Žarko Puhovski: Operacija Oluja - etničko čišćenje (povodm Jeremića)

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.239
Po mom sudu je glupo da ministar spoljnih poslova na međunarodnoj konferenciji koja se slučajno događa u Zagrebu govori o „etničkom čišćenju“ u Hrvatskoj. To je glupo u svakom pogledu osim u funkciji posleizbornog prestrukturiranja u Srbiji. On je, naravno, rekao jednu istinitu stvar da se u Hrvatskoj u prvoj nedelji avgusta 1995. dogodilo etničko čišćenje, jer se 150.000 ljudi u roku od 48 sata iselilo iz Hrvatske. U Hrvatskoj se etničko čišćenje ne smatra problemom, a ilustracija toga je da sam ja do danas jedini etnički Hrvat koji živi u Hrvatskoj i naziva to etničkim ćišćenjem - kaže Puhovski. On objašnjava da je reakcija u Hrvatskoj bila ideološki motivisana.

- Sanader je vladajuću stranku HDZ manipulativno veoma odvojio od njenog izvora i upravo zato mora ideološki da pokazuje da je „pravoveran“ i zato je reagovao oštro, jer inače bi u sumnju došla i ideologija i praksa HDZ, koji danas sa Srbima sarađuje na intiman način - kaže Puhovski. On kaže da su interesi dve države, koje ne mogu jedna bez druge, mnogo jači od neraščišćenih pitanja iz prošlosti.

- Radi se o tome da su se odnosi evropske Srbije i Hrvatske „prebrzo“ razvijali po cenu toga da se zaborave neke stvari koje nisu apsolvirane. Privredna saradnja je odlična, turizam se razvija, policija i državna tužilaštva sarađuju, ali cena toga je preskakanje problema za koje se shvata da ih je bolje ne dirati. Kad-tad se stvari koje ste bacili kroz prozor, vrate nazad kroz vrata. Smatram da će se ti odnosi dobro razvijati - kaže Puhovski.
 
Jes' samo sto Puhovski itekako zna da napomene gde i kad su se desavali zlocini nad Hrvatima, dok nase NVO babe zlocini nad Srbima uopste ne interesuju. Kao, nije to nas resor...

Viseći na sve-balkanskim forumima i razgovarajući na balkanskim simpozijumima ujedinjenja i pomirenja, saznao sam za jedan vrlo interesantan fenomen. Nikada nije bio problem govoriti o zločinima u istoriji, osim u slučaju kada su počinjeni nad Srbima. Na kraju se i izvode zaključci da je, shodno donedavnim istorijskim okolnostima, izuzetno neukusno i uvredljivo pominjati srpske žrtve. Jedan Albanac iz Grčke je rekao da misli da se svi Balkanci, pa i oni neutralni Srbi, koji nisu zadojeni nacionalizmom, slažu da priče o zločinima počinjenim 1990-ih nad Srbima ispadaju kao srpska propaganda i uvreda kosovskim Albancima i Bosanskim Muslimanima ubijenim u Srebrenici i u Foči u drugom svetskom ratu, tako da je najbolje za pomirenje na Balkanu da se javnost ne dotiče potencijalnih zločina počinjenim nad etničkim Srbima, jer to nije u interesu pomirenja Balkanaca i samo dovodi do novih konflikata i tenzija na Balkanu.
 
Viseći na sve-balkanskim forumima i razgovarajući na balkanskim simpozijumima ujedinjenja i pomirenja, saznao sam za jedan vrlo interesantan fenomen. Nikada nije bio problem govoriti o zločinima u istoriji, osim u slučaju kada su počinjeni nad Srbima. Na kraju se i izvode zaključci da je, shodno donedavnim istorijskim okolnostima, izuzetno neukusno i uvredljivo pominjati srpske žrtve. Jedan Albanac iz Grčke je rekao da misli da se svi Balkanci, pa i oni neutralni Srbi, koji nisu zadojeni nacionalizmom, slažu da priče o zločinima počinjenim 1990-ih nad Srbima ispadaju kao srpska propaganda i uvreda kosovskim Albancima i Bosanskim Muslimanima ubijenim u Srebrenici i u Foči u drugom svetskom ratu, tako da je najbolje za pomirenje na Balkanu da se javnost ne dotiče potencijalnih zločina počinjenim nad etničkim Srbima, jer to nije u interesu pomirenja Balkanaca i samo dovodi do novih konflikata i tenzija na Balkanu.
Znas, prosto ne znam sta da kazem na ovo...
 
Kao sto je ovde Sonja Biserko, kao predsednica Helsinskog odbora, izdajnik, tako je i u Hrvatskoj predsednik Helsinskog odbora izdajnik. PatriJote su svugde iste. Svagda kocili napredak.

Pa jel znaš kako vi demoNkrate podstičete napredak?
Tako što provocirate kreativne i produktivne snage da vam se suprotstave. To, suprotstavljanje demoNkratama, je pravi napredak :-)
 
Pa i vi demoNkrate se dosta fino slažete sa fašističkom idejom braće vam Hrvata.

Malo si se zaneo, znaš. Vi, nazovi patriote, se slažete s njihovom fašističkom ideologijom, pošto vi smatrate da je ubijanje i proterivanje pripadnika druge nacije sasvim prihvatljivo. Ja realno sagledavam situaciju i bez ostrašćenosti kažem da Oluja jeste bila etničko čišćenje, a te idiotske priče nekih Hrvata, (koji su po načinu razmišljanja potpuno isti, kao i naše nazovi patriote), o tome kako su Srbi iz Hrvatske uvežbavali bežanje i slične gadosti smatram najnižim ljudskim porivom i mislim da takvu idiotariju može da izgovori samo neko ko, ili nema mozga, ili je toliko mentalno bolestan, da mu nema leka.

Dakle, da ponovimo: slažem se s ministrom Jeremićem i tvrdim da je proterivanje nekoliko stotiha hiljada ljudi iz Hrvatske etničko čišćenje i mislim da bi država Srbija trebalo da preduzme korake i pomogne "svojim" izbeglicama da ostvare prava u Hrvatskoj, u smislu povratka ili u smislu materijalne nadoknade od države Hrvatske.
 
Мислим да ипак постоји мала разлика... Пуховски исто тако говори о протеривању Хрвата са подручја РСК пре Олује, а "јеретик" је постао тиме што ваљда једини има храбрости да каже да су и једни и други чинили злочине. У Србији је ипак мало другачија ствар... овде је далеко више људима у свести да је злочина било на обе стране.
 
Мислим да ипак постоји мала разлика... Пуховски исто тако говори о протеривању Хрвата са подручја РСК пре Олује, а "јеретик" је постао тиме што ваљда једини има храбрости да каже да су и једни и други чинили злочине. У Србији је ипак мало другачија ствар... овде је далеко више људима у свести да је злочина било на обе стране.

Da, lepo je to što pokušavaš da ubližiš ispade ovdašnjih nazovi patriota, ali imam utisak da su sa obe strane stvari prilično izjednačene. I da, bilo je proterivanja Hrvata sa područja RSK pre Oluje. Ne u meri u kojoj je to učinjeno u Odluji, naravno, ali je bilo i to nam baš i ne služi na čast.
 
Регистра: не ублажавам, нити ми је то намера. Кажем само да такво схватање у Србији није "мејнстрим", и то се управо потврђује тиме какав скандал је изазвало помињање етничког чишћења у контексту Олује у Хрватској, док се по Србији организују и трибине и ТВ емисије о злочинима српске стране.
 

Back
Top