Grčka, Rusija i Bugarska grade crnomorsko-egejski naftovod

mog mora nema....

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
134
Grčka, Rusija i Bugarska će početkom februara uskladiti tekst dugo odlaganog, milijardu dolara vrednog posla gradnje crnomorsko-egejskog naftovoda, saopštio je grčki ministar za razvoj.

Delegacije triju države sastaće se 7. februara u bugarskoj crnomorskoj luci Burgasu "da izrade pojedinosti sporazuma", kaže ministar Dimitris Sioufas. Naftovod, dužine 280 kilometara koji će povezati Burgas sa grčkom egejskom lukom Aleksandroupolis, biće alternativni tranzitni put koji će zaobići zagušeni bosforski moreuz.

Projekat, o kome se raspravlja duže od 10 godina, dobio je podstrek u septembru kada su se šefovi vlada triju država sastali u Atini. Naftovod će graditi i voditi konzorcijum kompanija triju država - uključujući ruski Rozneft, Gazprom i Transneft, kao i grčki Helenik Petroleum.
 
mog mora nema....:
Grčka, Rusija i Bugarska će početkom februara uskladiti tekst dugo odlaganog, milijardu dolara vrednog posla gradnje crnomorsko-egejskog naftovoda, saopštio je grčki ministar za razvoj.

Delegacije triju države sastaće se 7. februara u bugarskoj crnomorskoj luci Burgasu "da izrade pojedinosti sporazuma", kaže ministar Dimitris Sioufas. Naftovod, dužine 280 kilometara koji će povezati Burgas sa grčkom egejskom lukom Aleksandroupolis, biće alternativni tranzitni put koji će zaobići zagušeni bosforski moreuz.

Projekat, o kome se raspravlja duže od 10 godina, dobio je podstrek u septembru kada su se šefovi vlada triju država sastali u Atini. Naftovod će graditi i voditi konzorcijum kompanija triju država - uključujući ruski Rozneft, Gazprom i Transneft, kao i grčki Helenik Petroleum.
Fino za Bugare i Grke, a kakve to veze ima sa nama? Znači li to da se neće graditi kroz Srbiju?
 
eremita:
Наравно ДА НЕ ЗНАЧИ, али то је очигледно била намера постављача теме,
јер није упознат са плановима Русије.

Гасовод ће ићи кроз Србију из правца Бугарске и то је потписано, али нафтовод вероватно не.
 
eremita:
Наравно ДА НЕ ЗНАЧИ, али то је очигледно била намера постављача теме,
јер није упознат са плановима Русије.
Da si pratio moje postove bi bi upoceniji o onome sta sam pisala...vrlo dobro sam upoznata sa planovima Rusije.Ipak hvala na komentaru
 
mog mora nema....:
Da si pratio moje postove bi bi upoceniji o onome sta sam pisala...vrlo dobro sam upoznata sa planovima Rusije.Ipak hvala na komentaru

Најдосаднији су ми досадни људи......због којих морам да претурам по архивама...


Balkan u igri za trasu važnog energenta

Naftovod kroz Srbiju najsigurniji

Preko Srbije bi mogao da pređe alternativni naftovod kojim bi transport ovog energenta zaobišao luke Bosfor i Dardaneli. Ovaj pravac obezbedio bi najsigurniji transport, imao bi najveći kapacitet, ali bi bio i najskuplji.U planu su tri naftovodna pravca, od Bugarske, preko Makedonije, do Albanije, drugi od Bugarske do Grčke, a treći od Rumunije, preko Srbije, Hrvatske i Slovenije, do Italije.

- Osnovni kriterijumi za pravljenje naftovoda su sigurno snabdevanje, sigurni korisnici, kapacitet i troškovi. U ovom slučaju biće napravljen onaj naftovod koji je ekonomski najisplativiji i koji podrazumeva najmanje troškove u odnosu na naftu koja se transportuje - izjavio je za „Blic“ Slobodan Sokolović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike. On smatra da naftovod od Bugarske, preko Makedonije, do Albanije nema budućnost, s obzirom na to da se albanska luka nalazi u zoni plitkog vodenog pojasa i u nju bi tankeri teško uplovljavali.

