Srpska latinica i cirilica - nastavak teme

Σ

Zainteresovan član
Poruka
174
Oni koji nemaju sta pametno da kazu, nek se ne ukljucuju u temu



----------------


Poštovani,

S obzirom da se uskoro donosi novi Ustav Republike Srbije, želim da predložim da se u delu Ustava koji propisuje službenu upotrebu jezika i pisma propiše sledeće:

U Republici Srbiji je u službenoj upotrebi srpski jezik ekavskog izgovora.
Ravnopravno je ćiriličko i latiničko pismo.
U opštinama u kojima većinu ili značajan deo stanovništva čine pripadnici nacionalnih i etničkih grupa u službenoj upotrebi su i njihovi jezici i pisma.

Smatram da je dosadašnje rešenje u Ustavu po kojem je u službenoj upotrebi bilo ćiriličko pismo a latiničko pismo u skladu sa zakonom nije bilo pravedno jer su se tim rešenjem kršila prava građana koji koriste latinicu jer im je bilo onemogućeno da se službeno koriste svojim drugim pismom - latinicom.
Za to vreme pripadnici nacionalnih i etničkih grupa su imali pravo da koriste službeno svoje jezike i pisma. Prema tome, postojala (i još uvek postoji, budući da je Ustav Srbije iz 1990 još uvek na snazi) je neravnopravnost građana koji koriste srpski jezik i drugih građana koji koriste druge jezike.
Opšte je poznato da srpski jezik ima dva ravnopravna pisma. To potvrđuje i Pravopis srpskog jezika Matice srpske iz 1993. koji primenjuje i Ministarstva prosvete i kulture od 1. januara 1997. a koji kaže:

„Osnov savremene, a uglavnom i istorijske evropske pismenosti čine tri pisma- grčko, latinsko ili latiničko (latinica) i ćirilsko ili ćiriličko (ćirilica). Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika”.

Zbog svega toga smatram da je potrebno u novom Ustavu i zakonima propisati ravnopravnost ćirilice i latinice.

Više o ovome možete pogedati na http://srpskalatinica.tripod.com
 
cirilica:
Uz duzno postovanje, smatram da bi vec postojece zakonsko resenje trebalo zadrzati.
Nema poterbe da se latinica i formalno izjednacuje sa cirilicom, ima je previse.


Ima je previse? A mozda cirilice ima previse?
Znaci cega ima previse, a u isto vreme je ravnopravno sa drugom stvari treba ga zakonom zabranjivati?

Ima potrebe da se sadasnje zakonsko "resenje" ukine jer ga je pregazilo vreme. Niko taj zakon ne postuje.
Zato bi ga i zvanicno trebalo ukinuti.
I ustavno i zakonski ukinuti vestacku "zastitu" cirilice. Ili uvesti i da se i latinica ima stititi isto kao i cirilica jer su to dva ravnopravna srpska pisma.
 
Bar u mom gradu u poslednje vreme cesto vidjam na ulici ovu recenicu. E upravo koliko ljudi tu prodje i to procita i zgazi toliko ljudi otprilike gazi i cirilicu. Kakav zakon o ravnopravnosti cirilice i latinice!? Ma kakvi. Cirilica je SRPSKO pismo zamisli kineski latinicom ili ruski, ma molim te, to nikako. Cirilica je jedno od nasih narodnih obelezja i moram reci jedno od retkih ocuvanih, ne smemo dozvoliti da se izjednace jer tim putem cemo postici jednog dana i ukidanje cirilice. To je nase i to se ne da. Slobodno ti pisi latinicom ako ti to predstavlja zadovoljstvo ili srecu ali ja smatram da latinica jeste u nasem jeziku sporedna i tako treba da ostane. Nazalost mislim da je mnogo onih koji se cak i potpisuju latinicom. Srbi!? Sramota.
 
them:
Bar u mom gradu u poslednje vreme cesto vidjam na ulici ovu recenicu. E upravo koliko ljudi tu prodje i to procita i zgazi toliko ljudi otprilike gazi i cirilicu. Kakav zakon o ravnopravnosti cirilice i latinice!? Ma kakvi. Cirilica je SRPSKO pismo zamisli kineski latinicom ili ruski, ma molim te, to nikako. Cirilica je jedno od nasih narodnih obelezja i moram reci jedno od retkih ocuvanih, ne smemo dozvoliti da se izjednace jer tim putem cemo postici jednog dana i ukidanje cirilice. To je nase i to se ne da. Slobodno ti pisi latinicom ako ti to predstavlja zadovoljstvo ili srecu ali ja smatram da latinica jeste u nasem jeziku sporedna i tako treba da ostane. Nazalost mislim da je mnogo onih koji se cak i potpisuju latinicom. Srbi!? Sramota.


Em ne znas dovoljno, em bi nesto da kazes...
A i baba Kurana ti je neki rod, ili si to ti, licno?:roll:

Naravno tebi niko ne zabranjuje da mislis, tako kako mislis, ali malo je smesno da ne kazem tugaljivo, da ti sa tom paranojom o nestanku cirilicnog pisma(verovatno cemo i mi Srbi za njim, jel tako?:P), nekoga ohrabrujes i dajes mu slobodu da:
1. pise latinicom
2. bude zadovoljan
1. bude srecan

Ako je i od tebe, malo je...a da je to sramota, istina je.


