Zasto svi beze od tehnickih nauka

U svakoj malo razvijenijoj zemlji inženjeri su najcenjenija radna snaga,baš zato što i u inostranstvu tehničke nauke upisuje mali broj ljudi,jer tehnika zahteva dosta odricanja i konstantnog rada.S druge strane, ekonomista,pravnika i filozofa imamo preko glave,iako se stalno potencira baš suprotno. Inženjer može naučiti ekonomiju u onoj količini koliko mu je potrebno za obavljanje svog posla,a da li ekonomista može da savlada tehniku? Dok ne zaposlimo inženjere ne možemo biti ozbiljna država, već samo neka trgovačko-bankarska kolonija kakvih u svetu ima koliko hoćete, moramo da se iščupamo nekako iz tih kandži,ako to ne uradimo,nastavićemo da trgujemo i da se trampimo kao u Srednjem veku.Tu posla ima samo za mešetare i lopove

to je uvek tako bilo :ok:
 
Zato shto je isplativije "muvati neshto" ,nego se baviti "tehnickom naukom".
Smestili znanje u racunare,pa desetak strucnjaka odradi posao armije inzhenjera...,
a roboti odrade posao gomile KV i VKV radnika.....,
tako da ostaje "export-import",menadzment i ....trgovina uglavnom.
 
Zato shto je isplativije "muvati neshto" ,nego se baviti "tehnickom naukom".
Smestili znanje u racunare,pa desetak strucnjaka odradi posao armije inzhenjera...,
a roboti odrade posao gomile KV i VKV radnika.....,
tako da ostaje "export-import",menadzment i ....trgovina uglavnom.

nemoj da lupas molim te...sada se inzenjeri najvise traze zato sto ih ima malo tj skoro i da ih nema...mozda nekih 7-8%
 
Nije problem u samim zanimanjima,već u brojnosti,recimo studiram na FTN-u u Novom Sadu,koji je inače najveći fakultet u zemlji,i godišnje se upiše jedva nešto više od 1000 ljudi , dok se na ekonomski upiše 1300 ljudi na ne znam koliko smerova,a svi smerovi im slični, i 80% njih u roku završava, dok kod nas možda 20-30% u najboljem slučaju.Zar je moguće da je ovoj državi potrebno toliko bankara i finansijskih "stručnjaka"?Onda se postavlja logično pitanje: Zašto smo jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi kad ih toliko imamo,zar oni ne bi trebali da "osnaže i pokrenu privredu"? Dešava se baš suprotno,što je njih više,nama je sve gore,ništa bolje nije ni sa pravnicima,što ih više diplomira,sve je više kriminala. Jednostavno.dolazi do zasićenja ovim kadrovima,jer svi manje-više rade u državnim službama,na državnoj grbači
 
Nikako me mogu da shvatim zasto nismo na ceni. Kad nekom kazes da si inzenjer on te samo pogleda i kaze AHA i bledo te gleda. Bas bih volela da znam sta se desava sa ovom nasom zemljom koja ni trenutka ne vidi potencijal u nama. Strasno...

Prvo zato što oćelaviš dok završiš tehnički fakultet (stari program), a posle radiš za neku smešnu platu...
Inženjere ljudi uopšte ne shvataju ozbiljno, gledaju ih kao neke majstore sa zvanje, kao neke smešne ljude koji se igraju raznim mašinama i uređajima...Za razliku od Japana, Nemačke, Švedske, Francuske, Italije...gde se drugačije gleda na svet.
 
nemoj da lupas molim te...sada se inzenjeri najvise traze zato sto ih ima malo tj skoro i da ih nema...mozda nekih 7-8%

Molim te lepo ,samo mi napishi GDE trebaju......
Privreda nam rasturena,sve zhivo uvozimo, a njima ostalo da se eventualno zaposle u srednjim shkolama ili kod nekih privatnih preduzetnika......
Znam neke koji rade kao cuvari ,na benzinskim pumpama i slicno....
Recimo jedan moj bivshi kolega ing,"izigrava" crtaca u Autocad-u , a godinama je radio
kao konstruktor alata...
Ja mozhda "lupam",ali nisam slep....

Potrebni su :mlade lepojke ,mladi "menageri",prodavci ,trgovacki putnici,obezbedjenje
i slicno....
 
Molim te lepo ,samo mi napishi GDE trebaju......
Privreda nam rasturena,sve zhivo uvozimo, a njima ostalo da se eventualno zaposle u srednjim shkolama ili kod nekih privatnih preduzetnika......
Znam neke koji rade kao cuvari ,na benzinskim pumpama i slicno....
Recimo jedan moj bivshi kolega ing,"izigrava" crtaca u Autocad-u , a godinama je radio
kao konstruktor alata...
Ja mozhda "lupam",ali nisam slep....

