Sta zene misle o sopstvenoj emancipaciji?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Пошто је тема "Шта жене мисле о соственој еманципацији", нисам осетила потребу да се осврћем на развој еманципације кроз векове. Схватила сам да на тему треба да одговорим само из свог угла.
А ми, са ове тачке гледишта, ипак само можемо само да нагађамо како је женама било тада, да ли су биле мање или више срећне. Некако сам склона да верујем да су биле срећне баш као и ми сада. Е сад ћеш да ме питаш, па зашто су се онда жене бориле за своја права ако су биле срећне.
Па ја имам ту неко другачије мишљење од општеприхваћеног. Мислим да је у историји дошао тренутак када се јавила потреба за више радне снаге. И мислим да је неко повео жене у том смеру. Верујем да су то покренули моћници оног времена који су у томе имали интерес. Не кажем да није требало тако или да нам то ништа добро није донело. Далеко од тога. Али мислим да су жене у том тренутку изманипулисане, као и да се мушкарци нису надали до чега ће све то да доведе. z:mrgreen:
Такође, имам утисак и да су жене данас помало модерни робови. Док се труде да испуне све захтеве модерног друштва, губе помало од своје женствености. Од жена се превише очекује. Очекује се да буду успешне на свим пољима и оне полако губе трку са животом.

Ponekad sam skolona da pomislim da smo se mi zene sa tom emancipacijom strasno zeznule...Ajd dobismo pravo glasa(jaka stvar,posebno u zemlji Srbiji),pravo da radimo(sad rmbacimo)pravo da se takmicimo sa njima,da se busamo kako smo samostalne,nezavisne,jake i emancipovane u svakom smislu..A da li smo!?
Pojedine zene su rec emencpacija prihvatile pogresno,prevele na neki svoj nacin.Sta imamo sada...veze za jednu noc,vanbracne veze,rasturene brakove,niko nikoga nece da trpi,zene mogu isto ko muskarci,svi sve mogu sami...
Nekada treba zdrzati nesto iz praistorije ako je zdravo..ne po svaku cenu hrliti napred.
Nisam ja zagovornik zivota u plemenskoj zajednici,ali uvidjam nedostatke ovog svog emnacipovanog zivota.
Nemam nista protiv da prema svom muskarcu postupim isto kao i moja baka nekada i ne osecam se ni malo ponizeno pritom...znam kada da cutim,kada da tolerisem,ne guram se bas da u svemu budem prva.
Da li razmisljate da smo mi dobile tu sarenu lazu,emancipaciju, jel,a da li je vaspitanje nasih partnera promenjeno..oni su samo postali jos nesigurniji u sebe,jer ih majke i dalje vaspitavaju da budu muskarcine,da oni treba da grade i hrane porodicu,i onda..sta?
Rezultat:nema razumevanja,nema kompromisa,razlaz,svako na svoju stranu.Sada je cudno kada ljudi opstaju u braku a ne kad isti brak pukne tek sklopljen...
Eto,posmatram na taj nacin,i to sve cesce,sta smo dobile pravom na pilulu,na abortus,na deciji dodatak..bla bla...
Ajd sad me lincujte...

:ok::ok:
 
neko trazio da mu objasnite/definirate sta je "emancipacija"...zena u ovom slucaju...
steta sto niste jer vecina komentara uopce nema veze s pojmom koji nam je dat na...analizu

realno; sta moze biti loseg/pogresnog u zagarantiranom (zakonski...) pravu ljudi; u ovom slucaju zena
(u odnosu na muskarce...) da budu jednaki politicki, socijalno i ekonomski?

nego, dotle jos nismo stigli...
lakirale mi notke/isle na solarijum/pustale brke i dlake ispod pazuha/nebitno...
jos uvijek nemamo jednak tretman u odnosu na muskarce...osim na papiru;

primjeri;

- poslodavac te po zakonu ne smije pitati nista o tvojim privatnim planovima
tipa "da li planirate radjati u naredne dvije tri godine..." i slicno...na razgovoru za posao
skoro svi to rade, a to JEST cita diskriminacija;
stovise, znam za slucajeve gdje je od zena trazeno da potpisu ugovor kojim se obavezuju
da netje ostati trudne u toku ugovorom definirano perioda...tj. dok rade za poslodavca...

- u nasoj vojsci gotovo da nema zena, kao ni u zrakoplovstvu npr. (osim...kabinskog osoblja...)
i mnogim drugim profesijama...

