INTERVJU - Ali Hamad, bivši oficir Al kaide iz Bosne

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Mudžahedini su bez milosti ubijali
Priznao sam sva svoja loša dela. Moj cilj je sada da pokažem svoje potpuno pokajanje. Ne želim da me svet pamti po zlu. Mudžahedini su u Bosni bili
primljeni s radošću. Uskoro odlazim u Hag kako bih svedočio o mudžahedinima, o njihovim zločinima nad srpskim i hrvatskim narodom. Svedočiću da su bili pod kontrolom Armije BiH u postupku protiv njihovog generala Rasima Delića

Ali Hamad je rođen 13. novembra 1971. u Bahreinu. Pohađao je srednju školu, smer hemija i biologija u Bahreinu i stigao do završne godine, koju nije završio zbog, kako kaže, problema u porodici koje je tada imao. Kasnije je pohađao nepriznatu i zabranjenu vojnu akademiju u Bin Ladenovom vojnom kampu "Kulijet Džaver el Askarije" u Avganistanu. Ratovao je u Avganistanu, ali i u Bosni i Hercegovini. Bio je oficir Al kaide za kontranapad u terorističkoj mreži "Al kaida". Istupio je iz te organizacije posle napada u SAD 11. septembra 2001, posle čega je postao član međunarodne organizacije i učesnik kampanje u borbi protiv terorizma. Oženjen je državljankom BiH sa kojom ima dvoje dece. Narednog meseca će se pojaviti u haškom tribunalu kao svedok na suđenju u postupku protiv bošnjačkog generala Rasima Delića. Trenutno je na izdržavanju zatvorske kazne u Kazneno-popravnom domu "Zenica". Tokom boravka u Kazneno-popravnom domu "Zenica" napisao je autobiografsku knjigu u kojoj iskreno i bez zadrške govori o svom životu, o Al kaidi, akcijama i zločinima ove organizacije, ali i svojoj savesti, snovima i pokajanju...

Priznali ste mnogo toga u knjizi, ali pre pisanja knjige ste dospeli u zatvor. Zbog čega?
- U zatvoru sam zbog terorizma. Osuđen sam zbog krivičnog dela postavljanja i aktiviranja auto-bombe u Mostaru. Tako se navodi u optužnici. Ja negiram da je to bilo tako.

Jeste ili nije?
- Ovde je bilo važno šta je sud odlučio. To nisam učinio i valjda će doći vreme da se to dokaže. Napisao sam knjigu u kojoj sam priznao i mnoga teža dela koja sam uradio. Govorio sam o svim svojim greškama i o svemu što sam učinio. Priznao sam. Priznao sam sve svoje aktivnosti u Al kaidi. Priznao sam da sam oficir Al kaide. Priznao sam ubistvo jednog od mojih kolega za vreme rata u Bosni. To sve što sam priznao i što na sebe preuzimam, mnogo je teže i može mi doneti doživotnu robiju. Hoću da kažem da li je moguće da nisam priznao tu bombu, a priznao sam gore stvari. Da sam zaista postavio tu bombu, ja bih možda makar ćutao o tome. Ali to nisam uradio.

Koje posledice je prouzrokovala ta bomba?
- To je bila katastrofa. Srušena je trećina jedne velike zgrade. Veliki broj stanova je uništen, 100 automobila je uništeno, mnoge radnje, policijska stanica i još okolne zgrade su pretrpele veliku štetu. Bilo je dosta ranjenika. Ja sam nedavno dobio ponudu od jednog izdavača iz Mostara koji ima sedište i u Zagrebu da napišem knjigu o toj auto-bombi i da im to sve opišem. Rekao sam da ne mogu jer ne znam, jer ja to nisam uradio. I neću lagati. Nudili su mi čak i veliki novac, ali odbio sam. Jer sad čak i da kažem da jesam, ne bi mi naškodilo jer sam već skoro izdržao celu kaznu za to.

Da li znate ko je to uradio?
- Mislim da je to uradio jedan moj bivši kolega iz Al kaide, zajedno smo se borili u Bosni. U jednom trenutku policija ga je tražila da ga uhapsi, ali je on imao svoje ljude u policiji koji su mu dojavili, pa je pobegao. Inspektori su mi čak tokom ispitivanja rekli da imaju dovoljno dokaza da je to on uradio. Pošto nisu mogli doći do njega, došli su do njegovih najbližih prijatelja, u ovom slučaju do mene.

