Brucosi na medicinskom fakultetu

volfram:
Ček,ček- još malo pa će predavanja početi. Kad vam uvale knjige kojima kraja nema, ono " kako volim učiti " će izgledati malo drugačije.

Ako neko nesto voli, ako neko ima ljubav prema tome i jasan cilj sta hoces da bude.... zelja za znanjem moze biti samo veca! To je moje misljenje, moj stav.... mozda sam suvise optimista ili pak nesto trece.... uostalom, uskoro cu videti i sam... a dotle dozvoljavam sebi luksuz da o svemu tome imam svoj sopstveni stav.... :wink: 8-)
 
Pinturicchio:
Mislim da sa pravim radom, dobro organizovanim vremenom i redovnom prisustvu predavanjima (vezbe se podrazumevaju) ne bi trebalo da ima problema.

To careeee 8-) ja sam istog misljenja.... znaci sve se moze ako se hoce! :wink: svestan sam da ce biti mnogo neprespavanih noci, blabla... znam da ne zelim da se odreknem izlascima, devojkama,.... i zato ce mi stvarno biti potrebna dobra organizacija :?

nadam se da cu se brzo privici na min 5 sati ucenja dnevno :D, p00z

Ma tebra 10! Pet sati rezervisi za prakticnu nastavu iz anatomije sa nekom od nasih slatkih koleginica..... :lol: :lol: :lol: :p 8-)
 
Ajde, evo, ja. Mada ne verujem da ću vam zevati po vežbama, tačnije sigurna sam da neću biti demonstrator, ali vi zamislite da jesam :-D

I ja sam puna preambicioznih planova, pa šta! Osećam se nekako mlađano kad me srži entuzijazam.

Sve se može kad se hoće. I kad imaš volju. Pošto ja više volim da spavam nego da idem na predavanja... ali vi ćete videti sami kako vama to leži. Ja u oktobru inače postajem redovni gost Instituta za patologiju, baš da dokažem sebi da nisam glista i da ja to mogu.
 
@ _Maxim_

Ma uspece to svakako, nego vas gledam kako se frljate s tim satima ucenja i planovima...
Ne znam odakle si ali prvi i glavni preduslov u Bg-u da organizujes svoje vreme je da ne zavisis od gradskog prevoza. Znaci to je jedna banalna stvar koja nema veze s faxom ali moze da ti pomuti planove... A tek one stvari koje imaju veze sa faxom i mute planove... Ne kazem da ako se vozis gradskim prevozom, neces nista poraditi na medicini, ali ces svakako izgubiti mnogo vremena i zivaca oko toga... Nije nemoguce i moze da se postigne, ali taj plan sigurno nece imati formu:
5 sati ucenja
5 sati prakticne nastave iz anatomije sa slatkim koleginicama
5 sati predavanja
8 sati spavanja
....
Svaki dan ce ti biti drugaciji i retko kada ces postici sve sto si zeleo. E sad, ti ovo mozes da shvatis kao ******e nekog tamo frustriranog medicinara, ali nije tako, naprotiv, zadovoljan sam fakultetom i sasvim dobro se na njemu snalazim :). U svakom slucaju, jako je bitno da budes fleksibilan, da umes da odredis prioritete i da budes svestan da dan traje 24h (ovo poslednje se jako tesko razumeva, veruj mi :) ). Ja sam patio od toga da mi zivot bude organizovan do detalja, da mi sve olovke budu naostrene, knjige slozene pod konac, zivot pod kontrolom, radno vreme 8:00-00:00, vikendom 10:00-2:00. Savrseno je sve to funkcionisalo dok nisam otisao na fax. Na faxu sam naucio nekoliko stvari: treba planirati vreme do 1h u napred, u svakom trenutku moras znati koliko je sati, ne zuriti, ne paniciti, odrediti prioritete. Zaboravih da pomenem forum http://medicinaribg.forumotion.com/ :)
 
Kalimer0:
@ _Maxim_

Ne znam odakle si ali prvi i glavni preduslov u Bg-u da organizujes svoje vreme je da ne zavisis od gradskog prevoza. Znaci to je jedna banalna stvar koja nema veze s faxom ali moze da ti pomuti planove... A tek one stvari koje imaju veze sa faxom i mute planove... Ne kazem da ako se vozis gradskim prevozom, neces nista poraditi na medicini, ali ces svakako izgubiti mnogo vremena i zivaca oko toga...

