Mudrost i Idealizam

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
MUDROST I IDEALIZAM

«Mudrost je često u suprotnosti sa Idealizmom. Mudrost nije drugo do dobar ukus, odnosno precizno poznavanje stvari(života), dok Idealizam predstavlja neodoljivu želju za verovanjem u bolje. Mudrost(razboritost) govori o ljudima kakvi su zaista, idealizam ih predstavlja kakvi bi trebalo da budu.»

p.s. – kako vi shvatate Mudrost, a kako Idealizam? Šta je bitnije? Kako prepoznati pravu mudrost, i kako odbaciti pogrešan Idealizam? Da li je Idealizam verovanje u zabludu, a Mudrost svesnost o nesavršenosti ljudskog znanja, pa samim tim predstavlja beskonačnu težnju ka stalnom usavršavanju? Kako razlikovati Mudrost od Gluposti i Idealizam od Iluzije?
:lol:
 
Idealizam i mudrost su dve granice izmedju kojih se mora naci kompromis da bi drustvo ,a i pojedinac isao napred.....

Previse odstupanja dovodi do pretvaranja bele kafe u mleko sa zrnom kafe........

Znacajno za oba je poznavanje nacina ponasanja i ono sto knjiski filozofi zovu sustina coveka, ali to njihovo vidjenje je korisno samo u domenu idelaizacije, a ni tamo , jer donosi previse stete, kad se idealizam zasniva na takvim pogresnim postavkama, mada je korisno kao smernica sta bi moglo da bude zadati cilj......
Znaci kao strateski usmerivac ka cilju da, kao stratesko sredstvo ne, a jos manje kao operativno sredstvo ili znanje.....
 
Prava mudrost je antiidealizam. Mudrost je gledanje stvari ucutkanog uma.

"Zašto se poigravati sa idejama? Budi zadovoljan sa onim u što si siguran. Jedina stvar u koju možeš biti siguran je "ja jesam". Drži se toga i odbaci sve ostalo. To je joga."

Nisargadata
 
Antiidealizam je ?????

-nihilizam
-destruktivizam
-matrix iliti drustvo kosnica.....

-----------------------------------------
Ja nikako ne mogu da varim sva moguca tumacenja joge.....istovremeno veza Mreze i entiteta coveka , sugestija resavanja kroz harmonicnost , a ne kroz antagonizam kao sto se sada resavaju stvari , a opet ta neka tumacenja, budi mali sta ti fali.....dok sa druge strane vidim budi mali sticices na mnoga mesta lakse........valjda svako tumaci ono sto mu trenutno vise lezi.....
 
Sta ja podrazumevam kad kazem antiidealizam:

Recimo zaljubljen si u neku zenu.
Ti je idealizujes, tvoj um ide u krajnost pripisujuci joj neke osobine koje projektuje na nju.
Medjutim , kasnije, hladis se I vidis stvari kakve jesu – ti si tu zenu idealizovao.

Mudrost je sloboda od vidjenja idealizovane (netachne) slike stvari koju um projektuje.

Posmatranje I prihvatanje stvari mirnog uma.
 
Decentracija......
To je verovatno ono o cemu pricas....

To je termin iz astralne projekcije....mogucnosti da putujes bez svog tela.....
Tako nastaje filozofski pogled koji ima istu ideju , samo sto to radi kao misaoni eksperiment....

Dakle decentracija kao filozofski metod je metod gde naizmenicno , ako jos nisi uvezban.....
sagledavas istu situaciju iz razlicitih fizickih uglova, tj iz jedne , druge ,trece osobe, iz jednog ,drugog ,treceg trenutka.....
To u uprostenom obliku nalikuje literarnoj analizi nekog bogatog knjizevnog dela, koje je psiholoski puno odnosa, a ne deskriptiva....

Vremenom decentracija postane automatizam , bar delom , pa onda zahteva vrlo veliki mentalni napor, koji je manji nego neuvezbanom , ali je i dalje zahtevan za operativnom memorijom , jer mnogo cinjenica mora pratiti iz vise uglova......