Naftovod od Rumunije, preko Srbije, Hrvatske i Slovenije, do Italije bio bi najduŽi i najskuplji, ali i najsigurniji za transport, jer bi obezbedio da se velika količina nafte transportuje bez pretovara, koji je u svim drugim varijantama neizbežan


- Naftovod od Bugarske do Grčke nosi pitanje pretovara nafte i ima velike ekološke rizike. Samim tim, ograničava se i kapacitet tankera - kaže on.

Međutim, kako prenosi „Glas Amerike“, bivši menadžer u naftnoj industriji Frenk Verastro izjavio je da su sami naftovodi retko profitabilni i da ih je teško izgraditi, posebno kada prolaze kroz više zemalja.

Na čelu konzorcijuma za izgradnju naftovoda AMBO (Bugarska-Makedonija-Albanija) nalazi se Ted Ferguson. Ovaj naftovod bio bi dug oko 850 kilometara, a Ferguson smatra da bi izgradnja trebalo da počne za oko godinu i po dana. Makedonski ministar za strana ulaganja i bivši funkcioner AMBO Gligor Tošković izrazio je uverenje da će ovaj naftovod biti izabran, ali da je za to potrebna finansijska podrška naftnih kompanija.

- Za sve predloge vezane za Bosfor potrebna je podrška jedne od naftnih kompanija. Niko nema takvo obećanje, uprkos tvrdnjama medija. Ali, mi ćemo biti prvi - uveren je on. PEOP naftovod (Rumunija-Srbija-Hrvatska-Slovenija-Italija) najduži je i njegova dužina iznosi 1.300 kilometara. Izgradnju ovog projekta zagovara njujorški investicioni bankar Ričard Enis. Iako bi koštao dvostruko više od naftovoda AMBO, i njegovi kapaciteti bi bili dvostruko veći. Međutim, Enis kaže da može biti izgrađen samo jedan naftovod i pobediće onaj koji bude izgrađen prvi.

Najkraći (280 kilometara) i jeftiniji naftovod prolazio bi od Bugarske do Grčke. Njegovu izgradnju podržavaju Grčka i Rusija, koja bi preko „Gasproma“, inače veoma prisutnog u regionu, bila vlasnik 51 odsto naftovoda.
Bugarski ministar inostranih poslova Ivailo Kalfin izjavio je da je realizacija ovog naftovoda, kao i naftovoda od Bugarske do Albanije apsolutno ostvariva.

Radovan Ž. Marković

Izvor: Blic
 
Meni su najdosadniji povrsni ljudi kojima posebno treba da boldiram ono sto su pisali...

Fino za Bugare i Grke, a kakve to veze ima sa nama? Znači li to da se neće graditi kroz Srbiju?



Наравно ДА НЕ ЗНАЧИ, али то је очигледно била намера постављача теме,
јер није упознат са плановима Русије.

pa onda kazes..."U planu su tri naftovodna pravca, od Bugarske, preko Makedonije, do Albanije, drugi od Bugarske do Grčke, a treći od Rumunije, preko Srbije, Hrvatske i Slovenije, do Italije.

U planu su sto ne znaci da ce se izgraditi.Ja sam iznosila konkretne cinjenice.Nesto sto ce biti izgradjeno u bliskoj buducnosti.

"Za sve predloge vezane za Bosfor potrebna je podrška jedne od naftnih kompanija. Niko nema takvo obećanje, uprkos tvrdnjama medija. "

Gasovod ce biti izgradjen kroz Srbiju,a naftovod je pod velikim znakom pitanja.
Ovaj tekst sto si mi predocio su samo planovi....
 

Back
Top