Korelativnost subjekta i objekta - Autobus

Da, da..... Tako ja kažem kad kasnim na stanici sebi.... Neće autobus bez mene da krene sve jedno što kasnim 10 minuta, taman da potrpa prtljagu drugima....
Kad vidi molim te, nije vozač čitao Šopenhauera i zeznuo se, otišao u nepostojanje....
Jer na peronu nema nikoga, što apsolutno sto posto meni kazuje da ga nikad nije ni bilo....

Извињавам се свима што морам да тему третирам на скоро дечји начин тако што ћу овде стављати слике и цртеже аутобуса али корелативност субјекта и објекта јесте нешто најпростије могуће. Психички напор за разумевање тога мањи је него схватити да је 2+2=4. Али феномен постоји и одавно је примећен, да људи то не могу лако разумети када им се каже. Зашто је то тако, не знам, али чињеница је да је тако, и баш ме занима да ли је ико ко је читао ову тему разумео да је постојање објекта по себи апсурд, противуречност над противуречностима.
Ипак занима ме и шта ће тужни Патак следеће речи: :)

Када видиш "аутобус" видиш овако нешто:
Ово је опажај - слика испред тебе.
Сада обрати пажњу! То што видиш је:

СЛИКА -ИСПРЕД - СУБЈЕКТА.

autobus1_zps33357c8a.gif


Сада пред поставимо да аутобус нико не опажа.

НЕМА СУБЈЕКТА = СЛИКА НИЈЕ ИСПРЕД - СТВАР НИЈЕ ВИШЕ ОБЈЕКАТ већ СТВАР ПО СЕБИ.
autobus2_zpsd2791822.gif


Пусти апстракције и обрати пажњу на оно што је давно потонуло у мрак. Скрени пажњу са сенки на зиду пећине (објеката) и скрени је на унутрашње сунце (субјекат). Чиста пракса. А онда увиди да објекат који није испред субјекта није више објекат, већ нешто друго. Ствар по себи.

Тако да одговор на твоје питање гласи: Дешаваће се све то што си набројао. Ти ћеш каснити 10 минута, аутобус ће отићи, али ништа од тога неће се у реалности десити на начин објеката у простору који мењају места. Ништа од тога није објекат када није опажено.

Да закључим. Све то ће се десити, али десиће се, можемо рећи, под наводницима, "у теби", у ономе што зовемо ДУХ, СПОЉА, НЕМА НИЧЕГА.... Илузија... МАЈА.

Више о корелативности субјекта и објекта имате овде:
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=4886

Форум:
https://forum.krstarica.com/threads/korelativnost-subjekta-i-objekta.257013/
 
Poslednja izmena:
Што се тиче Барклија ствар јесте једноставна али је великој већини људи потпуно непојљмива можда баш зато" јер је сувише једноставна" како каже Шопенхауер.

Буда, Ришији и многи други дошли су интуитивно до тога у временима када је човек био ближи својој суштини. Али постоји велика разлика. Филозофија је до тога дошла размишљањем о могућности људског сазнања а мистицизам интуицијом. Због тога филозофија зна пут и може га изрећи појмовима, мистицизам познаје циљ али не и пут.
Пре него што сам се сусрео са филозофским знањима читао сам дела источњачких мистика али једино што сам тада осећао била је магловита слутња истинитости и фрустрација. Сваки сирови материјалиста могао је да ме сруши са пиједестала на који сам се уз помоћ мистичних аналогија и метафора попео. Друга је ствар са филозофијом. Овде имамо доказе у правом смислу те речи. Имамо чињенице о могућности људског сазнања и о интуицији која се открива када доспемо до граница тих могућности.

"Svaka posebna izreka uzeta sama za sebe ,a koje sacinjavaju Upanišade može da se izvede kao zaključak misli koje ja saopštavam , mada obrnuto nikako nije tačno, to jest moja misao se ne nalazi vec u Upanišadama." Šopenhauer
 
Poslednja izmena:

Back
Top