Zašto je srušena ta zgrada? Čemu je to trebalo da posluži?
- Ne znam. On je radio za Al kaidu, ali i za tajnu službu Hrvatske. Koje poslove je on obavio za Al kaidu, a koje za tajnu službu Hrvatske ne znam. Ne znam da li je Hrvatska znala da je on čovek Al kaide, ali znam da mu je jednom iz Hrvatske omogućeno da dođe sa kamionom punim oružja i to je predato mudžahedinima.

Kako izgleda život u KPD "Zenica"?
- Ja uopšte nisam zadovoljan, ali nekako moram izdržati. Postoji zakon. Međutim, oni koji sprovode pravila rade kako njima odgovara. Navešću primer, osuđenici koji rade u Livnici, a radimo svaki dan ili svaki drugi dan, po devet sati, iako je, koliko znam, uvek i svuda radni dan osam sati. Reč je o teškim fizičkim poslovima, vrlo slabo plaćenim, zaradi se 150 maraka maksimalno. Ako ja slučajno učinim kakvu grešku, odmah su spremni da me kazne i da mi ukinu neke povoljnosti koje imam, kao što su mesečni izlasci ili posete. Ako neko od službenih lica učini neku grešku prema meni, za njih ne postoji kazna. To je zato što oni nas smatraju kao đavole, a kad god ima neki problem, stražari su anđeli.

Koliko još ima ljudi u zatvoru i koja je struktura?
- U zatvoru sam od kraja 1997. godine. U početku sam tri godine boravio u jednoj velikoj spavaoni, u kojoj je obično oko 30 ljudi i taj period sam prošao uglavnom loše. Kasnije su dolazile neke delegacije iz evropskih zemalja i tražile su da se uvede ćelijski sistem. Tek od 2001. godine sam dobio jednokrevetnu sobu, odnosno ćeliju. I sada boravim u takvoj sobi i donekle sam time zadovoljan. Kada sam dobio tu sobu, mnogo mi je značilo, i to je za mene bio spas.

Da li ste imali problema sa ostalim osuđenicima, s obzirom na to da ste stranac?
- Od 2001. godine sam u kontaktu sa međunarodnim i inostranim institucijama na temu borbe protiv terorizma. Posebno protiv Al kaide. Posebno zato što ja znam gde su oni sve prisutni i zato što sam znao da su bili u Bosni za vreme rata i znam da su i dan-danas tu prisutni. To je neko moje pokajanje.

SLOBODA

Koliko još imate do isteka kazne?
- Imam još nešto manje od dve godine. Moram da kažem da ljudi koji vode ovu državu nisu korektni. Osuđen sam na 12 godina i devet meseci. Po federalnom zakonu, postoji mogućnost da osuđenik koji odsluži dve trećine kazne može da bude oslobođen. Ja sam odslužio više od dve trećine, ali meni ne dozvoljavaju da iskoristim tu mogućnost. Smatram da je to zbog toga što im moje aktivnosti ne odgovaraju. Ja sam svestan da sve što govorim i moj kontakt sa svetom, posebno sa Amerikancima, i posebno sa Haškim tribunalom ne ide na njihovu ruku. Moj cilj je da pokažem celo svoje pokajanje. Ne želim da me svet pamti po zlu. Bio sam loša osoba i želim da se promenim. Ja sam prvo pričao o svojim greškama, pričao sam o Al kaidi, o međunarodnom terorizmu. Napisao sam knjigu, ali sam govorio i o greškama drugih. Oni pokušavaju da krive samo strance koji su došli da se bore za ovu državu kao da su sami došli ovde i kao da nisu bili pod kontrolom Armije BiH. To nije istina. Da nismo bili ovde primljeni, ne bismo mogli ni doći. Najviše ih boli što ja uskoro odlazim u Hag kako bih svedočio o mudžahedinima, o njihovim zločinima nad srpskim i hrvatskim narodom i da li su bili pod kontrolom Armije BiH ili ne. Svedočiću u postupku protiv njihovog generala Rasima Delića.





