Omiljeni svetac?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 72

Tema: Omiljeni svetac?

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    U svom stanu, kod svoje Mame, jer je ponovo sve u redu.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Omiljeni svetac?

Koji je vas omiljeni svetac? Ciji duhovni rad najvise cenite? Kome se molite? Ko vam je uzor?
    Poslednji put ažurirao/la Šakal : 05.10.2008. u 23:16

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Podrazumevano Re: Omiljeni svetac?

Citat Original postavio vau Pogledaj poruku
    Sveti Dj o k a
    Ako može bez spama!?

Poznat
    Učlanjen
    29.05.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Muzicka Vila Pogledaj poruku
    Ko vam je uzor?
    Može da se povuče paralela između uzora i idola.
    A znamo svi šta Bog kaže za druge idole.

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Jesam ateista al mi omiljen Sveti Djordje (Sakal ne banuj me istina je)

Valjda zato sto je ubio Azdahu - nekako mi simbolicno,covek mora da pobedi svoje demone
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio Jacob Pogledaj poruku
    Jesam ateista al mi omiljen Sveti Djordje (Sakal ne banuj me istina je)

Valjda ato sto je ubio Azdahu - nekako mi simbolicno,covek mora da pobedi svoje demone
    Verujem, moj takodje. Porodična slava Djurdjic, pa valjda zbog toga.

Elita Violetna (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    1138

I meni je omiljeni Sveti Đorđe i onda mu tepam, što mi obrisa post?
    I Sv.Petka, zaštitnica žena, to mi je slava.
    Poslednji put ažurirao/la Violetna : 05.10.2008. u 23:37
    Saper vedere
    "Људи који не могу владати својим срцем, још мање могу владати својим језиком"

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Citat Original postavio Šakal Pogledaj poruku
    Verujem, moj takodje. Porodična slava Djurdjic, pa valjda zbog toga.
    hehe isto Djurdjic
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Primećen član
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    ženski
    U svom stanu, kod svoje Mame, jer je ponovo sve u redu.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Mima Laševska Pogledaj poruku
    Može da se povuče paralela između uzora i idola.
    A znamo svi šta Bog kaže za druge idole.

Upravo tako. Ja sam stavila da mi je omiljeni svetac Bog, ali je to Sakal izbrisao misleci da se zezam. Ja jako pazim na 1. i 2. Boziju zapovest, kao i 4.

Iskusan Madona 6 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Koji je vas omiljeni svetac? Ciji duhovni rad najvise cenite? Kome se molite? Ko vam je uzor?
    Joca mi najdraži pošto je krstio Isusa i bio mu preteča koji je najavljivao njegov dolazak.
    Eto, glasam za Jocu

Btw, najviše mi se dopalo kad je prilikom Hristovog krštenja, na njega sleteo golub kao simbol Sv. Duha, to mi nekako tako romantično...
    Poslednji put ažurirao/la Madona 6 : 05.10.2008. u 23:52
    biću dobra, majke mi!

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

sveti petko i sv. sisoje prepodobni....na njegovo slovo mi se udala sestra.....sredina septembra tako nešo...hint-pogledati crkv. kalenar..al zvanični...ne sa pijace...

Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    sveti petko i sv. sisoje prepodobni.....
    I Petkana jer je petak dan za metnak
    biću dobra, majke mi!

Neproveren član
    Učlanjen
    07.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

I meni je slava Djurdjic,ali vise gotivim Svetog Nikolu,posebno onog iz Barija 91'

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Citat Original postavio Madona 6 Pogledaj poruku
    Ovo je br. 1, idemo dalje...

Ističe se freak tb clan (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    62

Sveti Dimitrije i Sveti Vasilije Ostroski

Veoma poznat
    Učlanjen
    23.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

bloodnice....
    ša ti meni sisoja omiljnenog...zaboravio sam kojeg se meseca setra udala, izvinjavam joj se ....ovom prilikom.....i svakom narednom.....

Календар за 19. јул
    Преподобни Сисоје Велики

Мисирац, ученик Светог Антонија Великог. По упокојењу свог учитеља, настанио се на гори прозваној Антонијева, где се Свети Антоније раније подвизавао. Тешким трудовима толико је укротио себе да је постао незлобив као јагње и Бог му је дао велику благодат да исцељује болеснике, изгони демоне и васкрсава мртваце. Када су га питали како достићи смерност, светитељ је одговорио: „Када се неко извежба да признаје сваког човека бољим од себе, тиме задобија смерност“. У пустињи је провео 60 година. Пред смрт, лице му је засијало као сунце. Монаси су стајали около и дивили се. А када је испустио душу, сва одаја је замирисала. Свети Сисоје је своју душу предао Господу 429. године, у дубокој старости.

Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Ok...da se malo uozbiljim...nigde u Bibliji se ne pominje da moramo poštovati svece jer oni nisu imenovani od Boga već od ljudi, tj. verskih vođa.
    Sveto pismo jasno ukazuje na to da treba poštovati samo Boga i njemu se klanjati i služiti.
    Neka mi neko pronađe sv. Petku u Bibliji i ja se dobrovoljno prijavljujem da ovog momenta budem banovana.
    biću dobra, majke mi!

Elita Violetna (avatar)
    Učlanjen
    29.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    1138

Evo nešto o mojoj miljenici svetici
    Sveta Petka Paraskeva
    Ova svetiteljka srpskoga porekla uziva veliko postovanje, ne samo u nasem narodu, nego i kod drugih pravoslavnih naroda. Zivela je u prvoj polovini jedanaestog veka. Roditelji su joj bili vrlo bogati i pobozni, pa su i svoju decu vaspitavali u hriscanskom duhu. Pored svete Petke imali su i sina Jevtimija, koji se vrlo mlad zamonasio i kasnije postao episkop Maditski.
    Posle smrti roditelja, Paraskeva podeli siromasima svo bogatstvo svojih roditelja. Ode u Carigrad, i tamo se, u hramu svete Sofije, zamonasi. Posle izvesnog vremena napusta Carigrad i odlazi u Jordansku pustinju. Tamo svoj zivot provodi isposnicki, sve do svoje starosti.
    U poznim godinama javi joj se andjeo Bozji i saopsti joj da ostavi pustinju i da se vrati u svoje rodno mesto, u Epivat, jer treba uskoro da se preseli u carstvo Bozije. Sveta Paraskeva poslusa glas sa neba. Ostavi pustinju i vrati se u svoje rodno mesto. I u Epivatu je nastavila da zivi isposnicki i u molitvi.
    Posle kraceg vremena ona se upokojila. Smatrajuci da je strankinja, sahrane je izvan groblja. Kasnije je njen ogrob otkopan i nadjene su njene mosti (celo telo neraspadnuto). I ne samo to. Nad njenim telom dogadjala su se cuda i mnogi bolesnici su ozdravljali.
    Saper vedere
    "Људи који не могу владати својим срцем, још мање могу владати својим језиком"

Primećen član
    Učlanjen
    19.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Ok...da se malo uozbiljim...nigde u Bibliji se ne pominje da moramo poštovati svece jer oni nisu imenovani od Boga već od ljudi, tj. verskih vođa.
    Sveto pismo jasno ukazuje na to da treba poštovati samo Boga i njemu se klanjati i služiti.
    Neka mi neko pronađe sv. Petku u Bibliji i ja se dobrovoljno prijavljujem da ovog momenta budem banovana.
    Ako je sa Biblijom pocelo zasto bi se sa njom moralo i zavrsiti? Zasto bi ona jedina bila merilo Svetosti i covecnosti, postanka i kraja? Postoje i druge duhovne knjige i pisma pa ih mnogi postuju.
    Kad covek od neceg bezi nije vazno gde ce pobeci nego koliko daleko ce stici.

Veoma poznat Tinar (avatar)
    Učlanjen
    24.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Rodjena sam na Sv. Nikolu, pa ajd... I zashtitnik je putnika, pa je to fino.
    Ne volem potpise!!!

Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio moonja Pogledaj poruku
    bloodnice....
    ša ti meni sisoja omiljnenog...zaboravio sam kojeg se meseca setra udala, izvinjavam joj se ....ovom prilikom.....i svakom narednom.....

Календар за 19. јул
    Преподобни Сисоје Велики

Мисирац, ученик Светог Антонија Великог. По упокојењу свог учитеља, настанио се на гори прозваној Антонијева, где се Свети Антоније раније подвизавао. Тешким трудовима толико је укротио себе да је постао незлобив као јагње и Бог му је дао велику благодат да исцељује болеснике, изгони демоне и васкрсава мртваце. Када су га питали како достићи смерност, светитељ је одговорио: „Када се неко извежба да признаје сваког човека бољим од себе, тиме задобија смерност“. У пустињи је провео 60 година. Пред смрт, лице му је засијало као сунце. Монаси су стајали около и дивили се. А када је испустио душу, сва одаја је замирисала. Свети Сисоје је своју душу предао Господу 429. године, у дубокој старости.

