Званично писмо државе

Које писмо по вама треба да буде званично у Србији ?

  • ћирилица

  • latinica

  • neko treće pismo...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
U kontekstu istorije i onoga sto je za Srbe znacilo to pismo itekako bi bilo jako vazno.
Dalje, zasto bi se neko odricao najsavrsenijeg fonetskog pisma koje postoji ?!

Баш хтедох рећи....

Нестанком ћирилице не би се добило ништа, а изгубило би се доста.... Не видим ниједан разлог зашто би се Срби одрицали ћирилице....:confused:
 
Не разумем. Ћирилица је економичнија за писање: један глас - један знак, значи погоднија је и за лење....;)

Ne vidim šta gospodinu odozgo nije jasno.
Ćirilica funkcioniše po principu jedno slovo-jedan glas. Zato je Vukovo pismo u lingvističkoj literaturi najsavršenije pismo. Sa 30 znakova koji oznacavaju 30 glasova moguće je napisati sve.
O kulturološkom značaju ćirilice za obrazovanje, opismenjavanje i kulturno-versku autonomiju ne treba ni da govorim, to je jasno.
Dakle, ćirilica mora da se čuva.

To je kao kad bi neko rekao: Ima toliko novosagrađenih dostupnijih manastira, zašto bi se neko verao po Ostrogu ili po fruškogorskim manastirima.
Ili: Danas sva domaćinstva u SAD npr. imaju kompjuter, zašto bi se knjige uopšte više štampale kad je praktičniji elektronski format.

To su stupidna razmišljanja.
 
Ima, jedan i glavni: lijenost & komocija.

Nema potrebe da napadate Urvana. On je vjerovatno mislio na to da je, s obzirom na dominaciju angloameričke civilizacije u sferi popularne kulture, korištenje isključivo latinice oportunistički pristup svih onih koji pismo koriste samo da nešto zapišu, bez razmišljanja o drugim posljedicama.
Inače, izgleda je teško osmisliti ozbiljan program očuvanja ćirilice koji neće zaudarati na konzervativizam i antizapadnjaštvo. Do sad su se kao zaštitnici ćirilice uglavnom pojavljivala udruženja i organizacije koji su paralelno gurali i političke ideje baš tog tipa. Niko još nije rekao "S ćirilicom u Evropsku uniju!", ili tako nešto.
Ovako, ćirilica je, ni kriva ni dužna, postala atribut ekstremnih srpskih nacionalista, kojekakvih šovinista i desničara. Zbog toga neki koriste latinicu kao simbol evropejstva i modernizma, što je podjednako idiotski. I ćirilica i latinica su pisma koja koriste oni koji govore srpskim jezikom, nema razloga da im se pridaju političke odrednice.
Tačno je da je ćirilica na neki način ugrožena, ali da bi se to riješilo potrebno je ispraviti predrasude o kojima sam govorio.
 
У праву си, донекле.

И сама сам и на форуму доживљавала да ме оптуже да сам неки радикал, неки десничар или шовиниста само зато што пишем ћирилицом....:confused:

Чак и један мој јако добар друг, образован човек (!!!), каже:''Кад видим ћирилицу - одмах замишљам неког са шубаром и крвавом камом у зубима!'' :eek: :dash:
 
A da se dosoli malo realizma:

* od pučke/osnovne škole do univerziteta, velik dio (većina) svega je na ćirilici

*ćirilica u državnom aparatu na svim razinama


Realija je da su Srbi dvografijski narod, i da nije u području zbilje potpuna dominacija jednog ili drugog pisma. Na stranu fraze o bogatstvu ili "svijetu"- oba pisma ostaju i opstaju

Nema Armageddona, nema OK Corrala, nema konačnoga obračuna, nema posljednjega hropca ovog ili onoga pisma. Sve i kao i dosad, malo zaškripi no gura dalje.
 
Ајд сад мало реализма:

Ћирилица се учи у првом, латиница у другом или трећем...
Учитељи најчешће инсистирају да се оба писма користе равноправно (један дан латиница, један дан ћирилица....или тако нешто)...
Већ у петом и шестом основне 80% ђака пише искључиво латиницом (и то латиницом штампано) уколико неко не тражи другачије...
Зашто је то тако: зато што енглески пишу латиницом (наравно) , зато што многи наставници математике и физике инсистирају да ученици морају њихове предмете да пишу само латиницом (небулоза!), осталим наставницима је свеједно, а наставници српског језика махом не обраћају пажњу на то којим писмом деца пишу (па чак и сами често пишу искључиво латиницом)...
И тако, неком инерцијом, до 7. основне огромна већина деце остане на латиници...а ћирилицу многи и забораве да пишу...:confused:

То је реализам у Србији, већ неколико деценија!