Ti svi ljudi su iz daleka poslati u Bosnu za vreme rata, ali mora se govoriti i o domaćim ljudima koji su ovima omogućili da dođu. Koji su im omogućili da bez milosti ubijaju narod. Zbog toga sam za većinu Bošnjaka i naroda muslimanskog u Bosni postao izdajnik, izdajnik islama, izdajnik ljudi koji su se borili za ovu državu, a to se posebno odnosi na generale bošnjačke nacionalnosti. LJudi u zatvoru isto me ne razumeju i oni me smatraju izdajnikom. Imao sam dosta poteškoća, fizički su me napadali, pretili su mi smrću.

Prilikom prvog izlaska iz zatvora - već godinu i po dana imam tu pogodnost da mogu da izađem na nekoliko sati iz zatvora samo zahvaljujući mojoj opreznosti - nije došlo do toga da stradam. Postoje ljudi koji su planirali atentat na mene i to dva puta. Jednom prilikom mi je sipan otrov u piće. To se dogodilo unutar zatvora 1998. godine.

Drugi put su pokušali da me ubiju snajperom dok sam bio u krugu zatvora. To je učinio jedan osuđenik, inače moj bivši kolega iz Al kaide sa kojim sam se borio zajedno u Bosni, on je bio vojnik u mojoj jedinici, i on koristi pogodnosti kao i ja, odnosno ima mogućnost izlaska na nekoliko sati. Dok smo u krugu zatvora, sa obližnjeg brda, koje je vrlo blizu zida koji okružuje zatvor, vidi se kao na čistini gde je ko i ko kuda šeta.

Tako da se sa tog brda može pucati na bilo koga. Dok policija sazna šta se desilo, pošto je to brdo šumovito, on ima vremena da pobegne gde hoće.

Sigurni ste da je čovek izašao iz zatvora na nekoliko sati i otišao na brdo da vas ubije?
- Da. Nije on lično, nego je organizovao svoje ljude.
 
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2007/06/26/srpski/T07062501.shtml
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2007/06/27/srpski/T07062601.shtml

Al kaida je nabavljala oružje iz Jugoslavije
U kandžama Al kaide našao sam se kao dečak lllNajvažniji i najopasniji deo njihove obuke je ispiranje mozgalllOsama bin Laden je jako prijatan čovek, ima fine osobine, lepo se ponaša lll Nikad nisam sreo osobu da je ljubaznija od Osame bin Ladena lll Rukovao sam oružjem dobijenim iz Jugoslavije lll Radilo se najviše o minobacačima raznih kalibara

Ali Hamad je Bahreinac. Srednju školu u Bahreinu nije okončao. Pohađao je nepriznatu i zabranjenu vojnu akademiju u Bin Ladenovom vojnom kampu u Avganistanu. Ratovao je u Avganistanu i u Bosni i Hercegovini. Bio je oficir Al kaide za kontranapad u terorističkoj mreži Al kaida. U Al kaidi je imao ime Ebu Ubejda jer, kako objašnjava, oni ne koriste prava imena. Istupio je iz te organizacije i sada je učesnik kampanje u borbi protiv terorizma. Narednog meseca će se pojaviti pred Haškim tribunalom kao svedok na suđenju u postupku protiv bošnjačkog generala Rasima Delića. Trenutno je na izdržavanju zatvorske kazne u Kazneno-popravnom domu "Zenica".

Kada ste i s koliko godina došli u prve kontakte sa Al kaidom?
- Vrbovan sam. Našao sam se u njihovim kandžama još kao dete. Nisam imao ni punih 18 godina. Nisam se slagao sa porodicom i izbacili su me iz kuće. Sad sam u zatvoru već 10 godina, nisu mi došli u posetu i nikakav kontakt nemamo. Pokušavao sam da ih nazovem odavde.

