Zasto ne verujete u Boga

Iz čudnog porodičnog miksa panteizam/pravosljavlje moralo je da dodje do evolucije u vidu ateizma.Dalje postoje ljudi koji su skloni kritičkoj misli i skepticizmu dakle,pripadam takvoj skupini ljudi.Između ostalog nijedna religija mi nije ponudila adekvatan odgovor na neka pitanja i apsolutno nemam želju da se uljuljkujem u nerealnost i da svaki svoj postupak opravdavam postojanjem nekog entiteta.U jednom periodu svog života sam bila fascinirana Okamom, a zatim sam svoj ateizam dopunila sekularnim humanizmom.
Primedba autoru teme:Mogao si ovu temu prosto da nazoveš ateizam pogledati post Alal.
 
koliko gluposti na jednom mestu
koliko shturih i povrshnih shvatanja Boga
pa vi ste o veri samo nachuli...
vera lakshi put?
pa lakshe je biti kloshar, narkoman, razbojnik, bogatash, itd
nego dobar hrishcanin ili vernik uopshte..
koliko je odricanja, samokontrole, obuzdavanja, prashtanja, ljubavi potrebno da bismo bili dobri vernici...pravi vernici..
eh, ljudi..kao da je to tako jednostavno kao shto vi mislite..
imate skroz blagu predstavu o tome...
negde ste neshto nachuli, prochitali malo ateistichkih tekstova, chuli na TV-u o makljazhi sveshtenika sa narodom
i sad mislite da ste uhvatili Boga za muda..
jeste klinac..
on ce biti Bog bez vas ili sa vama..
 
koliko gluposti na jednom mestu
koliko shturih i povrshnih shvatanja Boga
pa vi ste o veri samo nachuli...
vera lakshi put?
pa lakshe je biti kloshar, narkoman, razbojnik, bogatash, itd
nego dobar hrishcanin ili vernik uopshte..
koliko je odricanja, samokontrole, obuzdavanja, prashtanja, ljubavi potrebno da bismo bili dobri vernici...pravi vernici..
eh, ljudi..kao da je to tako jednostavno kao shto vi mislite..
imate skroz blagu predstavu o tome...
negde ste neshto nachuli, prochitali malo ateistichkih tekstova, chuli na TV-u o makljazhi sveshtenika sa narodom
i sad mislite da ste uhvatili Boga za muda..
jeste klinac..
on ce biti Bog bez vas ili sa vama..

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=7509270&postcount=26
 
koliko gluposti na jednom mestu
koliko shturih i povrshnih shvatanja Boga
pa vi ste o veri samo nachuli...
vera lakshi put?
pa lakshe je biti kloshar, narkoman, razbojnik, bogatash, itd
nego dobar hrishcanin ili vernik uopshte..

koliko je odricanja, samokontrole, obuzdavanja, prashtanja, ljubavi potrebno da bismo bili dobri vernici...pravi vernici..
eh, ljudi..kao da je to tako jednostavno kao shto vi mislite..
imate skroz blagu predstavu o tome...
negde ste neshto nachuli, prochitali malo ateistichkih tekstova, chuli na TV-u o makljazhi sveshtenika sa narodom
i sad mislite da ste uhvatili Boga za muda..
jeste klinac..
on ce biti Bog bez vas ili sa vama..

A ja sad lepo molim moda da obuzda gospodju ili gospodjicu koja nista drugo i na ovom PF-u i na ostalim osim zgrazavanja i osude ne zna da radi
 