- place (ciji su iznosi u mnogim firmama "sluzbena tajna"...) cesto su za isti posao manje zenama nego muskarcima (u bivsoj nam "domovini" nije bilo tako, a sad jeste..."zapadna tekovina" ...)

itd, itd...

tako da; nikakve to veze nema s tim tripom "dotjerana"/"zapustena" i slicno...
ima veze sa tretmanom koji dobijas od drustva u cjelini; kao zena...

a ove budalastine tipa; "bilo nam je bolje dok smo...",
"ima svoje dobre i lose strane ta...emancipacija..."
to moze pricati samo covjek koji nedovoljno cijeni sebe i ic ne razmislja o
vlastitim pravima/potrebama/mogucnostima

inace, ta prica kako je zena danas rob suvremenog drustva, a jucer nije bila rob...primitivnog drustva
i primitivnog ( ali "svemocnog"...:lol:)...muskarca su vrhunska demagogija...sto bi narod reko "gono u celofanu"...
 
ne vezano iskljucivo za emanicipaciju zena, ali svaka sloboda nosi sa sobom odredjene odgovornosti. kao i odrastanje, zar ne? najlakse je biti dete, pustiti da drugi misle o svemu, nemati preterane odgovornosti... ali cim dobijes slobodu koju ti donosi odrastanje, naravno da dobijas vise obaveza i vecu odgovornost, da moras da nosis vise na svojim plecima... a ljudi najcesce prihvataju samo slobodu...

neka "deca" ne zele nikada da odrastu i preuzmu odgovornost na sebe... isto tako i neke zene.

Шта је лоше у томе, мислим по заједницу, друштво, ако жена има партнера, који је воли баш зато што је "дете"?
Кога то угрожава?
 
Шта је лоше у томе, мислим по заједницу, друштво, ако жена има партнера, који је воли баш зато што је "дете"? Кога то угрожава?

nikog...osim nje same;
koliko je sposobna za zivot takva osoba?
kako ce se snaci u nekoj debelo kriznoj situaciji; tipa...ako ostane (ovako ili onako...)
bez financijske, emotivne i psihicke podrske pomenutog "partnera"?
 
Jes' da sam odlucila da mi je proslo vreme za plovidbu krstaricom, ali morala sam na kratko da se "ukljucim" i prilozim jednu slicicu z:mrgreen:.

Zivela emancipacija z:girl:, ali i mnoge druge stvari u zivotima nasim :pivce:.

evolution.jpg


Preuzeto sa http://www.pagetutor.com/jokebreak/images/evolution.jpg
 
nikog...osim nje same;
koliko je sposobna za zivot takva osoba?
kako ce se snaci u nekoj debelo kriznoj situaciji; tipa...ako ostane (ovako ili onako...)
bez financijske, emotivne i psihicke podrske pomenutog "partnera"?

Извини, а шта подразумеваш под "животом"?
Живот може бити и да си мажен, пажен и да устајеш у 6 ујутру и идеш у фабрику, са два превоза...
 
Извини, а шта подразумеваш под "животом"?
Живот може бити и да си мажен, пажен и да устајеш у 6 ујутру и идеш у фабрику, са два превоза...


moze...samo, osnovna razlika izmedju Zivota i "filma" je sto
"mazenima i pazenima"/"ovim sto mijenjaju 2 prijevoza da stignu do fabrike"
u ovom prvom slucaju cesce bez ikakvog/racionalnog scenaristickog...objasnjenja "padne cigla na glavu" tj. "partner" ih ostavi...umre..tj. okolnosti se izmijene...
sta se onda dogadja s "Princezom na zrnu graska"/"Petrom Panom"...?

nesto mi se cini da ce "osoba B" sa sve svojim sicusnim zivotom i snovima ipak lakse opstati...?
 
moze...samo, osnovna razlika izmedju Zivota i "filma" je sto
"mazenima i pazenima"/"ovim sto mijenjaju 2 prijevoza da stignu do fabrike"
u ovom prvom slucaju cesce bez ikakvog/racionalnog scenaristickog...objasnjenja "padne cigla na glavu" tj. "partner" ih ostavi...umre..tj. okolnosti se izmijene...
sta se onda dogadja s "Princezom na zrnu graska"/"Petrom Panom"...?

nesto mi se cini da ce "osoba B" sa sve svojim sicusnim zivotom i snovima ipak lakse opstati...?

Шта се дешава, па или одрасте, ако жели, или нађе новог принца.
Видиш мени се не чини ово за "особу Б", јер сам исувише супротних примера видела у досадашњем животу.

