Gradjani Srbije danas zive mnogo gore nego pre godinu dana

Markowac

Iskusan
Banovan
Poruka
6.213
Beograd -- Prosečnoj četvoročlanoj porodici je u junu prošle godine za osnovne životne potrebe trebalo 62.798 dinara, dok su prošlog meseca ti troškovi iznosili 74.199 dinara.

Pojedine životne namirnice tokom proteklih godinu dana poskupele su više od 100 odsto, a zabeleženo je i znatno povećanje cena goriva. S druge strane, prosečna plata u Srbiji u odnosu na ovo doba prošle godine povećana je za 5.535 dinara, odnosno za nešto više od petine.

Međutim, mnogim građanima se od ove statistike diže kosa na glavi, s obzirom na to da u pojedinim delovima Srbije mesečni prihodi po zaposlenom često ne prelaze 20.000 dinara, a ne treba zaboraviti da mnogi i nemaju posao. Zbog toga je rast cena osnovnih životnih namirnica za proteklih 12 meseci svakako oslabio kvalitet života većine građana Srbije.

Primera radi, za veknu hleba početkom jula prošle godine trebalo je izdvojiti najmanje 18 dinara, dok danas vekna hleba košta 20 dinara više. Kilogram brašna u maloprodaji poskupeo je sa 35,9 na 56,9, a pirinča sa 71,9 na čak 145,5 dinara. Jogurt i mleko su u tom periodu poskupeli su za oko 10 dinara po litru, jaja za oko dinar i po po komadu, a beli sir za 143 dinara po kilogramu.

Jedan od najvećih udara na kućni budžet u poslednjih nekoliko meseci svakako je bilo poskupljenje svežeg mesa. Kilogram piletine u odnosu na lane skuplji je za 40, junećeg buta za 90, a svinjskog buta za 176 dinara.

Dodatni udar na kućni budžet bilo je i poskupljenje ulja koje je sa prošlogodišnjih 75,7 poskupelo na 122,9, 124,9 ili 144,9 dinara, u zavisnosti od proizvođača. Ipak treba dodati da je odskora u pojedinim radnjama moguće pazariti i ulje po ceni od 95 dinara za litar koje je na tržište dospelo zahvaljujući interventnom uvozu.

Korekcija cena zabeležena je i kod meda i konditora, pa, na primer, za 100 grama mlečne čokolade umesto 73,9 danas treba izdvojiti 84,6 dinara. Interesantno je dodati da poskupljenje nije zaobišlo čak ni toalet papir. Primera radi, 15 rolni toalet-papira građani Srbije prošlog jula plaćali su 164,65, a danas istu količinu treba platiti 75 dinara više.

Mnogi su već zaboravili da je litar benzina prošlog jula trebalo platiti 82,1 dinara, što je za 28,6 dinara manje u odnosu na trenutne cene. Tako je vozače punjenje rezervoara automobila zapremine od 60 litara prošlog jula koštalo 4.926, dok danas za pun rezervoar treba dati 6.642 dinara.

Većina proizvođača hrane u Srbiji podizanje cena tokom proteklih 12 meseci pravdala je prošlogodišnjom sušom i skokom cena nafte na svetskom tržištu. Stručnjaci kažu da će ova godina biti rodna i da ćemo imati dovoljno hrane za naše potrebe, te da eventualno nova poskupljenja može da izazove isključivo novi skok cena nafte na svetskom tržištu.
 
Kako živiš je tvoja personalna stvar i ne treba da je rešava vlada, od vlade očekujem samo da državu NE DOVODI U STANJE EMBARGA, kao što su neki imali običaj 1992-2001.

Na tebi je da radiš i zarađuješ koliko hoćeš. Ako imaš neku sposobnost vrednu milion evra, odmah će se naći neko da ti ponudi bar pola miliona, jer ostaje dobar 100%.

Samo problem je što su neki ljudi potpuno bezvredni, i tako je nastala Srpska radikalna stranka...


Ja sam cuo da se u Srbiji od pobede progresivnih snaga dise punim plucima.
Ti si rekao da si u Švajcarskoj zar ne... Sad se ti ovde kao "boriš iz dijaspore," a tvoja guza na sigurnom. To ti uvodi sankcije u svom kantonu, a batali transalpski aktivizam.
 
Ti si rekao da si u Švajcarskoj zar ne... Sad se ti ovde kao "boriš iz dijaspore," a tvoja guza na sigurnom. To ti uvodi sankcije u svom kantonu, a batali transalpski aktivizam.

Moja guza je uvek na sigurnom i na nju se ne udara ni u Srbiji ni u EU.

Zao mi je sto tvoja guza trenutno nije na sigurnom. Treba ljudima jasno staviti na znanje kakva su tvoja osecanja - recimo 'ti si moj drug, ali ja ne zelim takvu vrstu veze' itd.

Srecno!
 
Kako živiš je tvoja personalna stvar i ne treba da je rešava vlada, od vlade očekujem samo da državu NE DOVODI U STANJE EMBARGA, kao što su neki imali običaj 1992-2001.

