Istine i zablude o bombardovanju 1999.

E, sad, ne znam da li je neko pisao o ovome.... ali evo... Na Diskaveriju je bio jedan dokumentarac, inače ne baš previše objektivan, o F117. Priča je sledeća. Rusi uveli integrisan sistem PVO krajem sedamdesetih. Pentagon radio simulacije koje su pokazale da bi im se flota loše provela u slučaju rata. Jedan ruski naučnik je u to vreme ispitivao zavisnost radarskog odraza od oblika ozračenog predmeta. Čovek napravio matematički model, i objavio ga kao redaovan naučni rad, a da Rusima nije ni palo na pamet da to eventualno cenzurišu. Elem, Ameri došli do rada, oduševili se, i simulirali model na računaru. Došli su do zaključka da je odraz najmanji za oblik sličan spljoštenom dijamantu. Problem je bio taj što takav oblik ima očajne aerodinamičke karakteristike... ali su ga na kraju napravili i eto nama F117. E sad, u časopisu Aero, ali i na još jednom mestu, sam čitao da je F117 naša vojska oborila uz pomoć veoma zastarelog ruskog radara, sa kraja pedesetih godina, koji radi na frekvencijama bitno drugačijim od modernih radara. Jačina radarskog odraza zavisi ne samo od oblika, već i od frekvencije radarskog zračenja. Ameri su, prosto, modelovali svoj avion tako da bude teže uočljiv modernijim ruskim radarima, a ne ovim zastarelim koje smo mi posedovali za koje je bio manje "nevidljiv" nego što je trebalo. Eto....
 
Ja sam bio na PVO polozaju u Sremskim Mihaljevcima kada je pogodjen F117. Prica da je uocen na radaru starog tipa je tacna. Kada je uocen, na njega su lansirane dve NEVE (ako se ne varam) od kojih je jedna pala (neipravna), a druga je krenula da ga prati. Da bi izbegao raketu, pilot se spustio jako nisko (bukvalno je preleteo iznad mog polozaja) i mogao se golim ocima videti. Posle toga je usledila paljba na njega sa svih strana (topovi 20 i 30mm, kao i jedno SILO). To je to... izbusili su ga sa svih strana. Nikada necu zaboraviti taj dan :)
 
Sto se tice pilota, odmah posle obaranja F117 stigla nam je zabrana dejstva zato sto su se nasi i NATO helikopteri muvali po okolini trazeci istog. Pretpostavljam da su se plasili da ne oborimo nas helikopter. Nemam proverenu informaciju, ali verujem da su uspeli da izvuku pilota.
Moj cale jos uvek na polici cuva komad aviona...
 
Pedja_K:
Sto se tice pilota, odmah posle obaranja F117 stigla nam je zabrana dejstva zato sto su se nasi i NATO helikopteri muvali po okolini trazeci istog. Pretpostavljam da su se plasili da ne oborimo nas helikopter. Nemam proverenu informaciju, ali verujem da su uspeli da izvuku pilota.
Moj cale jos uvek na polici cuva komad aviona...
E...jeste! Pricao mi neki Steva, bas iz Budjanovaca ili okoline, ne secam se više, da su lansirali dve rakete, da je jedna pala, a da ga je, izgleda, druga pogodila, iako on nije video avion kako pada. A što se tiče pilota, njega su Ameri izvukli. Slikali ga po televizijama i tako to...
 
Pedja_K:
Ja sam bio na PVO polozaju u Sremskim Mihaljevcima kada je pogodjen F117. Prica da je uocen na radaru starog tipa je tacna. Kada je uocen, na njega su lansirane dve NEVE (ako se ne varam) od kojih je jedna pala (neipravna), a druga je krenula da ga prati. Da bi izbegao raketu, pilot se spustio jako nisko (bukvalno je preleteo iznad mog polozaja) i mogao se golim ocima videti. Posle toga je usledila paljba na njega sa svih strana (topovi 20 i 30mm, kao i jedno SILO). To je to... izbusili su ga sa svih strana. Nikada necu zaboraviti taj dan :)
Ovo je tacna verzija obaranja.
 