Da li oni znaju gde ste?
- Oni znaju, ali nismo u dobrim odnosima. Takva je bila situacija kad sam imao 17 godina, kad su me izbacili iz kuće. Živeo sam četiri meseca bukvalno na ulici kao što žive psi. Našli su me i pokupili Al kaidini ljudi. U početku nisam znao ko su oni. Predstavljali su se prijateljski, kao ljudi koji će da mi pomognu. Obezbedili su mi mesto boravka i hranu. To je bilo u početku. Posle nekog vremena prešlo se na ispiranje mozga. Govorili su mi da su svi ljudi koji ne pripadaju islamu organizovani protiv islama. Tako su pokušavali da usade u meni mržnju prema celom svetu, prema svakom drugačijem čoveku. To se i dogodilo. Posle toga su me slali na obuku, zatim u ratove. Prvo u Avganistan, potom u Bosnu.

Kako je izgledala praktično obuka u Al kaidi?
- Al kaida ima svoju vojnu akademiju smeštenu u Avganistanu. Tamo sam bio 1991. godine. Ta akademija nije priznata, ali je vrlo jaka i zna osposobiti čoveka da bude spreman da izdrži sve i psihički i fizički. Ako govorimo o iskustvu sa naoružanjem, ta akademija omogućuje da vojnik zna rukovati sa svim vrstama oružja koje postoje. Posebno rusko i jugoslovensko. Najvažniji i najopasniji deo obuke kod njih je duhovna obuka, odnosno ispiranje mozga. Vojnik koji prođe tu obuku, razvije neku vrstu hrabrosti, ali ostane bez mozga i za njih postane kao životinja. Ja posle takve obuke nikoga nisam video osim svog šefa. Da mi je rekao upucaj sebe u glavu, ja bih to uradio sa velikim zadovoljstvom. Da mi je rekao idi tu i tu sa eksplozivom i digni u vazduh i sebe i metu, ja bih to uradio. Takav sam bio u to vreme. Ali, srećom, nije došlo do toga, zato sam živ i zdrav.

Da li ste imali priliku da sretnete Bin Ladena?
- Da. On je upravo osoba koja me je spasla od ulice i uličnog života. Jedno vreme sam ga jako voleo i bio mi je kao svetac. Bio mi je kao majka, otac, ko Bog. I sada poštujem sve što je učinio za mene, odnosno, danas ga nazivam mojim najvećim neprijatelje, jer mi je upropastio život, ali ipak ne mogu zaboraviti njegovu ruku koja mi je nekada stavljala hleb u usta, kada sam bio najgladniji. Ne mogu zaboraviti njegovu ruku koja me je pomilovala u trenucima kada sam bio u neizdrživom strahu, na primer u Avganistanu za vreme rata. Sada kad bih mogao imati susret sa njim i, u stvari želeo bih se sresti sa njim, makar na minut, samo da mu kažem: "Hvala za sve što si učinio za mene". Jer ceo ovaj slobodni svet - FBA, Hag i ostali, nije učinio za mene toliko ili skoro ništa, iako im pružam informacije koje bez mene ne bi mogli imati. A nisu mi rekli hvala na način na koji treba. Osama bin Laden je neprijatelj broj jedan celog sveta, ali on je meni nekada dao sve što nisam imao i štitio me, zato bih mu zahvalio, ali ja ne opravdavam njegove aktivnosti jer je uvek žrtva neko nevin.

Kako su izgledali susreti sa Bin Ladenom? Kako se on ponašao prema ljudima na obuci, a kako prema ljudima koje šalje na zadatke?
- Kada sam se susretao sa njim, imao je negde oko 40 godina, najviše 45. On je jako prijatan čovek, ima fine osobine, lepo se ponaša. Nikad nisam sreo osobu da je ljubaznija od Osame bin Ladena. To je u stvari njegovo glavno oružje koje mu omogućava da ima nebrojane vojnike, nebrojane obožavatelje širom sveta i to ne samo ljude iz islamskog sveta već i ljude drugih vera. On je uspeo da ima u svojoj vojsci čak i Amerikance.

Kako?
- Osama bin Laden je finansijski vrlo jak. NJegova porodica je veoma jaka. Čuo sam neku informaciju, mada ne znam da li je proverena, da je porodica Osame bin Ladena pokrivala trećinu Saudijske Arabije trgovinom. Oni imaju mnogo para, stotine miliona. Veliki deo tih para je samog Osame bin Ladena, a osim toga postao je vrlo poznata ličnost kojoj svet ne može ništa, ima svoju vojsku. Pogledajte samo, godinama ga traže i niko mu ništa ne može. On je čak pokazao i svoju snagu u centru SAD.