Na tebi je da radiš i zarađuješ koliko hoćeš. Ako imaš neku sposobnost vrednu milion evra, odmah će se naći neko da ti ponudi bar pola miliona, jer ostaje dobar 100%.

Samo problem je što su neki ljudi potpuno bezvredni, i tako je nastala Srpska radikalna stranka...



Ti si rekao da si u Švajcarskoj zar ne... Sad se ti ovde kao "boriš iz dijaspore," a tvoja guza na sigurnom. To ti uvodi sankcije u svom kantonu, a batali transalpski aktivizam.

kako ja zivim to je moja stvar, al poenta je da svi zivimo gore jer nam je sada potrebno za zivot mnogo vise novca nego pre godinu dana.

demokrate upropastavaju ovu zemlju.

jelasic dinkic i ostali banditi pricaju da je inflacija u okviru "predvidjenih 5%" a kao sto mozemo videti samo prosle godine je cena hrane porasla od 50-100% a goriva za 50% ....

koga bre vi lazete i kako te nije sramota? sta ti mislis da smo mi idioti?
 
koga bre vi lazete i kako te nije sramota? sta ti mislis da smo mi idioti?
I ja se pitam zašto i dalje pričamo o ovome kada su radikali i konačno propali,
pa sada taman da ste vi u pravu, neće biti mehanizma da se vlast promeni
u onu iz doba prosperiteta 1998, 1999. i 2000. kad smo bili izbačeni i iz UN,
a mesečne plate bile dovoljne za jedan "kompakt CD."


al poenta je da svi zivimo gore jer nam je sada potrebno za zivot mnogo vise novca nego pre godinu dana.
Pa, ljudi koji prodaju stvari neophodne za život imaju pravo da traže koje god hoće cene.
Ti sa potrošačke strane to možeš da osujetiš tako što ćeš da zaradiš toliko para da ti sve te cene deluju smešno.
Na primer verujem da je i mnogima od vas komično kad slušate penzose kako pričaju "Onamo je ulje 127,1 dinara, ali ja nikad tamo ne kupujem jer dole niže ima za 126,9."

Tako isto ako zarađuješ mnogo više, onda ti je svejedno 60 ili 75 hiljada za potrošačku korpu.

I tu u stvari dolazimo do pravog problema: prosečni simpatizer SRS (gde ti ne spadaš) nije sposoban da u slobodnoj konkurenciji zaradi dovoljno za život.

A neprijatno im je da zaključe "Koji sam ja bezvredni vo..." jer mnogo bolje zvuči: "Ja sam u stvari pametan, ali neko me je pokrao! Drž'te lopova!!!"


jelasic dinkic i ostali banditi pricaju da je inflacija u okviru "predvidjenih 5%" a kao sto mozemo videti samo prosle godine je cena hrane porasla od 50-100% a goriva za 50% ....
To je zato što taj procenat inflacije ne govori o hrani, nego pokriva razne stvari, mnoge od kojih ne samo da nisu poskupele 100%, nego su zapravo jeftinije nego ranije.

U SAD je zvanična inflacija oko 4%, a teoretičari zavere i nosioci aluminijumske folije oko glave isto tvrde da je "prava" inflacija 10 ili 50.
 
kako ja zivim to je moja stvar, al poenta je da svi zivimo gore jer nam je sada potrebno za zivot mnogo vise novca nego pre godinu dana.

demokrate upropastavaju ovu zemlju.

jelasic dinkic i ostali banditi pricaju da je inflacija u okviru "predvidjenih 5%" a kao sto mozemo videti samo prosle godine je cena hrane porasla od 50-100% a goriva za 50% ....

koga bre vi lazete i kako te nije sramota? sta ti mislis da smo mi idioti?

kao prvo ceo svet oseca pad standarda zbog desavanja na globalu, nemoj mi reci da mi jedini smo imali sansu za napredak dok najrazvijenije zemlje sveta imaju poteskoca da odrze ekonomsku stabilnost, a drugo zahvaljujuci dss-u koji je 3 meseca blokirao formiranje vlade i cekao zadnji dan da se formira + izborno vreme od 2 meseca = 5 meseci najmanje, pa onda 9 meseci neke jadne vlade pa opet mlohavi raspisao izbore zarad jos kojeg procenta vise [kako se on nadao] jer je mislio da potpali opet onaj debilni nacionalizam, i opet blokirao srbiju na 3-4 meseca, sta ocekujes da cvetamo? a da... zaboravio sam i 200 000 neradnika na kosovu koji ne placaju porez i neprivredjuju, koje izdrzavamo kao da plivamo u novcu.

i sad dok se ova vlada oformi treba ce jos 1-2 meseca, takoreci mi nemamo vlast godinu dana, a ko bi ulagao ista u zemlju koja je toliko nestabilna, a kosovo da nespominjem,

iako mi se DS ovih dana nimalo ne svidja i mnogo su doprineli ovakvom politickom stanju, lizali se DSS kada nisu smeli i sad su dosli do toga da moraju sa SPS, ipak su jedinuo oni sa jos par demokratskih stranaka nesto radile i za dobro ove drzave.
radili su ono sto radikali ne bi znali jer su nesposobni, lopovi i demagozi.
 
