Zasto se ovo desava?

Прво што ми пада на памет је да сви хоће у град да раде "чисте" послове те за електроинику има радне снаге а за чишћење стаје од балеге далеко мање
 
Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?
Masovna proizvodnja uređaja dovodi do smanjenja cena jer raste ponuda. Broj ljudi se povećava a proizvodnja hrane ne prati porast jer je površina zemljišta fizički ograničena. Raste tražnja za hranom jer raste broj ljudi a rast prouzvodnje hrane ne prati rast tražnje za hranom.
 
Masovna proizvodnja uređaja dovodi do smanjenja cena jer raste ponuda. Broj ljudi se povećava a proizvodnja hrane ne prati porast jer je površina zemljišta fizički ograničena. Raste tražnja za hranom jer raste broj ljudi a rast prouzvodnje hrane ne prati rast tražnje za hranom.
teoretski, bez provere, to može tako da zvuči. U realu se baca toliko hrane da je za plakanje
 
Masovna proizvodnja uređaja dovodi do smanjenja cena jer raste ponuda. Broj ljudi se povećava a proizvodnja hrane ne prati porast jer je površina zemljišta fizički ograničena. Raste tražnja za hranom jer raste broj ljudi a rast prouzvodnje hrane ne prati rast tražnje za hranom.
ali tehnologija olaksava i ubrzava proizvodnju hrane?
 
Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?
Jer TV .mašinu za suđe ne kupuješ svaki dan, pa je možda cilj zaraditi pa makar koliko, a i nije ti nepohodna mašina za suđe ali hleb jeste , tako da njega moraš kupiti svaki dan, nevezano za cenu :(
 
Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?
Juče sam štelovala novi daljinski upravljač iz kineskog dućana i kad sam otvorila pamflet sa pretpostavljanim brendovima televizora, pripade mi muka.
More brendova, sve sitno ispisano.
Dobar TV se kupuje jednom na duže vreme. Ima uvek neko u kraju ko menja lampe, jer je to obično problem.
Građani hranu kupuju svakodnevno.
Čoveče, svako stoji u redu čak i za jedan hleb!
U manjim mestima je drugačije, ili sam ja samo drugačija, ne znam. Mogu po 10ak dana da ne idem u prodavnicu ni za šta.
Drugo, mnoštvo tih proizvoda koji se nazivaju hranom su samo mamipara i visoko adiktivne stvari.
Kad si u većem gradu, ti hoćeš da budeš i nešto fensi, a ne sirovina iz neke srpske nedođije koja ne zna šta su dragonfruit i šitake pečurke.

Dakle, pomama za hranom je porasla, a npr. za TV-ima je ostala ista.
 
Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?

Zato sto tehnologija napreduje, proizvodnja iste je potpuno drugacija i visestruko jeftinija nego pre 30+ godina.
Na primer, CPU koji ti platiš 100 evra, košta (materijal+energija) cirka 10-tak evra :)

A hrana se proizvodi manje-vise isto, a broj obradivih povrsina se smanjuje, broj ljudi koji se bavi poljoprivredom se smanjuje, a sa druge strane ljudi je sve vise i vise. Dakle, potraznja velika, produkcija zaiebana, tako da je poskupljenje sasvim prirodna pojava.
 
Kako to da cene elektronskih uredjaja padaju a hrane rastu?

Pre 20..30 godina televizori, telefoni i ostali uredjaji su kostali u hiljadama dolara a sad u destinama ili eventualno stotinama.

A hrana sa druge strrane ode u nebesa.

Kako, zasto?
Zato sto ljudi beze sa sela, i nece da proizvode hranu. Ponuda pada, traznja ista ili raste- cene vece.

Sa druge strane, svi se trte da rade u tehnoloskim firmama. Ponuda raste, traznja ista, ili raste manje od punude- cene padaju.
 
Zato sto svaki tehnoloski napredak recimo kosta, odnosno R&D ponekad iznosi milijarde dolara. Odredjene firme polazu parente na proizvode samim tim ako ti hoces da proguras tvoj proizvod a koristis patent ili vise koji nisu tvoji moras da platis da koristis onome ciji je. Samim tim cena proizvoda je skuplji, patent uglavnom traje 20god, ponekad manje ponekad vise. Kako patent istice cena dopada a takodje proizvod zastareva, recimo patent za OLED je istekao ako se dobro secam 31.decembra 2022,zato je cena I pocela polako da opada..
 

Back
Top