Zasto ne verujete u Boga

@Lilu

Citam tvoje postove u zadnjih dan - dva i evo nisam odoleo iskusenju da se i ja ukljucim u ovu raspravu. Dakle ti si par puta rekla kako covek treba da veruje u sebe i nema problema, jel tako? Aj' mi objasni kako covek moze da veruje u sebe kad nije gospodar ni sopstvenog zivota (sutra mozes otici u radnju i poginuti na pesackom), a kamoli neceg drugog?

Moje misljenje je da se mi, ljudi, tokom zivota menjamo i fizicki i psihiki i ne mozemo se osloniti na nesto klimavo i nesigurno...
 
Pa cekaj koja je onda poenta teme ako ste svi na jednoj strani i ako svi mislite isto? Tu onda nema rasprave...

Imas temu - "Zasto verujem u boga"

Ovo je tema "zasto ne verujem"

Ako hoces da kazes zasto verujes odes tamo :)

Poenta ove teme je da ljjudi kazu zasto ne veruju a ne da bi raspravljali da li je jedna strana u pravu ili druga za to imas temu Ateista ili vernik!:rtfm::rtfm::rtfm:

Drzi se teme :rtfm:

Mod - obrati paznju da ne odemo u offf
:rtfm:
 
Imas temu - "Zasto verujem u boga"

Ovo je tema "zasto ne verujem"

Ako hoces da kazes zasto verujes odes tamo :)

Poenta ove teme je da ljjudi kazu zasto ne veruju a ne da bi raspravljali da li je jedna strana u pravu ili druga za to imas temu Ateista ili vernik!:rtfm::rtfm::rtfm:

Drzi se teme :rtfm:

Mod - obrati paznju da ne odemo u offf
:rtfm:


Jacob, pusti ljude da pricaju, jer ako insistiras da samo napisemo zasto ne verujemo, uskoro ce tema otici u zaborav... ;)
 
@Lilu

Citam tvoje postove u zadnjih dan - dva i evo nisam odoleo iskusenju da se i ja ukljucim u ovu raspravu. Dakle ti si par puta rekla kako covek treba da veruje u sebe i nema problema, jel tako? Aj' mi objasni kako covek moze da veruje u sebe kad nije gospodar ni sopstvenog zivota (sutra mozes otici u radnju i poginuti na pesackom), a kamoli neceg drugog?

Moje misljenje je da se mi, ljudi, tokom zivota menjamo i fizicki i psihiki i ne mozemo se osloniti na nesto klimavo i nesigurno...

TEP3A... razmisljala sam da li da ti odgovorim... i ajd evo odgovaram ti. Ne mogu da verujem da si tako bukvalno shvatio/la sve sto sam pisala? Ni jednog trenutka nisam rekla veruj u sebe i nece biti nikakvih problema. Pa aman, postoje okolnosti... I o tome sam pisala. Poenta je da niko i nista nece mrdnuti malim prstom za tebe, ako sam sebi ne pomognes. Moras verovati u sebe, moras sebe bodriti i u najtezim trenucima, samo tako mozes napredovati a ne uljuljkivati se da ce ti, ako jako verujes u Boga, pomoc stici... kapiras? ;)
 
Hm, zasto ne verujem... Pa mozda zato sto mislim da bi to samo zakomplikovalo moj zivot. Volim da citam o religiji i skoro 95% ljudi koje znam su religiozni, i u pitanju su najrazlicitije religije. Zanimljivo mi je da saznam nove stvari, postujem sve vernike, nebitno da li veruju u Boga ili pikslu.
Jednom sam cula da je neko rekao "only sheeps need a sheppard", mada mi to zvuci preterano kriticki. Svakako ipak vise verujem da univerzumom vlada zakom "atraktivnosti". Ako verujes u dobro, dobro ce ti se i desiti, mada to bas ne povezujem sa Bogom ili njegovim postojanjem.
 
@Lilu

Citam tvoje postove u zadnjih dan - dva i evo nisam odoleo iskusenju da se i ja ukljucim u ovu raspravu. Dakle ti si par puta rekla kako covek treba da veruje u sebe i nema problema, jel tako? Aj' mi objasni kako covek moze da veruje u sebe kad nije gospodar ni sopstvenog zivota (sutra mozes otici u radnju i poginuti na pesackom), a kamoli neceg drugog?

Moje misljenje je da se mi, ljudi, tokom zivota menjamo i fizicki i psihiki i ne mozemo se osloniti na nesto klimavo i nesigurno...

Ako mogu ja, ako mogu ja!
(Zato što mislim na sličan način kao i Lilu)

Naravno da se tokom života menjamo, što ne znači da je sama promena nešto klimavo i nesigurno. Ali... Vrlo je primamljivo sanjariti kako možemo da uzimamo različite identitete, postajemo neko drugi, bolji ili gori, igrajući se sopstvenim oblikom – a da nas pritom ne muči nikakva dilema zbog otuđenja naših egzistencijalnih monada.
Jer: zar menjajući se - iz minuta u minut, iz dana u dan ili godine u godinu - zaboravljamo sva iskustva koja smo stekli, svu odgovornost, sve kodekse?

