konopac i novo doba

bataraka

Početnik
Poruka
9
sta mislite o upotrebi konopca u XXI veku kao metodu egzekucije.

francuzi su se sluzili giljotinom veoma dugo i u 19. stolecu.

sta mislite o nekoj metodi "zaslađene" smrti u budućnosti ili je to ipak samo privilegija koju mozda prizeljkujemo ;)
 
nista preterano ozbiljno, pa ko se pridruzi....

suptilno, surovo i neminovno mogu da stoje u istom kolu zivota ili smrti bez obzira na globalni nivo civilizacije.

naravno suptilna varijanta jos nije bila u zvanicnoj praksi...
 
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)

Šta je "humanije"? Da li je muvi bitno kako je umrla?

Odgovor važi i za tvoj konopac.
 
Sizif:
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)

Šta je "humanije"? Da li je muvi bitno kako je umrla?

Odgovor važi i za tvoj konopac.
e pa sad se već uozbiljilo... 8-)
inače, onaj dobro poznati uredjaj je peckalica i imao sam pozitivnih iskustava sa njim ( naravno štetnih po muve). :)

ne radi se ovde o osećaju žrtve, već o civilizacijskom odnosu prema činu egzekucije.
igrom slučaja tradicija divljeg zapada se poklopila sa tradicijom bliskog istoka, pa mi se to učinilo crnohumorno simpatično.

moglo bi se u budućnosti možda očekivati i neko razapinjanje ili nabijanje na kolac i sl. u duhu nečije tradicije... što bi mi takođe bio utisak.

ako se narod već decenijama ne izvodi na trgove da gleda vešanja i odsecanja glava, zarad makar formalne suptilnosti modernog sveta i čoveka savremenog doba (koji fakat, generalno i jeste suptilnije biće nego vrlo bliski predak), onda ovakav aktuelni obrt mi principijelno otvara neku nelogičnost...
 
Sizif:
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)

Šta je "humanije"? Da li je muvi bitno kako je umrla?

Odgovor važi i za tvoj konopac.

Тај уређај се зове МУВОПИЧ!
 
Ako sam dobro razumio, presuda ex prezidenta je prihvacena samo je sad pitanje, da li je ta metoda "humana". Ispravi me ako grijesim. Da li je rijec o odnosu civilizacije prema bilo kojoj vrsti egzekucije ili je rijec o stavu civilizacije prema metodi egzekucije?
Ako postoji humana egzekucija onda postoji i humano ubistvo.
 
Hellen:
Тај уређај се зове МУВОПИЧ!
Čuo sam ja razne termine u razgovoru s ljudima: i "muvaljka", i "pljesko", i evo "muvopič", ali ni jedne nema u rečniku, i kako odeš u koji kraj, ljudi imaju različit naziv.

Mislim da treba da skrenemo pažnju ovima iz instituta za srpski pri SANU.

Izvinjavam se za offtopic.
 
bataraka:
sta mislite o upotrebi konopca u XXI veku kao metodu egzekucije.

francuzi su se sluzili giljotinom veoma dugo i u 19. stolecu.

sta mislite o nekoj metodi "zaslađene" smrti u budućnosti ili je to ipak samo privilegija koju mozda prizeljkujemo ;)

To nesto u vezi Sadama....
e pa sad ameri trebaju da ih bombarduju ponovo zbog nehumanih metoda egzekucije,zar ne?
pa sve u krug...
da spasavaju sadama
zamislite da se neko osudi na smrt vesanjem u Srbiji
odmah bi nas bombardovali
 
radojkoradoje:
Ako sam dobro razumio, presuda ex prezidenta je prihvacena samo je sad pitanje, da li je ta metoda "humana". Ispravi me ako grijesim. Da li je rijec o odnosu civilizacije prema bilo kojoj vrsti egzekucije ili je rijec o stavu civilizacije prema metodi egzekucije?
Ako postoji humana egzekucija onda postoji i humano ubistvo.
radi se o metodi, jer su se one upravo menjale sa takozvanim razvojem humanosti.
moderni svet ubija u plišanim rukavicama i to je standardna praksa, napr. izveze se radioaktivni otpad u neku korumpiranu afričku zemlju, ko zna koliko ih pomre, ali to kamere ne prenose i o tom što se ne vidi, kao da se i ne zna.
 