Kako dobija Amerikance u svoje redove?
- Zato što se uvek ponaša kao obična osoba. Kao običan vojnik. Sećam se kad sam bio vojnik u jednoj od njegovih jedinica. On dolazi kod mene i priča sa mnom na mom nivou, mada je on na mnogo višem nivou od mene. U nekim trenucima se postavljao čak i kao da je niži od mene. S njim se šalimo, sa njim se svađamo. On jede isto što i ja jedem. Nikada se nije dogodilo da on sedi za posebnim stolom, da ima svoju posebnu stražu, da on jede nešto posebno. Ja sam ga jednom slučajno u toku borbe u Avganistanu rukom gurnuo. Odnosno, tokom jedne naše izvedene akcije bilo je raketiranje. Mene je uhvatio strah i počeo sam da bežim. On se našao na mom putu, gurnuo sam ga rukom i vikao da se skloni s puta da bežim. On je pao, njegovi ljudi su hteli da me ubiju, ali on me je prihvatio kao otac i rekao: "Hamad, sve će biti u redu". Zbog toga njega ljudi vole. Amerikanci se uglavnom predstavljaju kao ljudi koji će uvesti mir i demokratiju, a Osama bin Laden kao čovek zlo. Amerikanci su ipak pokazali nasilničko ponašanje. Osama bin Laden se tako nije pokazao. Kada sam ja bio vojnik kod Osame bin Ladena, uvek sam mogao imati susret sa njim i tražiti nešto ako mi zatreba. A da sam, na primer, u Americi i da sam Amerikanac, nikad ne bih mogao imati priliku da sedim sa Džordžom Bušom. Ja, inače, podržavam borbu protiv terorizma, žrtvujem sebe. Danas u svakom trenutku mogu dobiti metak, ali sam zadovoljan. Jer to je sada postao moj smisao života i od toga mislim da neću nikada odustati. A Amerikanci vode rat protiv terorizma, terorizmom, kao na primer u Iraku. Amerikanci ubijaju i siluju Iračane, to je čisti terorizam. To je njihova greška.

Rekli ste da je u rukama Al kaide bilo oružje iz Rusije i Jugoslavije? Da li znate kako je to oružje tamo stizalo?
- Osama bin Laden je u to vreme imao više izvora za nabavku oružja i sve ostale artikle i stvari. Ako govorimo o oružju, on je imao kontakte sa trgovcima iz Pakistana. On je to mogao nabavljati na crno i preko Pakistana je u to vreme prolazila Al kaida. I Saudijskoj Arabiji je Al kaida pružila puno podrške. Kada su u to vreme Sadam i njegova vojska napali Kuvajt i kada su došli Amerikanci, Al kaida je morala napustiti. Zaplenjeno oružje su poslali nama u Avganistan. Ovde su upetljani i Saudijci i Pakistanci. To oružje moralo je prolaziti kroz Pakistan.

PORODICA

Vaša supruga je Bosanka. Da li je imala problema zbog udaje za vas?
- Pre mog hapšenja nije bilo problema. Sada se plašim osvetničkih akcija jer oni pokušavaju doći do mene, mada to nije jednostavno. Ne samo zato što sam u zatvoru, nego i kad izlazim i ako me vide negde u gradu da sam sam, oni ne mogu znati da li me neko čuva i prati, da li tu postoji američki FBA, jer sam donekle pod zaštitom FBA. Tako da to za njih nije jednostavno, to je veliki rizik. Međutim, moja supruga i deca nemaju nikakvu zaštitu. Za njih sam vrlo zabrinut jer može nešto da se dogodi. U pitanju je samo vreme. Ali nadam se da ipak neće.