Чак, врло често ће тинејџер који пише ћирилицом бити исмејан од стране својих вршњака, јер је у њиховој свести ћирилица нешто што није модерно, и нешто што је ''за прваке''....
(И ја сам тако прошла, још пре четврт века, и у 7. основне прешла на штампану латиницу која ми је била доминантно писмо све до трће године факултета....:confused:)
 
Ајд сад мало реализма:

Ћирилица се учи у првом, латиница у другом или трећем...
Учитељи најчешће инсистирају да се оба писма користе равноправно (један дан латиница, један дан ћирилица....или тако нешто)...
Већ у петом и шестом основне 80% ђака пише искључиво латиницом (и то латиницом штампано) уколико неко не тражи другачије...
Зашто је то тако: зато што енглески пишу латиницом (наравно) , зато што многи наставници математике и физике инсистирају да ученици морају њихове предмете да пишу само латиницом (небулоза!), осталим наставницима је свеједно, а наставници српског језика махом не обраћају пажњу на то којим писмом деца пишу (па чак и сами често пишу искључиво латиницом)...
И тако, неком инерцијом, до 7. основне огромна већина деце остане на латиници...а ћирилицу многи и забораве да пишу...:confused:

То је реализам у Србији, већ неколико деценија!

Чак, врло често ће тинејџер који пише ћирилицом бити исмејан од стране својих вршњака, јер је у њиховој свести ћирилица нешто што није модерно, и нешто што је ''за прваке''....
(И ја сам тако прошла, још пре четврт века, и у 7. основне прешла на штампану латиницу која ми је била доминантно писмо све до трће године факултета....:confused:)

Po ovom stvar bi bila lako rješiva- uvrsti neku vrstu kontrole ili
kulturne politike u osnovnoj školi, i to bi bio moment prevage.

No, mislim da snobizam nije glavni činidbenik. Ostaje da su
Srbi i Hrvati do kraja standardizirali jezike u 19. st. u "simultanki", pa
da i nije bilo Jugoslavije, specifična situacija tih dvaju naroda (plus ostalih)
dovela bi do utjecaja latinice kakav objektivno nije bio moguć u slučaju
Bugara ili Rusa.

No, ostaje sljedeće (ne vjerujem da sam u krivu):

*državna administracija je, plus-minus, na ćirilici
* isto je i veći dio udžbenika srednjega i višega školstva

Ljudi moraju znati ćirilicu da bi funkcionirali- koliko god bili nehajni spram
baštine itd.
 
Слажем се с тобом, с тим што мислим да је могуће (и пожељно) ово што си навео у првом пасусу! Само треба да постоји воља и свест о томе на вишем нивоу (нивоу државе).

Слажем се са овим у другом пасусу и да су Срби подложнији латиници због братства-јединства... Па до почетка деведестих ти на ТВ ниси могао видети титл филма на ћирилици, дечије емисије типа ''Невен'', ''На слово на слово''...па затим сви јавни натписи, плакате, постери, табле на установама, називи улица, табле са називима места....све, све је било искључиво латинично...

То што је последњих година обавезно да се званична преписка води на ћирилици - и даље није довољно да ћирилица буде више заступљена у свакодневној употреби (не само службеној)....

Нисам противник латинице, сматрам да и она треба да се зна, али да нам ћирилица буде прво и основно писмо...и да употреба ћирилице буде макар у односу 50-50 према латиници, а не 20-80 као данас!
 
Gde je u anketi opcija "oba pisma"? Da li nam stvarno treba situacija da se bilo ko oslobađa zato što je presuda napisana latiničnim pismom? Ja sam profesorka srpskog jezika, radim u osnovnoj školi i zaista ne primećujem da kod učenika postoji problem sa pisanjem ćirilicom. Udžbenici su na ćirilici, tako da oni po automatizmu pišu i u sveskama ćirilicom. Ne postoji nikakva obaveza pisanja bar jednog pismenog zadatka latiničnim pismom, 80% tekstova u "Čitanci" je štampano ćirilicom, tako da imam utisak da je latinica "proterana" iz srpskog jezika. Da ne dođe do neke zabune, smatram da treba čuvati ćirilicu jer je naša specifičnost, ali se u poslednje vreme preteruje. Ne želim da ulazim ni u kakvu raspravu, samo sam iznela svoje mišljenje.
 
