Vesti iz književnosti (konkursi, promocije, aktuelnosti)

Kонкурс за поезију

Књижевни клуб "Велимир Рајић" из Алексинца расписао је конкурс за поезију.

Услови конкурса:
- три песме у три примерка
- тема је слободна
- песме морају бити необјављиване
- песма не сме бити дужа од 30 стихова
- радове слати под шифром са решењем шифре у посебној коверти
- један аутор може учествовати са само једном шифром
- конкурс је отворен од 15. новембра 2008. до 01. фебруара 2009. године
- додела награда је у мају 2009. године на VI Песничким сусретима.

АДРЕСА:
Књижевни клуб "Велимир Рајић"
- за конкурс -
ул. Душана Тривунца 15
18220 Алексинац "
 
Ima nekog u najskrivenijim dubinama naše svesti… On, ili Ona, neizbrisivo zapisani u našim emocijama… emocijama neizmerno snažnim… koje kao munja zaparaju našom dušom, ne hajući s kim smo, u kakvom smo raspoloženju, mesto na kojem smo u tom trenutku…

Ovu temu treba shvatiti kao buduću knjigu, zbornik, u kojem ćemo rečju materijalizovati te nepredvidive, nama drage bljeskove… eda bi nam bilo lakše živeti ako ih više ne skrivamo.

Knjige će biti kada bude bilo dovoljno munja i bljeskova u ovoj temi!

Priče se objavljuju na Extremity Blogu, u vidu komentara u temi Kratka priča iz skrivenih dubina duše. Potpisati punim imenom ili pseudonimom.

Adresa teme: http://blog.extremity.rs/?page_id=281

Dokaz autorstva: pre objavljivanja na Extremity Blogu, poslati rukopis sa punim imenom i prezimenom, adresom i telefonom, na: http://extremity.rs/suite/index.php?option=com_contact&Itemid=3

Izdavač: Extremity design plus
:)
 
Magacin, Kraljevića Marka 4, Beograd

Ponedeljak, 12. januar

Magacin u Kraljevića Marka br. 4

TkH – PLATFORMA

VAS POZIVA NA PREZENTACIJU KNJIGE:

[17:00]

New-Media Technology, Science, and Politics

The Video Art of Marina Gržinić and Aina Šmid
Govori: dr Marina Gržinić
Izdavač: Löcker – Wien (2008.)

Dr Marina Gržinić je freelance teoretičarka medija, kritičarka i kustoskinja. Radi kao istraživačica na Institutu za filozofiju u ZRC SAZU (Naučnom i istraživačkom centru slovenačke akademije nauke i umetnosti) u Ljubljani, i kao profesorka na Akademiji likovnih umetnosti u Beču. Objavila je mnogobrojne članke i eseje, kao i nekoliko knjiga iz teorije umetnosti i medija. Bavi se video artom i medijskom umetnošću od 1982. godine u saradnji sa umetnicom Ainom Šmid.

Prezentacija će biti na srpsko-hrvatskom jeziku.

&

PREDAVANJE DR MARINE GRŽINIĆ:
[19:00]
From biopolitics to necropolitics

Predavanje će povezati savremena pitanja performativnosti i reprezentacije na ex-jugoslovenskom prostoru i, šire, u Evropskoj uniji, sa biopolitikom i nekropolitikom. Autorka će takođe izložiti analize institucija u poljima umetnosti i kulture. Zašto? Izgleda da su neoliberalna globalna kapitalistička deregulacija i privatizacija na specifičan, moćan način prisutne u današnjem polju umetnosti i kulture, gde su divljački čuvane kako bi se izuzele iz kritike i analize. Nekropolitike udobno metastaziraju unutar oficijelnih institucija umetnosti i kulture, čuvane od strane represivnih i normativnih državnih aparata.

Predavanje će biti na engleskom jeziku.

nb: Predavanje i prezentacija knjige odvijaju se u okviru Samoobrazovnog projekat u oblasti izvođačkih praksi, kritičkih teorija, digitalnih tehnologija i slobodne kulture – Šverc znanja! u produkciji TkH – centra za teoriju I praksu izvođačkih umetnosti.
 
