Janša obećao Čekuu nezavisno Kosovo!

VanZorich

Primećen član
Poruka
971
Чеку: Јанша ми обећао независност Косова
Словенија ће бити једна од првих држава Европске уније која ће признати независно Косово, изјавио косовски премијер за словеначку државну телевизију

Агим Чеку (Фото ЕПА) Јанез Јанша (Фото АП)

Од нашег сталног дописника
Љубљана, 28. августа – „Премијер Јанез Јанша ми је данас гарантовао да ће се у Европској унији (током предстојећег председавања) потрудити да постигне сагласност о подршци независности Косова, а ако Европска унија не достигне јединство Словенија ће бити једна од првих држава Европске уније која ће признати независно Косово.” Ове речи Агима Чекуа пренела је синоћ словеначка државна телевизија у ударном термину свог програма – у вечерњем ТВ Дневнику, поводом повратка дела своје војске из Пећи, где је стациониран највећи део контингента Словеначке војске (СВ).

Подужа репортажа, емитована у оквиру централне информативне емисије на Првом програму РТВ Словенија, бавила се повратком кући око 500 припадника СВ из рејона Пећи, где „до даљњег” остаје још око 160 словеначких војника у пуној приправности, како су репортеру потврдили капетан Грега Водеб и његов надређени – потпуковник Миха Шкрбинц Барбо, који очекују да ће баш у време словеначког председавања Европском унијом, дакле у првој половини 2008. доћи до коначне независности Косова. Старешине Барбо и Водеб признају да средином идуће године, када очекују да би Косово могло постићи независност, може доћи и до „неких инцидената”, али „словеначки војници су на све спремни” и зато не очекују да ситуација ескалира.

Да подсетимо, када је контингент од око 700 припадника 10. моторизованог батаљона Словеначке војске крајем фебруара ове године кренуо из матичне касарне на пут преко луке у Солуну како би од Италијана преузео „своју зону одговорности” на Косову са седиштем у Пећи, овдашњи медији су издашно преносили очекивања војника и старешина да ће управо они бити присутни и обезбедити мир на Косову у време проглашења државе (сад већ протеклог) јуна, који је од стране Алберта Роана и Мартија Ахтисарија најављиван као рок за независност јужне српске покрајине. Разумљиво је да су војници сада донекле разочарани што се враћају у домовину без ореола „јунака ослободилаца албанског живља”, али пронађена је нова шанса у предстојећем председавању Словеније Европској унији.

У међувремену је СВ уз „помоћ бројних словеначких фирми које делују на Косову” изградила основну школу у селу у близини Пећи, а свечаности отварања присуствовао је јуче и косовски премијер Агим Чеку, напоменувши да се Чеку одазвао да пресече траку иако се тек вратио с Бледа, где је присуствовао стратешком форуму уприличеном у част будућег председавања Љубљане Европском унијом и поразговарао са премијером Јаншом. Чеку је одгледао како словеначки војници откривају спомен-плочу на школском здању, а онда се обратио словеначкој јавности откривши детаље разговора са председником словеначке владе, тачније Јаншина обећања да ће службена Љубљана искористити шестомесечно вођење Уније да погура независност Косова унутар ЕУ.

Јаншин кабинет није демантовао ове Чекуове наводе, нити да је шеф словеначке владе обећао Чекуу да ће Словенија дати пример осталима те међу првима признати независну државу Косово, чак и ако у том погледу у Бриселу не буде постигнуто јединство међу 27 држава ЕУ. То није новост ако се зна да је управо Јанез Јанша из опозиционих редова до пре четири године љуто критиковао политику тадашње владе левог центра према Косову, иако је и ондашња влада протежирала идеју да растакање СФРЈ није завршено све док је Косово у оквиру Србије, као и да у бившој заједничкој држави нису само народи са словенским коренима имали право на самоопредељење до отцепљења, него и „Косовари”, како словеначки политичари називају Албанце с Космета. Јанша је још тада тражио и да Словенија буде прва држава на свету која ће признати независну државу Косово.

РТВ Словенија је на свом интернет-порталу уз описану репортажу са Чекуовим речима директно „из Јаншиних уста” објавила и вест да је „Јеремић игнорисао Ахтисарија, али не и Рупела”. Ту је и објашњење зашто је српски министар спољних послова напустио вечеру на којој је Ахтисари изнео став да Косово више не може бити део Србије и да је независност једина реалност. Према тумачењу те ТВ куће, Јеремић је одлазак правдао неким „већ договореним билатералним сусретима”, а права истина се крије у чињеници да су му домаћини испрва обећали да ће смети да реплицира Ахтисарију, али је после Јеремићу та могућност ускраћена.
 
H_K:
Ja sam bio u Merkatoru ali samo da vidim kako to sve izleda a inace ne pada mi ni na kraj pameti da kupujem bilo sta Hrvatsko ili Slovenacko


Pametno, :confused: idi u Maxi, kupuj one "kvalitetne" proizvode i pusti da te Mišković dere kao budalu. Trpaj mu pare u džepove, to je patriotski. Bolje njemu nego tamo nekim Slovencima ili nedajbože Hrvatima. Sve je politika, pa i kupovina paprike i hleba.

A btw, u Merkatoru ima more proizvoda naših proizvodjača.
 
Registra:
Pametno, :confused: idi u Maxi, kupuj one "kvalitetne" proizvode i pusti da te Mišković dere kao budalu. Trpaj mu pare u džepove, to je patriotski. Bolje njemu nego tamo nekim Slovencima ili nedajbože Hrvatima. Sve je politika, pa i kupovina paprike i hleba.