A čemu bi, uostalom, onda služila svest, samospoznaja?

Cilj 'razgolićavanja', kao prve etape samospoznaje, jeste postizanje vere u sebe.(Maska /pseudozaštita od spoljnog sveta je najplići sloj naše svesti, jer se pomoću nje pretvaramo da smo nešto što nismo i na taj način gradimo lažno samopouzdanje.)
E, kad prođemo tu etapu, onda možemo dalje da se razvijamo; možemo da prepoznamo veze između uzroka i posledica naših činjenja; možemo da budemo slobodni, nezavisni... i sami gospodarimo svojom sudbinom.
 
Ako mogu ja, ako mogu ja!
(Zato što mislim na sličan način kao i Lilu)

Naravno da se tokom života menjamo, što ne znači da je sama promena nešto klimavo i nesigurno. Ali... Vrlo je primamljivo sanjariti kako možemo da uzimamo različite identitete, postajemo neko drugi, bolji ili gori, igrajući se sopstvenim oblikom – a da nas pritom ne muči nikakva dilema zbog otuđenja naših egzistencijalnih monada.
Jer: zar menjajući se - iz minuta u minut, iz dana u dan ili godine u godinu - zaboravljamo sva iskustva koja smo stekli, svu odgovornost, sve kodekse?

A čemu bi, uostalom, onda služila svest, samospoznaja?

Cilj 'razgolićavanja', kao prve etape samospoznaje, jeste postizanje vere u sebe.(Maska /pseudozaštita od spoljnog sveta je najplići sloj naše svesti, jer se pomoću nje pretvaramo da smo nešto što nismo i na taj način gradimo lažno samopouzdanje.)
E, kad prođemo tu etapu, onda možemo dalje da se razvijamo; možemo da prepoznamo veze između uzroka i posledica naših činjenja; možemo da budemo slobodni, nezavisni... i sami gospodarimo svojom sudbinom.


:klap::klap::klap:

upravo tako... ih kad bih ja znala to tako lepo da kazem :)

dakle poenata je da samo na taj nacin postizemo visi nivo svesti i postajemo uzvisenija bica :)

Nas danasnji moto je: Veruj u sebe!!! :mrgreen:
 
Bravo. Recimo da postoji, to sto nazivamo bogom nikako ne bi moglo da lici na coveka. Koliko se, recimo, ljudi u datom trenutku moli za pomoc Bogu? Moze li on da postigne sve to? Nema teorije, znaci nema veze sa ljudskim osobinama. Bog je nekakva sila, fundamentalna sila prirode, kao gravitacija, kao elektromagneto polje, nuklearna sila.... U prirodi je sve sastavljeno od atoma, subatomskih cestica i polja koja ih povezuju i to su prve lekcije iz fizike... nesto sto je dokazano. A bog? Ima li ikakvog dokaza da postoji? Da li ga je iko ikada video? Da li je ikada ikome usliso molbu? Da li verujete u boga da biste otisli u raj posle smrti? Kazu da su deca nevina i bezgresna i da gresnici nisu u milosti bozijoj. Zasto onda deca iz Etiopije nisu u njegovoj milosti? I ne samo deca iz Etiopije... Kroz vekove se ljudska vrsta patila, mali broj bogatih uzivao je milost boziju a ostali su egistirali... borili se za opstanak.

U vreme kad je ljudski rod vise licio na zivotnjski i kad se pismenost i obrazovanje merilo mikronima, religija je imala svrhu... Danas, kada je sonda napustila suncev sistem, kada su iskorenjene bolesti siromastva, pronadjen penicilin, kada ja sedim u svojoj toploj sobi i pisem ovaj post, a neko ko je sad u Australiji ce ga procitati cim kliknem "posalji odgovor", je besmisleno verovati u boga...

Bravo i za tebe.
 
Vidi političarke... dala, recimo, neki odgovor na lakše pitanje, a šta je sa materijom iz koje je nastao svemir... kako je ona nastala, ko je nju stvorio, kada i zašto....:???::mrgreen:

Čisto kreacionističko pitanje koje usmerava na Boga, koji je stvorio svet, opet ni iz čega, i tu je kraj njihovog razmišljanja.
Nauka danas ne zna odgovore na sva pitanja. Strpljenja malo. Zamisli kakva su sve pitanja mogli ljudi da postavljaju pre recimo 200 godina.
A što se tiče tvog pitanja danas postoji ideja, ali samo ideja, o pulsirajućoj vasioni. Znam, znam, sada ćeš da pitaš a ko je to sve pokrenuo-ne znam.
 
i da... nikad necu reci da sam ateista..
idu mi na zivci sa kolikim ponosom to isticu

Izraz "ateist" smislili su vernici. Ima svrhu da kaže "oni drugi", odnosno ksenofobičan je u osnovi. Ateisti nisu sami sebe tako odredili, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog toga što se njihov život i ličnost ne vrte oko pitanja tipa "ima boga-nema boga", kao što to zamišljaju vernici, već će same sebe određivati u odnosu na druge stvari koje su njima značajne.
 