"Ko istinu gudi, gudalom ga po prstima biju"- Vuk Karadzic
 
them:
Bar u mom gradu u poslednje vreme cesto vidjam na ulici ovu recenicu. E upravo koliko ljudi tu prodje i to procita i zgazi toliko ljudi otprilike gazi i cirilicu.

Pa sta?

them:
Kakav zakon o ravnopravnosti cirilice i latinice!?

Ni ja ne znam o cemu pricas...
Takav zakon nema osnova da opstoji. Nikakav zakone ne moze da se bavi jezikom i pismom nekog naroda. To jednostavno nije posao zakona. Kao kada bi zakon propisivao da svi moraju da pisu levom rukom...

them:
Ma kakvi. Cirilica je SRPSKO pismo zamisli kineski latinicom ili ruski, ma molim te, to nikako.

I latinica je srpsko pismo.
Sta me briga za kineski ili ruski...

them:
Cirilica je jedno od nasih narodnih obelezja i moram reci jedno od retkih ocuvanih, ne smemo dozvoliti da se izjednace jer tim putem cemo postici jednog dana i ukidanje cirilice.

I latinica je jedno od nasih narodnih obelezja i moram reci jedno od retkih ocuvanih.
I to sto ti kazes da "ne smemo dozvoliti da se izjednace" - to je tvoj problem. U realnosti su ta dva pisma ves izjednacena i svako moze da pise kako zeli. Plus sam srpski pravopis kaze da srpski jezik ima DVA pisma.

them:
To je nase i to se ne da.

I latinica je nasa i to se ne da.

them:
Slobodno ti pisi latinicom ako ti to predstavlja zadovoljstvo ili srecu ali ja smatram da latinica jeste u nasem jeziku sporedna i tako treba da ostane.

Ti slobodno laprdaj o cirilici a ljudi ce da pisu kako god zele.
To sto ti smatras da je latinica sporedna nema blage veze sa realnoscu. A i nevazno je.
Latinica je ne samo ravnopravna nego se cak i vise koristi medju Srbima.

them:
Nazalost mislim da je mnogo onih koji se cak i potpisuju latinicom. Srbi!? Sramota.

Ja nazalost mislim da ima puno ovakvih ljudi kao ti koji drugima sole pamet kako ce oni da se potpisuju..
I na zalost ih proglasavaju za izdajnike i ne-Srbe.
E to je sramota !
 
Khm, nazovi me glupom, ali OTKAD JE LATINICA SRPSKO PISMO?
Ko brani upotrebu latinice? :roll: Zasto Hrvati, koji, eto, govore istim jezikom (mada oni misle drugacije) ne uvedu cirilicu kao sluzbeno pismo? Zato sto su odabrali latinicu i njome pisu, nasa je cirilica i tu nema puno raspravke. Ionako previse ljudi pise latinicom. Ja se slazem sa idejom da je ucimo, korisna je, ali, pobogu, valjda je jasno kojim smo pismom POCELI DA PISEMO, t.j. ova tema je besmislena...
 
Da, ti što si zadala temu.
Al si me zeznula sa tom tvojom pričom o latinici, ne znam samo šta si umislila time što forsiraš latinicu, ok ja imam pravo da laprdam o ćirilici koliko hoću jer mi i koreni tako nalažu a živo me zanima da li ti uopšte znaš nešto više o korenima kako svojim tako i latinice i ćirilice. To ako ti brže ili lepše pišeš latinicu tim se problemom ti pozabavi, mislim bolje vežbaj pisanje ćirilice nego što postavljaš ovako glupave teme koje neće promeniti ono što ti želiš. Uostalom ako ti je latinica jedna od bitnijih stvari u životu, samo napred slobodno se bori za nju, ali na nekom drugom mestu i među nekim drugim ljudim. A što se ne preseliš negde gde je latinica jedino pismo, mislim da bi ti to možda rešilo taj veliki problem koji imaš :D
 
Σ:
Poštovani,

S obzirom da se uskoro donosi novi Ustav Republike Srbije, želim da predložim da se u delu Ustava koji propisuje službenu upotrebu jezika i pisma propiše sledeće:

U Republici Srbiji je u službenoj upotrebi srpski jezik ekavskog izgovora.
Ravnopravno je ćiriličko i latiničko pismo.
U opštinama u kojima većinu ili značajan deo stanovništva čine pripadnici nacionalnih i etničkih grupa u službenoj upotrebi su i njihovi jezici i pisma.

