпуном правоваљаном поседу [мулку], поменути [зимије] нису завештали својим црквама, него су завештали својим калуђерима, сиротињи или мостовима и чесмама, нека кадије на основу исправности дозволе њихово увакуфљење. И ако то судски региструју, то је правоваљано и шеријатски. [Такве задужбине] не узимају се из њихових руку. Нека их притежавају на основу поменутих услова и сви нека предају шеријатске и обичајне дажбине без остатка.” Стога сам заповедио да се сва земља у Румелијском вилајету која се придржава под именом црквених вакуфа, на основу шеријатске фетве издате по том питању, одузме из руку калуђера и уз тапију да другима. Ако је сами прихвате, нека им се да назад уз тапију каква се даје свима другима и уз услов да предају десетак и [остале] дажбине. Да се укину мукате оних њихових читлука за које се [узимао] одсек: да се узима десетак и [остале] дажбине.

Наредио сам: када приспе моја часна заповест, на основу моје часне наредбе посебно попишите све велике и мале црквене вакуфе који се налазе у поменутом санџаку и сачините дефтер. Када буде готов, ако попови и калуђери, како захтева шеријат, уз одговарајућу цену прихвате тапије какве се дају свима другима, уз услов да предају десетак од житарица и остале дажбине, вакуфе који се односе на све цркве и вакуфе без наследника упишите на њих [ова задужења]. Њихове тапијске таксе да узмете у корист државе. У руке им предајте потврде. Нека их [вакуфе] притежавају, обрађују и обделавају. Десетак од произведених житарица и саларију која се узима по кануну, да узимате и да задржавате за државу. А ако они сами не прихвате, вакуфе који се односе на њихове цркве дајте на поменути начин уз тапију другој раји која их затражи. Нека их обрађује и обделава. Десетак и остале дажбине да узимате за државу. Ако су ктитори [вакифи] или њихови наследници живи, [све завештано] остаје у њиховом потпуном поседу [мулку]. Узевши их [назад], нека их притежавају, а шеријатске и обичајне дажбине да узимате у име државе и да задржавате. На поменути начин то упишите у вилајетски дефтер. Ако ктитори [вакифи] или њихови наследници нису у животу, а реч је о имовини у потпуном поседу [мулку] и стоци, све [завештано] припада Бејт ул-малу. На основу шеријатске фетве, уз [праву] цену продајте у име државе онима који затраже и претворите у готовину. Ако наведену имовину у потпуном правоваљаном поседу [мулку] поменути [зимије] нису завештали својим црквама, него су завештали својим калуђерима, сиротињи или мостовима и чесмама, нека кадије, на основу исправности дозволе њихово увакуфљење. И ако то судски региструју, то је правоваљано и шеријатски. [Такве задужбине] не узимају се из њихових руку. Нека их притежавају према поменутим условима. Шеријатске и обичајне дажбине, без остатка, од свих да узимате и да задржавате за државу. На поменути начин ново написане потврде упишите у дефтер. Да се пониште мукате оних њихових чифтлука за које се узимао одсек. Поменути нека обрађују и обделавају своје чифтлуке, а десетак од произведених житарица, саларију која се узима по кануну и остале дажбине нека за државу узимају емини са царских хасова. Њихове одсеке које су давали тимарима, такође, на поменути начин да узмете назад у корист државе. Колико год да је спахији уписано од постојећег прихода, нека се даје у готовини. Ако преостане вишак, да узмете за државу. По овом питању никоме да не дозволите да противно мојој часној заповести поступа и да се изговара без разлога. Тако да знате.

Написано 22. ребиулахира 976. године.

Jesi li se sada uvjerio? Želiš li da ti postavim još izvora?

Ja nisam ovdje došao da bih vređao druge. Ništa drugo od svojih sagovornika ne očekujem sem održavanja istog, razumnog nivoa, bez nipodaštavanja. Izvinjavam se ako sam ti iznošenjem kritike povredio tvoj ego, ali mnogo mi smeta kada se sagovornik ne ponaša korektno, odnosno ne uzvraća korektnost istom mjerom, kako i dolikuje.

A Mehmed-paša Sokolović je svakako Turčin bio.

толико о овој широко прихваћеној историјској заблуди.
 
prodaja01.jpg


Branislav Djurdjev, "Prodaja crkava i manastira" za vreme vlade Selima II, Godisnjak Istorijskog drustva BiH, IX, Sarajevo, 1957, str. 246.
 
Poslednja izmena:

Back
Top