Savremeni brak bez dece!

  • Začetnik teme Zainteresovana
  • Datum pokretanja
Z

Zainteresovana

Gost
U redu, hajde samo hrabro, ideje i predlozi. Kakvi bi nam bili dani, kakve noci?
Mozda Vi niste zainteresovane?
Peti element je pravi film ukoliko Vama ne bi bilo dosadno da ga gledate neogranicen broj puta.
 
Donekle mi je to ok, ali ne bih bas da cijeli zivot prozivim a ne rodim djecu. Ipak su djeca nesto najvrijednije sto ostavljamo iza sebe! Rodila bih djecu zbog sebe, a ne zbog toga da mi ne bude dosadno u braku ili da ga na taj nacin spasim. pozdrav!
 
Znate sta, ja bih jako volela da imam decu, nesto moje mislim i njegovo, to je sasvim normalno da ljudi zele u zivotu da imaju nekog novog koji ce na njih da lici, koga ce da vole i koji ce im biti smisao zivota i sve u istom. Medjutim, bez obzira sta zelimo ipak smo ljudi a ne zivotinje, cini mi se nekako da ima mnogo brakova koji su sklopljeni manje vise iz nekog interesa pa jedan od takvih i moze biti potreba za potomstvom sto opet i nije neprirodno i da skratim mislim da u ovom svetu kakav on jeste bez obzira o kojim narodima se radi ili o kojoj zemlji,ima jako malo (rekla bih?) srecnih ljudi koji su se uzeli iz ciste i prave ljubavi i u takvim brakovima, ukoliko se uopste dogode tj. ukoliko ih nesto neosujeti, supruznici se sazivljavaju sa problemima onog drugog i u zajednickoj ljubavi sve se to lakse podnosi.Cini mi se da ima dosta brakova bez dece ili sa problemima vezanim za to ali to neznaci da takvi brakovi ne mogu da opstanu ili da ih nije ni trebalo biti, zasto? ko to unapred zna da li ce imati dece ili ne, dobro mozda je danas med. napredovala nisam upucena pa neko i zna nesto unapred (ali koliko sigurno?)ipak ako ste u nekoj nedoumici setite se onih brakova nasih starih tj. deka i baka kada su se oni uzimali (pa verovatno da je i tada bilo malo onoga ocijukanja tj. zagleda se momak u devojku itd. samo tada sigurno nije postojao interenet)iako nisu znali da li ce imati dece ili ne, mislim da je tada bilo vrlo poucno to sto se nisu mnogo zamarali medicinom nego su se jednostavno "obetali jedno drugom".
Zar bi neko ko misli da nece imati dece bio toliko nepravedan da Vam uskrati svoju ljubav zbog toga a ona je all what I need?
Samo jos bih da pitam sa kim ste se Vi dosada druzile kada na takav nacin razmisljate o svojoj licnosti?
 
strani placenik:
brak bez dece = promasen brak i zivot.
imas decu, sa ili bez braka = veliki korak ka uspesnom zivotu
zivot bez dece = promasen zivot, garantovano!

Ja jos nisam spreman ni za brak ni za decu ali nebih mogao da zamislim da provedem zivot a da nemam decu!
Ne vidim zasto bi brak bez dece bio promasen brak???Niko od nas pre stupanja u brak ne trazi potvrdu od onog drugog da moze imati dece. Cak i da je trazi i da dobije takvu potvrdu ko mu garantuje da se kasnije nece nesto iskoplikovati...Sta ako se partneri ili supruznici divno slazu, vole do ludila, sve ostalo funkcionise kako treba ali eto i pored velike zelje i truda nemogu imati dece? Da li se brak treba rasturiti ili da li bi to bio promasen brak?Ja mislim da ne bi! Lepo je imati decu koja ce samo upotpuniti vasu bracnu srecu ali brak bez dece niposto nemoze biti promasen brak.
 