U pitanju je još neko ko im je sve to omogućio. Saudijska Arabija to sve sama ne bi mogla. Postoji neko od tih velikih sila koji je dao neko odobrenje. Znam da smo, kad sam bio u Avganistanu, imali oružje i američke proizvodnje, kao na primer "stinger". To je protivavionski sistem. To je jedna od najboljih, najsavremenijih američkih tehnologija. Nama je to došlo kao poklon, a ko nam je poklonio, ne znam. Ja sam bio vojnik i nisam to mogao znati. Kada je završen rat u Avganistanu, došlo je do sukoba među mudžahedinima. Nije bilo reči o borbi za islam, nego o borbi za vlast. Onda su se pojavili talibani. Ja imam informacije da su neki strani državljani iz nekih moćnih zemalja bili tamo i ponudili Avganistancima za jedan "stinger" 200.000 dolara. Nadam se da ste shvatili šta sam želeo da kažem. Što se tiče oružja sa ovog prostora, pre raspada SFRJ bilo ga je, a kako nam je dolazio, ne znam. Znam da sam rukovao sa tim oružjem. Radilo se najviše o minobacačima raznih kalibara. Tada sam kao mladi vojnik čuo da je Osama bin Laden putovao za Hrvatsku kako bi se dogovorio s nekim ljudima iz vlade da kupi jednu količinu oružja od njih. Mislim da je to bila 1991. godina, a to potvrđuje i jedna informacija koju sam nedavno u štampi čitao za postojanje takve veze. Meni, kao običnom vojniku, nisu otkrivali sve detalje tih tajni.
 
http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2007/06/28/srpski/T07062701.shtml

Domaći mudžahedini bili su opasniji od nas
U toku obuke u Bin Ladenovom kampu učili smo nešto o Sarajevu i o Prvom i Drugom svetskom ratu lll Prepoznavali smo se po malo većoj bradi i skraćenim pantalonama iznad zglobova lllU kampu u Mehurićima obučavani su i domaći mudžahedini lll Bili smo uključeni u jedinicu "Muslimanska snaga" u Travniku

Bahreinac Ali Hamad dospeo je u kandže Al kaide kao sedamnaestogodišnjak. Posle obuke u Bin Ladenovom vojnom kampu u Avganistanu dobio je ime Ebu Ubejda, pod kojim se borio u ratu u Avganistanu, ali i Bosni i Hercegovini. Istupio je iz terorističke organizacije i sada je jedan od najoštrijih boraca protiv Al kaide i terorizma u svetu. Narednog meseca će svedočiti pred Haškim tribunalom u postupku protiv bošnjačkog generala Rasima Delića. Trenutno je na izdržavanju kazne u Kazneno-popravnom domu Zenica.

Da li znate s kim je u svetu komunicirao Bin Laden?
- Tada sam ipak bio mlad i nije logično da Bin Laden govori meni o svojim komunikacijama sa svetom, a imao ih je.

Koja je struktura vojnika bila u Al kaidi?
- Ima ih raznih. I mlađih i starijih. Al kaida ima svoj sistem osvajanja vojnika. Oni više vole mlade, ali im ne smetaju ni stariji. Svako će dobiti svoj posao i svoj deo posla.

Koji je princip angažovanja ljudi za posebne akcije? Da li su i drugi dospevali u Al kaidu kao i vi ili su neki sami dolazili?
- Al kaida je vrlo jaka. Ona je osnovana u Avganistanu 1987. ili 1988. godine i vrlo brzo je postala moćna. Ima ljudi iz visokih krugova, profesora, doktora, ali ipak ih je najviše kao što sam bio ja. Mi smo bili mučenici od malih nogu. Počinjene su razne nepravde prema nama. Doživeli smo nasilje u porodici. I zbog toga im je bilo lakše da usade mržnju u mene. Al kaida najviše traži takve ljude. Takvi ljudi su spremni da žrtvuju svoj vlastiti život.

Objasnite malo ispiranje mozga kao deo obuke o kojoj ste govorili. Da li je to zasnovano na verskoj osnovi?
- Da, na verskoj. Al kaida lažno poziva na islam. Oni su me ubeđivali da je nauka islama usmerena protiv hrišćana, Jevreja... I ubeđivali su nas da su muslimani žrtve svih ostalih.