Potrebni su :mlade lepojke ,mladi "menageri",prodavci ,trgovacki putnici,obezbedjenje
i slicno....

pa evo kod mene u mom kraju valjevskom mnogo se traze inzenjeri zato sto ih uopste mena..svi stariji indzeneri su ili u penziji ili su umrli..pa ti razmisli malo da li si upravu
 
pa evo kod mene u mom kraju valjevskom mnogo se traze inzenjeri zato sto ih uopste mena..svi stariji indzeneri su ili u penziji ili su umrli..pa ti razmisli malo da li si upravu

Mora da je i "geografski" problem...
Moj grad je bio jak i u hemijskoj , elektro i mashinskoj industriji...a sad tu i tamo raduckaju sa oko 15 % nekadashnje radne snage,a neke firme otishle u stecaj.
Koji je to grad ,necu napisati.....jer bi se odao na neki nacin...
 
Radila sam u privatnoj firmi kao ing. Dođe stranka i traži da razgovara sa nekim, lepo kažem ''izvolite šta treba?'' jer sam imala velika ovlašćenja od gazde. Neće stranka da razgovara sa ženom, pa makar bila i mašinski inženjer, traži nekog od muških. Samo sam prvi put bila zatečena, posle mi je bilo smešno kao i kolegi elektroncu koji je morao umesto mene da razgovara.
A firmu da ne opisujem. Mene nije zateklo vreme kada je samo stari gazda vodio firmu. Kada sam došla u poslu su bili gazda, njegova žena, zet i kasnije sin. Svi su se trudili da budu glavni, neznaš više koga da slušaš i kojim poslovima da daš prioritet. Nisam se baš dobro snašla u organizacionom smislu jer se oni nisu dogovorili ko je glavni. Posebno što se struke tiče praktični deo nisam imala od kog da naučim i vidim bilo šta jer sam bila jedini inženjer, prethodni je umro. Ipak su naši fakulteti, po starom, puni suvoparne teorije.
Još kada je plata pala na smešni nivo, postala neredovna i gazda nas odjavio kao teh. višak a pri tome očekivao da nastavimo da radimo.... prosto sam morala da dam otkaz.
 
Radila sam u privatnoj firmi kao ing. Dođe stranka i traži da razgovara sa nekim, lepo kažem ''izvolite šta treba?'' jer sam imala velika ovlašćenja od gazde. Neće stranka da razgovara sa ženom, pa makar bila i mašinski inženjer, traži nekog od muških. Samo sam prvi put bila zatečena, posle mi je bilo smešno kao i kolegi elektroncu koji je morao umesto mene da razgovara.
A firmu da ne opisujem. Mene nije zateklo vreme kada je samo stari gazda vodio firmu. Kada sam došla u poslu su bili gazda, njegova žena, zet i kasnije sin. Svi su se trudili da budu glavni, neznaš više koga da slušaš i kojim poslovima da daš prioritet. Nisam se baš dobro snašla u organizacionom smislu jer se oni nisu dogovorili ko je glavni. Posebno što se struke tiče praktični deo nisam imala od kog da naučim i vidim bilo šta jer sam bila jedini inženjer, prethodni je umro. Ipak su naši fakulteti, po starom, puni suvoparne teorije.
Još kada je plata pala na smešni nivo, postala neredovna i gazda nas odjavio kao teh. višak a pri tome očekivao da nastavimo da radimo.... prosto sam morala da dam otkaz.

ne znam zasto je to tako \ ali zene masinski inzenjeri su uvek manje rangirani nego muskarci :(
 
Privreda je nesigurnija od zdravstva, školstva, sudstva, banaka i sl. Uz to kako privreda propada tu je sve manje para, a živimo u društvu gde je novac br.1. I tako maturant kada sagleda sve činjenice ili ih neko sagleda umesto njega odluči se za fax gde se neće mnogo mučiti, ili ako se već muči zna da će imati dobro plaćen posao. Ako završi neki tehnički fakultet velike su mu šanse da će dugo čekati na neki slabo plaćen posao. Ako i dobije dobro plaćen posao trebaće mu samo pižama i odelo za posao jer vremena za drugo neće imati. Svi privatnici kažu kako je skupo držati inženjera zbog doprinosa.
Jedino programeri lepo prolaze jer je to sada trend. Niče banka do banke pa se traže ekonomisti. Svi pravnici odoše u advokate jer postadosmo ''pravna država''. Farmaceuti se traže ali opet samo za trgovinu.
Ponekad ni se čini da naša država namerno želi da uništi privredu i svaku proizvodnju pa da lepo puste strane firme da ovde prodaju i da budemo novo tržište za sve. Naravno neko bi tu uzimao lepu proviziju.
Samo kome će prodavati kada narod nema para i posla?
 