Sužen izbor za Ninovu nagradu

U uži izbor za Ninovu nagradu za roman godine, žiri je, od 23 romana, odabrao sedam, objavljeno je u najnovijem broju tog nedeljnika. Prestižnoj književnoj nagradi, čiji će dobitnik biti poznat 22. januara, za sada se mogu nadati Vladislav Bajac za roman Hamam Balkanija u izdanju "Arhipelaga", Vladimir Pištalo za knjigu Tesla, portret među maskama (Agora), Radoslav Petković, autor Savršenog sećanja na smrt (Stubovi kulture), Svetislav Basara za najnoviji roman Dnevnik Marte Koen (Dereta), Laura Barna, s knjigom Moja poslednja glavobolja (Zavod za udžbenike), Vladimir Kecmanović za roman Top je bio vreo (Via print) i Aleksandar Gatalica za roman Nevidljivi (Zavod za udžbenike). Od sedmoro pisaca čiji su romani ušli u uži izbor, Petković i Basara su već ovenčani Ninovom nagradom. U žiriju su Milan Vlajčić, Milo Lompar, Stevan Tontić, Aleksandar Jovanović i Slobodan Vladušić.
 
Roman "Zujke" Marija Brkljačića na internetu

Društvo za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM) objavilo je u okviru projekta "Besplatne elektroničke knjige" novi naslov - kratki roman "Zujke" Marija Brkljačića.

Knjiga je objavljena kao zadnji, 20. besplatni elektronički naslov u 2008. Trenutno je na mrežnim stranicama projekta "Besplatne elektroničke knjige" (www.elektronickeknjige.com) dostupno 90 naslova.

U svome novom kratkom romanu Brkljačić pokazuje sluh za recentno socijalno stanje, njegovi su junaci - antijunaci, kod njega se pije, puši i narkotizira, svi su poluzaposleni, poluočajni, u poluvezama i na poluplaćama.

Roman dobio ime po dječjoj igri

Dječja igra po kojoj je roman dobio ime, Zujke, gdje jedan igrač stoji okrenut leđima i čeka udarac pa onda mora pogoditi udarača, simbolizira položaj Brkljačićevih likova u odnosu na uobičajene životne stvari - na plaću, smještaj i emocionalnu sređenost. Brkljačić je pisac koji ne ostavlja ravnodušnima, ne samo jer je "odjenuo ruho" Robina Hooda da bi krao bogatima i davao siromašnima, već i stoga što se u njegovim literarnim izričajima ne krije nedostatak ideja.

Mario Brkljačić rođen je 1966. godine u Zagrebu, gdje živi i radi. Objavljivao je u brojnim književnim časopisima, a uvršten je i u izbor "Najbolje hrvatske priče 2006."
 
Domaći pisci u svetu „Flaša Gordona“

Na predstojećem Beokonu (konvencija ljubitelja fantastike, od 30. januara do 1. februara) u Domu omladine Beograda biće objavljena nova zbirka priča Društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“ koja će doneti dela domaćih pisaca sa različitim viđenjima univerzuma čuvenog stripa Flaša Gordona. Definitivno je rečo delu koje će zanimati poklonike stripa, ali i one koji vole ovakve fantastične „izlete“ koji će nam, izgleda, sve češće stizati od domaćih autora.
Za one nestrpljive, sajt posvećen fantastičnoj književnosti Art Anima (www.art-anima.com) prvih dana nove godine je pripremio dve priče inspirisane ovim strip junakom iz pera Vase Pavkovića („Flaš, Dejl, Zarkov“) i Gorana Skrobonje („Još jedno veče sa Džerijem“). Pored ove dve priče naći će se još dvanaest dela domaćih autora, mada konačan spisak i dalje nije zaključen, te je moguće da, kada zbirka bude objavljena na Beokonu, bude i nekih dodatnih iznenađenja. Sajt Art Anima će i narednih nedelja predstavljati priče iz predstojeće zbirke - po jednu svakog vikenda.

U zbirci će biti i eseji Ilije Bakića („Flaš Gordon, univerzalni heroj u novim avanturama“ i „Novi prilozi za biografiju Flaša Gordona“), pisca i kritičara koji je 2004. pozvao domaće autore da napišu priče o Flašu Gordonu. Tada je šest priča objavljeno u zrenjaninskoj Ulaznici, ali do izdavanja planirane zbirke nije došlo. Ono što se privodi kraju, kada je rečo samoj zbirci - i što će postaje zaštitni znak izdanja „Lazara Komarčića“, jesu ilustracije domaćih crtača, koji su ukrasili i prošlogodišnju zbirku erotske fantastike „Ugrzi strasti“.