Kakav je danas vaš stav o religiji?
- Sit sam religije. Ne bih više želeo da govorim o religiji. Što se tiče nacionalnosti, ja sam Bahrinac. To znači da sam iz Bahraina. A to da li sam musliman, hrišćanin ili Jevrejin - to za mene više ne važi. Ja bih želeo da ne pripadam više nijednoj veri. Imao sam u planu da napišem još jednu knjigu koja opširnije govori o religiji. Trebalo je da ima naziv "Drugi glas". Ali ipak se nisam usudio to da uradim jer bi me još zbog toga osudili muslimani. Tražili bi moju glavu kao što traže glavu Salmana Ruždija.

Kako je došlo do toga da krenete u Bosnu? Da li ste znali gde je Bosna i da li ste znali o čemu se tamo radi?
- U toku obuke u Bin Ladenovoj vojnoj akademiji čuo sam za Sarajevo. I mi smo tada govorili Saradževo jer nismo znali za glas "j", pa smo to "j" čitali kao "dž". Još tada smo čitali nešto o Prvom i Drugom svetskom ratu. Znao sam i da postoji Jugoslavija, ali nisam znao da postoji Bosna i Hercegovina. Mislim da je to bilo 1991. godine.

Koje su to bile informacije koje ste saznali o Sarajevu, Bosni i Jugoslaviji?
- Za Bosnu i Hercegovinu sam saznao tek kada sam stigao u nju. Kada sam završio svoj mandat u Avganistanu, to je bilo sredinom 1992. godine, naređeno mi je da se vratim u svoj kraj u Bahreinu, jer je pravilo da se ne ide direktno na novi zadatak. I meni i mnogim mladim vojnicima je naređeno da se vratimo svaki u svoj kraj i rečeno nam je da će nam tamo biti objašnjeno gde ćemo dalje ići u akciju. Tada sam pomislio da će me poslati u Irak. O tome smo pričali međusobno. Međutim, u Bahreinu sam saznao da treba da idem u Bosnu. Postojala je osoba koja radi za Al kaidu i koja mi je objasnila kako ću doći u Bosnu, s kim ću imati susrete, gde treba da stignem, s kim da razgovaram i gde ću završiti. I tako se dogodilo.

Kako ste putovali?
- Nisam birao kako ću putovati. Naređeno mi je da putujem iz Saudijske Arabije u Nemačku, za Frankfurt.

Zašto ne iz Bahreina za Frankfurt?
- Zato što Saudijska Arabija pruža ogromnu podršku mudžahedinima, za razliku od vlasti Bahreina. Do Nemačke sam putovao avionom, a onda isto avionom za Zagreb. Iz Zagreba autobusom za Split, iz Splita autobusom za Mostar, onda isto autobusom za Travnik, gde je bilo prvo mudžahedinsko sedište za vreme rata.

MUDŽAHEDINSKA LINIJA

Šta se događalo u Travniku?
- Kada sam stigao, bio je skoro zalazak sunca. Prišao mi je jedan mlad vojnik i on me pozdravio islamskim pozdravom i razgovarali smo na arapskom jeziku. Pitao sam ga da li je poreklom Arapin ili Bosanac, rekao je da je Bosanac i pokazao mi svoju ličnu kartu, ali mu je majka poreklom iz Kuvajta i zato zna arapski. Predstavio me je u jednoj jedinici koja se zvala "Muslimanska snaga" u Travniku, a mudžahedini su bili uključeni u tu jedinicu. Tad još nije bila formirana Armija BiH i taj vojnik koga sam sreo rekao mi je da je on ta osoba koja mene čeka.

Gde ste bili smešteni?
- Ta im je jedinica bila u nekoj zgradi koja mi je ličila na neku službenu zgradu napuštenu zbog rata. Jedinica je bila velika kao laka brigada u toku formiranja. Mudžahedini su bili deo te jedinice, ali nisu bili smešteni u toj zgradi. Već ranije je bio organizovan kamp za obuku mladih vojnika u Mehurićima kod Travnika. Mudžahedinska borbena linija je bila kod Jajca u mestu koje se zove Karaula. Tamo smo imali borbe protiv Vojske Republike Srpske.

Ko su mladići koji su bili na obuci u tom kampu o kome govorite?
- Taj kamp u Mehurićima je u početku bio namenjen samo za strance, strane borce, ali kasnije mudžahedini su vrbovali mnogo domaćih ljudi koji su se obučavali u tom kampu, pa su postali domaći mudžahedini. Po mom mišljenju, oni su bili mnogo opasniji od mudžahedina koji su dolazili iz drugih zemalja.