pa dobro to stoji...ali reci mi iskreno koliko si ljudi video da zavrse texnicki fakultet?? ako si video vise od 6-7% ja cu da se obesim automatski

hm hm, pa vidi ja nishta nisam mislio loshe u mojoj izjavi, bash suprotno. Razlog zashto beze od tehnickih i prirodnih nauka, je u stvari sto nam je sistem obrazovanja pogreshan. Evo u gimnazjiji 3. razred znam ucenike koji ne znaju da saberu dva razlomka, koji ne znaju da rese jednacinu sa 2 nepoznate vec uce napamet zadatke. Sistem je previshe opshiran i cak i posle 6 godina ucenja fizike ili matematike imate ucenike koji ne znaju da nadu silu, da rese obicnu jednacinu itd. Ako bi kriterijumi bili snizeni a gradivo sistematicnije uredeno mozda bi se povecalo interesovanje, jer se nauka u nashim shkolama zna kao neshto zashta se uci da bi se imala prelazna ili petica a ne da bi se znalo. A ako neko hoce vishe da zna, neka se uvede neshto kao izborni predmet pa neka nauci.
 
hm hm, pa vidi ja nishta nisam mislio loshe u mojoj izjavi, bash suprotno. Razlog zashto beze od tehnickih i prirodnih nauka, je u stvari sto nam je sistem obrazovanja pogreshan. Evo u gimnazjiji 3. razred znam ucenike koji ne znaju da saberu dva razlomka, koji ne znaju da rese jednacinu sa 2 nepoznate vec uce napamet zadatke. Sistem je previshe opshiran i cak i posle 6 godina ucenja fizike ili matematike imate ucenike koji ne znaju da nadu silu, da rese obicnu jednacinu itd. Ako bi kriterijumi bili snizeni a gradivo sistematicnije uredeno mozda bi se povecalo interesovanje, jer se nauka u nashim shkolama zna kao neshto zashta se uci da bi se imala prelazna ili petica a ne da bi se znalo. A ako neko hoce vishe da zna, neka se uvede neshto kao izborni predmet pa neka nauci.

pa ne moze to bas ni tako..jer ako ucenicima das previse slobode onda ce biti jos manje zainteresovani nego sto su bili kad su bili pritisnuti od strane profesora. bas je bolje da ih pritisnu sto vise..barem ja tako mislim
 
Ви ко да сте економисти одосте одмах на новац xD Не студирам због новаца, уопште ме не занима да ли ћу наћи посао у струци или ћу копати канале са дипломом... намучио сам се до сад права мука тек иде. Студирам због знања, сама чињеница да знам нешто да могу да урадим нешто ме чини срећним... Никад не бих радио за неког идиЈота који нема три чисте о нечему, ал има татин новац, или на неки други начин... Значи мене занима чисто знање... А новаца за леба се увек може наћи лево десно... А ја сам скроман леба и једна даска на којој могу да спавам... Парче папира и једна оловка да могу да запишем шта треба, или да нацртам, прорачунам.... (ако комп цркне до тад)... А цело друштво што је прсло и што се све гледа кроз новац, то је сад друга тема а и њихов проблем не мој...
 
Ви ко да сте економисти одосте одмах на новац xD Не студирам због новаца, уопште ме не занима да ли ћу наћи посао у струци или ћу копати канале са дипломом... намучио сам се до сад права мука тек иде. Студирам због знања, сама чињеница да знам нешто да могу да урадим нешто ме чини срећним... Никад не бих радио за неког идиЈота који нема три чисте о нечему, ал има татин новац, или на неки други начин... Значи мене занима чисто знање... А новаца за леба се увек може наћи лево десно... А ја сам скроман леба и једна даска на којој могу да спавам... Парче папира и једна оловка да могу да запишем шта треба, или да нацртам, прорачунам.... (ако комп цркне до тад)... А цело друштво што је прсло и што се све гледа кроз новац, то је сад друга тема а и њихов проблем не мој...

Želim ti puno sreće, javi nam se 4-5 godina nakon diplomiranja.
 

Back
Top