Decentracija ne znaci puno ako se prati mali broj cinjenica i odnosa iz razlicitih prostornih i vremenskih tacaka.....prava snaga metoda je u sto vecem broju zavisnih i uslovljenih odnosa....koje se prate.....

Vremenom to stvara reakciju da se svaka tvoja licna reakcija odmah decentrira i kroz andjeoski ugao, tj iz treceg lica, da li je pametna....i tako dovodi do zadrzavanja ekstaze u tebi licno , ali nedozvoljavanja da ekstaza utice na realnost postavljanja i tumacenja odnosa.....

Znam da ovo poslednje zvuci kao nemoguce, ali ....tvrdim da emotivnost pojedinca ne mora da zavisi od znanja koje pojedinac ima......
On mora da se i ovako izbori sa sumnjama da je njegova ljubav, osecanja samo jednostrano tumacenje svega.....
Isto kao sto sumnje u znanje o svetu mogu biti neemotivno obojene, vec realno sagledane, tako i sumnje dok su samo opcije , a ne stvarno sumnje, mogu biti neemotivno obojene....

Ovde je problem vecini zivog sveta, sto sve sto im padne na pamet mora da je tako....
I zato sam ja opasan ako imam nacin kako da opljackam ili iskoristim nekog ili nesto , jer podrazumeva se da je mogucnost skoro uvek pitanje vremena kad ce postati stvarnost.........

Ovde se vidi koliko su u sustini ljudi nemoralna bica i da ne veruju u sopstveni i tudji moral....

Ne postoji sistem , ili je vrlo retko koji se ne moze razbiti i iskoristiti, ali to mene ne cini ni lopovom ni opasnim, osim u nejakim i potencijalno zlobnim ljudima , samo kad bi i oni znali kako......
 
ms:
Kako prepoznati pravu mudrost, i kako odbaciti pogrešan Idealizam?
Kako razlikovati Mudrost od Gluposti i Idealizam od Iluzije?

to je isto kao da pitas kako razlikovati parne od neparnih brojeva.
samo sto smo svi mi prosli skolu u kojoj se to uci,
a za mudrost ne postoji ustanova
i mudrost se ne moze objasniti, definisati, sazheti
mudrost nije opipljiva, jos manje podlozna baratanju
nacin dolazenja do mudrosti nema veze s logikom
ni postojecim parametrima znanja
tako da covek nije svestan procesa omudrivanja
samo postane svestan da on (ona) posmatra stvar sa "vece visine" i
tako uvidja "celu sliku" dok istovremeno uvidja malenkost
svoga bica, jer boraveci na "vecoj visini" opet uvidja koliko su zvezde ogromne:mrgreen:
u neznanju svi se naravno bave nagadjanjem tj. licnim objasnjenjem
nadam se da mi niko nije zamerio, osim naravno onih koji su mi zamerili:sad2::sad2::mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Mudrost bi mogla da se okarakterise kao najmanje trenje, a ipak ostvareno htenje.....
Ako sa etikom i moralom nema nista, mada mudrost se uvek treba malo pomesati i sa strategijom etike, jer je to oruzje zavidnih i ostalih sitnih pilicara koji pucaju od zavisti, a pricaju o savesti.....
 
Sta ja podrazumevam kad kazem antiidealizam:

Recimo zaljubljen si u neku zenu.
Ti je idealizujes, tvoj um ide u krajnost pripisujuci joj neke osobine koje projektuje na nju.
Medjutim , kasnije, hladis se I vidis stvari kakve jesu – ti si tu zenu idealizovao.

Mudrost je sloboda od vidjenja idealizovane (netachne) slike stvari koju um projektuje.