Ne priznajem izvor koji si naveo. Imam nekoliko prevoda Biblije i to je jedini izvor koji priznajem i koji istražujem. Crkvene kalendare i druge knjižice zaobilazim u širokom luku zbog laži i licemerja kojim obiluju.
    Zapovest: "ne klanjaj se idolima" znači da ne treba da poštujemo slike koje su načinjene ljudskom rukom. Jasno je kao dan da se Bogu treba moliti u duhu i istini a ne posredstvom običnih slika, tzv. svetih ikona na kojima su naslikani "sveci"
    biću dobra, majke mi!

Primećen član
    Učlanjen
    19.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Svi podjednako ali na dan Sv.Petke se ispovedim i pricestim iako nije obavezan post pred njen praznik. Mozda sto je u narodu poznata kao "zenski" svetac.
    Poslednji put ažurirao/la sanjasanjalica73 : 06.10.2008. u 00:19

Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio sanjasanjalica73 Pogledaj poruku
    Ako je sa Biblijom pocelo zasto bi se sa njom moralo i zavrsiti? Zasto bi ona jedina bila merilo Svetosti i covecnosti, postanka i kraja? Postoje i druge duhovne knjige i pisma pa ih mnogi postuju.
    To je prva knjiga koja je odštampana na Gutenbergovoj mašini, prva knjiga ikad napisana, a neki smatraju da je "naduhnuta" Sv. duhom...

Btw, ako svi sveci imaju lično ime, zašto ga Bog nema i kako njega da zazivamo???
    biću dobra, majke mi!

Primećen član
    Učlanjen
    19.07.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    41

Ne priznajem izvor koji si naveo. Imam nekoliko prevoda Biblije i to je jedini izvor koji priznajem i koji istražujem. Crkvene kalendare i druge knjižice zaobilazim u širokom luku zbog laži i licemerja kojim obiluju.
    Zapovest: "ne klanjaj se idolima" znači da ne treba da poštujemo slike koje su načinjene ljudskom rukom. Jasno je kao dan da se Bogu treba moliti u duhu i istini a ne posredstvom običnih slika, tzv. svetih ikona na kojima su naslikani "sveci"
    A mislis da Biblija nije menjana, prepravljana i da je sacuvana za nase vreme bas onakva kakva je postala? Ja ne verujem.

Učlanjen
    23.05.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    22
    Reputaciona moć
    91

Citat Original postavio sanjasanjalica73 Pogledaj poruku
    A mislis da Biblija nije menjana, prepravljana i da je sacuvana za nase vreme bas onakva kakva je postala? Ja ne verujem.
    Činjenica je da se mnogi biblijski stihovi iz Starog i Novog zaveta poklapaju, a pisali su je različiti ljudi i proroci rođeni u različita vremena. Takođe se pred našim očima ispunjavaju mnoga proročanstva koja su tu zapisana pa mi to dovoljno govori o verodostojnosti i pouzdanosti Biblije.
    Uostalom, ako smo hrišćani, zašto se držimo FORMI hrišćanstva (odlazak u crkvu, post, molitva)...moje pitanje glasi: zar ne bi bilo bolje da se pridržavamo moralnih načela?
    Ali, pobogu, zašto bismo to činili jer to je put kojim se ređe ide...lakše je da se ipak pridržavamo forme nego suštine hrišćanskog učenja...
    biću dobra, majke mi!

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Meni kao klincu bio naj svetac Ilija. Bio običaj da se tada zakolje petao, a moja tetka umela da napravi super pečenje.

Posle ga prestigao Sv. Sava. Zaštitnik vukova, moš misliti (pored ostalog). Nema još jedan sa takvim paganskim imidžem.

Slične teme

1. O Nikolaju Velimiroviću - svetac ili ne?
    Autor Sizif u forumu Politika
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 23.05.2006., 18:35
  2. Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 06.09.2005., 11:22
  3. Zašto Zosima nije postao Svetac?
    Autor Pomaze_Bog u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 18.04.2004., 01:00

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor