Zasto svi beze od tehnickih nauka

Па све техничке науке су децидиране: постоји формула, проверена емпирија, теорема,правило... Ван њих немогуће је разговарати о неком техничком проблему што значи нема ,,паламуђевине`` као у друштвеним наукама где може ,,и овако и онако``. То што понеко погледа бледо инжењера па и техничара, је показатељ да они зазиру од ове врсте занимања јер,како сам рекао: ,,нема паламуђевине``. Мора се бити јасан и прецизан.
Не секирајте се, време техничких стручњака у Србији тек предстији. Сетиће се неко да се од потрошње (трговине,кафића, бувљака и понеке услуге) не живи. Биће цењени и добро плаћени па генерацијама које тек треба да се определе на који ће факултет, очински саветујем: ТЕХНИЧКИ.
Potpuno se slažem. Nema ništa bez proizvodnje koja se izvozi.:amen:
 
саслушао сам те... за машинце ће увек бити посла, ал баш за све не верујем.
ево списка смерова, па види за које има посла а за које не:

* Automatsko upravljanje
* Automatsko upravljanje-strukovne studije
* Biomedicinsko inženjerstvo – klinički inženjer-strukovne studije
* Brodogradnja
* Hidroenergetika
* Hidroenergetika-strukovne studije
* Industrijsko inženjerstvo
* Industrijsko inženjerstvo-strukovne studije
* Inženjerstvo biotehničkih sistema-strukovne studije
* Inženjerstvo mašina i materijala-strukovne studije
* Mašinske konstrukcije i mehanizacija
* Mašinske konstrukcije i mehanizacija-strukovne studije
* Motori sa unutrašnjim sagorevanjem
* Motori SUS-strukovne studije
* Motorna vozila
* Motorna vozila-strukovne studije
* Poljoprivredno mašinstvo
* Prehrambeno mašinstvo-strukovne studije
* Procesna tehnika
* Procesna tehnika i zaštita životne sredine-strukovne studije
* Proizvodno mašinstvo
* Proizvodno mašinstvo-strukovne studije
* Sistemi naoružanja-strukovne studije
* Termoenergetika
* Termoenergetika-strukovne studije
* Termotehnika
* Termotehnika-strukovne studije
* Vazduhoplovstvo
* Vazduhoplovstvo-strukovne studije
* Vojno mašinstvo
* Železničko mašinstvo
* Železničko mašinstvo-stukovne studije

Nije da bezim od tehnickih nauka ali jednoistavno sebe ne vidim ni u jednom od ovih zanimanja...Mozda gresim a prepostavljam da gresim, mislim da su 90% ovih zanimanja jadna...Nemojte da se ljutite ali to je samo moje misljenje...
Ovo vazduhoplovstvo je kao primamljivo ovo ostalo, ne pije vodu....
 
"Jadna" ? malo ga pretera ocigledno ne znas ni sta je sta ...
Masinstvo je svakako interesantno,jedini problem je sto kod nas u Srbiji nema svetlu buducnost,ali vremena se menjaju ko zna...
A sto se tice ostalih tehnickih fakulteta recimo Etf-a i te kako je na dobrom glasu i fakultet na nivou,perspektivan pruza adekvatno znanje i ja licno imam visoko misljenje o kolegama sa istog :klap: a i gradjevinski nista ne zasotaje...
A sto se tice masinskog fakulteta on poprilicno zaostaje sa ostatkom iz prostog razloga sto se masinski inzinjeri manje traze,pa je manje studenata zainteresovano za isti,granica za upis je minimalna bukvalno moze da upise svako... Onda profesori moraju da se muce sa studentima koji nemaju nikakvo predznanje,pa da spuste kriterijume jer neko mora da prodje i tako...nije ni njima lako... u prvoj godini masinac je pun brucosa koji su dosli tu da kradu bogu dane, pa onih koji nisu uspeli da upisu sta su hteli pa su zavrsili tu... Samo se nadam da se kako godine studija odmicu to popustanje smanjuje pa na kraju ipak dobijemo kvalitetne masince :D
 
"Jadna" ? malo ga pretera ocigledno ne znas ni sta je sta ...
Masinstvo je svakako interesantno,jedini problem je sto kod nas u Srbiji nema svetlu buducnost,ali vremena se menjaju ko zna...
A sto se tice ostalih tehnickih fakulteta recimo Etf-a i te kako je na dobrom glasu i fakultet na nivou,perspektivan pruza adekvatno znanje i ja licno imam visoko misljenje o kolegama sa istog :klap: a i gradjevinski nista ne zasotaje...
A sto se tice masinskog fakulteta on poprilicno zaostaje sa ostatkom iz prostog razloga sto se masinski inzinjeri manje traze,pa je manje studenata zainteresovano za isti,granica za upis je minimalna bukvalno moze da upise svako... Onda profesori moraju da se muce sa studentima koji nemaju nikakvo predznanje,pa da spuste kriterijume jer neko mora da prodje i tako...nije ni njima lako... u prvoj godini masinac je pun brucosa koji su dosli tu da kradu bogu dane, pa onih koji nisu uspeli da upisu sta su hteli pa su zavrsili tu... Samo se nadam da se kako godine studija odmicu to popustanje smanjuje pa na kraju ipak dobijemo kvalitetne masince :D
Pa nisam preterao jadna u smislu da je kod nas nula:confused: sto iskreno jeste...
 