Smatram da je dosadašnje rešenje u Ustavu po kojem je u službenoj upotrebi bilo ćiriličko pismo a latiničko pismo u skladu sa zakonom nije bilo pravedno jer su se tim rešenjem kršila prava građana koji koriste latinicu jer im je bilo onemogućeno da se službeno koriste svojim drugim pismom - latinicom.
Za to vreme pripadnici nacionalnih i etničkih grupa su imali pravo da koriste službeno svoje jezike i pisma. Prema tome, postojala (i još uvek postoji, budući da je Ustav Srbije iz 1990 još uvek na snazi) je neravnopravnost građana koji koriste srpski jezik i drugih građana koji koriste druge jezike.
Opšte je poznato da srpski jezik ima dva ravnopravna pisma. To potvrđuje i Pravopis srpskog jezika Matice srpske iz 1993. koji primenjuje i Ministarstva prosvete i kulture od 1. januara 1997. a koji kaže:

„Osnov savremene, a uglavnom i istorijske evropske pismenosti čine tri pisma- grčko, latinsko ili latiničko (latinica) i ćirilsko ili ćiriličko (ćirilica). Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika”.

Zbog svega toga smatram da je potrebno u novom Ustavu i zakonima propisati ravnopravnost ćirilice i latinice.

Više o ovome možete pogedati na http://srpskalatinica.tripod.com

Stani malo! Mislim da si pobrkao loncice, jer ono sto ti predlezes se uopste ne razlikuje od vazeceg resenja u milosevicevom ustavu.

Ja podrzavam resenje da zvanican jezik na teritoriji sadasnje republike Srbije bude Srpski jezik ekavskog izgovora, a jedino sluzbeno pismo bude cirilicno. Naravno, nacionalne manjine koje se ne sluze srpskim jezikom mogu svoj jezik ravnopravno da koriste u sredinama u kojima su vecina.

Svako javno emitovanje i objavljivanje latinicnog pisma treba ukinuti. Naravno, to ne znaci da ce ljudima biti zabranjivano da pisu latinicom u svojoj privatnosti jer je to nemoguce. Ali javno, ukoliko je u pitanju srpski jezik, samo cirilica.

Ako ti nije jasno kako to treba da izgleda, pogledaj primere zamalja koje iskljucivo koriste cirilicu kao: Rusiju, Bugarsku ili cak Makedoniju. A mislim da je najbolji primer Grcke koja svoj alfabet zaista maestrlno cuva.

Ovakav haos sa dva pisma je apsolutno nepotrban i tako nesto nigde ne postoji. Neophodno je izjasniti se za jedno pismo. Ja sam za cirilicu!
 
Lexa:
Khm, nazovi me glupom, ali OTKAD JE LATINICA SRPSKO PISMO?

Khm, glupa si.
(Rekla si da te nazovem tako)
Latinica je srpsko pismo od pre stotinak godina...
Opšte je poznato da srpski jezik ima dva ravnopravna pisma. To potvrđuje i Pravopis srpskog jezika Matice srpske iz 1993. koji primenjuje i Ministarstva prosvete i kulture od 1. januara 1997. a koji kaže:

„Osnov savremene, a uglavnom i istorijske evropske pismenosti čine tri pisma- grčko, latinsko ili latiničko (latinica) i ćirilsko ili ćiriličko (ćirilica). Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika”.


Ko brani upotrebu latinice? :roll:

Cirilizatori:
Udruzenje za zastitu cirilice "Cirilica"
"Nacionalni odbor za srpski jezik"
Udruzenje "Cirilica" iz Novog Sada
Oces jos?

Zasto Hrvati, koji, eto, govore istim jezikom (mada oni misle drugacije) ne uvedu cirilicu kao sluzbeno pismo?
Nemam pojma.
A zasto Kinezi imaju kose oci?
Sta se to nas tice sta drugi rade...

Zato sto su odabrali latinicu i njome pisu, nasa je cirilica i tu nema puno raspravke.
Srbi imaju DVA pisma...
Mozda nisi dovoljno pazila na casovima u prvom razredu osnovne skole...

Ionako previse ljudi pise latinicom. Ja se slazem sa idejom da je ucimo, korisna je, ali, pobogu, valjda je jasno kojim smo pismom POCELI DA PISEMO, t.j. ova tema je besmislena...

A ja sam poceo da pisem latinicom :shock:

Ne znam zasto Hrvati ne rade

Ne znam ni ja...
 
them:
Da, ti što si zadala temu.

ZadaO.

Al si me zeznula sa tom tvojom pričom o latinici, ne znam samo šta si umislila time što forsiraš latinicu, ok ja imam pravo da laprdam o ćirilici koliko hoću jer mi i koreni tako nalažu a živo me zanima da li ti uopšte znaš nešto više o korenima kako svojim tako i latinice i ćirilice.

Verovatno znam VISE nego ti.
Spreman sam da dam SVE pare na to... A da li si ti spremna/spreman da isto uradis?

Elem, Laprdaj o cirilici kol'ko 'oces...
Nek ti nalazu i koreni i listovi i stabla i granje...
To me ne zanima.

To ako ti brže ili lepše pišeš latinicu tim se problemom ti pozabavi, mislim bolje vežbaj pisanje ćirilice nego što postavljaš ovako glupave teme koje neće promeniti ono što ti želiš.