bio bas danas kod prijateljice sto je profesor na pravnom po neke knjige i kaze mi da ima platu preko 2000 ojra ,a nekad je za vreme Slobe i Seselja ima 200 maraka sto je jasan znak da je u Srbiji za obrazovane i vredne ljude doslo neuporedivo bolje vreme :super:

te plate iz budzeta su vestacke zato je i taj budzet na samrti...

za to vreme u proizvodnji i kod privatnika prosek plata je 200-300E ....

obican narod zivi gore nego ikada pre....
 
zavisi kako gde kod mene u firrni kvalifikovani radnici koje angazujemo za remont i izgradnju silosa ,susara ,odryavanje gorionika i ostalih uredjaja imaju dnevnice 30-40 evra u zavisnosti od obima posla + stan i hranu u mestu kome rade sto uopste nije lose za ljude sa zavrsenom srednjom skolom ,mada slazem se da je kod onih koji su stalno zaposleni kod privatnika situacija losa mada tu nije samo krivica drzave vec i poslodavaca koji bi da iscede sto vise para u svoje dzepove i zabole i za radnike pogotovo ove magacionere ,sofere,kasirke i ostale koje mogu da uvek nadju da im sljakaju za 200-300 evra mesecno.
 
bio bas danas kod prijateljice sto je profesor na pravnom po neke knjige i kaze mi da ima platu preko 2000 ojra ,a nekad je za vreme Slobe i Seselja ima 200 maraka sto je jasan znak da je u Srbiji za obrazovane i vredne ljude doslo neuporedivo bolje vreme :super:

A ima tu platu zato sto su oni koji zele da studiraju primorani da im se porodice uvaljuju u kredite i dugove iz kojih ce se izvuci ko zna kad.
 
zavisi kako gde kod mene u firrni kvalifikovani radnici koje angazujemo za remont i izgradnju silosa ,susara ,odryavanje gorionika i ostalih uredjaja imaju dnevnice 30-40 evra u zavisnosti od obima posla + stan i hranu u mestu kome rade sto uopste nije lose za ljude sa zavrsenom srednjom skolom ,mada slazem se da je kod onih koji su stalno zaposleni kod privatnika situacija losa mada tu nije samo krivica drzave vec i poslodavaca koji bi da iscede sto vise para u svoje dzepove i zabole i za radnike pogotovo ove magacionere ,sofere,kasirke i ostale koje mogu da uvek nadju da im sljakaju za 200-300 evra mesecno.

koga bre boli ona stvar kako je kod tebe u firmi , bitno je sta kaze statistika a statistika kaze da vecina naroga zivi gore nego ikada pre ....
 
I ja se pitam zašto i dalje pričamo o ovome kada su radikali i konačno propali,
pa sada taman da ste vi u pravu, neće biti mehanizma da se vlast promeni
u onu iz doba prosperiteta 1998, 1999. i 2000. kad smo bili izbačeni i iz UN,
a mesečne plate bile dovoljne za jedan "kompakt CD."



Pa, ljudi koji prodaju stvari neophodne za život imaju pravo da traže koje god hoće cene.
Ti sa potrošačke strane to možeš da osujetiš tako što ćeš da zaradiš toliko para da ti sve te cene deluju smešno.
Na primer verujem da je i mnogima od vas komično kad slušate penzose kako pričaju "Onamo je ulje 127,1 dinara, ali ja nikad tamo ne kupujem jer dole niže ima za 126,9."

Tako isto ako zarađuješ mnogo više, onda ti je svejedno 60 ili 75 hiljada za potrošačku korpu.

I tu u stvari dolazimo do pravog problema: prosečni simpatizer SRS (gde ti ne spadaš) nije sposoban da u slobodnoj konkurenciji zaradi dovoljno za život.

A neprijatno im je da zaključe "Koji sam ja bezvredni vo..." jer mnogo bolje zvuči: "Ja sam u stvari pametan, ali neko me je pokrao! Drž'te lopova!!!"



To je zato što taj procenat inflacije ne govori o hrani, nego pokriva razne stvari, mnoge od kojih ne samo da nisu poskupele 100%, nego su zapravo jeftinije nego ranije.

U SAD je zvanična inflacija oko 4%, a teoretičari zavere i nosioci aluminijumske folije oko glave isto tvrde da je "prava" inflacija 10 ili 50.


Prosečni simpatizer SRS ne može da zaradi dovoljno za život jer NEMA slobodne konkurencije!
Radna mesta su zauzeli prosečni (ili ispod-prosečni) simpatizeri DS, G17 i sl. i to po partijskoj liniji.
Naravno, ovde ne govorim o privatnicima sa svojim biznisom, kojima je mnoga vrata za uspešno poslovanje otvorila, takođe, partijska pripadnost.

Čime se ti baviš jaguar b p, kad si tako pun sebe?
 

Back
Top