Milow:
Zainteresovana:
U redu, hajde samo hrabro, ideje i predlozi. Kakvi bi nam bili dani, kakve noci?
Mozda Vi niste zainteresovane?
Peti element je pravi film ukoliko Vama ne bi bilo dosadno da ga gledate neogranicen broj puta.
Brak bez dece... to mi zvuči kao da je brak iz prave ljubavi, a deca ako dođu dođu :P
Ha brak bez dece, pa znas li sta bi bilo sa vama
pa zena bi umrla u 50oj a muz crko upisanih gaca
u 62 jer nije imao ko da ga presvuce :twisted:
U najboljem slucaju razveli bi se u prvoj deceniji braka ne ostavljajuci sebi nista osim slika sa medenog meseca :twisted:
 
Ne vidim nista savremeno u tome 'nemati decu'...

Ne treba ih svakako imati po bilo koju cenu, niti su to stvari kojima se treba kalkulisati, ali mislim da je sasvim prirodno i normalno imati decu. Brak nastaje iz ljubavi bas kao i deca... Te dve stvari su neodvojive...

Ali kad bi se trebalo birati, naravno, bolje i deca bez braka nego brak bez dece...

To sto ja jos uvek nisam psihicki spreman na ulogu oca, ne znaci da trebam zeleti brak bez dece, jer ako cemo vec do toga, brak je i napravljen da zastiti decu koja trebaju proizaci iz toga (razne zakonske olaksice i peripetije)... Ako neko ne planira decu, sta ce mu i brak, generalno?
 
Hajde neka mi onaj ko je postavio temu pojasni sta to podrazumeva pod pojmom "savremen brak"?
Da li "savremen brak" znaci ne imati decu ili se postavlja pitanje sta mislimo o braku koji je "savremen" ali u njemu nema dece?
 
Zainteresovana:
U redu, hajde samo hrabro, ideje i predlozi. Kakvi bi nam bili dani, kakve noci?
Mozda Vi niste zainteresovane?
Peti element je pravi film ukoliko Vama ne bi bilo dosadno da ga gledate neogranicen broj puta.

Sta ima tu savremeno.!!!
Brak je dobrovoljna veza dvoje ljudi.A deca treba da budu zeljena ,a ne da se "dese".Naravno ,ako su supruznici zdravi i zele decu.Najsrecnija deca su "zeljena" deca.Deca su deo porodice,a ne deo braka.Brak je raskidiva veza,a veza dece i roditelja ipak nije.(razmisljam o normalnim odnosima).
Sve je stavr izbora i licnog stava.
 
E ja zaboravila da su navodnici gradivo iz srednje, e pa onda budite fer i nemojte to da me pitate,molim.
Shto se mene tice ja sam tu nekako jednoumac ne preispitujem mnogo ono sto je izmisljeno davno pre moga postojanja verujem u ispravnost proverenih nacina razmisljanja i ne zamaram se mnogo sa nekim kvaziambicioznim namerema da izmislim nesto jovo nanovo. Kod mene je po principu udala si se i gde ti je ranije bila pamet sad cuti i trpi i to ti je shto ti je a ljubav mora polako da dodje ako si osoba spremna za kompromise i trpljenje svake vrste samo zarad ocuvanja istog jer postoje i neki kodeksi kojih su iznad nas, zar ne? I treba shvatati drustvenu i socijalnu uloga braka kao osnovne celije drustva (krenula sam godinu dana ranije, bila sam napredno dete).Dakle posle udavanja nema kajanja ( jel ovo srednja?)
 
Druga:
E ja zaboravila da su navodnici gradivo iz srednje, e pa onda budite fer i nemojte to da me pitate,molim.
Shto se mene tice ja sam tu nekako jednoumac ne preispitujem mnogo ono sto je izmisljeno davno pre moga postojanja verujem u ispravnost proverenih nacina razmisljanja i ne zamaram se mnogo sa nekim kvaziambicioznim namerema da izmislim nesto jovo nanovo. Kod mene je po principu udala si se i gde ti je ranije bila pamet sad cuti i trpi i to ti je shto ti je a ljubav mora polako da dodje ako si osoba spremna za kompromise i trpljenje svake vrste samo zarad ocuvanja istog jer postoje i neki kodeksi kojih su iznad nas, zar ne? I treba shvatati drustvenu i socijalnu uloga braka kao osnovne celije drustva (krenula sam godinu dana ranije, bila sam napredno dete).Dakle posle udavanja nema kajanja ( jel ovo srednja?)
Ja sam mishljenja da se jedino MORA umrijeti u zivotu, a da nishta drugo se ne mora ako se nece!Isto ni losh brak, ne mora da se trpi! Ali to je samo moje mishljenje sa kojim se vjerovatno slaze dosta ljudi ali rijetko ko shta promjeni ( ide se na ono :gdje si-tu si). Izgleda da smo josh uvijek daleko od savremenog svijeta po mnogim pitanjima (prakticnim, a od teoretisanja nema puno koristi)
 