Боље да се ниси ни јављала. Ти као да ниси прочитала претходне постове, конкретно пост 59, односи се и на тебе!
Какав је однос ћирилице и латинице види се по шкработинама на зидовима који су много више исписани латиницом, а то пишу млади. Али омладину нема ко да васпитава, па се и у овом случају каже улепшано графити. Није чудно што се по школама догађа то што се догађа.
Јел' треба по хиљадити пут да се каже да у једном језику може да буде само једно писмо. Зар треба да се понавља да два писма није предност - напротив. Већ је писано, овде негде на форуму, да није наивно то што су Хрвати гајевску латиницу везану за хрватски језик заштитили код међународних институција, и да се код нас упорним задржавањем тог писма може олупати нама о главу. Па они већ од деветнаестог века говоре како смо им ми украли језик! Узмите се људи упамет.
 
Poslednja izmena:
!
Јел' треба по хиљадити пут да се каже да у једном језику може да буде само једно писмо.
Јел' треба по хиљадити пут да се каже да то, напросто, није тачно? :roll:

Зар треба да се понавља да два писма није предност - напротив.
То је већ - друга ствар. И ја мислим да то није предност, напротив.

Већ је писано, овде негде на форуму, да није наивно то што су Хрвати гајевску латиницу везану за хрватски језик заштитили код међународних институција, и да се код нас упорним задржавањем тог писма може олупати нама о главу.
Ни ово није тачно.
Сем тога, није ни реално остварљиво да се тек тако, и на тај начин одрекнемо латинице.

Па они већ од деветнаестог века говоре како смо им ми украли језик! Узмите се људи упамет.
Они причају и много тога другог што нема везе с мозгом ни било каквом истином, али, то је њихов проблем.

Понављам: проблем наш је што не радимо више на очувању и форсирању ћирилице, што не чувамо нашу традицију, ни у писму, ни у другим стварима.

Самим тим , кад би то било другачије, латиница би била природно и мирно потиснута, без ове драме и вике у празно.
 
С обзиром на то на ком смо форуму тачно је да је вика у празно.
Не причају тек тако, све раде промишљено. Па зар нестанак српског становништва у Хрватској није за нас опомена!
Можда није реално да се лако одрекнемо латинице, али није се ни покушало.
Тачно је, гајевска латиница је везана за хрватски језик и тако је регистрована код Унескоа; и све што се штампа код нас на том писму приписује се хрватској култури.
Тачно је да не могу два писма у једном језику функционисати истовремено: једно нестаје. Кроз историју је било випе таквих случајева.
 
С обзиром на то на ком смо форуму тачно је да је вика у празно.
Нема то везе с овим форумом, колико се ти суочаваш с реалним стањем, да не можеш тек тако људе прозивати и опомињати зашто не пишу ћирилицом, било по форумима, било уопште.

Не причају тек тако, све раде промишљено. Па зар нестанак српског становништва у Хрватској није за нас опомена!
Не мешати бабе и жабе.
А ко нас спречава, уосталом, да радимо ствари промишљеније, али - доиста промишљеније? :roll:

Можда није реално да се лако одрекнемо латинице, али није се ни покушало.
Није се покушало, поготово није на прави начин.

Тачно је, гајевска латиница је везана за хрватски језик и тако је регистрована код Унескоа; и све што се штампа код нас на том писму приписује се хрватској култури.
Ја ти кажем да то није тако. А и опет се усредсређујеш на погрешно место.
Понављам: није то суштина, него је суштина очување ћирилице, које треба да спроводимо - ми, а не да нам је увек за сопствени немар и глупости крив неко други.

Тачно је да не могу два писма у једном језику функционисати истовремено: једно нестаје. Кроз историју је било випе таквих случајева.
Јесте. Али са српским је специфично много шта па и то.
Опстаће и ћирилица и латиница. :cool:
Само треба схватити опет и оно да су оба српска писма.
Уосталом, просто - капитулантски је признавати некакав "хрватски језик", самим тим и писмо.
 
С обзиром на то на ком смо форуму тачно је да је вика у празно.
Не причају тек тако, све раде промишљено. Па зар нестанак српског становништва у Хрватској није за нас опомена!
Можда није реално да се лако одрекнемо латинице, али није се ни покушало.
Тачно је, гајевска латиница је везана за хрватски језик и тако је регистрована код Унескоа; и све што се штампа код нас на том писму приписује се хрватској култури.
Тачно је да не могу два писма у једном језику функционисати истовремено: једно нестаје. Кроз историју је било випе таквих случајева.