Poslednja izmena:
Ne verujem iz više razloga:
1. Kad sam bio klinac, čitao sam Bibliju, grčku mitologiju, afričke i indijanske mitove. Sve te knjige su bile previše slične da bih mogao "provaliti" koja je u pravu. Onda sam se počeo ložiti na SF romane, i skapirao da se ne razlikuju puno od religijskih priča i mitova.
2. Da postoji Bog (ili Bogovi), svet ne bi bio onakav kakav jeste. Tj, kad bi išta postojalo, postojao bi Đavo. Ne mogu prihvatiti da Bog/ovi (koji je/su u svim religijama dobar, pravedan, ...) dopušta da milioni ljudi u Africi umiru od gladi, da se dešavaju ratovi, bolesti i ostalo...
3. Svaka od tih religija ima neke Zapovesti koje ako ne poštuješ, pališ u pakao. E, osim beba koje su umrle neposredno nakon smrti, nijedan čovek nije celog života poštovao svaku zapovest. Da li to znači da su svi ljudi zli i da će u pakao?
4. Dokazana je evolucija koju malo religija priznaje u potpunosti.
5. Vređa mi inteligenciju da poverujem u nešto što su neki ljudi pisali (sveta pisma) samo na osnovu toga što su "čuli glasove" ili im se "bog javio".
6. Crkve su oličenje (uglavnom sve) pokvarenosti, korupcije, kriminala i bolesnika. Dokaz: pedofilija među sveštenicima, inkvizicija, nasilna preobraćivanja vera, traženje donacija kako od vernika tako od država, manipulacija vernicima, ... mogao bih satima nabrajati...
7. Istorijski su dokazane činjenice da npr. Isus ima kako oca (ne boga nego običnog smrtnika) i majku, tako i potomstvo, kao i da nije uskrsnuo i slično...
8. Svaka od tih religija je "pozajmila" priče iz ranijih religija (pogotovo hrišćanstvo i islam), a onda kaže da su te religije lažne, pogrešne,...
9. Nikad nisam video nijedan pravi dokaz postojanja Boga/ova.
10. Ubio bih se kad bi mi neko dokazao da ja ne upravljam svojim životom... (ne baš ubio, ali...)
Verovatno bih se setio još razloga, ali nemam sada vremena...
 
Poslednja izmena:
2. Da postoji Bog (ili Bogovi), svet ne bi bio onakav kakav jeste. Tj, kad bi išta postojalo, postojao bi Đavo. Ne mogu prihvatiti da Bog/ovi (koji je/su u svim religijama dobar, pravedan, ...) dopušta da milioni ljudi u Africi umiru od gladi, da se dešavaju ratovi, bolesti i ostalo...
ovo se desava zato sto su se ljudi mnogo namnozili i zato sto unistavaju planetu....
cak i ako postoji bog,sumnjam da pored tolikog broja ljudi,moze da sredi stvar.....
 
pa neka ravnoteza mora da postoji...zamisli kada ljudi ne bi umirali od bolesti,u nesrecama,bla bla....kada bi svi doziveli duboku starost.....
i pored svega toga nas ima 6 milijardi...zamisli tek da svi zive po 80 godina i vise... :shock:
to bi bila katastrofa
 
Ne verujem iz više razloga:
1. Kad sam bio klinac, čitao sam Bibliju, grčku mitologiju, afričke i indijanske mitove..

E sad me podseti - kad sam bio klinja bila je neka lepa emisija svake nedelje o grckoj mitologiji ne secam se imena,tamo negde krajem 80-tih pocetkom 90-tih.

I tako sam ja gledao to i zbog toga sam verovao da ti bogovi stvarno zive na Olimpu!

E zato sam Ateista - sve zavisi kako dete programiras kad je malo,kad sam video sve ostale religije shvatio sam da niko od njih nije u pravu jer svi propovedaju da je njihov bog u pravu,ako ne verujes lose ti se pise a svi zivi i zdravi,znaci nema posledica
 
dosta je razloga (realnih, svakako, a neki su vec nabrojani ovde) zbog kojih ne verujem u postojanje Boga. jedan od mnogih je i to sto danas svako moze biti vernik i svesteno lice. pa kada vidim cime se oni bave i kako se ponasaju, budem jos vise ponosna na svoj stav o Crkvi i Bogu i, jednostavno, niko me ne moze ubediti u suprotno.
 
