Veronauka u školama?

DO SKORA SAM MISLILA DA VERONAUKA TREBA DA BUDE U SKOLAMA, MISLIM DA DECA TREBA DA ZNAJU O NASOJ VERI...ALI SAM SKORO DOSLA DO SAZNANJA DA VERONAUKU PO SKOLAMA PREDAJU I BIVSE KONOBARICE .....NEKI CUDNI ZAMLACENI LIKOVI KOJI NASU VERU POSMATRAJU KAO NEKU VRSTU SEKTE,PRELAZE NEKE GRANICE PRAVOSLAVLJA......ZAVRSAVAJU NAVODNO SKOLU KOJU ZOVU INSTITUT A DOSTA NJIH NI TO NE ZAVRSI I RADE PO SKOLAMA SA NASOM DECOM,ZNAM DA NEGDE PREDAJU SVESTENICI I BOGOSLOVI TO SMATRAM SASVIM NA MESTU,MADA I POJAM SVESTENIK JE JAKO DISKUTABILAN ...MOZDA IPAK OVA DECA IZ BOGOSLOVNIH SKOLA I FAKULTETA TREBA DA IMAJU NAJBOLJU SANSU DA NAUCE NASU DECU PRAVIM VREDNOSTIMA PRAVOSLAVNE VERE... .......ALI DA LI JE MOGUCE DA PRAVOSLAVNA CRKVA U NEDOSTAKU KADRA,PREDAVACA, SALJE SVE STO IM PADNE SAKA?????????????DA LI JE PRAVOSLAVNA CRKVA STVARNO TAKO NESPREMNO DOCEKALA NASU DECU.....???A TOLIKO SU ZELELI DA UDJU U SKOLE???

Sve ti je biznis...Iako smatram da veronauka treba da bude prisutna u osnovnim i u srednjim skolama upravo zbog toga da poduci decu nesto o njihovoj nacionalnoj veri (to u osn skoli) ili pokusa da odgovori na neka kontraverzna pitanja poput abortusa (to u srednjoj skoli) smatram da se na neki nacin ceo predmet pretvara u neku vrstu biznisa gde se deci govori da ce im bog oprostiti grehe samo na osnovu toga ako odu u crkvu...kupe svece koje ISKLJUCIVO PRAVI CRKVA, daju PRILOG U CRKVU itd...Sto je priznacete instrumentalizacija i upotreba vere...a ovo da konobarice poducavaju veronauku nekako...hm...ne mogu bas najbolje da svarim...
 
Стварно не могу добро да разумем ову тему. Да ли је то једна од акција НВО да се веронаука избаци из основног образовања или жеља да деци у основној школи веронауку предаје лично Св.Петка Параскева ???

На жалост нисам детаљно упознат СА ПРОГРАМОМ ПРЕДАВАЊА - али сам сигуран да веронаука заједно са ИСТОРИЈОМ РЕЛИГИЈА МОРА ДА БУДЕ ОБАВЕЗАН ОСНОВ ОПШТЕГ ОБРАЗОВАЊА. А да ли ће неко да буде заиста верник или не - то ће свако дете одлучити у периоду свог сазревања.
 
Ma kakav crni obavezni predmet,sta ce im to..
izborni...i to da se i deci drugih veroispovesti obezbedi da pohadjaju veronauku koja obradjuje njivove religije.
Tj. da ne dovode popove da drze casove,nego teologe koji ce predavati o svim religijama,njihovoj istoriji,a ne samo hriscanstvo.
 
DO SKORA SAM MISLILA DA VERONAUKA TREBA DA BUDE U SKOLAMA, MISLIM DA DECA TREBA DA ZNAJU O NASOJ VERI...ALI SAM SKORO DOSLA DO SAZNANJA DA VERONAUKU PO SKOLAMA PREDAJU I BIVSE KONOBARICE .....NEKI CUDNI ZAMLACENI LIKOVI KOJI NASU VERU POSMATRAJU KAO NEKU VRSTU SEKTE,PRELAZE NEKE GRANICE PRAVOSLAVLJA......ZAVRSAVAJU NAVODNO SKOLU KOJU ZOVU INSTITUT A DOSTA NJIH NI TO NE ZAVRSI I RADE PO SKOLAMA SA NASOM DECOM,ZNAM DA NEGDE PREDAJU SVESTENICI I BOGOSLOVI TO SMATRAM SASVIM NA MESTU,MADA I POJAM SVESTENIK JE JAKO DISKUTABILAN ...MOZDA IPAK OVA DECA IZ BOGOSLOVNIH SKOLA I FAKULTETA TREBA DA IMAJU NAJBOLJU SANSU DA NAUCE NASU DECU PRAVIM VREDNOSTIMA PRAVOSLAVNE VERE... .......ALI DA LI JE MOGUCE DA PRAVOSLAVNA CRKVA U NEDOSTAKU KADRA,PREDAVACA, SALJE SVE STO IM PADNE SAKA?????????????DA LI JE PRAVOSLAVNA CRKVA STVARNO TAKO NESPREMNO DOCEKALA NASU DECU.....???A TOLIKO SU ZELELI DA UDJU U SKOLE???