Glavni problem nije u kadrovima, jer imamo izvrsnih strucnjaka, Miomir Vuobratovic, Slobodan Homen npr, a druge i da ne pominjem.

Problem je sto u drzavi ne postoji aparat za podrsku projektima. Ja imam smisljen projekat za istrazivacko robotsko vozilo, ali ako mislim da ga napravim i nesto jos naucim moram sam da platim, a daleko je od jeftinog...

To treba da s promeni pod hitno.....
 
Glavni problem nije u kadrovima, jer imamo izvrsnih strucnjaka, Miomir Vuobratovic, Slobodan Homen npr, a druge i da ne pominjem.

Problem je sto u drzavi ne postoji aparat za podrsku projektima. Ja imam smisljen projekat za istrazivacko robotsko vozilo, ali ako mislim da ga napravim i nesto jos naucim moram sam da platim, a daleko je od jeftinog...

To treba da s promeni pod hitno.....
 
Procitao sam par komentara na ovom forumu pa sam se odlucio da se javim i ja.
Sada sam u penziji mada i dalje radim projekte. Od 40 godina radnog staza u inostranstvu
najmanje 30 godina sam proveo na rukvodecim mestima ili kao samostaln preduzimac.
Zato mogu da tvrdim da su vrlo retki oni koji su zaradili puno novca dok su radili
kao namestenici nezavisno od studija (poznati su i frizeri koji su postali dolarski
milioneri). Na zapadu su inzenjeri cenjeni ali ih ima malo koji uspevaju da kroz 40 casovnu
nedelju zarade dovoljno novca da im zena moze ostati kod kuce da cuva decu a jos manje da plate
skupe studije za iste. Normalna radna nedelja je cesto 60 casoa a cesto i vise. Kuce koje se kupuju
su uglavnom opterecene kreditima i odplacuju se decenijama. Sad mozete pitati a ko zardjuje?
Naravno, samo oni koji su u satnju da organizuju druge ili su sami izvanredno sposobi.
Takvih ima jako malo i to mozemo procniti na nekliko procenata populacije
( nzenjer ili frizer, svejedno ). Vecina inzenjera odlazi u trovinu ( oko 90% )jer je to neso
bolje placeno i vezano za stalna putovanja a kada dodu u godne moraju da se zadovolje opet mnogo
nizim platma a vrlo cesto se bore sa nezaposlenoscu jer su izasli iz struke.
Toliko za sada.
P.S. Ipak se isplati biti u struci i kod slabijih prihoda.

S pozdravom Vukic
 
Koliko samoobmane na ovoj temi....

Masinac je dobar ako mu tata ima proizvodni pogon....
Nisu nikakvi inzenjeri na ceni, cak su na podsmehu po malo , jer oni non stop rade, a ne donose silni kes kuci...oni su ti luzeri modernog doba...
Ako se uvezis i snadjes, sklopis dil, a ne znanje, onda ce biti para...
Statisticki gledano para za inzenjera ima samo ako radis na imidzu , a ne na znanju...

Iz ugla inzenjera, sve bih ovo porekao...jer ipak ti se cini da zavisi od tebe, ali ne toliko da bi ti plata bila normalna za tvoj razvoj, da bi mogao da zahtevas nesto itd...

Jos malo pa zene tumace inzinjere kao vojna lica-----stalno na terenu....

Mislim da je masinaca vise potrebno nego pravnika... Da li svih 700 ljudi godisnje koji zavrse ETF imaju posao? Nije mi jasno zasto je upisati masinstvo OUT... A to za posao?? Posla nema, ali nije nesto za masinca diplomiranog da nema... Mislim da je isto kao i kod ostalih... Do pre 10 godina gradjevinski inzenjeri nisu imali posla, dosta ljudi je sedelo kuci i bavilo se nekim drugim stvarima. Danas je to IN zanimanje...

BTW Da napomenem jedan moj prijatelj je zavrsio Masinski fakultet u Beogradi i na konkursu gde je bilo masinaca iz celog sveta izmedju ostalog on je dobio posao kao izuzetnu preporuku da je zavrsio u Srbiji! Stoga mislim da masinski fakultet nije nista losiji od ostalih jednostavno kod nas masinac ne radi ono sto bi trebalo jer za to nema novca... Inace mislim da imamo sjajne kadrove koji zavrsavaju kod nas i sa malo vise ulaganja i reklame mislim da bi ovaj fax postao jedan od najpopularnijih fakulteta kod nas... Ali to je samo moja zelja...
 
Da grozan je,mislim Ok je on lik he he sad malo kontradiktorno,samo sto se na kraju ne zna sta ti tacno treba za ispit,uvek nesto dodaje novo,a asistent Zigic,strasno dobar lik jako dosadan i naporan ali uvek ima snage da objasnjava.
Iskreno pre bih kod Djuke polagao mehaniku,nego kod Spase :mrgreen:.
 

Back
Top