Tebra, poticem iz stare BGD familije tako da mi lekcije i mudrovanja o BGDu i gradskom prevozu stvarno nisu potrebna... :roll: nista licno, samo kazem... mozda ovo gore sto si napisao posluzi nekome ko dolazi iz nekog drugog grada..... :wink:

Obrni okreni, od gradskog zavisi vise-manje svako... :? i to bi trebalo da znas i sam (cim zivis u BGDu) ziveo u centru, periferiji, sasvim nebitno.... ja zivim u centru pa takodje zavisim od sugavog GSPa :roll: mada kada je ludnica na ulici pre stignem pesice nego dok se nacekam da dodje bas, pa dok krene, pa prvi semafor, pa drugi.... i posle mi dodje da teram sve u ****.... :twisted:
 
guitarrr_babe:
što si ti neki... onako... mislim... iznerviran tip. ono kao "ja sam iz bgd-a..." ništa lično, samo čovek nije mogao da zna odakle si.

ma nešto sam se malo pre posvađao sa ribom... stvarno nisam u elementu, nervozan sam....svi su se mi danas popeli sa zvocanjem i mudrovanjem na.... verujem da lik nije imao loših namera... ali ok, eto ako sam nekoga uvredio, izvin'te 8-) jel' bolje? :wink:
 
_Maxim_:
Hoces da ti kazem kako sam ja ispao? 8-) Iznad slike slobodno moze da se stavi napis WANTED! 8-) :D Znaci katastrofa.... Kada neki prof bude video sliku tj. pogled odmah ce mi dati 10... :shock: :lol: :lol: Neki **** mi je rekao kao crno -bela slicica ne moze za index.... Medjutim, ja tvrdoglav kao sto jesam ima da kupim drugi index, da se opet slikam i da zalepim novu 8-)

Da nas nije zeznuo isti?... :lol:


Ja sam se stvarno nosila mislju da ovo uradim... :roll: Nece da moze.
Jbg,a stvarno mi je super ta fotka...
 
zelenookа:
Ma nije uopšte tako, ali problem je što ne postoji određena knjiga za određeni predmet, već svako traži nešto svoje i savetuje različitu literaturu, dosta toga je i na engleskom, jer se našim izdavačkim kućama ne isplati da štampaju najnovija izdanja.
Procenite koja su predavanja korisna da idete na njih, pitajte slobodno profesore i asistente, jer vas niko neće vući za rukav da vas nauči, naprotiv, dobićete samo ono za šta se sami izborite.
Uživajte u letu, jer ćete svako sledeće provesti u trci za uslovom. :wink:
Sve najbolje!

Ovo za knjige je skoro pa netacno!
Za zavrsih tu medicinu ( skoro) i nikad mi se nije desilo da mi neko trazi posebnu knjigu za svoj ispit, uostalom postoje ispitna pitanja, kojih se treba pridrzavati.
Svaka katedra ima propisane udzbenike iz kojih se uci i niko, ali bukvalno niko ne moze da trazi izvan toga i nece traziti.
A za knjige na engleskom tek ne cuh.
Znam da su skoro imunolozi ubacili americku knjigu za ucenje, ali ptevedenu!
A ostalo, sve na srpskom, pa kako bi profani na fakultetu zaradjivali pare kad ne bi prepisivali iz drugih knjiga i izdavali ih pod svojim imenom!?