Posmatranje I prihvatanje stvari mirnog uma.


kao prvo ako si mudar nikad neces dozvoliti da se zaljubis u nekoga vec ces je naterati da se ona zaljubi u tebe.... gradeci taj svoj idealni taj mahal ne od zaljubljenosti vec od unutarnje mudrosti nepomucene percepcijom nje kao ideala... e sad se naravno postavlja pitanje tok projektovanog hlađenja... dal' si je opalio pa video da nije nesto il' si projektovano gubio vreme sa necim sto bi rekao armit haf betl, parafraziram, da si plovio slavno 'de te nosilo siroko jedro dok bura jos nije bila na vidiku, a kad se ista pojavila, pao si ko sisa u more cistog bezumlja....

kao sto je tesko misliti ako ne znas... tesko je i hodati u toj dubini bezumlja zvanog idealizam.
 
kao prvo ako si mudar nikad neces dozvoliti da se zaljubis u nekoga vec ces je naterati da se ona zaljubi u tebe.... .

Haha…ovo je dobro…zabavno.

Medjutim, ima I jos nekih aspekata koje bih dodao.
Mislim da, ako si stvarno mudar, onda ces imati petlju da dozvolis sebi I da se zaljubis.
Onaj ko je nekad bio zaljubljen zna o cemu pisem – nije lako biti zaljubljen.
Desava se da preterano racionalan covek moze I da poludi kad se zaljubi.

E sad, ako se to desi, primetio si da se to desava, a ti si mudar I hrabar - neces to gusiti vec ces pustiti da te tvoje emocionalno, afektivno telo vodi I pratices to, ali svesno.
Samim tim sto si toga svestan, preobrazavas to u nesto drugo.
Tako se ta tvoja zaljubljenost polako stishava I postaje dragoceno iskustvo koje te ojachalo.
Lako je nesto potisnuti, nije lako biti u iskustvu svim srcem.
 
Haha…ovo je dobro…zabavno.

hmm..sve su mi govorili al prvi put cuh da sam i zabavan....

Medjutim, ima I jos nekih aspekata koje bih dodao.
Mislim da, ako si stvarno mudar, onda ces imati petlju da dozvolis sebi I da se zaljubis.

mislim da ako si mudar onda znas da je zaljubljivanje iracionalna stvar i da nema blage veze ni sa mudroscu, ni sa mozgom, ni sa cim racionalnim poznatim u darwinovom poreklu nasih i ostalih vrsta... na stranu to sto u 51 posto slucajeva zaljubljivanja ta osoba u koju se zaljubis nimalo ti ne odgovara.... znaci ako si mudar i hrabar bices u onoj drugoj grupi od 49 posto....

Onaj ko je nekad bio zaljubljen zna o cemu pisem – nije lako biti zaljubljen.

nikad nisam bio zaljubljen jer sam se rodio mudar i shvatio jos u obdanistvu da je zaljubljivanje obicna rupa na saksiji kroz koju ti jeftino iscuri mozak....

Desava se da preterano racionalan covek moze I da poludi kad se zaljubi.

desava se da se i dete rodi sa dve glave...naravno da se desava da se racionalan covek zaljubi. ali on je ipak samo jedan obican racionalan covek a ne mudrac....


E sad, ako se to desi, primetio si da se to desava, a ti si mudar I hrabar - neces to gusiti vec ces pustiti da te tvoje emocionalno, afektivno telo vodi I pratices to, ali svesno.

na sledecu konstataciju nemam odgovor jer nisam to niklad primetio dakle samo zato sto postojim kao mudar....

Samim tim sto si toga svestan, preobrazavas to u nesto drugo.

samo se amorfna masa moze samo preobrazavati u nesto drugo... mudrac je uvek i u svakom trenu mudar ... on nije plastelin koga moze da oblikuje neko ko je manje mudar od njega.


Tako se ta tvoja zaljubljenost polako stishava I postaje dragoceno iskustvo koje te ojachalo.

da ... ojacalo.... kao one sto su sekli vene, 'besili se, skakali sa mostova, ubili kreaciju zivota zato sto su podishli tako niskoj strasti kao sto je sluzenje zenskoj prevrtljivost sto se u prevodu zove zaljubljenost...

