Veronauka u školama?

hemera

Početnik
Poruka
11
DO SKORA SAM MISLILA DA VERONAUKA TREBA DA BUDE U SKOLAMA, MISLIM DA DECA TREBA DA ZNAJU O NASOJ VERI...ALI SAM SKORO DOSLA DO SAZNANJA DA VERONAUKU PO SKOLAMA PREDAJU I BIVSE KONOBARICE .....NEKI CUDNI ZAMLACENI LIKOVI KOJI NASU VERU POSMATRAJU KAO NEKU VRSTU SEKTE,PRELAZE NEKE GRANICE PRAVOSLAVLJA......ZAVRSAVAJU NAVODNO SKOLU KOJU ZOVU INSTITUT A DOSTA NJIH NI TO NE ZAVRSI I RADE PO SKOLAMA SA NASOM DECOM,ZNAM DA NEGDE PREDAJU SVESTENICI I BOGOSLOVI TO SMATRAM SASVIM NA MESTU,MADA I POJAM SVESTENIK JE JAKO DISKUTABILAN ...MOZDA IPAK OVA DECA IZ BOGOSLOVNIH SKOLA I FAKULTETA TREBA DA IMAJU NAJBOLJU SANSU DA NAUCE NASU DECU PRAVIM VREDNOSTIMA PRAVOSLAVNE VERE... .......ALI DA LI JE MOGUCE DA PRAVOSLAVNA CRKVA U NEDOSTAKU KADRA,PREDAVACA, SALJE SVE STO IM PADNE SAKA?????????????DA LI JE PRAVOSLAVNA CRKVA STVARNO TAKO NESPREMNO DOCEKALA NASU DECU.....???A TOLIKO SU ZELELI DA UDJU U SKOLE???
 
Ja ne verujem da nema dovoljno sposobnog kadara za casove veronauke vec mi se cini da bi dobro pitanje bilo kako,ko i po kojim kritetijumima(ili mozda vezama i vezicama) odredjuje ko ce biti predavac.
Inace pristalca sam toga da deca posecuju ove casove.
 
DO SKORA SAM MISLILA DA VERONAUKA TREBA DA BUDE U SKOLAMA, MISLIM DA DECA TREBA DA ZNAJU O NASOJ VERI...ALI SAM SKORO DOSLA DO SAZNANJA DA VERONAUKU PO SKOLAMA PREDAJU I BIVSE KONOBARICE .....NEKI CUDNI ZAMLACENI LIKOVI KOJI NASU VERU POSMATRAJU KAO NEKU VRSTU SEKTE,PRELAZE NEKE GRANICE PRAVOSLAVLJA......ZAVRSAVAJU NAVODNO SKOLU KOJU ZOVU INSTITUT A DOSTA NJIH NI TO NE ZAVRSI I RADE PO SKOLAMA SA NASOM DECOM,ZNAM DA NEGDE PREDAJU SVESTENICI I BOGOSLOVI TO SMATRAM SASVIM NA MESTU,MADA I POJAM SVESTENIK JE JAKO DISKUTABILAN ...MOZDA IPAK OVA DECA IZ BOGOSLOVNIH SKOLA I FAKULTETA TREBA DA IMAJU NAJBOLJU SANSU DA NAUCE NASU DECU PRAVIM VREDNOSTIMA PRAVOSLAVNE VERE... .......ALI DA LI JE MOGUCE DA PRAVOSLAVNA CRKVA U NEDOSTAKU KADRA,PREDAVACA, SALJE SVE STO IM PADNE SAKA?????????????DA LI JE PRAVOSLAVNA CRKVA STVARNO TAKO NESPREMNO DOCEKALA NASU DECU.....???A TOLIKO SU ZELELI DA UDJU U SKOLE???
Е ****** животе :dash: баш келнерице.Имаш ли конкретан пример за то?
Ако је неко некада носио ајнцер између столова да би се прехранио и преживео а успут завршио Богословију или Теологију не значи да је келнер.Све у свему има једно веће животно искуство јер кафана је факултет за себе.
 
U prvom razredu Osnovne skole se roditelji i deca opredeljuju da li ce kao fakultativni predmet pohadjati casove Veronauke ili Gradjanskog vaspitanja.Veroucitelj sazvao roditeljski sastanak za sve roditelje cija se deca nisu opredelila za njegov predmet.Cilj je bio da se predstavi i da nas upozna sa gradivom koje ce pribliziti deci kojoj bude predavao.Dakle, zavrsio je Bogosloviju,naravno skorije jer je veoma mlad, ali me zadivio njegov pristup i harizma kojom nam je drzao sastanak.Sve pohvale za veroucitelja u skoli ,,Svetozar Markovic,,.
Toliko.
 
Moj veroučitelj je završio Vojnu akademiju pa za razliku od dobrog dela kvazi"vernika",zna da se prekrsti i izrecituje molitve.Inače je mnogo bolje slušati o borbi pravoslavlja protiv uvrnutog zapada nego da li je npr.Dalila odsekla Samsonu kosu.:roll:To je prošlost koja se,ako da Bog sreće,neće ponoviti a inače je totalno nebitna za stvari koje se dešavaju oko nas.
 
Saznala sa da u skolu u koju idu moja deca,veronauku predaje zena koja je bila predhodno 10 godina konobarica,upisala Institut,kako oni zovu tu skolu koja traje dve godine,neki je i ne zavrse a vec predaju po skolama VERONAUKU.....ne matematiku ,muzicko...vec veronauku...Iskreno, pre bih ocekivala i da deca sa srednjom bogoslovnom skolom predaju veronauku pored svestenika,i buducih teologa nego..........onda veronauka je izborni predmet....e ovde svestenik ide i agituje (MOGU RECI I VICE ILI DERE SE) na roditelje u toku roditeljskih sastanaka da deca moraju da izaberu veronauku....da je gradjansko vaspitanje glupost...Malo me podsetilo na inkviziciju,pa se pitam da li je nasa pravoslavna vera tako postala niska i mizerna da na ovakav nacin postupa... a posle ti isti i predaju....volela bih da znam da li je neko imao slicno iskustvo....:???:
 
Ја те не разумех шта хоћеш да кажеш...:confused:

Шта ти тачно значи то ''била је 10 година конобарица''???
Јел крала, убијала....:???:

Каква инквизиција?
 
Ја те не разумех шта хоћеш да кажеш...:confused:

Шта ти тачно значи то ''била је 10 година конобарица''???
Јел крала, убијала....:???:

Каква инквизиција?
И моја жена љубоморна на једну конобарицу:lol: и замисли сад да она предаје веронауку:???:
 
Pa sta s tim?

Je l' se priznaje ta skola koju je zavrsila? Ako se priznaje za to radno mesto, kakve veze ima da li je ona 10 godina radila kao konobarica, cistacica, vozac cisterne ili nesto trece? Je l' to nesto strasno?
 
Лично мислим да је теже предавати математику него веронауку.
А то што је била конобарица је потпуно небитно.
Иначе, на Институту је било више од 20 предмета тако да бесмислено доводити у питање његов кредибилитет јер неки факултети немају (или нису имали пре Болоње) толико испита.
 
И моја жена љубоморна на једну конобарицу:lol: и замисли сад да она предаје веронауку:???:
хахаха...

и то генерацији титових пионира... да надокнаде пропуштено...:mrgreen: :lol:

Е тема је чудо... све сем наслова је за брисање...:banovati:
Предмет изборни, једва смо га искукали и сада неко врши притисак на децу...
е свашта...:roll:
 
Ја те не разумех шта хоћеш да кажеш...:confused:

Шта ти тачно значи то ''била је 10 година конобарица''???
Јел крала, убијала....:???:

Каква инквизиција?

kako ne razumesh Kojo

pa biti pop je mnogo dobro placen poso

i kako neka konobarica utiche na zelju deteta da postane sveshtenik???

pa treba roditelji da ga vode po gradu i pokazuju mu shta u stvari poseduju popovi....

ne ide. to u shkoli treba da nauchi.


shala, naravno.

odgovor na temu

NIKO NE TREBA DA PREDAJE VERONAUKU U SHKOLAMA.
a u crkvama moze ko oce, njihova stvar.
 