Sto se tice nevidljivosti F - 117, ona ovim obaranjem vise nije misterija. Tajna je u materijalu od kojeg je avion napravljen. Rec je o rastresitoj strukturi metala koja i dalje ima potrebnu cvrstinu ali zato nema dovoljno dobar odraz radarski, posebno za moderne, visokofrekventne radare. Znaci, nije totalno nevidljiv ali problem nastaje sa starim radarima koje ste pomenuli za ciju frekvenciju sam materijal nije predvidjen. Sve bi proslo mozda bez efekta da se pilot nije stvarno spustio nisko gde su ga docekali spremni ''revolverasi''.
 
Nevidljivi avioni u stvari nisu ne vidljivi nego previse vidljivi... salu na stranu , umesto da ga uocis kao tackicu sa jasnim kordinatama njegov odraz na radaru je velika mrlja... a ova verzija o obaranju aviona je skroz realna i mislim da je bas tako i bilo... a o tome kako smo se mi drzali u tom ratu , i dali smo pobedjeni , govori najvise cinjenica da su u nato-u penzionisali pola oficirskog kadra posle bombardovanja , ne zaaboravite da je za sve vreme rata kragujevacka oklopna brigada koja je u sred bombardovanja bila pridodata pristinskom korpusu bila na polozajima i dejstvovala uprkos 24voro casovnom osmatranju nato aviacije , a ta brigada je u stvari i nasa udarna pesnica oklopnih snaga koja sadrzi najveci broj modifikovanihj aparata m84... i koji su bili gubici po tu jedinicu ?
 
ZORANNS83:
Nevidljivi avioni u stvari nisu ne vidljivi nego previse vidljivi... salu na stranu , umesto da ga uocis kao tackicu sa jasnim kordinatama njegov odraz na radaru je velika mrlja... a ova verzija o obaranju aviona je skroz realna i mislim da je bas tako i bilo... a o tome kako smo se mi drzali u tom ratu , i dali smo pobedjeni , govori najvise cinjenica da su u nato-u penzionisali pola oficirskog kadra posle bombardovanja , ne zaaboravite da je za sve vreme rata kragujevacka oklopna brigada koja je u sred bombardovanja bila pridodata pristinskom korpusu bila na polozajima i dejstvovala uprkos 24voro casovnom osmatranju nato aviacije , a ta brigada je u stvari i nasa udarna pesnica oklopnih snaga koja sadrzi najveci broj modifikovanihj aparata m84... i koji su bili gubici po tu jedinicu ?
Kao sto sam rekao ranije, izgubili smo 13 oklopnih vozila, ukupno, od toga 2 BOV-a, 1 transporter i 10 tenkova, od kojih 5 na zemlji. Ameri su se previse oslanjali na lovce tenkova A10, neko je ranije i pisao o tome pa bi bilo suvisno da ponavljam karakteristike A10, uglavnom za tenkove su specijalizovane termovizijske rakete, koje nepogresivo pogadjaju cilj. Medjutim, opet napominjem,taktika, sam razvoj oklopnih jedinica, na terenu u borbene formacije, i njihov dobro odabrani polozaj, omogucilo je da se oklopne jedinice sto manje krecu, odnosno, hajde da kazem, sto manje pale svoje motore, i na taj nacin su prakticno bile nevidljive za A10. To sto su oklopne jedinice bile, nemojte me bukvalno shvatiti, staticne, nije imalo uticaja na borbe na zemlji, jer kao sto svi znamo, OVK,zamisljena kao NATO pesadija je bila razbijena i razvucena po celom Kosmetu. Stalno mi je u glavi slika kada su jedinice "KFOR-a" ulazile na Kosmet. Kretale su se desnom stranom magistralnog puta Djakovica - Pec - Pristina, na levoj strani su se u savrsenom rasporedu i sa savrsenom disciplinom povlacile jedinice VSCG, naravno medju njima i oklopne jedinice. Ne moze se opisati uzas, strah ili iznenadjenje na licima njihovih vojnika kada su videli nase oklopne jedinice. Njima je prezentirano da je unisteno 300 tenkova i borbenih vozila i da je "Kosmet groblje Srpskih tenkova". Pojedini oficiri KFOR-a stajali su sa strane i u vojnickom stavu - mirno, pozdravljali nasu vojsku, odajuci na taj nacin postovanje "nevidljivom protivniku". Ostace mi u pamcenju jedan spanski oficir koji je u razgovoru sa jednim nasim visokim oficirom stalno ponavljao na engleskom:"Da ste samo izdrzali jos deset dana". Oficir mu je rekao:"Nije problem da li bi smo mi izdrzali, problem je sta bi ste vi gadjali tih deset dana?"
"Svakako ne ove vase "fantomske tenkove",samo civilne ciljeve... zavrsio je spanski oficir.
 
