Zašto pravoslavci na Badnjak traže novčić u česnici?

kainos

Zainteresovan član
Poruka
202
TRADICIJA kod pravoslavaca je da za božićnom trpezom članovi obitelji lome i dijele komade česnice, odnosno kruha ili pogače, po uvjerenju se da će sreća pratiti čitave godine onoga tko u njoj pronađe skriveni novčić.
1704563018749.png

"Ta slika koju viđamo kada se lomi česnica ima izvor u slici lomljenja slavskog kruha, simbola koji okuplja i ljude u crkvi i obitelj u kući", kaže za BBC na srpskom Borislav Petrić, svećenik Srpske pravoslavne crkve.

Sama riječ česnica, kako kaže, znači: "čest, dio, udio", a negdje se prevodi i kao "sreća ili dio sreće". "Svakome se daje dio, to je simbolika jedne zajednice i sudjelovanja u njoj", dodaje Petrić.

Kult kruha​

Saša Srećković iz Etnografskog muzeja Srbije kaže da se ne zna kada je točno nastao običaj lomljenja česnica, ali da je današnje obličje "stekao oko 10. i 11. stoljeća".

"Po jednoj legendi Marija je mudracima s istoka koji su došli Isusu na poklon dala kruh, pa je to jedno od tumačenja simbolične uloge česnice", objašnjava Srećković.

"S druge strane, postoji tumačenje da je česnica ostatak, odnosno transformirani običaj davanja krvne žrtve božanstvima iz pretkršćanskog vremena".

Vjerski analitičar Željko Injac dodaje da je ova tradicija, kao i većina sličnih u Europi, nastala "miješanjem drevne kulture pogana i kršćanske kulture".

"Za narode koji su vezani za zemlju i poljoprivredu uobičajeno je da imaju kultove vezane za proizvode dobivene iz zemlje. Kult kruha postoji širom Europe, pa i Bliskog istoka", kaže Injac.

Nego sto misle forumasi o ovoj temi?

Izrvor: https://www.index.hr/magazin/clanak...91.aspx?index_ref=naslovnica_magazin_ostalo_d
 
Каинос је човјек који није злонамјеран. Примјер поштеног адвентисте.
Hvala Maki. Nego kako mi je brat (katolik) ozenio pravoslavnu, tako sam se nasao kod njezine mame na Badnjak. I tako i ja ustanem radi postovanja da ne vele da sam neki sektas, i otkinem i ja tu cesnicu, ali kako sam ja vecinom baksuz, ne nadjoh novcica u njoj.
 
Budalastine. Pa hljeb predstavlja tjelo hristovo, i cesto se osvestava i polije vinom takodje za praznike, kao osvestani komad neke praznicne gozbe. Kao i apostoli kad su jeli posni hljeb i vino. Osvestava se i citava trpeza, ali samo hljeb se kao poseban komad hrane pravi za specijalno osvestavanje.

Hljeb se lomi medju ukucanima i tako se djele komadi, Isto ko sto su apostoli lomili pa hranili narod ili medju sobom. Ako cetri ukucana lome hljeb, ne moras citavu cetvrtinu odmah pojesti, nego uzmes komad od toga, a ostalo ostavis na trpezi.

Novcic u slavski kolac stavlja ukucan koji pravi kolac da mu se i novac osvesta i da mu dolazeca godina bude i novcano osvestana. Vrlo je bitno da je carski srpski perper jer je crkva carska a i novcic, i to je u skladu to se moze osvestat. Medjutim demokratske bande koje su unistile carevinu trpaju svakav novac i strani u slavski kolac.

Kad se lomi kolac, naravno nekog zapadne i taj novcic pa se kaze da ce ta osoba imati novcane srece u dolazecoj godini, ali to je vise zabava, i nije nikakvo praznovjerje. Eto zapao tu osobu osvestan perper Cara Dusana. Nekog mora zapasti.
 
TRADICIJA kod pravoslavaca je da za božićnom trpezom članovi obitelji lome i dijele komade česnice, odnosno kruha ili pogače, po uvjerenju se da će sreća pratiti čitave godine onoga tko u njoj pronađe skriveni novčić.
Pogledajte prilog 1476978
"Ta slika koju viđamo kada se lomi česnica ima izvor u slici lomljenja slavskog kruha, simbola koji okuplja i ljude u crkvi i obitelj u kući", kaže za BBC na srpskom Borislav Petrić, svećenik Srpske pravoslavne crkve.

Sama riječ česnica, kako kaže, znači: "čest, dio, udio", a negdje se prevodi i kao "sreća ili dio sreće". "Svakome se daje dio, to je simbolika jedne zajednice i sudjelovanja u njoj", dodaje Petrić.

Kult kruha​

Saša Srećković iz Etnografskog muzeja Srbije kaže da se ne zna kada je točno nastao običaj lomljenja česnica, ali da je današnje obličje "stekao oko 10. i 11. stoljeća".

"Po jednoj legendi Marija je mudracima s istoka koji su došli Isusu na poklon dala kruh, pa je to jedno od tumačenja simbolične uloge česnice", objašnjava Srećković.

"S druge strane, postoji tumačenje da je česnica ostatak, odnosno transformirani običaj davanja krvne žrtve božanstvima iz pretkršćanskog vremena".

Vjerski analitičar Željko Injac dodaje da je ova tradicija, kao i većina sličnih u Europi, nastala "miješanjem drevne kulture pogana i kršćanske kulture".

"Za narode koji su vezani za zemlju i poljoprivredu uobičajeno je da imaju kultove vezane za proizvode dobivene iz zemlje. Kult kruha postoji širom Europe, pa i Bliskog istoka", kaže Injac.

Nego sto misle forumasi o ovoj temi?

Izrvor: https://www.index.hr/magazin/clanak...91.aspx?index_ref=naslovnica_magazin_ostalo_d
Sta ima da se misli,nastavljaju se obicaji.
 
Molim vas držite se uvodnog posta i bez omalovazavanja ovog obicaja za veliki dan kao što je Božic..

U cesnicu se stavlja novac za sreću a stavlja se i dren za zdravlje.
Reč česnica, u prenosnom značenju znači „čest, deo, udeo", a negde se prevodi i kao „sreća ili deo sreće".
Svakome se daje deo, tj u porodici (zajednici) svako otkida deo pogace , to je simbolika jedne zajednice i učestvovanja u toj zajednici
Cesnica se uglavnom pravi kao pogaca a u nekim delovima Srbije pravi se slatka pita- cesnica

1704573092741.jpeg


I u slatku cesnicu stavlja se novcic i dren
Clip.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala Maki. Nego kako mi je brat (katolik) ozenio pravoslavnu, tako sam se nasao kod njezine mame na Badnjak. I tako i ja ustanem radi postovanja da ne vele da sam neki sektas, i otkinem i ja tu cesnicu, ali kako sam ja vecinom baksuz, ne nadjoh novcica u njoj.
Ја никад не нађем новчић. Али зато нађем здравље.
Тако и мислим,нек други јуре паре, мени и мојој деци Бог само да подари здравље!

Христос се роди браћо! :heart:
 

Back
Top