Necu da vezbam cirilicu jer me ne zanima pisanje cirilice nikada vise.
Postavljanje ovih tema menja nesto.

Uostalom ako ti je latinica jedna od bitnijih stvari u životu, samo napred slobodno se bori za nju, ali na nekom drugom mestu i među nekim drugim ljudim. A što se ne preseliš negde gde je latinica jedino pismo, mislim da bi ti to možda rešilo taj veliki problem koji imaš :D

Ne borim se za latinicu nego za slobodu da svako pise kako god zeli. I to medju Srbima u 21. veku.
A sta tebe boli k.... sto se ja ne preselim negde?
 
bil:
Σ:
Poštovani,

S obzirom da se uskoro donosi novi Ustav Republike Srbije, želim da predložim da se u delu Ustava koji propisuje službenu upotrebu jezika i pisma propiše sledeće:

U Republici Srbiji je u službenoj upotrebi srpski jezik ekavskog izgovora.
Ravnopravno je ćiriličko i latiničko pismo.
U opštinama u kojima većinu ili značajan deo stanovništva čine pripadnici nacionalnih i etničkih grupa u službenoj upotrebi su i njihovi jezici i pisma.

Smatram da je dosadašnje rešenje u Ustavu po kojem je u službenoj upotrebi bilo ćiriličko pismo a latiničko pismo u skladu sa zakonom nije bilo pravedno jer su se tim rešenjem kršila prava građana koji koriste latinicu jer im je bilo onemogućeno da se službeno koriste svojim drugim pismom - latinicom.
Za to vreme pripadnici nacionalnih i etničkih grupa su imali pravo da koriste službeno svoje jezike i pisma. Prema tome, postojala (i još uvek postoji, budući da je Ustav Srbije iz 1990 još uvek na snazi) je neravnopravnost građana koji koriste srpski jezik i drugih građana koji koriste druge jezike.
Opšte je poznato da srpski jezik ima dva ravnopravna pisma. To potvrđuje i Pravopis srpskog jezika Matice srpske iz 1993. koji primenjuje i Ministarstva prosvete i kulture od 1. januara 1997. a koji kaže:

„Osnov savremene, a uglavnom i istorijske evropske pismenosti čine tri pisma- grčko, latinsko ili latiničko (latinica) i ćirilsko ili ćiriličko (ćirilica). Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika”.

Zbog svega toga smatram da je potrebno u novom Ustavu i zakonima propisati ravnopravnost ćirilice i latinice.

Više o ovome možete pogedati na http://srpskalatinica.tripod.com

Stani malo! Mislim da si pobrkao loncice, jer ono sto ti predlezes se uopste ne razlikuje od vazeceg resenja u milosevicevom ustavu.

Razlikuje se.
Danasnji (Milosevicev) Ustav kaze:

Član 8.

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpskohrvatski jezik i cirilicko pismo, a latinicko pismo je u službenoj upotrebi na nacin utvrden zakonom.

Na podrucjima Republike Srbije gde žive narodnosti u službenoj upotrebi su istovremeno i njihovi jezici i pisma, na nacin utvrden zakonom.

Dakle, po ovom ustavu je samo cirilica sluzbeno pismo.

Ali ne zadugo...


Ja podrzavam resenje da zvanican jezik na teritoriji sadasnje republike Srbije bude Srpski jezik ekavskog izgovora, a jedino sluzbeno pismo bude cirilicno.

A ja ne podrzavam to.
I plus podrzavam da se ti ne pitas ni za sta na svetu ikada.

Naravno, nacionalne manjine koje se ne sluze srpskim jezikom mogu svoj jezik ravnopravno da koriste u sredinama u kojima su vecina.

A sta cemo sa Srbima koji se sluze latinicom?
Oni nemaju prava?
Nacionalne manjine imaju vise prava od Srba?

Svako javno emitovanje i objavljivanje latinicnog pisma treba ukinuti.

I streljati one koji pisu latinicom, obavezno...

Naravno, to ne znaci da ce ljudima biti zabranjivano da pisu latinicom u svojoj privatnosti jer je to nemoguce. Ali javno, ukoliko je u pitanju srpski jezik, samo cirilica.

Ma sta kazes...

Ako ti nije jasno kako to treba da izgleda, pogledaj primere zamalja koje iskljucivo koriste cirilicu kao: Rusiju, Bugarsku ili cak Makedoniju. A mislim da je najbolji primer Grcke koja svoj alfabet zaista maestrlno cuva.

Zemlje nemaju pisma. Jezici imaju pisma.
Ti jezici koje si naveo imaju samo jedno pismo.
Srpski jezik ima DVA pisma.
Dakle - to se ne odnosi na srpski jezik...

Ovakav haos sa dva pisma je apsolutno nepotrban i tako nesto nigde ne postoji.

Postoje mnogi jezici sa dva pa i više pisama.
Japanski ima čak tri pisma: hiragana, katakana i kandži.
Korejski ima dva.
Kineski ima dva: tradicionalno i pojednostavljeno.
Nemački ima dva: goticu i latinicu. Za vreme Drugog svetskog rata je čak i gotica bila jedina zvanična.
Među njima je i srpski sa dva pisma: ćirilicom i latinicom.