A za ostale koji tek pocinju, mogu samo reci da nije strasno i da medicina zahteva puno truda, rada i odricanja (mada ne znam kako je vama bolonjcima), ali sve je to izdrzivo.
Gradivo nije tesko za kapiranje, jedino se mora imati dupe za sedenje na stolici!
I to vam je to! :wink:
 
Ne uci da bi ispunila nekakvu satnicu, uci da bi naucila... Tesko je to reci koliko sati, jer ces nekada uciti 2h na dan, a nekada ces jutro docekati nad knjigom... Termini nisu toliko zapetljani kad malo udjes u celu tu pricu, tako da nemoj nista da brines, uci ce svi ti termini u glavu :)
 
_Look_Of_Expectancy_:
Koliko je potrebno dnevno uciti, ako se uci redovno?
Kako pamtite sve te zapetljane termine?

U pocetku studija mi je trebalo i vise vremena da naucim odredjeni broj strana. Merilo mi je bilo broj strana jer je gradivo zaista ok i nije tesko. Kasnije se vreme srazmerno i smanjilo.
E sad, ja ti nisam merilo za to "koliko sati" jer sam zestoki kampanjac, tako da sam ili ucila ili nisam. Kad sam ucila, znalo je to da se protegne i na 15 sati u toku dana. A kad ne ucim, ne vidim knjigu, ali uopste. :lol:

Ne daj ljudima da te ubede da je anatomija bauk! NIJE!!!!
Anatomija je ispit koji bukvalno ima psiholosku tezinu, ustvari virtuelnu, jer se prica da je teska, jer je obimna....e sad, kad naucis anatomiju pamcenje svih ostalih naziva ce ti biti potpuno prirodno, cak logicno!

Eto, koleginice, samo se opusti i uzivaj u medicini, ona se zaista mora voleti da bi se s lakocom ucila! ;)
 
Ja vam u stvari jos nisam kolegnica, ali razmisljam o tome da postanem:-)
Medicina me mnogo zanima, ali ima tu par stvari zbog kojih je verovatnije da je necu upisati.
1. Gadim se krvi i svih ostalih telesnih tecnosti(mada mi kazu da tri puta padnes u nesvest, cetvrti se naviknes)
2. Ja sam kampanjac i od kad znam za sebe bubam, a znam da kad je medicina u pitanju bubanju nema mesta, jer sve sto ucis kad tad ce ti trebati. Iskreno, plasi me kolicina stvari koje treba zapamtiti, svi ti pojmovi, svaka koscica...
3. Previse sam osetljiva i mislim da kad bi mi neki pacijent umro, mesec dana bih se pitala sta bi bilo da sam nesto drugo uradila...
4. Pojma nemam hemiju a znam da je treba spremiti za prijemni...
Hm, sad ne mogu da se setim vise ni jednog razloga "protiv", a ima ih jos. Sa druge strane je zanimanje za medicinu ogromno...

Jel imao jos neko ovakvih nedumica?
Tako da razmisljam...
 
Znas, nas tamo na medicini ne polivaju krvlju, mokracom i sl... (mada nekad, ali vrlo retko, imam utisak da nas mazu onim stvarima na koje sam mislio kad sam napisao sl. :) ). Ne moras znati svaku koscicu, niko ne zna svaku koscicu (mozda zna neko ko je opsednut koskama). Nema veze sto ne znas hemiju, sve se da nauciti. Ova dilema pod brojem 3 neka te vise ne muci, kad budes upisala fax, saznaces koliko je besmislena :) Ljubav prema necemu nista ne moze da potre, znaci ako zaista volis medicinu, ako gledajuci tv natrcis na neku "medicinsku" emisiju i svim silama se trudis da upamtis sto vise stvari, ako bre, zelis da lecis ljude jednog dana, upisi medicinu, a kad jednom budes usla na onaj fax i prvo predavanje odslusala, nikada vise neces postaviti sebi pitanje da li si odabrala pravi fax...