1. precjenjuješ nas

2. netočno je da se bilo u RH, bilo u svijetu, tekstovi objevljeni na gajici smatraju "hrvatskim" ili "nekako pro-hrvatskim (whatever)". U "svijetu"- oni se, osim malog kruga slavista, uopće ne zamaraju nijansama jezičnih pitanja i najradije bi sve strpali u kakav bosanski lonac, i to pod tlakom (Papinov).

Sami pak Hrvati, u RH i BH, pa i najtvrdokorniji nacionalisti, ne drže da su srpska djela objelodanjena na latinici (npr. udžbenici ili književna djela ili prijevodi- Bugarski, Kiš, Pekić, Piper, ....) na bilo koji način "hrvatska".

Ja sam da Srbi pišu ćirilicom, no argumentaciju valja održati na nekoj razini.
 
Ja stvarno ne znam kome smetaju dva pisma.
Lično mnogo češće pišem latinicom.
Ali naravno da nemam ništa protiv ćirilice.

u latinici mi smeta što nije jedno slovo jedan glas za lj i nj koje smo lako mogli preuzeti iz slovačkog i poljskog u reformi .. Ľ i Ń...
A,B,C, Č, Ć, D, Đ, E, F, G, H, I, J, K, L, Ľ, M, N, Ń, O,P, R, S, Š, T, U, V, Z, Ž.

џ bih ukinuo, izbacio iz azbuke ... i pisao glas sa dva slova kao ukrajinsko дж ili poljsko dż
Джунглі ...Dżungla ...
А, Б, В, Г, Д, Ђ, Е, Ж, З, И, Ј, К, Л, Љ, М, Н, Њ, О, П, Р, С, Т, Ћ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш.

:D
 
џ bih ukinuo, izbacio iz azbuke ... i pisao glas sa dva slova kao ukrajinsko дж ili poljsko dż
Джунглі ...Dżungla ...
А, Б, В, Г, Д, Ђ, Е, Ж, З, И, Ј, К, Л, Љ, М, Н, Њ, О, П, Р, С, Т, Ћ, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш.

А зашто? :confused:
Који је разлог за то?
''Што просто кад може компликовано''? :lol:

Како би се онда читала реч НАДЖИВЕТИ? ;)
 
А зашто? :confused:
Који је разлог за то?
''Што просто кад може компликовано''? :lol:

Како би се онда читала реч НАДЖИВЕТИ? ;)

ne znam razlog :D jednostavno mi se ne sviđa ...
možda zbog toga što smo slovo uzeli iz rumunske ćirilice, ili što me podseća na turcizme : dživdžan, džada, džezva, džep... takođe ne znam kako bi se u latinici pisalo jednim znakom ... možda sa Ď .. mada je to /ɟ/ u češkom/slovačkom ... :D
 
hahaha nije to ništa ... imam ja još blesavih ideja ...
npr. izbacivanje j iz ćirilice a vraćanje я, ё, ї, є, ю, й ... mada u tom slučaju ne bi bilo latinice

Ma, super bi bilo da se sve to usvoji, ali da se zadrže i latinica i ova sadašnja ćirilica.
Kako bismo se tek onda svađali!
Dosadno je ovo ovako, samo ćirilica-latinica, latinica-ćirilica, treba nešto da osvježi tu bitku...
 
Убацимо и глагољицу. ;)

glagoljica je odlična, samo nije praktična ... nema znakova za sve glasove u srpskom.
ja znam oblu da pišem ali mi treba vremena da se prisetim znakova ...
znam i stariji futhark ... eto futhark je prilično dobar ...
treba naći sve slovenske čerte i reze :per:

quentin:
Ma, super bi bilo da se sve to usvoji, ali da se zadrže i latinica i ova sadašnja ćirilica.
Kako bismo se tek onda svađali!
Dosadno je ovo ovako, samo ćirilica-latinica, latinica-ćirilica, treba nešto da osvježi tu bitku...
hahah...da, 6 razilčitih pisama :D


inače srpski i ima treće pismo ... "englesku latinicu" :D mozhe se tako retji zar ne ?
kao kad bugari počnu da pišu latinicom : batko , ne6to tuka ne e dobro, vsi4ko e smeseno.
 

Back
Top