Vide nas kao poslednje divljake

Pa takva nam je realnost, zato i napisah da je Srbija zemlja čuda...treba vremena shvatiti te ljude mi živimo (govorim u svoje ime) u različitim svetovima i imamo sasvim različita iskustva...ima tu i puno poštenih i vrednih ljudi ali ih okruženje uguši, odseče krila na vreme, dok su jako mladi, neki naravno pobede i odu odatle, ali mnogo njih ostane..
Niš ima oko 400.000 stanovnika sa okolinom, ali je nešto manje od 200.000 u samom gradu, a ostalo je okolina, a slično je i za ostale centre u Srbiji.
Sve u svemu, po mom mišljenju problem postoji i sve dok postoji manje su bitni procenti, sem na kraju godine da vidimo ima li napretka..I dobro je što se otvara sigurna kuća u Subotici i što se planira njihova izgradnja u celoj Srbiji...ali bi bilo bolje da pored ovih postoje i one koje je napravila država i u koje žene dovodi policija ako žele i za koje bi bio nadležan centar za socijalno, ili neka nova institucija za brigu o porodici ..treba raditi na proširenju izbora tim ljudima nezavisno gde žive, kamo sreće da je ovo slika samo sa juga Srbije, ima toga svuda u svetu, pa i kroz celu Srbiju, nažalost
 
Ako je izvor informacija b92 onda je sigurno "istina" isto kao što je istina da se kupamo svake druge subote

Pazi, kad je i mene ova prica momentalno asocirala, na tu reportazu o sapunu/mesecno u Srbiji. Znaci, ide saljiva prica o tome kako Srbi, po istrazivanjima nezavisne agencije, te i te, trose(pa sad naglasen i znacajan ton uz podignutu jednu obrvu cuvenog voditelja/ke dnevnika) manje od jednog apuna mesecno. I posle zadju po ulici intervjuisu ulicare, kljakave babe i fizikalce u godinama, i svi listom potvrde pricu da se kupaju jednom nedeljno, zimi jos redje.
 
На псето замахни, а ђевојку удари.
Гори је женски језик него турска сабља.
Жена и змија - ствар је једна.
Од зле жене нема веећг зла на свету.
Жену и издерану капу ласно је стећи.
Ко жену слуша - гори је од жене.
Ко жену не бије - он човјек није.
Мужева је кућа свет, а жени је свет кућа.
Муж жену носи на кошуљи, а жена мужа на образу.
Жена је врагу с удице утекла.
Што враг не може, ту му жена помогне.
Два пута је човек у свом животу весео: једном кад је ожени, а други пут кад жену укопа!
 
Pazi, kad je i mene ova prica momentalno asocirala, na tu reportazu o sapunu/mesecno u Srbiji. Znaci, ide saljiva prica o tome kako Srbi, po istrazivanjima nezavisne agencije, te i te, trose(pa sad naglasen i znacajan ton uz podignutu jednu obrvu cuvenog voditelja/ke dnevnika) manje od jednog apuna mesecno. I posle zadju po ulici intervjuisu ulicare, kljakave babe i fizikalce u godinama, i svi listom potvrde pricu da se kupaju jednom nedeljno, zimi jos redje.


Па то је просек у Србији!
Данас видех репортажу на ТВ о некој лекарки у неком селу....а на вратима ординације пише:''Пацијенти који нису окупани - неће бити прегледани!''

Замисли шта је ту жену натерало да стави тај натпис на врата?

Уосталом, и у мом граду, у државној стоматолошкој ординацији пише:
''За преглед је потребно:
- имати оверену здравствену књижицу
- опрати зубе
- понети марамицу

:roll:
 
Па то је просек у Србији!
Данас видех репортажу на ТВ о некој лекарки у неком селу....а на вратима ординације пише:''Пацијенти који нису окупани - неће бити прегледани!''

Замисли шта је ту жену натерало да стави тај натпис на врата?

Уосталом, и у мом граду, у државној стоматолошкој ординацији пише:
''За преглед је потребно:
- имати оверену здравствену књижицу
- опрати зубе
- понети марамицу

:roll:

:lol::lol::lol:...verovatno imaju problema sa starijim osobama,ne verujem da danasnja omladina ne drzi do svoje higijene,na selu ili u gradu:razz:
 
Da me je tukao neko veci i jaci od mene sigurno se ne bih smejao. Znaci, psiholoski momenat nije isti.
U pravu si. Drago mi je da neko razume. Uostalom, žene, da li ste nekad ošamarile svoje dete i posle se pokajale...? hajde, nemojte i sad da se stidite.....
Da li je dete nekad vas udarilo iz čistog divljaštva i da li vam je to isto kao kada na vas nasrne vo od dva metra?
 
