Zašto se baca grumen zemlje

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.773

Знате ли зашто се на сахрани баца грумен земље у гроб?​


20240212125712_508359.jpg
Foto: Wired
Обичаји код Срба везани за сахрањивање су разнолики. Међутим, гдје год да одете чућете једну реченицу упућену покојнику.


Без обзира на блискост коју су имали са покојником, већина Срба ће рећи: “Нека му је лака црна земља”.

Та реченица се говори најчешће уз бацање земље на сандук умрлог.

Према етнолозима, такав обичај има магијско значење заштите од мртвих.

Наиме, од давнина се на различите начине штитило од мртвих у страху да се не повампире. Тако су живи изговарали и радили ствари како би лукаво заобишли “повампирење”.

Примјер је управо ситуација у којој свако баца по неки грумен земље да земља буде тежа, те да се покојник не повампири.

Као нека врста одушка савјести јесте изговарање “Нека му је лака црна земља”, а која потом наново, магијски гледано, штити живог од покојника.

Наравно, данас се не вјерује у вампире, али стари обичаји су и те како присутни без знања о њиховој семантици.
 
Bacanje zemlje na sanduk nije samo kod Srba nego u raznim kulturama širom sveta.
U osnovi bacanjem zemlje na sanduk, prisutni pokazuju prihvatanje činjenice da je osoba preminula i da se njen fizički ostatak vraća zemlji.
Na taj način povezuje ljude sa ciklusima života i smrti -"prah si i u prah ćeš se pretvoriti"..
 
srebrn metak, glogov kolac

Nisam ljubitelj nekih običaja, i bar dva puta godišnje ponovim uputstva šta ne želim.Niko neće da me sluša, svi prebacuju na nekog drugog i ja jednom prilikom, da me lepo čuju, povisim ton za oktavu s rečima; " Dobro me slušajte sad i zapamtite!Nikoga, ali nikoga neću da vidim na svojoj sahrani! Neću sendviče, neću cveće, neću restoran, ništa neću! Je li to svima jasno?! Imate komunalce i završite posao."
Neki minut nastane tajac, a onda svi prasnu u smeh.I od tad čim zinem da kažem nešto na tu temu sledi; " Budi mirna, nikog nećeš videti.Garantujemo. "
Naravno, ne bih ja bila ja da ne nastavim i kažem im da se ne igraju, ustaću im.
Rekli su da će da spreme glogov kolac, srebrni metak, i dobrooo izgaziti za svaki slučaj.
Dakle, ako se povampiri neka pustinjakinja posle mene, ne plašite se, sigurno neću biti ja.Obećali su mi :mrgreen:
 

Back
Top