ZORANNS83:
Nevidljivi avioni u stvari nisu ne vidljivi nego previse vidljivi... salu na stranu , umesto da ga uocis kao tackicu sa jasnim kordinatama njegov odraz na radaru je velika mrlja... a ova verzija o obaranju aviona je skroz realna i mislim da je bas tako i bilo... a o tome kako smo se mi drzali u tom ratu , i dali smo pobedjeni , govori najvise cinjenica da su u nato-u penzionisali pola oficirskog kadra posle bombardovanja , ne zaaboravite da je za sve vreme rata kragujevacka oklopna brigada koja je u sred bombardovanja bila pridodata pristinskom korpusu bila na polozajima i dejstvovala uprkos 24voro casovnom osmatranju nato aviacije , a ta brigada je u stvari i nasa udarna pesnica oklopnih snaga koja sadrzi najveci broj modifikovanihj aparata m84... i koji su bili gubici po tu jedinicu ?

Isto je tako da je ta brigada STIGLA na KiM za vreme bombardovanja, delom vozom, a delom putem, nocu. I NATO ih nije napipao, shvatili su da je ona tu kad se već uključila u operacije. Očigledno, američki marketing je mnogo bolji nego što je oprema koju reklamiraju savrčena. Sećam se reklamnih slikica sa JSTARS-a, kao kolona vozila noću, vidi se kao na dlanu, a ovamo, jadac. :-)
 
iskander:
Njima je prezentirano da je unisteno 300 tenkova i borbenih vozila i da je "Kosmet groblje Srpskih tenkova". Pojedini oficiri KFOR-a stajali su sa strane i u vojnickom stavu - mirno, pozdravljali nasu vojsku, odajuci na taj nacin postovanje "nevidljivom protivniku". Ostace mi u pamcenju jedan spanski oficir koji je u razgovoru sa jednim nasim visokim oficirom stalno ponavljao na engleskom:"Da ste samo izdrzali jos deset dana". Oficir mu je rekao:"Nije problem da li bi smo mi izdrzali, problem je sta bi ste vi gadjali tih deset dana?"
"Svakako ne ove vase "fantomske tenkove",samo civilne ciljeve... zavrsio je spanski oficir.

Kao i uvek... nasa najveca nevolja su bili i ostali katastrofalni politicari koji su spremni i rodjenu majku da prodaju za vilu u Spaniji! :(
Na ratnom polju se vidi inteligencija jednog naroda i mora se priznati da smo tu cesto u prednosti :)
 
I JA SE NADAM....VREME CE POKAZATI.....

NE BIH DA ZAPOCINJEM NOVU TEMU SA STARIM NASLOVOM....
ALI, OVA TEMA NE MOZE DA PRODJE(PO MENI), BEZ POMINJANJA, IMENOM PREZIMENOM ,NADIMKOM....NASIH MOMAKA, VOJNIKA, OFICIRA....KOJI SU DALI SVE STO SU IMALI....ZIVOT 99 .....I ONIH KOJI SU IMALI VISE SRECE, A UCINILI SU NESTO STO VREDI PAMTITI...
AKO,STE ZNALI I ZNATE TAKVE LJUDE I PRIMERE...NAPISITE....ZASLUZILI SU!
 