Saznala sa da u skolu u koju idu moja deca,veronauku predaje zena koja je bila predhodno 10 godina konobarica,upisala Institut,kako oni zovu tu skolu koja traje dve godine,neki je i ne zavrse a vec predaju po skolama VERONAUKU.....ne matematiku ,muzicko...vec veronauku...Iskreno, pre bih ocekivala i da deca sa srednjom bogoslovnom skolom predaju veronauku pored svestenika,i buducih teologa nego..........onda veronauka je izborni predmet....e ovde svestenik ide i agituje (MOGU RECI I VICE ILI DERE SE) na roditelje u toku roditeljskih sastanaka da deca moraju da izaberu veronauku....da je gradjansko vaspitanje glupost...Malo me podsetilo na inkviziciju,pa se pitam da li je nasa pravoslavna vera tako postala niska i mizerna da na ovakav nacin postupa... a posle ti isti i predaju....volela bih da znam da li je neko imao slicno iskustvo....:???:

o sve ti bolesno...

matematika, 1 100%istinita nauka
bez koji 80% drugih ne mogu

NIJE BITNA

a bitno je dal je savle sreo josifa i isushio neku tamo smokvu!

E LJUDI, ZATO SMO DOVDE DOSHLI ! ! !
 
Poslednja izmena od moderatora:
Saznala sa da u skolu u koju idu moja deca,veronauku predaje zena koja je bila predhodno 10 godina konobarica,upisala Institut,kako oni zovu tu skolu koja traje dve godine,neki je i ne zavrse a vec predaju po skolama VERONAUKU.....ne matematiku ,muzicko...vec veronauku...Iskreno, pre bih ocekivala i da deca sa srednjom bogoslovnom skolom predaju veronauku pored svestenika,i buducih teologa nego..........onda veronauka je izborni predmet....e ovde svestenik ide i agituje (MOGU RECI I VICE ILI DERE SE) na roditelje u toku roditeljskih sastanaka da deca moraju da izaberu veronauku....da je gradjansko vaspitanje glupost...Malo me podsetilo na inkviziciju,pa se pitam da li je nasa pravoslavna vera tako postala niska i mizerna da na ovakav nacin postupa... a posle ti isti i predaju....volela bih da znam da li je neko imao slicno iskustvo....:???:

U čemu je razlika u kvalifikaciji, bilo da neko predaje veronauku, muzičko ili matematiku? Zna se koji stepen školovanja je potreban da bi dotični bio predavač.
I ne vidim da jedan slučaj, kao što je ovaj navedeni, znači da je pravoslavna vera postala "niska i mizerna". Ne vidim ni vezu sa inkvizicijom. :roll:
Generalizacija uvek vodi u pogrešna zaključivanja koja, dalje, ovim postom, poprimaju oblik uvrede.
 
Saznala sa da u skolu u koju idu moja deca,veronauku predaje zena koja je bila predhodno 10 godina konobarica,upisala Institut,kako oni zovu tu skolu koja traje dve godine,neki je i ne zavrse a vec predaju po skolama VERONAUKU.....ne matematiku ,muzicko...vec veronauku...Iskreno, pre bih ocekivala i da deca sa srednjom bogoslovnom skolom predaju veronauku pored svestenika,i buducih teologa nego..........onda veronauka je izborni predmet....e ovde svestenik ide i agituje (MOGU RECI I VICE ILI DERE SE) na roditelje u toku roditeljskih sastanaka da deca moraju da izaberu veronauku....da je gradjansko vaspitanje glupost...Malo me podsetilo na inkviziciju,pa se pitam da li je nasa pravoslavna vera tako postala niska i mizerna da na ovakav nacin postupa... a posle ti isti i predaju....volela bih da znam da li je neko imao slicno iskustvo....:???:

Веронауку свакако не треба да предаје "Св.Петка Параскева"(Боже ми опрости!) - не би било ни упутно а ни добро прихваћено. И онако црвени заједно са НВО воде жестоку кампању за њено укидање без икаквог разумевања и схватања да ученик касније не може да има добро разумевање ни Историје а нарочито ни Историје уметности - што их оставља заувек сакате у општем образовању.

Не разумем зашто је тако трагично што је та жена била 10 година конобарица - је л' то неко понижавајуће или недолично занимање???