Neophodno je izjasniti se za jedno pismo.
Nije neophodno.

Ja sam za cirilicu!

A ja za latinicu.
 
Σ:
Razlikuje se.
Danasnji (Milosevicev) Ustav kaze:

Član 8.

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpskohrvatski jezik i cirilicko pismo, a latinicko pismo je u službenoj upotrebi na nacin utvrden zakonom.

Na podrucjima Republike Srbije gde žive narodnosti u službenoj upotrebi su istovremeno i njihovi jezici i pisma, na nacin utvrden zakonom.

Dakle, po ovom ustavu je samo cirilica sluzbeno pismo.

Ali ne zadugo...
Posto ocigledno nisi po obrzovanju pravnik, onda ne cudi da ne znas da pitanje upotrebe jezika osim ove sture ustavne konstrukcije, reseno zakonom o sluzbenoj upotrebi jezika. Taj zakon upravo i u potpunosti izjednacava cirilicno i latinicno pismo, sto je i u stvarnosti apsolutno ocigledno.

Σ:
A ja ne podrzavam to.
I plus podrzavam da se ti ne pitas ni za sta na svetu ikada.
Ma kakav si ti naduvenko. Sta znaci ovo?

Σ:
A sta cemo sa Srbima koji se sluze latinicom?
Oni nemaju prava?
Nacionalne manjine imaju vise prava od Srba?
Srbi koji koriste latinicu, moci ce da nastave da je koriste kao i do sada. Samo ce morati da se naviknu na to da u javnosti vise nece biti latinice (osim stranih reci i fraza) i da ce morati da sva sluzbena pismena podnose na cirilicnom pismu.

Σ:
I streljati one koji pisu latinicom, obavezno...
Ne razumem taj plitki humor!!!

Σ:
Ti jezici koje si naveo imaju samo jedno pismo.
Srpski jezik ima DVA pisma.
Dakle - to se ne odnosi na srpski jezik...
Slazem se da srpski jezik ima dva pisma, ali zbog svoje vrednosti i zbog sprecavanja jezickog haosa, koji vlada u ovoj drzavi, neophodno je opredeliti se za cirilicu, zato sto nosi posebnu vrednost.

Σ:
Postoje mnogi jezici sa dva pa i više pisama.
Japanski ima čak tri pisma: hiragana, katakana i kandži.
Korejski ima dva.
Kineski ima dva: tradicionalno i pojednostavljeno.
Nemački ima dva: goticu i latinicu. Za vreme Drugog svetskog rata je čak i gotica bila jedina zvanična.
Među njima je i srpski sa dva pisma: ćirilicom i latinicom.
Ne mozes da dajes kao primere za vise pisama japanski, kineski i korejski jezik zato sto su to SIMBOLICKA pisma tj. to je ustvari tesko i nazvati pismom u nasem kontekstu.

A sto se Nemaca tice, raspitaj se malo koje je od ovih pisama u sluzbenoj i javnoj upotrebi u Nemackoj.

Ne treba se nikako odricati od srpske latinice nju treba uciti u skolama, samo je u ovom trenutku vazno da se u sluzbenoj i javnoj upotrebi, zbog svog izuzetnog znacaja, zastiti i sprovede iskljucivo cirilica.
 
Pa ti si baš neki pametnjaković.
Sve koji nisu tvoji istomišljenici nazivaš, budalama i debilima, očigledno baš i nemaš neke osnove za ovu temu.
Nešto mi baš i ne deluješ kao Srbin, ajde molim te proveri da te nisu zamenili u porodilištu.
Niti sam čitala sve ono što si napisao niti me zanima, mnogo smara i ajde idi tu svoju "slobodu" prodaj negde drugde. Upravo zbog takvih kao ti mi ćemo uvek biti robovi tuđih običaja. ĆIRILICA JE SRPSKO PISMO I SRBI ĆE NJIME PISATI DOK GOD POSTOJE NA OVOM SVETU, KAD NESTANU ONDA NEĆE PISATI ĆIRILICOM!!!
Ajde zagrej malo stolicu i umesto što predlažeš neke bezvezne zakone, koji se Bogu hvala neće ostvariti, obnovi neka znanja iz osnovne škole pa kad shvatiš onda se javi da komentarišeš nešto.
Vidiš li da te ne podržavamo!?
 
A da i mislim da nekog ko je žensko ne može da boli to na šta si ti mislio... Mislim znaš devojčice imaju nešto drugo, nemamo svi to što ti potenciraš!
Pozdrav paranojo jedna, ne brini neće te niko streljati jer pišeš latinicom, ne znam zašto neki misle da smo mi Srbi toliko krvoločni i da samo tražimo razloge da pobijemo ceo svet!
 
Postavljacu topika dajem podrsku.....mislim da slicno razmisljama......

Mora se priznati covek je pametan i zna o cemu prica.