Zastupljena i jedna dama

U zbirci o Flašu Gordonu čitaćete uglavnom priče pisaca, ali je delom „Mongo“ zastupljena i jedna dama, autorke Tamare Lujak. Pored nje, i pomenutih priča Vase Pavkovića i Gorana Skrobonje, u zbirci će biti i dela:: „Oh, zašto je samo Dejl tako kasno pošla u supermarket“ (Đorđe Pisarev), „Munje i gromovi“ (Darko Tuševljaković), „Oslobađanje“ (Vladimir Lazović), „Slučaj Flaša Gordona - post festum“ (Ilija Bakić), „Poslednje putovanje A. M.“ (Dušan Belča), „Kineski kikiriki i srpska šljivovica“ (Boban Knežević), „Mars u opoziciji“ (Tihomir Jovanović), „Imperatorov brk“ (Oto Oltvanji), „Dan slobode“ (Petar Petrović), „Zeleni kukuruzi“ (Pavle Zelić) i „Dale Arden u Palači smrti“ (Aleksandar Žiljak).
 
Natječaj "Na slovo na slovo"

Od novembra 2008. do 1. marta 2009. godine traje konkurs "Na slovo na slovo".
Uslovi konkursa:
- priča ili pesma moraju biti iz domena naučne fantastike
- sve reči u pesmi ili priči počinju na isto slovo
- dužina priče ili pesme nije ograničena
- autor može poslati po 3 priče ili pesme.

Radove slati na e-mail info@sciencefiction.org.yu.
 
„Ruski prozor” najprodavaniji roman u 2008.


Roman "Ruski prozor" Dragana Velikića najprodavanija je knjiga u 2008. godini u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, prema istraživanju Internet portala knjizara.com".

Za roman "Ruski prozor", koji su objavili beogradski "Stubovi kulture", Velikić je dobio NIN-ovu nagradu za 2008. godinu.

Na drugoj poziciji liste bestselera "Knjizare.com" je roman "Zapis duše" Ljiljane Habjanović Djurović, a na trećoj knjiga "Tajna" Ronde Bern.

Na četvrtom i petom mestu su romani Haleda Hoseinija "Hiljadu čudesnih sunaca" i "Lovac na zmajeve", koje je objavila beogradska "Laguna", a slede romani "Moja omiljena supruga" Britanca Tonija Parsonsa i "Grad u zrcalu" Mirka Kovača.

Medju deset najprodavanijih knjiga u 2008. godini su i romani "Senka vetra" Karlosa Ruisa Safona, u izdanju "Čarobne knjige", "Lutajući Bokelj" Nikole Malovića, u izdanju "Lagune", i "Dragulj Medine" američke spisateljice Šeri Džons, u izdanju "Beobuka".

"Dragulj Medine" o sudbini Ajše, žene proroka Muhameda objavljen je početkom avgusta, ali je jedno vreme bio povučen iz prodaje zbog protesta Islamske zajednice u Srbiji. Nakon vraćanja u knjižare, naglo je poraslo interesovanje čitalaca za tu knjigu.

Medju najprodavanijim knjigama u 2008. godini su i roman "Kad padne noć" Japanca Harukija Murakamija, sedmi nastavak serijala o mladom čarobnjaku "Hari Poter i relikvije smrti" Džoan K. Rouling, kao i "Veštica iz Portobela" i "Brida" Paula Koelja.

Listu od dvadeset najprodavanijih čine i dva romana britanske nobelovke Doris Lesing, "Peto dete" i "Leto pre sumraka", "Mango" Ljubice Arsić", "Knjiga za svaku devojčicu" Violete Babić, "Dan zaljubljenih" Olafa Olafsona i "Srce moje" Mirjane Bobić Mojsilović.

Lista je sačinjena na osnovu mesečnih podataka o najprodavanijim knjigama u najvećim knjižarama u Beogradu, Novom Sadu, Banjaluci, Podgorici, Kotoru, Herceg Novom, Subotici, Zrenjaninu, Novom Pazaru, Kragujevcu i Šapcu.
 
Nova izdanja Geopoetike u 2009. godini

Izdavačka kuća Geopoetika iz Beograda objaviće u 2009. godini najnoviji roman norveškog pisca Justejna Gordera "Zamak u Pirinejima", a najavljeni su i novi romani američkog pisca Pola Ostera i Japanca Harukija Murakamija.

Justejn Gorder domaćim čitaocima najpoznatiji je po romanu "Sofijin svet", svojevrsnoj romansiranoj istoriji filozofije, a Geopoetika je ranije objavila i njegova dela "Devojka s pomorandžama", "Kći direktora cirkusa", "Maja" i "Misterija pasijansa".

U planu je i objavljivanje dela Ingmara Bergmana "Dobre namere", a ove godine Geopoetika će svojim čitaocima predstaviti i jednog novog autora, u Nemačkoj vrlo popularnu mladu književnicu Dženi Erpenbek.


Novi roman Zorana Živkovića u izdanju Paideje

Beogradska "Paideia" objaviće u februaru novi roman Zorana Živkovića "Pisac u najam", najavljeno je danas iz te izdavačke kuće.