У том предмету је најважније да предавач СТРИКТНО ПРАТИ ПРОГРАМ И ПЛАН ПРЕДАВАЊА. Није се са успехом показало, по мом схватању, да свештеници предају веронауку - свештеници треба да буду у цркви.

Деци треба пружити ОСНОВЕ - а она касније нека се сама опредељују и одлучују шта ће и где ће са собом.
 
ja pricah ranije iskustvo koje sam imao u jednoj osnovnoj skoli kada je zena koja je predavala prvacima veronauku pocela da danima drvi samo o satani i grobljima i da je samo jedno date ostalo na veronauci a da su sva presla na tzv "gradjansko".... sustina nije da zbog loseg kadra napadamo celu spc jer je ona sistematski unistavana spolja i iznutra jos od vremna broza preko svih ovih vrlih demokrata. kao sto se svaka stvar reformise naravno na bolje tako treba i ona. ali zbog nekoliko pogresnih idiota koji nemaju osnovno pedagosko iskustvo kakvo treba sa osnovcima ne mozemo rusiti instituciju pravoslavne crkve koja je u srcu vecine koji se izjasnjavaju kao srbi sto se vidi i iz zvanicnih popisa. to mogu da rade samo osobe koje imaju problema sami sa sobom ili imaju formu zadatka da dezavuisanjem pravoslavne duhovnosti obesmisle i ovo malo ljudi sto drzi u sebi osnovne vrednostri sto ih vezu za ovo podneblje naciju i etnokulturu. slicno poredjenje bi bilo kada bi zbog nekoliko politickih partija na vlasti koje rade nakaradne stvari po drzavnom pitanju trebalo da kazemo da treba ukinuti i drzavu kao takvu.... ako to nije naopak pogled na zivot onda ne znam sta je. u ovom drustviu ima mesta za svakoga... samo stepen ispoljavanja pripadnistva nekoj formi ideologije razdvaja ljude od blage forme milosrdja pa do one kolericke isfrustriranosti sto nisu drugi kao oni pa im se mora nametnuti po svaku cenu to sto ne zele...
 
Ali ovo je tema o veronauci i veroučiteljima a ne o građanskom vaspitanju. ;)

Znam, nego sam samo prokomentarisala. Inace s eslazem sa ovima gore, kakve veze ima sto je zena bila konobarica, doskolovala se i sad predaje veronauku. Ne mora da znaci da ce neki pop imati bolji pristup deci i bolje im prezentovati religiju, pogotovo ako s euzme u obzir ponasanje danasnjih popova (arogancija, nepristupacnost.....). Bitno je i ko je kakav pedagog.
Po tome moze neko da zavrsi i ETF, pa da 10 godina radi na tezgi, jer nije nasao posao, pa posle 10 godina da se zaposli u svojoj struci i da mu neko kaze "a ti si radio na tezgi".
Prekvalifikacija i dokvalifikacija bi trebalo da bude normalne pojave. Nego ovde se radi o tome da postavljacica teme eventualno posmatra konobarisanje kao nizi posao, koji obavljaju "niza bica".
A veronauka kao predmet treba da ostane u skolama, ali uvek iskljucivo kao izborni predmet, pa ko voli nek izvoli.
 
Poslednja izmena:
Znam, nego sam samo prokomentarisala. Inace s eslazem sa ovima gore, kakve veze ima sto je zena bila konobarica, doskolovala se i sad predaje veronauku. Ne mora da znaci da ce neki pop imati bolji pristup deci i bolje im prezentovati religiju, pogotovo ako s euzme u obzir ponasanje danasnjih popova (arogancija, nepristupacnost.....). Bitno je i ko je kakav pedagog.
Po tome moze neko da zavrsi i ETF, pa da 10 godina radi na tezgi, jer nije nasao posao, pa posle 10 godina da se zaposli u svojoj struci i da mu neko kaze "a ti si radio na tezgi".
Prekvalifikacija i dokvalifikacija bi trebalo da bude normalne pojave. Nego ovde se radi o tome da postavljacica teme eventualno posmatra konobarisanje kao nizi posao, koji obavljaju "niza bica".
A veronauka kao predmet treba da ostane u skolama, ali uvek iskljucivo kao izborni predmet, pa ko voli nek izvoli.

veronauka treba da se predaje u crkvama.
 

Back
Top