Ne razumem neke koji ga napadaju,cemu ljubomora i zavist? Ima se dovoljno slobodnog mesta pa kad vec mislite da ste pametniji od postavljaca izvolite vi neku pametnu ideju da nam ponudite.
Pozdrav
 
Naravno pošto već tako RAZMIŠLJATA, kako ti kažeš!
Za početak moglo bi se malo više razmišljati o pismenosti našeg naroda. Recimo da se uvede zakon koji uči građane a pre svega one koji se bave javnim poslovima ( voditelje, glumce...) pravilnom govoru, pošto se brinem da li će se naši naslednici sa juga i severa sporazumeti. Mislim da je to pravi problem. Pisanje ćirilice i latinice je savladao svako ko je završio osnovnu školu i oba pisma svi znamo i koristimo ih po želji ili potrebi ali se iskreno bojim da veliki broj ljudi uopšte i ne mari kako govori. E to već jeste problem, a najgore od svega je što ne umeju da govore pravilno ni oni koji treba da nas uče. Treba uvesti neki zakon tipa da se u svim školama uvede Dikcija kao jedan od važnijih predmeta, šta o tome mislite? U pismenom se već nismo složili, ja sam za da ostane kako jeste, a što se usmenog tiče, na vama je da komentarišete.
Veliki pozdrav
 
GagaNS:
Pa ti si baš neki pametnjaković.
Sve koji nisu tvoji istomišljenici nazivaš, budalama i debilima, očigledno baš i nemaš neke osnove za ovu temu.


*** Ti si verovatno iz razloga nepostojanja "neke osnove" nasla za shodno da se ipak ubacis u diskusiju...

Ono sto ja jedino primecujem kada vec pominjes "korenje", je to, da ti samo korenito zelis da izopstis jedno od DVA SRPSKA PISMA.

Da ne bude zabune, protest bi izrazila i kada bi bilo obrnuto. Nadam se da ti je jasno o cemu govorim.
Umesto da budemo ponosni sto imamo dva pisma, mi treba da se opredeljujemo za jedno??
Hmm, zanimalo bi me takodje, da li bi se i pored mogucnosti da biras raznovrsnu hranu, opredelila da jedes korenje...


Nešto mi baš i ne deluješ kao Srbin, ajde molim te proveri da te nisu zamenili u porodilištu.

*** Volela bih da saznam kako izgleda(pravi, jel`te?)Srbin i cime se to dokazuje. Sta su tebi rekli, pa jos u porodilistu... Bogo, Bogo..:roll:
Kako na tebe deluje, to je ocito i slepcu.



Niti sam čitala sve ono što si napisao niti me zanima, mnogo smara i ajde idi tu svoju "slobodu" prodaj negde drugde.


*** Hoces li mi otkriti tajnu i objasniti mi kako se na neprocitano moze dati bilo kakav komentar?
Ja sam procitala sve sto si ti napisala na ovom topiku i pisem ti kako mislim, a ono sto mislim, iza toga i stojim, a osecam se potpuno slobodna da to i kazem (gde god to bilo, pa i ovde na forumu).
Hm, sada se opet pitam, da slucajno nisi zalutala ovde, ili ti je mozda znacenje pojma "FORUM" nepoznato.
Doduse, istina je da bih u slucaju " prodavanja slobode" i " valjanja zarobljenog uma", stala u red za ovo prvo:-)




Upravo zbog takvih kao ti mi ćemo uvek biti robovi tuđih običaja.

*** Govoris li uvek u mnozini, kada iznosis svoje misljenje?
Reci cu ti jednu stvar samo, a ti pre nego sto bilo sta lanes, razmisli.
Osoba koja se dobro oseca u svojoj kozi, nikada ne robuje bilo cemu tudjem. Tako bar vazi za ono sto zovemo " personality ", kada govorimo o coveku. Secas se sigurno, to je ono stvorenje kome se mozak nalazi visem stupnju od jedne kelerabe ili paramecijuma.
Kako je tebi u svojoj kozi, ti to najbolje znas, a bilo bi lepo od tebe da ne trazis od drugih ljudi da navlace na sebe kozu, npr. jedne amebe,jer slozices se samnom, ne prija svakom isto.


ĆIRILICA JE SRPSKO PISMO I SRBI ĆE NJIME PISATI DOK GOD POSTOJE NA OVOM SVETU, KAD NESTANU ONDA NEĆE PISATI ĆIRILICOM!!!

*** U pravu si da je i cirilica srpsko pismo, bas kao sto je i latinica, nema potrebe da trazis, barem ne od mene, da se odreknem bilo kojeg od ova dva, jer to ne zelim.
Eh da, nadam se da iz tebe nece ponovo da progovori baba Kurana, pa da mi predvidis skori nestanak sa ove planete...


Ajde zagrej malo stolicu i umesto što predlažeš neke bezvezne zakone, koji se Bogu hvala neće ostvariti, obnovi neka znanja iz osnovne škole pa kad shvatiš onda se javi da komentarišeš nešto.

*** U srpskom jeziku ne postoji tkz. "nemo ASH", te se tako ne pise " Ajde ", vec " Hajde ". Naravno, ovo ne bih ispravljala da si napisala " `ajde " i da tako ne "vatriras", kada pises nesto o neprocitanom tekstu... jos i savete delis???
Bahato ponasanje! (Sto bi rekao jedan moj poznaNick, hehe).