Kako tako mozhesh da razmishljash ? Niko od nas ne zheli da umre.

nisam ni rekla da neko zeli da umre...niti ja zelim da neko umre...
ali to je realno razmishljanje...
u prirodi zivih bica je da imaju zelju za zivotom....bili ljudi ili zivotinje,ziva bica zele da zive...plase se smrti..itd....
niko ne zeli da umre naravno,ali kao sto rekoh,zamisli da svi ljudi i sve zivotinje zive dok ne umru prirodnom smrcu...tj. od starosti....planeta ne da bi bila prenatrpana nego......
jeste tuzno kada neko umre....ali jednostavno.....ne moze bez toga...
odkud tebi da sam ja rekla da neko zeli da umre? zasto izvrces...gde sam napisala to?????
 
da moze da postigne,moze. ali onda to ne bi biloto. znaci svako se mora pomuciti da sam doprinese nekom svom "cilju" a ne da mu to dodje na gotovo. a samom verniku je dovoljno to sto "zna" da ga bog slusa i time dobija na samo pouzdanju.

Pa naravno, upravo o tome i govorim, veruj u sebe, jer sam sebi najvise mozes pomoci.



verovatno si cula da je nekim ljudima uslisena neka molba, i da su nakon toga postali veliki vernici. ja sam citao o dosta takvih slucaja.

i to je na principu rekla - kazala... Nisam ubedjena da im je Bog uslisio molbe. A ne vidim ni da se neko od svestenika preselio za svog zivota u carstvo nebesko... to sto nekog proglase za sveca posle njegove smrti je isto kao da si mu posthumno dodelio orden...

vidim da ne razumes zasto se to desava, ali ne znaci da nesto ne postoji samo zato sto ja ili ti ne razumemo. ima ona: cudni su putevi gospodnji.

znam zasto se tako desava, ali to nema veze s bogom. ni sa "cudnim putevima gospodnjim" nema ga, zato se desava. Da ga ima on ne bi to dozvolio... Samo smo zadojeni pricom o Bogu, o veri i da samo tako mozemo biti dobri.

samo verovanje u boga "tera" ljude da budu bolji, pazljiviji, milosrdniji itd. itd. u stvari verovanje je samo po sebi pozitivna stvar koja nas sprecava da cinimo zlo, da pomazemo jedni drugima i sl. a ako neko ne veruje u boga, ali veruje u prirodu, i postuje to, rukovodi se nekom etikom, i time ne cini zlo drugima, jer smatra da to nije u redu, ponovo je "rezultat" isti

Samo nam je potrebno vise obrazovanja, kompromisa, strpljenja, rada i bice nam svima bolje...
 
Molim ove koji omasuju temu i pricaju zasto veruju u boga da idu na temu "Zasto verujem u boga"

A moda molim da brise off
Evo, recimo, reakcije kolege koji je tipičan kad su u pitanju agresivni vernici. Sasvim ga razumem. Moje lično životno iskustvo je nažalost da je mnogo vernika agresivno u smislu "pravdanja" zašto veruje ... jer ne ume baš značajno da opravda svoja ubeđenja. Mnogo je zbunjenih, ne razumeju baš sve i ne znaju baš sve o svojoj veri ali veruju. E to su argumenti za koje i sam znaju da nisu baš kako treba i to izaziva ljutnju kod njih samih.
 
Evo, recimo, reakcije kolege koji je tipičan kad su u pitanju agresivni vernici. Sasvim ga razumem. Moje lično životno iskustvo je nažalost da je mnogo vernika agresivno u smislu "pravdanja" zašto veruje ... jer ne ume baš značajno da opravda svoja ubeđenja. Mnogo je zbunjenih, ne razumeju baš sve i ne znaju baš sve o svojoj veri ali veruju. E to su argumenti za koje i sam znaju da nisu baš kako treba i to izaziva ljutnju kod njih samih.

Ma briga me u sta ce ko da veruje ali mrzim kad mi neko propoveda zasto ja nisam u pravu a oni - vernici jesu :otkacio::otkacio:

Imam osecaj kao da mi stoji nad glavom sa biblijom i vice - "Pokaj se" :otkacio:
 

Back
Top