Ja vas molim da ne pominjemo imena, tačno je da su zaslužili, ne samo oni, nego ceo naš narod, pa baš zbog toga i ne treba pominjati imena. Koliko je taj vojnik, koji je po kiši, snegu, vetru imao volje da brani našu zemlju, toliko je trudnica ili majka sa detetom u naručju imala snage da rodi i sačuva svoje potomstvo za neku budućnost. A ako ipak želite da pominjete imena, onda nabrojte sva Srpska imena koja znate, sva su zaslužila da se pominju...
Živela S R B I J A!!!


5045.jpg
 
LEMMY:
I JA SE NADAM....VREME CE POKAZATI.....

NE BIH DA ZAPOCINJEM NOVU TEMU SA STARIM NASLOVOM....
ALI, OVA TEMA NE MOZE DA PRODJE(PO MENI), BEZ POMINJANJA, IMENOM PREZIMENOM ,NADIMKOM....NASIH MOMAKA, VOJNIKA, OFICIRA....KOJI SU DALI SVE STO SU IMALI....ZIVOT 99 .....I ONIH KOJI SU IMALI VISE SRECE, A UCINILI SU NESTO STO VREDI PAMTITI...
AKO,STE ZNALI I ZNATE TAKVE LJUDE I PRIMERE...NAPISITE....ZASLUZILI SU!

slazem se, ko god da je ucestvovao u tom ratu , mora biti spomenut.....
 
iskander:
Ja vas molim da ne pominjemo imena, tačno je da su zaslužili, ne samo oni, nego ceo naš narod, pa baš zbog toga i ne treba pominjati imena. Koliko je taj vojnik, koji je po kiši, snegu, vetru imao volje da brani našu zemlju, toliko je trudnica ili majka sa detetom u naručju imala snage da rodi i sačuva svoje potomstvo za neku budućnost.

opet, se slazem, ali ljudi koji su u to vreme bili u vojsci zasluzuju da im se spomenu imena...i ne samo u vojsci vec i svi ostali koji su doprineli tome, kao sto su na primer lekari hirurzi koji su redovno krpili nase ljude stradale u obracunima siptari vs srbi, i nato vs srbi...
 
Evo ti samo jedno ime , a kada ga spomenes onda se pod njim podrazumeva i mnogo drugih imena koja je tesko nabrojati jel ih nije bas malo , ja znam neka od njih ali ih necu reci jer bi tako izdvoio neke momke a izostavio druge , takodje zasluzne... a to da znate , ta jedinica je zaustavila kopnenu agresiju , i bila tamo gde je bilo naj teze i svi koji su tamo isli znali su gde idu i zasto idu... hvala GENERALU DELICU i svim njegovim borcima ,hvala dobrovoljackoj jedinici koja je bila prva u borbenom poredku,i koja je vodila nocne borbe i na rastojanjima manjim od 15metara...
 
Moj poznanik koji je doziveo ono cuveno zaizimanje Kosara i koji je sa drugovima dva dana i noc precucao u potoku ispod brda dok su nasi koji su se povukli nesto dalje posmatrali ih nemocni da im pomognu. Uspeli su da se izvuku trcanjem uz brdo znajuci da im minobacac tada nece moci nista uz rizik od pogotka snajperom. Spasli su se.
 
ZORANNS83:
Evo ti samo jedno ime , a kada ga spomenes onda se pod njim podrazumeva i mnogo drugih imena koja je tesko nabrojati jel ih nije bas malo , ja znam neka od njih ali ih necu reci jer bi tako izdvoio neke momke a izostavio druge , takodje zasluzne... a to da znate , ta jedinica je zaustavila kopnenu agresiju , i bila tamo gde je bilo naj teze i svi koji su tamo isli znali su gde idu i zasto idu... hvala GENERALU DELICU i svim njegovim borcima ,hvala dobrovoljackoj jedinici koja je bila prva u borbenom poredku,i koja je vodila nocne borbe i na rastojanjima manjim od 15metara...