"In reference to violence in marriage (according to the survey by the Belgrade UNICEF Office (Human Rights in Yugoslavia 1998, 1999), more than three quarters of the women estimated that their relationship with their husbands was harmonious. However, 27% stated that no violence was used in the case of a dispute with their partners, while more than half of them stated that violence was sometimes used, and 16.3% claimed that this happened frequently. Such results raise the issue of what the women in the FRY imply by a "harmonious relationship" and "normal" marriage. This may point to women being reconciled to their subordinate role."

Ukratko da prevedem, samo 27% Srpkinja ne trpi nasilje od strane partnera, mada vecina izjavljuje da su odnosi sa partnerom harmonicni - iz cega autor zakljucuje da su Srpkinje navikle da budu maltretirane i da ih to vise ne uzbudjuje.

............ dal' je tako nesto normalna pojava i dal' vas licno (i to cesto) tuku?
Imam potrebu da odgovorim na temu.
Prevod ti škripi u vrlo bitnim tačkama. U originalnoj verziji čak potpuno bih se složila sa tekstom, u prevedenoj manje-više.
Ako je ona jednom, dva, tri puta ošamarena za 10 godina, verovatno će onaa jedna polovina da pomisli na to kada izjavi "nasilje je ponekad primenjeno..." dakle, ne radi se o ženama koje bi sebe kategorisale kao "tučene" i "maltretirane", nego o ženama koje su dobile možda šamar ili jednom bile onako pošteno izlemane, ali jednom... i dok se on eventualno izvinjavao, govorio je "izazvala si me"..... u šta bi na kraju morale da poveruju, makar formalno (zašto su im se vratile?, treba im neki izgovor)...

Potpuno razumem da na ovu temu dođe gomila žena da izjavi kako "nikada nisu bile udarene", to je sasvim razumljivo jer se batine ionako kriju. Ja nisam udata, pa me je moj 5 godina stariji brat umeo udariti, a nismo baš bili ni deca, to sam već negde napisala... nisam mu ni ja ostala dužna. Namerno ovo pišem jer ste sve vi ostale ***** (ili lažete, ili ćutite). Da nisam možda trebala da mu "ne dozvolim"???
Znate šta bi moji nemoćni roditelji rekli na to? "Ne smeš više da je tučeš, a ti, ti nemoj više da ga izazivaš!??!"

No, dobro, to se manje-više završilo.
Orijentišimo se na procente.
Lično ne znam aman baš nijednu devojku, ženu, devojčicu, babu, koju neko (jači) bar jednom nije udario.
A danas mi je bila u gostima ona žena koju ne mogu da slušam kad dođe, već se pokupim i odem napolje, ili da spavam..... prošli put je pričala "dogodovštine lemanja", kako je drhtala kao prut, sve kroz šalu i onaj najiskreniji osmeh, da se pošteno istrese, al' da ne ispadne i jadna istovremeno..... što sve to verovatno i dalje trpi. Danas je opet počela o tome kako je alkos, kako je ona trpela svašta "al' je to bar stioički podnela, nikome nije kukala, bila hrabra i ne znam šta još" pa je još krenula da tovari moderne generacije devojaka kako "truju svoje muževe pričama pred spavanje" i kako tako treba, svaka njima čast, ona nije umela blablabla..... šta reći takvoj ženi?

Pisala sam već o komšinici koja je sada trostruka prababa..... koju njen deda lema i dan danas, dovoljno je da je preko pogleda pa da odustane od bilo čega..... što je eventualno naumila. Unuku ostavio lokal kad je zatvorio... hm, berbernicu. Unuki nije ostavio ništa, jer je ona žensko i "ući će u tuđu kuću pa će da ima muževljevo"..... naoko sasvim normalni ljudi. Mislim, pa i jesu, zar ne?

Što se dece tiče, niko na forumu neće reći, ali van foruma pitajte malo, ali budite pametni i ne osuđujte u startu, nego pitajte pre svega mladiće, šta misle, da li treba motkom vaspitavati decu.

I to nema apsolutno nikakve veze sa oblašću, zatucanošću, obrazovanošću samo se u gradu daleko teže primeti (ne obraća se mnogo pažnja), dok su na selu svi mnogo više individualni... i sve se zna..... sve i svako. Ovo ovde je ultra urbano područje za neka mesta koja navedoste.....

Ja sam sad kao faca, mene niko nije udario, samostalna, opaka, ovo ono..... :roll:

A što se poslovica tiuče, hvala Helen, htela sam i sama da potražim neke.