Nemojte ovaj forum pretvorili u pogrebno drustvo. Sve nesto o smrti pisete. Ua. Inace ja sam 20 godina u braku a nemamo dece. I sta da vam kazem? Lepo zivimo, slazemo se. Super smo! BUT! Mislim da smo duboko negde u sebi ipak nesrecni.
 
Emily_Bg:
Dionis:
Ja sam izabrala dete bez braka i divno mi je , ne kajem se.
Takodje,ja isto zivim sama svojim zivotom,sa detetom.Ali mislim da ni deca,ni brak nisu pitanje savremenosti,vec zelje,zrelosti i mogucnosti!Mislim da je divan osecaj biti majka,i da svaka zena koja to iz nekog razloga ne dozivi,dosta gubi!

Apsolutno se slažem sa svim.
Isti sam život izabrala, ili je možda život mene izabrao, tek, volim što je tako.
Ipak, poštujem i drugačiji izbor. Sve može, samo ne na silu.
 
Moj muz i ja smo u braku 3.5 godine (ukupno 11 godina zajedno, evo bas ovih dana!) i jos uvek ne planiramo decu. Lista razloga moze da bude dugacka, ali bi najposteniji odgovor bio da decu do sada nismo pozeleli. Nas konsenzus po tom pitanju je sledeci: dete/decu cemo imati onda kada to oboje budemo zeleli i ako (tada) budemo mogli da ih imamo. Ako budemo zeleli, a ne budemo mogli - onda cemo usvojiti!
 
Sto se savremenosti tice... ne znam sta bi tu bilo savremeno. Mozda jedino to da su ljudi danas pod manjim pritiskom okoline da zive po nekom ustaljenom sablonu umesto onako kako bi oni hteli... ili sto nam savremeno doba omogucava kontrolu radjanja?
 
Ne bih mogla svoj zivot da zamislim a da ga bar u jednom njegovom delu ne provedem kao majka (bioloska ili adoptivna) nekog neznog malog bica kome cu pomoci da se razvije u zrelu, odgovornu i nadam se srecnu osobu.
Brak kao i odluka o potomstvu su stvar licnog izbora. Roditeljstvo ne treba nuzno vezivati sa brakom, narocito danas, kada postoji jedan veliki broj samohranih ili razvedenih roditelja.
Danas u svetu pa i u Srbiji postoji ozbiljan problem sterilnih brakova (u Srbiji se procenjuje da je svaki 4-5 brak sterilan) i ja ne smatram da takve brakove i zivote ljudi u takvim brakovima treba smatrati "promasenim" (ovo a propos diskusije "o promasenosti zivota u braku bez dece"). To su samo duboko nesrecni ljudi koji i pored najvece zelje ne mogu da imaju decu. Uspesnost jednog braka ne zavisi od dece, brakovi se razvode (postaju "promasenim") bili oni sa decom ili bez dece uglavnom iz slicnih razloga - cuvene "nepremostive razlike izmedju supruznika". Poznajem mnogo ljudi koji nisu bili te srece da ostvare potomstvo i nisam primetila da su im zivoti promaseni, mnogi od njih su jako uspesni u svom poslu, imaju skladne brakove i jedan deo njih prazninu koja u njihovim zivotima postoji popunjava brigom o detetu nekog od rodjaka (ako vec sami nisu usvojili dete) vode ga na putovanja, izlete, i ponekad se toliko vezu za to dete da ga cini mi se vole jednako kao njegovi bioloski roditelji. Meni su ovakve price uvek bile dirljive jer je u pitanju bezuslovna ljubav, nista se ne ocekuje ali se bespostedno daje i poklanja.
Takodje, ne smatram da su supruznici koji ne zele potomstvo za osudu jer verovatno imaju dobre razloge za takav stav. Roditeljstvo je pomalo umetnost, pomalo tezak rad, najvise uzivanje (mada mislim da bi moji roditelji imali nekih primedbi na ovo poslednje :P ) i treba dobro proceniti koliko smo spremni za njega. Ljudi koji procene da nisu dovoljno ili uopste spremni za potomstvo ne treba ni da ga imaju. To je mnogo korektnije od radjanja i ostavljanja dece "na brigu i staranje" bakama i dekama, tetkama i tecama. Verujem da takvi supruznici imaju vec isplaniran zivot koji ne ukljucuje decu i da savrseno dobro znaju sta od zivota zele i sta mogu da ocekuju. Na pocetku sam rekla da brak nije nuzan za roditeljstvo (ali je pozeljan), a u ovom slucaju se pitam cemu brak?