Морам овде да испричам једну причу, о жени која је релативно позната, зове се Миланка Удовички, била је својевремено чувена земунска лепотица, а данас је то жена од 70 година (нееманциповани би рекли баба), која се удавала три четри пута, а са прва три мужа има синове, првог је родила са 20, другог са 30, трећег са 40 година. Е та жена, годинама скандализује малограђане, јер се на плажи купа у топлесу, односно тангама, пушећи лулу, носећи по граду мини сукње и тесне мајице, какве обично носе тинејџерке... Она је у животу глумила у једном једином филму и као нешто се у Паризу бави модом, мада добро обавештени извори тврде да је прича о њеном модном бизнису којешта. Међутим та госпођа, која никада није нешто озбиљно ринтала и рмбачила, има велики стан (280 квадрата) у центру Земуна и стан у Паризу, а живи на релацији, Београд - Париз - Москва (Кончаловски јој је пријатељ кога тамо посећује) - Њујорк (најстарији син јој је тамо представик неке велике козметичке компаније) -Тајланд. Е сад на бази њеног живота, а већ је догурала до 70-те и живота неке трудбенице, која устаје у 6 ујутру, стварно се питам шта је боље?
 
Шта се дешава, па или одрасте, ако жели, или нађе новог принца.
Видиш мени се не чини ово за "особу Б", јер сам исувише супротних примера видела у досадашњем животу.

Морам овде да испричам једну причу, о жени која је релативно позната, зове се Миланка Удовички, била је својевремено чувена земунска лепотица, а данас је то жена од 70 година (нееманциповани би рекли баба), која се удавала три четри пута, а са прва три мужа има синове, првог је родила са 20, другог са 30, трећег са 40 година. Е та жена, годинама скандализује малограђане, јер се на плажи купа у топлесу, односно тангама, пушећи лулу, носећи по граду мини сукње и тесне мајице, какве обично носе тинејџерке... Она је у животу глумила у једном једином филму и као нешто се у Паризу бави модом, мада добро обавештени извори тврде да је прича о њеном модном бизнису којешта. Међутим та госпођа, која никада није нешто озбиљно ринтала и рмбачила, има велики стан (280 квадрата) у центру Земуна и стан у Паризу, а живи на релацији, Београд - Париз - Москва (Кончаловски јој је пријатељ кога тамо посећује) - Њујорк (најстарији син јој је тамо представик неке велике козметичке компаније) -Тајланд. Е сад на бази њеног живота, а већ је догурала до 70-те и живота неке трудбенице, која устаје у 6 ујутру, стварно се питам шта је боље?


pa sad...ne znam sta je bolje jer ti poredba ne stoji...
inace, mislim da ti, poput mnogih ovdje, zapravo pricas o Ovome...cemu se ja kao LJUDSKO BICE zaista protivim...i radije bih bila OSOBA B nego ovo...stvorenje

"Men as much as women are victims of the indifference that ignorance, not science, produces. Men are more slaves of women who abuse the prestige of their weakness and become tyrants in their home, than of the schooled and scientific women who understand their duties and are capable of something.
With the former the husband has to play the role of man and woman, because she ignores everything: she is not capable of consoling nor helping her husband, she is not capable of giving tenderness, because, preoccupied with herself, she becomes demanding, despotic, and vain, and she does not know how to make a happy home. For her there are no responsibilities to carry out, only whims to satisfy. This is typical, we see it happening every day.
The ignorant woman, the one who voluntarily closes her heart to the sublime principles that provoke sweet emotions in it and elevate the mind, revealing to men the deep secrets of the All-Powerful; the woman incapable of helping her husband in great enterprises for fear of losing the prestige of her weakness and ignorance; the woman who only aspires to get married
and reproduce, and understands maternity as the only mission of women on earth--she can be the wife of a savage, because in him she can satisfy all her aspirations and hopes, following that law of nature that operates even on beasts and inanimate beings."

Maria Eugenia Echenique

evo i linak; godina kad je ovo napisano je narocito zanimljiva, kao i mjesto...
http://www.wsu.edu:8080/~wldciv/world_civ_reader/world_civ_reader_2/echenique.html


ps ako neko ima problema s citanjem engleskog prevescu...
 
Живот треба провести сходно својим могућностима, потребама, жељама,.....што лепше и угодније, а ти слободно
буди особа Б, односно живи и пусти друге да живе како знају и умеју.
 
Живот треба провести сходно својим могућностима, потребама, жељама,.....што лепше и угодније, а ти слободно
буди особа Б, односно живи и пусти друге да живе како знају и умеју.

pa sad...naravno; sto bi npr. meni smetalo sto je neko ljudsko bice
odabralo da bude statusni simbol/lap dog i sve sto s tim ide...?

nego, priznaj da ni procitala nisi ili...:lol:
 
Poslednja izmena:
Tip sam koji voli mnogo toga da zna da radi, znam da se bavim raznim stvarima zato sto me interesuje i zato sto je korisno, ali ne odbijam (vise) ni lagodniji nacin zivota, uz negovanje raznih vestina i prosirivanje znanja, jer...to sam ja z:).