Sećate li se onog izvoda iz... kako se to beše zvalo? Ono pomagalo za čitanku, radni list iz srpskog..... kad su samo odjednom poludele profesorke i odbijale da predaju to hehe... al' odjednom. Dotle bilo kao dobar dan.

"Da li je taj i taj (neki srpski junak, tipa Marka Kraljevića) trebao da udari ženu?" (Pitanje sledi posle teksta gde se događaj opisuje)
Deca treba da odgovore sa da ili ne, i valjda da obrazlože. Mi svi "ne", kad ono - pogrešan odgovor :)

Odgovor je (piše u toj vežbanci) "da", jer žena nije trebala da se meša u ono što je se ne tiče :shock: ili - trebala je da gleda svoja posla, tako nekako.....
To sam ljudi ja radila u osnovnoj i ko zna koliko još generacija unapred, relativno nedavno su profesorke napravile frku oko toga.
Naravno, primetili biste starije mudrace kako govore "ovim feministkinjama sve smeta, što ne žive svoj šivot... :) "


Puna naša istorija bisera :)
 
Marko Kraljevic je, koliko me secanje pamti, tukao samo dve - uslovno gledano - zene.

Jedna je vila Ravijojla koja je kroz gr'oce prostrelila pobratima Milosa vojvodu zato sto je lepse od nje pevao u Miroc planini, pa je Marko bio prisiljen da je juri i nalupeta buzdovanom. I tu je jedan interesantan detalj - Milos uopste nije ni hteo da peva jer se pribojavao vile, ali ga je Marko prisilio :lol:

Druga je Madzarica, ljuba Vilipova, koja ga je provocirala. Dakle, vinjeta u celini: Marko stize da se sveti Vilipu, prerusen i umotan u medjedje krzno, i nailazi na doticnu Anci...

No mu stoji ljuba Anđelija,
A oko nje četiri dvorkinje,
Te joj drže skute i rukave.
Kada dođe Kraljeviću Marko,
On joj Božju pomoć nazivao:
"Božja pomoć, moja snaho mila!
"Jel' kod dvora Vilip pobratime?
A veli mu ljuba Vilipova:
"Id' otale, gola dervišino!
"S takijem se Vilip ne bratimi."
Kad to čuo Kraljeviću Marko,
Udari je dlanom po obrazu,
Na ruci mu burma pozlaćena,
Načini joj ranu na obrazu
I tri zdrava pomjeri joj zuba,
Pa joj skide tri niza dukata...

E sad, dal' je Marko oba puta isprovocirao povod da bije zene... zakljucite sami.
 
Imam potrebu da odgovorim na temu.
Prevod ti škripi u vrlo bitnim tačkama. U originalnoj verziji čak potpuno bih se složila sa tekstom, u prevedenoj manje-više.
Ako je ona jednom, dva, tri puta ošamarena za 10 godina, verovatno će onaa jedna polovina da pomisli na to kada izjavi "nasilje je ponekad primenjeno..." dakle, ne radi se o ženama koje bi sebe kategorisale kao "tučene" i "maltretirane", nego o ženama koje su dobile možda šamar ili jednom bile onako pošteno izlemane, ali jednom... i dok se on eventualno izvinjavao, govorio je "izazvala si me"..... u šta bi na kraju morale da poveruju, makar formalno (zašto su im se vratile?, treba im neki izgovor)...

Potpuno razumem da na ovu temu dođe gomila žena da izjavi kako "nikada nisu bile udarene", to je sasvim razumljivo jer se batine ionako kriju. Ja nisam udata, pa me je moj 5 godina stariji brat umeo udariti, a nismo baš bili ni deca, to sam već negde napisala... nisam mu ni ja ostala dužna. Namerno ovo pišem jer ste sve vi ostale ***** (ili lažete, ili ćutite). Da nisam možda trebala da mu "ne dozvolim"???