Vidiš li da te ne podržavamo!?

*** Mozda sam malo dosadna tebi sa ovoliko pitanja, ali evo jos ovo i necu vise u ovom svom postu:
" Ko ste to " Vi" i da li postoji onda i "Mi", na ovom forumu, a i sire?


" Ko istinu gudi, gudalom ga po prstima biju" - Vuk Karadzic
 
Jao, pametnice, ljubi te majka kako si pametna čedo mamino!
Samo šteta što se tako primaš i trošiš energiju bespotrebno, mislim da malo skrećeš s teme, prvo si htela da se tvoja omiljena latinica forsira a sad si odjednom PONOSNA i na ćirilicu.
E, znaš šta, ne balavi više, smaraš brutalno!
 
Poštovani postavljaču teme:
Profesor sam na filološkom fakultetu ( čisto da se razumemo) i morao sam da pročitam ovu temu iako mi deluje besmisleno. Umesto da se zalažeš ( kad se već zalažeš) za neke stvari koje zaista imaju smisla, tebi je očigledno dosadno pa onda izmišljaš nešto. Ne bih se složio sa tobom ( razloga je mnogo i veruj mi svi su opravdani). Nisi u pravu jer kad stavimo oba pisma u isti rang kroz neko vreme opet će se naći neko pametan da traži da se ćirilica i ne piše, šta će nam!? Biće besmisleno pisati ćirilicu ko što je besmisleno zablagodariti nekome umesto zahvaliti ( vole ljudi tuđe više nego svoje pa to ti je). Samo ti piši latinicom i super je što to možemo ( da koristimo dva pisma) ali ćirilica je osnov i naša je i tačka. Druga stvar, nije u redu da vređaš ljude koji ovu temu čitaju i koji su dosta toga pametnog ovde rekli, ali to, kako se odnosiš prema drugima, to je već stvar vaspitanja. Sa Gagom bih se složio oko dikcije jer na prste možemo da prebrojimo one koji umeju pravilno da govore u našoj zemlji, a svi bi hteli nešto da kažu.
Uzgred, nemoj se truditi da mi odgovoriš svojim uvredama jer me tvoj odgovor i ne zanima, tako da ga neću ni pročitati.
Pozdrav svima iz Beograda
 
Σ:
bil:
Σ:
Poštovani,

S obzirom da se uskoro donosi novi Ustav Republike Srbije, želim da predložim da se u delu Ustava koji propisuje službenu upotrebu jezika i pisma propiše sledeće:

U Republici Srbiji je u službenoj upotrebi srpski jezik ekavskog izgovora.
Ravnopravno je ćiriličko i latiničko pismo.
U opštinama u kojima većinu ili značajan deo stanovništva čine pripadnici nacionalnih i etničkih grupa u službenoj upotrebi su i njihovi jezici i pisma.

Све је то лепо и сви сте пуни ових или оних аргумената и сви сте мање више за ово или оно писмо, али ако смем да приметим сви ви и даље, па чак и у овом форуму, пишете латиницом. Толико о искреној борби за ћирилично писмо.
Знате шта ми је најсмешније? Кад неко хоће да испадне велики "ћириличар" па јавна и службена документа попуни ћирилицом( уз велики напор јер је непишући дуго ћирилицом заборавио како се пишу нека слова па се мучи док се присећа а онда му и треба мало времена да извежба како би то слово што нормалиније изгледало)а онда на крају се потпише латиницом јер је то једноставно његов потпис и он се увек на исти начин потписује. Значи, може некако да прође ћирилица али кад дође до потписа не дирај им латиницу.
Треба ми да знамо и једно и друго писмо. И још по неко, што да не? Али помислите шта би Грци или Кинези нпр. дали да имају једну тако од нас запостављену ћирилицу? Покушавају вековима да изврше реформе али без већих резултата. И данас ћете у грчким новинама ранга наше"Политике" видети да има огромних грешака у правопису. Па када учени људи и лингвисти нису у стању да науче своје писмо ( а правила за писање нема) како онда очекивати од средње или ниско образованог грађанина?
И тако закључак би могли извући и гледајући два детета која завиде оном другом на нечему што овај нема. Нама је изгледа увек све било боље и лепше и више смо поштовали оно што је туђе него што је наше.
Нико на свету више не гази по свом него ми Срби. Зар немате осећај да нам се смеју?! Ивана

Smatram da je dosadašnje rešenje u Ustavu po kojem je u službenoj upotrebi bilo ćiriličko pismo a latiničko pismo u skladu sa zakonom nije bilo pravedno jer su se tim rešenjem kršila prava građana koji koriste latinicu jer im je bilo onemogućeno da se službeno koriste svojim drugim pismom - latinicom.
Za to vreme pripadnici nacionalnih i etničkih grupa su imali pravo da koriste službeno svoje jezike i pisma. Prema tome, postojala (i još uvek postoji, budući da je Ustav Srbije iz 1990 još uvek na snazi) je neravnopravnost građana koji koriste srpski jezik i drugih građana koji koriste druge jezike.
Opšte je poznato da srpski jezik ima dva ravnopravna pisma. To potvrđuje i Pravopis srpskog jezika Matice srpske iz 1993. koji primenjuje i Ministarstva prosvete i kulture od 1. januara 1997. a koji kaže:

„Osnov savremene, a uglavnom i istorijske evropske pismenosti čine tri pisma- grčko, latinsko ili latiničko (latinica) i ćirilsko ili ćiriličko (ćirilica). Ćirilica i latinica predstavljaju standardna pisma našeg jezika”.