A btw, u Merkatoru ima more proizvoda naših proizvodjača.

i ako ne volim miskovica bolje da trpamo njemu nego slovenackim neprijateljima koji hoce da nam cepaju drzavu. miskovic je barem srbin i ne podrzava nezavisno kosovo.

svako ko kupuje u merkatoru radi protiv sopstvene zemlje jer se tim parama finansira nezavisno kosovo od strane slovenaca.

pa ti vidi de si i u koju grupu spadas.
 
Registra:
Ja bih kupila EI Niš, ali ih nešto nisam vidjala u poslednje vreme.


imas gomilu raznih brendova proizvedenih u kini i koreji, mnogo jeftinijih i kvalitetnijih od slovenackog djubreta. samo nemoj kupovati ono sto proizvode neprijatelji nase drzave i ovi sto podrzavaju nezavisno kosovo. Recimo Kina i Koreja su nam prijateljske zemlje. Izbora ima samo je pitanje da li ti zelis da ga napravis ili ces i dalje kupovati u slovenackom merkatoru koji je u vlasnistvu drzave Slovenije, koja zatim tim parama finansira razbijanje Srbije.
 
Ceku: Janša mi je obećao nezavisnost Kosova i brzo slovensko priznanje

Kosovski premijer Agim Ceku izjavio je kako je od slovenskog premijera Janeza Janše dobio jamstva da će se ta zemlja pred Europskom unijom zalagati za nezavisnost Kosova.
"Premijer Janez Janša mi je danas zajamčio da će se u Europskoj uniji potruditi postići suglasnost o podršci nezavisnosti Kosova, a ako EU ne dostigne jedinstvo Slovenija će biti jedna od prvih država Europske unije koja će priznati nezavisno Kosovo”, rekao je Ceku u izjavi slovenskoj televiziji koju prenosi današnja "Politika".

U Janšinom kabinetu nisu niti potvrdili niti demantirali Cekuove navode pa čak niti one koji se tiču jednostranog priznanja Kosova kao nezavisne države.

S druge strane srbijanski se poltičari, barem u javnim istupima, i dalje nadaju da do nezavisnosti neće doći. Kako piše dnevnik "Danas", ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić izjavio je kako ne očekuje da će prijedlog Prištine o nezavisnosti Kosova naići na podršku u međunarodnoj zajednici.

"U pravnom smislu, za nas taj akt ne bi imao nikakvu težinu. Nadam se da za takav akt neće postojati podrška u međunarodnoj zajednici, te da se Priština neće niti odlučiti na takav korak. Ukoliko bi, ipak, došlo do jednostranih koraka, smatram da se ne može očekivati podrška od Vijeća sigurnosti", rekao je Jeremić.
 
Obersturmfuehrer:
bas sam video na buvljaku kasetonofon Sonashi...a ima i jedana Panasunic.
Ipak, omiljeni brend mi je Reabak.

a pre nego sto nastavis da prdis, sta ono ti koristis sto su Kinezi napravili? auto, tehniku, alat, odecu?

Pa sta ti mislis da je dobro sto Srbi kupuju robu iz Slovenije?
Sto vise to bolje - u inat nama patriJotama, jel tako?
E to je bas super, nemas pojma koliko doprinosis ekonomiji Srbije na taj nacin...
Sad samo ocekujem da se javi imadamigadudlamiga i da kaze da ce bas za inat od sad da kupuje isljucivo Slovenacku robu umesto smrdljive srBske robe...
TUZNO!
 
Obersturmfuehrer:
ne lupetaj.
srbi treba da kupuju ono sto je kvalitetno, a cije je uopste nije bitno. u stvari bitno je budalama...
kada mi ei nis napravi dobar frizider ili sporet, kupicu njega umesto gorenja, a i siguran sam da ce biti jeftiniji.


A znas ono kao "KUPUJMO DOMACE"? Sta mislis cemu sluze takve kampanje?
Jede ti se cokolada i odes u trafiku i ti ces bas preferirati da kupis Mars i Milku u odnosu na Twix i Sweet? Jesu li Mars, Milka i Snikers (i Bajadere) bas toliko kvalitetniji od Twiksa i Sweeta????
 
Jerry Ropero:
imas gomilu raznih brendova proizvedenih u kini i koreji, mnogo jeftinijih i kvalitetnijih od slovenackog djubreta. samo nemoj kupovati ono sto proizvode neprijatelji nase drzave i ovi sto podrzavaju nezavisno kosovo. Recimo Kina i Koreja su nam prijateljske zemlje. Izbora ima samo je pitanje da li ti zelis da ga napravis ili ces i dalje kupovati u slovenackom merkatoru koji je u vlasnistvu drzave Slovenije, koja zatim tim parama finansira razbijanje Srbije.
Kupuj srpsko, spasi Srbiju!
Lepse je Egejsko od Jadranskog mora :lol:
 
Obersturmfuehrer:
bas sam video na buvljaku kasetonofon Sonashi...a ima i jedana Panasunic.
Ipak, omiljeni brend mi je Reabak.

a pre nego sto nastavis da prdis, sta ono ti koristis sto su Kinezi napravili? auto, tehniku, alat, odecu?

А тек ти што прдиш - то свет не виђа. То је просто невероватно како се улизички и слугерањски карактер размножава овде код нас...

Имам ОДЛИЧАН тв кинеске производње као и мини шпоретић са две рингле и рерном са роштиљем...... лупеташ глупости - пре свега овде код нас НЕ СТИЖЕ НИ ЈЕДАН ЈЕДИНИ ОРИГИНАЛ - једино стижу склапани које-где апарати чије су државе купиле лиценцу па ти пошто си глуперда живиш у уверењу ДА КУПУЈЕШ ОРИГИНАЛЕ....... али то може да размишља само малограђански празилуковић.......
 

Back
Top