Sizif:
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)
Šta je "humanije"? Da li je muvi bitno kako je umrla?
Ubijanje muva (insekata) od strane covjeka je takoodje zlocin. Zar to nije do sada shvaceno? Insekti su od koristi covjeku a ne od stete. Ako mu prave stetu pa ih, zbog toga, covjek unistava i, na kraju, uvidi da ih ne moze unistiti - sta se zakljucuje iz toga? Da su insekti slabiji od covjeka a da je covjek razuman? Humano je da se ne ubijaju muve jer ce se time narusiti harmonicni odnosi covjekove zivotne sredine.
 
Sizif:
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)

U mom selu se to zove muvara. Inace, mozda je autora teme podstakla presuda Sadamu Huseinu, ali to u svakom slucaju nije tema za ovaj podforum. Bilo bi najbolje da mod reaguje.
 
ristob:
Ubijanje muva (insekata) od strane covjeka je takoodje zlocin.
Potpuno se slažem. Ako krenemo odatle, ubijanje i drugih organizama isto predstavlja zločin, na primer bakterija i virusa. Ne zaboravimo, i to su bića, i ona žive, razmnožavaju se, ako ne direktno ono bar preko genetskog koda brinu o svom krhkom potomstvu.

Zamislite jednu malu slatku plavooku Mycobacterium tuberculosis. Ona nikog ne mrzi, i nije kriva što kod čoveka izaziva neke boljčice. Naseli se tako jednog dana u nečijim plućima.

Mi onda popijemo antibiotik i PLJAS! - napravimo genocid ubivši čitavu jednu generaciju živih bića... nema nikoga čak ni da ih sahrani....

Mada, (nauka to još nije dokazala), možda svaki mrtav Mycobacterium tubeculosis (koji je zaslužio ponašanjem za života) isto ide u raj, a tamo - večni život, najfinija pluća... temperatura idealna: 37 stepeni, kiselost savršena, ma milina jedna, prosto da poželiš da dođe taj antibiotik da ti prekrati zemaljske muke...
 
Sizif:
Šta misliš o ubijanju muva sprejom u odnosu na pljeskanje onim plastičnim "uređajem" (kad smo već kod toga, nikada nisam uspeo da saznam kako se "fly swatter" naziva na srpskom?)

Šta je "humanije"? Da li je muvi bitno kako je umrla?

Odgovor važi i za tvoj konopac.

verovatno u starom srpskom ima neka rec koju smo odavno zaboravili...
neki kazu da nam je vuk ustvari upropastio jezik jer ga je pojednostavio...
 
Truman:
U mom selu se to zove muvara. Inace, mozda je autora teme podstakla presuda Sadamu Huseinu, ali to u svakom slucaju nije tema za ovaj podforum. Bilo bi najbolje da mod reaguje.

Da reaguje na sta Trumane, na temu ili na post koji si citirao?:)
post ima velike veze s temom jer je u pitanju humanost i nehumanost ubijanja, pa mozemo da damo i primer muva i svega ostalog:)))

a sto se teme tice, zasto nije tema za ovaj podforum, a za koji jeste?
pa ovo je filozofija, i naravno da je tema o humanosti tema za ovaj podforum.....
 
Kako god okrenem ispada da ubijanje druge vrste nije zlocin a da je ubistvo pocinjeno u istoj vrsti zlocin. Evo na primjer, covjek. On moze sve da potamani oko sebe bez da se to nazove zlocinom a ako pocini makar jedno ubistvo medju svojom vrstom onda je to zlocin.
Sad bi trebao nesto reci i o zivotinjama ali bi promasio temu.
 
divlja:
Cetiri teme o smrti na prvoj strani filozofije, malo vam jedna. :lol:

strah je cudo...
...ide starost, ljudi se uplase umiranja pa pomisle pobedice ukoliko sto bolje upoznaju strah jer ne poznaju neprijatelja s kojim se bore...dal´ je konopac ili svevisnji nebitno je strah i borba ostaju.
jbg...svi smo mi pomalo don kihoti od mance ;-)
 

Back
Top