Replika:)

Mislim da se ovdje ne pise samo o udatim maltretiranim zenama.Znam i djevojke koje trpe razna maltretiranja od partnera.Licno ne razumijem udatu koja trpi i vraca se, a izgovor im 'zbog djece".Ali jos manje razumijem one koje nicim nisu vezane,ni brakom,ni djecom.
Pises ili zene lazu ili cute...Ne znam zasto bi takva dosla ovdje bilo sta da komentarise.Sumnjam da bi moja poznanica,koja je makar jednom mjesecno plava od modrica,ovdje bilo sta napisala.
Muz na mene nikad nije ni podigao ruku,i to je za mene normalno a ne da se bilo ko iscudjava ili da kaze kakva sam sretnica.Pa onda i on treba biti sretnik kakva sam ja zena,ali ja to gledam samo kao normalan brak zdravih ,stabilnih ljudi.
Malo nas je koji vidimo problem cjelokupnog drustva.Pisem malo,jer ovdje se stvarno javio mali broj ljudi da prokomentarise, a ne" gomila zena".
Ne kazem da nisi u pravu,svako ima pravo na svoje misljenje.Vecina mojih drugarica su neudate i one su mog i tvog misljenja,ali ima i onih koje znam sta su pricale kao neudate,a druga prica bila kad se udale.
I nikad necu razumjeti,zasto se zene pokoravaju,zasto se predaju "sudbini".
 
Pises ili zene lazu ili cute...


Ne znam zasto bi takva dosla ovdje bilo sta da komentarise.Sumnjam da bi moja poznanica,koja je makar jednom mjesecno plava od modrica,ovdje bilo sta napisala.

Pisem malo,jer ovdje se stvarno javio mali broj ljudi da prokomentarise, a ne" gomila zena".
E sad, gomila može biti 100, 50, a može i 7-8, što je ovde slučaj. Ipak sam htela staviti akcenat na - žeena. Osim autora i Juliana i ne znam da li je možda Piaf nešto napisao..... al' manje-više nevažno za temu... ostalo su žene. Interesantno, zar ne? Mislim da to nema veze sa tim na koji je pdf. prebačena ova tema, došle su da se upišu kao ona "srećna trećina". Whyyyy? :shock:

Hm, nisam ja izuzela neudate, znam nekoliko njih koje su i momci udarili, ali su ih one ipak ostavile ili tužile. Malo je lakše tada.

A ono lažu ili ćute sam zato i napisala tako..... zašto ne bi? A neće, to stoji. Ćute i ne javljaju se na ovu temu. A ti ne znaš zašto bi? Da li misliš da ne treba iz nekog razloga ili si samo htela da napišeš da kapiraš da se takva nikada ne bi pojavila ovde (sa čime sam se u startu složila, svakako...)?
 
Nisu zrtve porodicnog nasilja samo neobrazovane i siromasne zene. Skoro sam citala studiju o tome kog zanimanja muskarci najvise tuku zene, pa su istrazivanjem dosli do iznenadjujuceg zakljucka da obrazovani ljudi poput inzenjera, doktora i tako dalje, nista manje ne "lemaju" svoje zene. Mislim da je problem u zavisnosti, ma koja da je. U velikom broju slucajeva je ekonomska zavisnost, trpis jer nemas gde odnosno trpis zarad privilegija ili novca koji imas dok si sa tim muskarcem, ali takodje nista manje nije zastupljena ta psiholoska zavisnost od partnera, odnosno kvrc u samom razvoju licnosti, koja ili nije dobijala dovoljno paznje od roditelja ili je rasla u nekim nenormalnim uslovima, pa smatra da je opravdano da dobija batine, ili cak podsvesno trazi takve muskarce. To upravo dokazuje primer mnogih poznatih i uspesnih zena, koje imaju i slavu i bogatstvo, pa odjednom izadju u javnost sa pricom da su bile tucene, a svi se iscudjavaju "pa zar ona to dozvoljava". Mislim da mnogo kockica treba da se slozi u odrastanju jedne zene, da bi izrala u psihicki zdarvu osobu i da bi mogla da stvara jednog dana, zdrave odnose sa muskarcem.
 
ja sam bila blizu (po mojoj proceni) - bivsi momak je izbio oca, majku, sestru, kad je poceo da se okrece i protiv prijatelja koji su kritikovali takvo ponasanje, i kako je postajao sve agresivniji, uspela sam da raskinem. nikada me nije udario, ali je vrsio pritisak. kad sam pre toga pokusala da ga ostavim, on je pricao kako je to moj smisao za humor. ujutru krenem na posao, on seta psa od moje zgrade do posla. ne prilazi mi, ali je tu. jednog dana sam ga nasla u stanu kad sam se probudila. skuvao je kafu, sa osmehom rekao da se dosta ceo grad smejao kako ga vucem za nos. voli me najvise na svetu, dao mi je sest meseci da se sredim ali vreme je da se urazumim. da li sam dobila batine ili samar? nisam, ali sam se pomirila sa njim. da sam drugacije reagovala, izmlatio bi me sa sve osmehom i sam smestio u bolnicu. ne ostavljaju se takvi muskarci tek tako, njih je bas briga za sud, zatvor, zakone, batine - odrobijace te ako mu dodje.
 

Back
Top