PS
Cak i ako nekada postavis sebi to pitanje, odgovor ce svakako biti da (mozda u toku studiranja na momente bude i ne, ali dobro, to je normalno :) )
 
Kalimer0:
Znas, nas tamo na medicini ne polivaju krvlju, mokracom i sl... (mada nekad, ali vrlo retko, imam utisak da nas mazu onim stvarima na koje sam mislio kad sam napisao sl. :) ). Ne moras znati svaku koscicu, niko ne zna svaku koscicu (mozda zna neko ko je opsednut koskama). Nema veze sto ne znas hemiju, sve se da nauciti. Ova dilema pod brojem 3 neka te vise ne muci, kad budes upisala fax, saznaces koliko je besmislena :) Ljubav prema necemu nista ne moze da potre, znaci ako zaista volis medicinu, ako gledajuci tv natrcis na neku "medicinsku" emisiju i svim silama se trudis da upamtis sto vise stvari, ako bre, zelis da lecis ljude jednog dana, upisi medicinu, a kad jednom budes usla na onaj fax i prvo predavanje odslusala, nikada vise neces postaviti sebi pitanje da li si odabrala pravi fax...

PS
Cak i ako nekada postavis sebi to pitanje, odgovor ce svakako biti da (mozda u toku studiranja na momente bude i ne, ali dobro, to je normalno :) )

Hvala na podrsci :wink:

Hehe, znam ja da oni vas time ne polivaju, al moze da se desi da budete poliveni kad postanete doktori :D
A sto je dilema pod br. 3 besmislena? :shock:
Sto se tice medicinskih emisija, obozavam da ih gledam. Recimo Dr Haus mi je omiljena za sad, gledam stalno kad ima prevod na Discovery-ju Zivot u Urgentnom centru... Vidim da me sve to zanima, ali me brine samo ta gadljivost prema krvi, otvorenim ranama itd. A pritom i toliko ucenje koje pominjete, a nisam bas vesta s organizacijom vremena. Cula sam i da je doktorima tesko da nadju posao u gradu :(
U principu dvoumim se izmedju medicine i psihologije.
 
Nema tu mnogo nekog premisljanja u smislu da biras izmedju 100 mogucnosti, pa pacijent umre, pa se ti posle pitas: "Jao, sta bi bilo da sam odabrala neku od onih 99...". A i ljudi ne umiru tako lako, pa i ako bi se desilo da ti neki pacijent umre, ne bi to bilo zato sto si ti tu nesto gadno zabrljala, vec prosto sto njegovo telo nije uspelo da se izbori s bolescu (nije se izborilo uz terapiju koju si mu prepisala, a naaaajverovatnije se ne bi izborilo ni uz neku drugu). Naravno, moze lekar svojim neznanjem da ubije pacijenta, ali moras bas mnogo da ne znas i da budes gord, da bi ti se to desilo... Eto tako... :)
 
Kalimer0:
Nema tu mnogo nekog premisljanja u smislu da biras izmedju 100 mogucnosti, pa pacijent umre, pa se ti posle pitas: "Jao, sta bi bilo da sam odabrala neku od onih 99...". A i ljudi ne umiru tako lako, pa i ako bi se desilo da ti neki pacijent umre, ne bi to bilo zato sto si ti tu nesto gadno zabrljala, vec prosto sto njegovo telo nije uspelo da se izbori s bolescu (nije se izborilo uz terapiju koju si mu prepisala, a naaaajverovatnije se ne bi izborilo ni uz neku drugu). Naravno, moze lekar svojim neznanjem da ubije pacijenta, ali moras bas mnogo da ne znas i da budes gord, da bi ti se to desilo... Eto tako... :)

Kalimer0 al ti ohrabrujes ove ljude. Treba te zaposliti kao PR fakulteta ;)
 

Back
Top