P.S. moram priznati da jos nisam upoznala osobu koja ne zeli decu (izuzimajuci moju mladju sestru ali ona se ne racuna posto kod nje ima jos mnogo unsolved issues )
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
Ne bih mogla svoj zivot da zamislim a da ga bar u jednom njegovom delu ne provedem kao majka (bioloska ili adoptivna) nekog neznog malog bica kome cu pomoci da se razvije u zrelu, odgovornu i nadam se srecnu osobu.
Brak kao i odluka o potomstvu su stvar licnog izbora. Roditeljstvo ne treba nuzno vezivati sa brakom, narocito danas, kada postoji jedan veliki broj samohranih ili razvedenih roditelja.
Danas u svetu pa i u Srbiji postoji ozbiljan problem sterilnih brakova (u Srbiji se procenjuje da je svaki 4-5 brak sterilan) i ja ne smatram da takve brakove i zivote ljudi u takvim brakovima treba smatrati "promasenim" (ovo a propos diskusije "o promasenosti zivota u braku bez dece"). To su samo duboko nesrecni ljudi koji i pored najvece zelje ne mogu da imaju decu. Uspesnost jednog braka ne zavisi od dece, brakovi se razvode (postaju "promasenim") bili oni sa decom ili bez dece uglavnom iz slicnih razloga - cuvene "nepremostive razlike izmedju supruznika". Poznajem mnogo ljudi koji nisu bili te srece da ostvare potomstvo i nisam primetila da su im zivoti promaseni, mnogi od njih su jako uspesni u svom poslu, imaju skladne brakove i jedan deo njih prazninu koja u njihovim zivotima postoji popunjava brigom o detetu nekog od rodjaka (ako vec sami nisu usvojili dete) vode ga na putovanja, izlete, i ponekad se toliko vezu za to dete da ga cini mi se vole jednako kao njegovi bioloski roditelji. Meni su ovakve price uvek bile dirljive jer je u pitanju bezuslovna ljubav, nista se ne ocekuje ali se bespostedno daje i poklanja.
Takodje, ne smatram da su supruznici koji ne zele potomstvo za osudu jer verovatno imaju dobre razloge za takav stav. Roditeljstvo je pomalo umetnost, pomalo tezak rad, najvise uzivanje (mada mislim da bi moji roditelji imali nekih primedbi na ovo poslednje :P ) i treba dobro proceniti koliko smo spremni za njega. Ljudi koji procene da nisu dovoljno ili uopste spremni za potomstvo ne treba ni da ga imaju. To je mnogo korektnije od radjanja i ostavljanja dece "na brigu i staranje" bakama i dekama, tetkama i tecama. Verujem da takvi supruznici imaju vec isplaniran zivot koji ne ukljucuje decu i da savrseno dobro znaju sta od zivota zele i sta mogu da ocekuju. Na pocetku sam rekla da brak nije nuzan za roditeljstvo (ali je pozeljan), a u ovom slucaju se pitam cemu brak?

P.S. moram priznati da jos nisam upoznala osobu koja ne zeli decu (izuzimajuci moju mladju sestru ali ona se ne racuna posto kod nje ima jos mnogo unsolved issues )

Lepo napisano. Takoreći srcem.Mnogo bolje nego na jednom drugom topiću, koji ima neke dodirne tačke sa ovim.
Samo, ne znam koje je mišljenje TVOJE, ali stvarno tvoje!??
U svakom slučaju :o :D
 

Back
Top