Da li ste putovali sami ili sa još nekim?
- Meni je bilo naređeno da putujem sam, ali sam sreo još neke osobe koje su verovatno radile za Al kaidu, ali sa njima nisam kontaktirao mada su pokušavali da mi priđu, jer mi je moj tadašnji šef govorio da ni sa kim ne kontaktiram. Tada sam imao malo veću bradu, skraćene pantalone iznad zglobova i po tome se mi prepoznajemo. Mada se mi znamo i maskirati, zavisi od misije. Mogu se preobući kao klošar, ili kao direktor bez brade, kao neki menadžer, to sve zavisi od misije. Dakle, zbog toga nisam kontaktirao te ljude, ali video sam ih, putovali smo sve do Travnika istim putem. Sve dok se nismo sreli u sedištu mudžahedina u Travniku.

Da li ste dobili imena nekih ljudi u Bosni za kontakt i ko su bili ti ljudi?
- Al kaida je imala svoje ljude i u Zagrebu, Splitu i u Bosni, pred početak rata. Oni su ispitivali situaciju i mogućnosti kako mogu naši ljudi da dođu i pomognu u ratu u Bosni. Došlo se do saznanja da bi nas u Bosni ljudi sa velikom dobrodošlicom primili.

Onda je usledilo slanje mladih vojnika, poput mene. Meni je još u Bahreinu bilo rečeno da ću imati susret s nekim ljudima u Zagrebu. Pitao sam koji su ti ljudi i kako ću ih prepoznati, ali meni je rečeno da se ne brinem za to i da će oni mene prepoznati. Rečeno mi je da se u Zagrebu uputim samo do velike džamije. To je bilo jedno od naših sedišta za vreme rata. Kad sam stigao do te džamije u Zagrebu, zaista su neki ljudi prišli meni. Upoznali smo se i rekli su mi da su došli da me dočekaju, ali sam video da su dočekali još neke iz drugih krajeva sveta. Takođe u Bahreinu pre mog polaska mi je rečeno da, kada stignem u Split, nazovem jednu osobu, čiji mi je broj telefona dat i da je zovem ako dođe do nekih teškoća i problema. To znači da su Al kaidini ljudi i tamo bili organizovani.

Ko je bila ta osoba u Splitu?
- Meni su bili nepoznati, ali znam da su bili Sudanci. Oni su radili za jednu humanitarnu organizaciju koja se zvala "Treći svet". I u Zagrebu su bili Sudanci. Meni je takođe u Bahreinu bilo rečeno da u Bosni ni sa kim ne komuniciram dok ne stignem u Travnik. I Travnik je bilo za mene nešto nepoznato. Ja sam onda pitao, ako ne smem ni sa kim komunicirati i ako je to zbog sigurnosti, kako ću znati da li sam stigao u Travnik, moram pitati. Rekli su mi da će Travnik biti zadnja stanica autobusa u koji ću sesti u Splitu, da mogu spavati u autobusu, onda mi je još rečeno ko će me sačekati na toj autobuskoj stanici.

Kako ste kupovali kartu, da li je bilo kontrole u autobusu, da li vas je iko išta pitao?
- Bila je kontrola. Na nekim vojnim punktovima. U početku su bili neki hrvatski vojnici. Meni je bilo rečeno da ne pričam nikako ni sa kontrolom ni sa kim i da se pravim kao da ne razumem. I da im pokažem pasoš. Tako se i dogodilo. Nisam pričao. Vojnici me gledaju, nešto me pitaju na engleskom, a ja se pravim da nisam razumeo i puste me da prođem. Da sam stigao u Bosnu saznao sam kada su me neki vojnici pozdravili islamskim pozdravom "Selam alejkum". Tada sam znao da sam među muslimanima. Primili su me sa osmehom. Znao sam da sam im drag. Oni nisu ni gledali moj pasoš. To sve znači da sam ušao u ovu zemlju i prolazio kroz nju bez ikakve kontrole. Uglavnom sam došao da se borim. nS. Jovović
 

Back
Top