  • Podržavam
Reactions: DJM
ja ljude koji sami kazu da su ateisti vidim kao jake i mozda svesnije ili realnije od ostalih.
ali rekoh nije u tome problem, jednostvno me nervira cinjenica da to govore sa ponosom, kao da svima pokazuju svoju moc da im bog kao spasenje, uteha, nada, vera nije potreban.
 
ja ljude koji sami kazu da su ateisti vidim kao jake i mozda svesnije ili realnije od ostalih.
ali rekoh nije u tome problem, jednostvno me nervira cinjenica da to govore sa ponosom, kao da svima pokazuju svoju moc da im bog kao spasenje, uteha, nada, vera nije potreban.

Ovo je već kao onaj vic:
- Ih, da vidiš - večera mešano meso za četiri osobe, litar francuskog vina, piva kolko možeš da poločeš ili mineralna Don Perinjon, po izboru i sve to za 3 dinara.
- Uuu, je... Di to ima?
- Nema nigde, al jelda je jeftino?

Ne vidim zašto bi se bilo ko stideo svojih stavova? :confused:
Inače, vrlo rado bih prihvatio da se neka viša sila brine o meni, ali neće ni jedna.
Ostaje mi da se sam pobrinem za sebe, a kako mi je to do sada uspelo, rekao bih da ima razloga za ponos.
 
nije da ne verujem u boga... svako veruje u nekog boga (i pritom pod bogom podrazumevam skup ideja o svetu, njegovom nastanku, smislu i načinu života, smrti, "onom posle"; dakle ne Boga kao neku ličnost, nekog apsoluta, neku prestavu)... ne verujem u hrišćansku dogmu i nisam poklonik (da tako kažem najblaže) organizovane religije, stoga ni ne pokušavam da svoja verovanja ukopim u neku postojeću versku struju... e sad - zašto?! - prosto mi moj razum, što valjda po prirodi, što kako je formiran vaspitanjem isl. ne dozvoljava da svarim neke stvari, neke priče na kojima počiva hrišćanska religija, tj. koje sadrži Sveto pismo (većinu)... tipa Bog stvorio svet za 6 dana, stvorio čoveka iz blata, poslao svog sina na zemlju da okaje naše grehe i ne znam šta sve... mada naravno, niko normalan ne može da ospori ideale koje propagira hrišćanstvo - ljubav, tolertanciju, pomaganje bližnjen, nečinjenje zla... (većina božjih zapovesti)... pa sad - ko je skont'o, skont'o je... :confused:
 
Ako mogu ja, ako mogu ja!
(Zato što mislim na sličan način kao i Lilu)

Naravno da se tokom života menjamo, što ne znači da je sama promena nešto klimavo i nesigurno. Ali... Vrlo je primamljivo sanjariti kako možemo da uzimamo različite identitete, postajemo neko drugi, bolji ili gori, igrajući se sopstvenim oblikom – a da nas pritom ne muči nikakva dilema zbog otuđenja naših egzistencijalnih monada.
Jer: zar menjajući se - iz minuta u minut, iz dana u dan ili godine u godinu - zaboravljamo sva iskustva koja smo stekli, svu odgovornost, sve kodekse?

A čemu bi, uostalom, onda služila svest, samospoznaja?

Cilj 'razgolićavanja', kao prve etape samospoznaje, jeste postizanje vere u sebe.(Maska /pseudozaštita od spoljnog sveta je najplići sloj naše svesti, jer se pomoću nje pretvaramo da smo nešto što nismo i na taj način gradimo lažno samopouzdanje.)
E, kad prođemo tu etapu, onda možemo dalje da se razvijamo; možemo da prepoznamo veze između uzroka i posledica naših činjenja; možemo da budemo slobodni, nezavisni... i sami gospodarimo svojom sudbinom.

Nisam bas razumeo ceo post, no nebitno... Mislim da si u pravu u onom sto kazes, ali da to nije odgovor na ono sto sam ja napisao, vec neki, manje - vise tvoj pogled, na sve ovo do sad receno! ;)

Ne kazem da je promena losa i da vodi ka nekom propadanju, vec samo da se covek ne moze osloniti sam na sebe! ;)
 
ja ljude koji sami kazu da su ateisti vidim kao jake i mozda svesnije ili realnije od ostalih.
ali rekoh nije u tome problem, jednostvno me nervira cinjenica da to govore sa ponosom, kao da svima pokazuju svoju moc da im bog kao spasenje, uteha, nada, vera nije potreban.

Pa sta je tu lose??

I vernici sa mnogo vise ponosa govore da veruju u boga

A po ovome sto rece ti i nisi ateista vec ili agnostik ili panteista
 

Back
Top