Lako je nesto potisnuti, nije lako biti u iskustvu svim srcem.

e za ovo posledmje se slazem svim srcem koga nemam


mudrost je vecna...:roll:
 
..a zaljubljenost prolazna..
ali tako je slatko biti zaljubljen..:)
stice li se mudrost bezanjem od zivota ili zaranjanjem u isti?
moze li se imati ljubav ako se preskoci zaljubljenost?
ima li ljubav vecu tezinu od mudrosti?
 
Koje gluposti iznosite ovde, i niko ne reaguje.....

Mudrost je okrenuta od svojih zelja ka drugima, a ne ka drugima.....

Tu je vrhunski cilj ono sto vi zelite, znaci vi da se zaljubite, vi da volite, vi da se odljubite, ali i da shvatite zasto nesto cinite , ne ponavljajuci radi zabave isto hiljadu puta.....
Odgovornost mora da prati moc inace imamo egonarcizam.....odgovornost je tu da ogranici sprdnju sa drugima na nivo gde komunikacija postaje uvazavanje , a ne dirigovanje drugima....

To jeste vise etika nego mudrost na prvi pogled, jer pored mnogo slepaca ni dirigovanje se nece ukapirati kao maltretiranje i neadekvatan suzivot onih u blizini (vi zivite oni gledaju, ali postoje metode da se oni trikovima , sujetama ucine slepim i da budu zadovoljni takvom raspodelom snaga).

Tako dolazimo da mudrost moze sebi dozvoliti i takav nacin ponasanja prema okolini , kad vec prolazi.....
Sto je veci jaz izmedju shvatanja, sposobnosti i zelja nekih osoba u vasem okruzenju , tj sto su vise lakome , alave, zeljne, to je to vise igra prevaranata i precica , i lakse je stvoriti okolinu gde jedni piju a drugi placaju, jedni uzivaju , a drugi kupuju casopise sa izvestajima o tome.....

Takva mudrost je mudrost trenutka, i nema veze sa zeljama nekih drugih mudrih ljudi da se poveca opsti nivo mudrosti covecanstva, vec naprotiv ima ugradjenu komponentu da se smanji opsti nivo mudrosti covecanstva i poveca zelja, nesklad , razlike i alavost.....grehovi pozude.....

Mudrost trenutka nije nista manje mudrost od mudrosti buducnosti....
"Obezbedite nama bolju buducnost" su reklame na bankama ciji su vlasnici uglavnom pokrali ovo drustvo, koji posluju sa politicarima, novopecenim maherima biznisa (koji su navikli da rade na terenu neravnoteze i nejednakih uslova i uvek ce morati izazivati i odrzavati takav teren da bi bolje poslovali)....
Zato u srbiji ima mnogo ljudi koji kazu , ja da odvajam i razvijam i onda odmah posle mene dodje neko i kaze, vidi , ovo se moze razdvojiti , iskoristiti , prisvojiti , nekom odlukom kao sto prostorije SDK pripojismo privatnoj banci i slicno ......
Mudrice privatne inicijative.....

Njihov idealizam da nista ne moze dugo da traje , ne duze od snage i moci onoga koji forsira te stvari je duboko ugradjen u srpski narod....."I njegovo ce proci"
 
mudrost i idealizam... dovoljno je pogledati ovaj pdf i na njegovoj prvoj strani nazive dveju zakljucanih tema.... volite li jevreje i druga zene u filozofiji.... posto su obe zakljucane zakljucak se sam navodi. ima neceg problematicnog u ljubavi prema jevrejima kao i neceg jako sumnjivog vezanog za zene i filozofiju. idealista bi rekao da je kosmos fantastican i mistican a mudrac da zvezde nisu za coveka.... idealista bi nabrajao velike zene kroz istoriju koje su ostavile pecat na covecanstvo, a mudrac... mudrac bi samo zapalio novu havanu, uvukao dugacak dim i ispustajuci kolutove prema mare imbriumu pokusao da skine prezriv osmeh sa lica... naravno bezuspesno.
 

Back
Top