Bravo, tako se to radi, kratko ali yebitacno
 
Naravo da se svi racunaju ,bitno je samo da u takvim trenucima i istoriskim situacijama svako da svoj doprinos u skladu sa svojim mogucnostima, pa niko od nasih akademika netrazi da iuzmu pusku u ruke i legnu u ruka , oni imaju svoj front,oni se za zemlju bore na svoj nacin , pa jos je cuveni hodza izjavio da je Andric sa svojim delom Na Drini Cuprija naneo vise stete muslimanima nego sve vojske zajedno , ceo kulturan svet je citao kako turci nabijaju ljude na kolac.... i to je neki vid borbe za srpsko pitanje.A na Kosarama i na Pastriku su bili takvi momci , da bi se pored njih postideli i trojanski junaci.I onda neko posle toga kaze za zardarmeriju ili za saj da su to elitne jedinice , pa sto te elitne jedinice nisu bile tamo ? Nikada necu zaboraviti kada smo jednom sedeli i pricali i onda je jedan momak (rekli smo necemo o imenima) na pitanje dali se plasi i dali ga je strah za vreme borbe , (inace on se tada javio dobrovoljno da ide u akciju nasilnog izvidjanja u reonu Pastrik) odgovorio , "naravno da me je strah , a sta je to hrabrost nego uraditi ono cega se plasis" , meni je i brat bio tamo , ali svi su neklako cutljivi , i ne vole da pricaju , ali on i hoce da poprica i da kaze kada ga pitas...on mi je i pricao kako se dovikuju u borbi , i kako bodre jedni druge u sred okrsaja , i kako se bukvalno dovikuju sa siptarima... ma samo da se najezis.A tu je bilo momaka i koji su ucestvovali u ratovima 91-95 . Kaze da su tako iskusni i lukavi borci da ti se cini da mogu sami da drze liniju
 
ZORANNS83:
Naravo da se svi racunaju ,bitno je samo da u takvim trenucima i istoriskim situacijama svako da svoj doprinos u skladu sa svojim mogucnostima

"naravno da me je strah , a sta je to hrabrost nego uraditi ono cega se plasis" , meni je i brat bio tamo , ali svi su neklako cutljivi

A tu je bilo momaka i koji su ucestvovali u ratovima 91-95 . Kaze da su tako iskusni i lukavi borci da ti se cini da mogu sami da drze liniju

HVALA, SVIMA.....
RAT JE U SUSTINI SRANJE....KRV,PLAC I ZNOJ...W. CH...........TO ZNAJU CUTLJIVI...
SACUVAJ ME BOZE, KAFANSKIH RATNIKA....
LISICA...
 
ZORANNS83:
Naravo da se svi racunaju ,bitno je samo da u takvim trenucima i istoriskim situacijama svako da svoj doprinos u skladu sa svojim mogucnostima, pa niko od nasih akademika netrazi da iuzmu pusku u ruke i legnu u ruka , oni imaju svoj front,oni se za zemlju bore na svoj nacin , pa jos je cuveni hodza izjavio da je Andric sa svojim delom Na Drini Cuprija naneo vise stete muslimanima nego sve vojske zajedno , ceo kulturan svet je citao kako turci nabijaju ljude na kolac.... i to je neki vid borbe za srpsko pitanje.A na Kosarama i na Pastriku su bili takvi momci , da bi se pored njih postideli i trojanski junaci.I onda neko posle toga kaze za zardarmeriju ili za saj da su to elitne jedinice , pa sto te elitne jedinice nisu bile tamo ? Nikada necu zaboraviti kada smo jednom sedeli i pricali i onda je jedan momak (rekli smo necemo o imenima) na pitanje dali se plasi i dali ga je strah za vreme borbe , (inace on se tada javio dobrovoljno da ide u akciju nasilnog izvidjanja u reonu Pastrik) odgovorio , "naravno da me je strah , a sta je to hrabrost nego uraditi ono cega se plasis" , meni je i brat bio tamo , ali svi su neklako cutljivi , i ne vole da pricaju , ali on i hoce da poprica i da kaze kada ga pitas...on mi je i pricao kako se dovikuju u borbi , i kako bodre jedni druge u sred okrsaja , i kako se bukvalno dovikuju sa siptarima... ma samo da se najezis.A tu je bilo momaka i koji su ucestvovali u ratovima 91-95 . Kaze da su tako iskusni i lukavi borci da ti se cini da mogu sami da drze liniju
Odlično napisano...
 

Back
Top