Шта може да се очекује од екумениста?Само горе наведено.
 
Ma kakav crni obavezni predmet,sta ce im to..
izborni...i to da se i deci drugih veroispovesti obezbedi da pohadjaju veronauku koja obradjuje njivove religije.
Tj. da ne dovode popove da drze casove,nego teologe koji ce predavati o svim religijama,njihovoj istoriji,a ne samo hriscanstvo.

Dapače! :mrgreen:
Treba i izbaciti neke sumnjive predmete, na primer biologiju i fiziku, da se namesti mesta za skraćeni bogoslovski kurs.
Kad bolje razmislim - što skraćeni. Ajde sve gimnazije i srednje škole da pretvorimo u bogoslovije.
I uvedemo čikice sa lopatama. :mrgreen:
 
znachi
ja treba da placam porez
da tvoji popovi budu placeni

i da ochekujem da me sutra neko namlati
ako me vidi sa shestarom u ruci

zato shto je on glup?

a glup je jer u shkoli ne uchi shta treba
vec slusha propagandu pojedinih ekonomskih grupa koje vi nazivate crkvama.

jel tako?

Не уче на веронауци то, него уче да распознају симболе... а ако ти не видиш у каквом су положају масонски шестар и прави угао, твој проблем...:cool:

images
 
Mасаљуди нема појма шта је веронаука, а никоме не смета грађанско , које је намерно уведено само да би се минирала веронаука, да би се задовољили марксисти који су нашли уточиште до пензије у просвети.

Ту су и разне НВО које раде радњу, да би оправдали паре које су у њих уложене.

Чудо еј да смета само православна веронаука, да нико не оде код Мађара и пта их што не иду на грађанско, или у Санџак и почне да им објашњава да им је була.вероучитељица превише замота..

Нико не сме ?

Вуна , рођаци ;)
 
"Gotovo sve evropske države imaju versku nastavu u javnim školama. Izuzetak su Slovenija, Albanija, Crna Gora i Francuska, koja je napravila otklon još od revolucije 1789, ali i ona preko široke mreže rimokatoličkih škola i fakultativne nastave u pojedinim regionima daje mogućnost da se učenici verski obrazuju u svojoj religiji. Analiza Predraga Đuknića, nastavnog savetnika u Odboru za versku nastavu Arhiepiskopije Beogradsko-karlovačke, pokazuje da u Evropi postoji nekoliko modela organizacije te nastave: kao konfesionalni predmet obavezan za sve učenike, konfesionalni izborni sa alternativom etike ili nekog drugog humanističkog predmeta, ili kao nekonfesionalni predmet opšteobrazovnog religijskog sadržaja." ЛИНК
 
Mасаљуди нема појма шта је веронаука, а никоме не смета грађанско , које је намерно уведено само да би се минирала веронаука, да би се задовољили марксисти који су нашли уточиште до пензије у просвети.

Ту су и разне НВО које раде радњу, да би оправдали паре које су у њих уложене.

У суштини, комплексно је питање. Да би предавао веронауку, барем на папиру, треба ти факултет који је везан за веронауку. А грађанско предаје било ко, само да иде на курс. Служи понекад и за попуњавање норме.
Са друге стране, безвезе је потезати причу о томе ко предаје веронауку. Ајмо да причамо о томе ко предаје математику ? А српски ?
Најлакше сменити вероучитеља, одеш лепо тамо где треба, жалиш се да ти тај прави проблеме, и то је то.
Проблем је о томе ко данас предаје деци у школи и како, и како сменити оне кадрове који не желе да раде свој посао. Па ја сам у средњој школи имао професора из философије, где ништа нисмо радили, читали из књиге, ал та особа је имала "леђа" и наравно ништа од промене.
Да не говоримо о математици и другим предметима, како утицати на професоре да предају тако да родитељи не плаћају приватне часове ?

Стварно не могу добро да разумем ову тему. Да ли је то једна од акција НВО да се веронаука избаци из основног образовања или жеља да деци у основној школи веронауку предаје лично Св.Петка Параскева ???

На жалост нисам детаљно упознат СА ПРОГРАМОМ ПРЕДАВАЊА - али сам сигуран да веронаука заједно са ИСТОРИЈОМ РЕЛИГИЈА МОРА ДА БУДЕ ОБАВЕЗАН ОСНОВ ОПШТЕГ ОБРАЗОВАЊА. А да ли ће неко да буде заиста верник или не - то ће свако дете одлучити у периоду свог сазревања.

Поред предмета историје, предмет - историја религије је један вишак који не служи ничему.
 
Poslednja izmena:
na decju psihu se jos lakse utice

kad im autoriteti , roditelji , kazu da je verovanje ispravno

a potom * veroucitelj * , potkovan psihologijim , na svom manipulatorskom nacinu * dokaze*

da je to istina

treba mnogo znanja i ucenja da se pocnu postavljati prava pitanja

izbaciti sto pre to ispiranje mozgova
 

Back
Top