Zbog svega toga smatram da je potrebno u novom Ustavu i zakonima propisati ravnopravnost ćirilice i latinice.

Više o ovome možete pogedati na http://srpskalatinica.tripod.com

Stani malo! Mislim da si pobrkao loncice, jer ono sto ti predlezes se uopste ne razlikuje od vazeceg resenja u milosevicevom ustavu.

Razlikuje se.
Danasnji (Milosevicev) Ustav kaze:

Član 8.

U Republici Srbiji u službenoj je upotrebi srpskohrvatski jezik i cirilicko pismo, a latinicko pismo je u službenoj upotrebi na nacin utvrden zakonom.

Na podrucjima Republike Srbije gde žive narodnosti u službenoj upotrebi su istovremeno i njihovi jezici i pisma, na nacin utvrden zakonom.

Dakle, po ovom ustavu je samo cirilica sluzbeno pismo.

Ali ne zadugo...


Ja podrzavam resenje da zvanican jezik na teritoriji sadasnje republike Srbije bude Srpski jezik ekavskog izgovora, a jedino sluzbeno pismo bude cirilicno.

A ja ne podrzavam to.
I plus podrzavam da se ti ne pitas ni za sta na svetu ikada.

Naravno, nacionalne manjine koje se ne sluze srpskim jezikom mogu svoj jezik ravnopravno da koriste u sredinama u kojima su vecina.

A sta cemo sa Srbima koji se sluze latinicom?
Oni nemaju prava?
Nacionalne manjine imaju vise prava od Srba?

Svako javno emitovanje i objavljivanje latinicnog pisma treba ukinuti.

I streljati one koji pisu latinicom, obavezno...

Naravno, to ne znaci da ce ljudima biti zabranjivano da pisu latinicom u svojoj privatnosti jer je to nemoguce. Ali javno, ukoliko je u pitanju srpski jezik, samo cirilica.

Ma sta kazes...

Ako ti nije jasno kako to treba da izgleda, pogledaj primere zamalja koje iskljucivo koriste cirilicu kao: Rusiju, Bugarsku ili cak Makedoniju. A mislim da je najbolji primer Grcke koja svoj alfabet zaista maestrlno cuva.

Zemlje nemaju pisma. Jezici imaju pisma.
Ti jezici koje si naveo imaju samo jedno pismo.
Srpski jezik ima DVA pisma.
Dakle - to se ne odnosi na srpski jezik...

Ovakav haos sa dva pisma je apsolutno nepotrban i tako nesto nigde ne postoji.

Postoje mnogi jezici sa dva pa i više pisama.
Japanski ima čak tri pisma: hiragana, katakana i kandži.
Korejski ima dva.
Kineski ima dva: tradicionalno i pojednostavljeno.
Nemački ima dva: goticu i latinicu. Za vreme Drugog svetskog rata je čak i gotica bila jedina zvanična.
Među njima je i srpski sa dva pisma: ćirilicom i latinicom.


Neophodno je izjasniti se za jedno pismo.
Nije neophodno.

Ja sam za cirilicu!

A ja za latinicu.
 
bil:
Ne mozes da dajes kao primere za vise pisama japanski, kineski i korejski jezik zato sto su to SIMBOLICKA pisma tj. to je ustvari tesko i nazvati pismom u nasem kontekstu.

A sto se Nemaca tice, raspitaj se malo koje je od ovih pisama u sluzbenoj i javnoj upotrebi u Nemackoj.

Ne treba se nikako odricati od srpske latinice nju treba uciti u skolama, samo je u ovom trenutku vazno da se u sluzbenoj i javnoj upotrebi, zbog svog izuzetnog znacaja, zastiti i sprovede iskljucivo cirilica.

Mogu da dajem primere koje god zelim.
Srpski jezik je samo jedan od jezika koji koriste dva (ili vise) pisama.
U Nemackoj ne postoji pojam "sluzbenog i javnog" pisma... kao ni u jednoj demokratskoj zemlji. Neke drzave (Amerika ili Britanija) cak nemaju sluzbeni jezik a da ne govorimo o "sluzbenom pismu". Takve stvari ne postoje tamo...
Ako je tebi cirilica "izuzetno znacajna", ti je slobodno promovisi i "stiti".
Ali ne mozes da nameces nekome ko ne zeli da se sluzi cirilicom samo zato sto ti mislis da je ona vazna.
 

Back
Top