Kao i Strela, takodje znam vrlo bliske primere zena koje su fenomenalno prozivele svoj zivot (naravno da ne mislim da im je sve bilo potaman - nema toga) uzivajuci u raznim blagodetima do kojih ja ni ne stizem :D i kojima skidam kapu:ok:.

Ne zavidim (ne zdravo je ;) ), ne patim sto mi je zivotna uloga drugacija nego nekih drugih "glumica", vec se snalazim najbolje sto mogu :zurka:.
 
pa sad...niko to ne spori...
bit je u necem drugom;

naime, cvijece u saksiji najcesce crkne od...nedostatka TUDJE paznje;
nezalivanja, premalene saksije, osiromasene zemlje...
isto vrijedi i za lap dogs koji zavrse na ulici...

naravoucenije:
zivite kako ocete, ali gledajte da budete sposobni prezivjeti SAMI; oslanjajuci se na vlastite snage...
suvremeno drustvo tj. emancipacija upravo tu mogucnost daje (i) zeni...
ja... to nizasta na svijetu ne bih mijenjala...
 
Шта је лоше у томе, мислим по заједницу, друштво, ако жена има партнера, који је воли баш зато што је "дете"?
Кога то угрожава?

nisam rekla da je pozeljno ili nepozeljno. niti da je lose po zajdenicu, ali u pravu si, po meni jeste lose na neki nacin. lose zato sto ili napredujes, razvijas se ili stagniras i nazadujes i iako imas pravo i na jedno i na drugo i na trece, nikako ne mogu da kazem da sve smatram dobrim. a osobe koje odbijaju da odrastu ( u smislu slobode koja nosi odgovornost, u smislu licnog razvoja i napredka) ne mogu da prokomentarisem u pozitivnom kontekstu, ne osudjujem, ali svakako ne smatram da su to pozeljne osobine ili kvalitet.

a sto vise kvalitetnijih pojedinaca, to bolje drustvo... pa tako onda ispade da jeste lose po zajednicu ako biras da se ne razvijas kao osoba.
 
Nije bas tako velika stvar to sto neko moze u savremenom drustvu da prezivi sam, uostalom covek je napravljen tako da zivi u zajednici. Nekako mi se cini da je u savremenom svetu mnogo veci uspeh preziveti u zajednici i odrzati zajednicu nego preziveti sam.

To je ono lose sto je donela emancipacija. Pre smo bile ekonomski zavisne, pa je zajednica bila jedini nacin da prezivimo,a sad nismo pa su zajednice u koje ulaze emancipovane cure zasnovane samo na emocijama.Pitanje je da li posle jednog veka emancipovanosti neemancipovani tipovi mogu da se suoce sa emancipovanom nezavisnoscu i emancipovane cure mogu da zauzdaju svoje vrdave emocije.

Moje trenutno vidjenje stvari je da retko ko prihvata zenu vozaca ili zenu inzenjera, bez obzira na to sto je ta zena svojim obrazovanjem, radom, sposobnostima mozda prevazisla okolne muskarce. Sa druge strane, zene i dalje kuvaju, peru sudove, peglaju, cuvaju decu, i rade ostale zenske poslove koje su radile i pre emancipacije. S tom razlikom sto sad moraju da zaradjuju i novac i to mozda teze nego muskarci jer treba da im dokazu da su ravnopravne u poslu.

Ako pod emancipacijom podrazumevate ravnopravnost-ona na papiru vazi i to je ipak neki uspeh, ali realnost je ta koja zeni jos uvek dodeljuje ne tako emancipovane uloge.

Ako pod emancipacijom podrazumevate pravo zene da nosi mini suknju - to je vec 50 godina stvar mode a ne emancipacije.
 
Poslednja izmena:
prva stvar na koju pomislim kada cujem rijec emancipacija jeste - bilo vam je gadno u proslosti, dali smo vam neka prava na papiru da vas ucutkamo, sada budite ponosne i zadovoljne sto vam je bolje nego tada, ne razmisljajte o tome kako bi stvari trebale da budu kada bi ste stvarno bile ravnopravne jer bi ste vidjele da ste u stvari samo poluemancipovane, a da to ni same ne znate.
blah.....
 
Ponekad sam skolona da pomislim da smo se mi zene sa tom emancipacijom strasno zeznule...Ajd dobismo pravo glasa(jaka stvar,posebno u zemlji Srbiji),pravo da radimo(sad rmbacimo)pravo da se takmicimo sa njima,da se busamo kako smo samostalne,nezavisne,jake i emancipovane u svakom smislu..A da li smo!?
Pojedine zene su rec emencpacija prihvatile pogresno,prevele na neki svoj nacin.
Recimo ti :mrgreen:
Nisam zlonamerna, samo primećujem da..... pa, ovo što sam napisala..... :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top