Glavni junak Živkovićevog novog romana je ugledni pisac koji jednog jutra dobija elektronsko pismo od anonimnog poštovaoca, s "nedoličnom ponudom".

Živković je jedan od najprevođenijih savremenih srpskih pisaca. Njegovih 18 proznih knjiga izišlo je u gotovo pedeset izdanja širom sveta - u SAD, Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Španiji, Portugaliji, Danskoj, Grčkoj, Južnoj Koreji, Turskoj, Rusiji, Češkoj, Poljskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj.
 
Konkurs za nagradu Biljana Jovanović



Srpsko književno društvo raspisuje konkurs za nagradu “Biljana Jovanović” za dela iz oblasti proze, poezije i drame, objavljena u toku 2008 godine. Pet primeraka knjiga treba poslati na adresu Srpskog književnog društva, Francuska 7, Beograd, sa naznakom: Za nagradu “Biljana Jovanović”, od 15. do 31. januara 2009 godine.

Rezultati konkursa biće objavljeni sredinom meseca marta tekuće godine.
 
Vilenjak i priče o dijaspori


Krajem prošle godine, jedan broj naših istaknutih autora objavio je nove knjige koje nikako ne bi trebalo da prođu nezapaženo kod domaće kritike, bilo da je reč o beletristici ili o esejistici. Na prvo mesto stavljamo Davida Albaharija, pisca koji je, ako se ne varamo, u 2008. godini u odnosu na druge naše pisce objavio najveći broj što novih što obnovljenih izdanja svojih dela. Sada navodimo Albaharijevu knjigu „Dijaspora i druge stvari” (izdanje „Akademske knjige” iz Novog Sada), u kojoj je naš poznati pisac, koji godinama živi u Kanadi, sabrao tekstove koje je periodično, od 1995. do 2007. godine objavljivao u različitim novinama i časopisima iz Toronta, Vankuvera, i u Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj.

Zajednički imenitelj je, naravno, dijaspora: život u novoj zemlji, pokušaj prilagođavanja i, možda, jedno od osnovnih pitanja koje postavlja prva generacija doseljenika: Gde je pravi život? U zemlji koju smo ostavili, ili u zemlji u koju smo došli? Albaharijeva „Dijaspora i druge stvari” otkriva jedan tužni svet hrabre volje za opstankom.

I Radoslav Petković je u najnovijoj knjizi „Upotreba vilenjaka” (izdavač Matična biblioteka „Svetozar Marković”, Zaječar) sakupio svoje kraće eseje, objavljivane tokom protekle dve decenije uglavnom u nedeljniku NIN, i kasnije, sve do 17. marta 1999, u dvonedeljniku „Evropljanin”. Izbor tekstova pokazuje da je za to proteklo vreme pisac bio, ipak, manje ili više vezan za politiku: ako se sam u onome što je pisao i nije bavio politikom, ona se „bavila njime”. Taj spoj dao je esejima Radoslava Petkovića posebni znak ispred kojeg se širi svet izuzetne erudicije i književne elegancije, odavno zaboravljenih kategorija u srpskoj esejistici.

U izdanju beogradske „Geopoetike” objavljen je više nego interesantan roman Mire Otašević „Zmajevi od papira”. Ovo delo, pisano po motivima biografije nemačkog arhitekte Selmana Selmanagića (1905-1986), rođenog u Srebrenici, govori o jednoj od, možda, najvećih ironija ljudskog roda: istine da je, uprkos našoj želji da mislimo da je zlo posebno, ono zapravo banalno (Hana Arent) i da je holokaust jedna od njegovih najekstremnijih posledica. Zlo je svojstveno samo ljudskoj vrsti, jedinki i društvu, bez obzira na ideju na kojoj se ono gradi – nacističkoj, komunističkoj, kapitalističkoj. Mira Otašević ovu istinu predstavlja u širokom vremenskom, istorijskom (gotovo celi prošli vek) i geografskom (Bosna, Nemačka, i u naznakama zemlje Evrope, Rusija, Amerika) rasponu, polazeći i završavajući u jednoj tački, Srebrenici – u vreme rođenja Selmana Selmanagića, srebreničkog (sarajevskog) stolara koji je izrastao u uglednog arhitektu, pripadnika Bauhausa, aktivnog antifašistu, i Srebrenici 11. jula 1995. Roman „Zmajevi od papira” koji govori o „strahotnom neredu istorije” (M. Otašević) pisan je kratkim, efektnim rečenicama iza kojih se kriju bogata asocijativnost i emotivnost. Njihova, pak, punoća zavisi od naše otvorenosti da kritički i samokritički razmišljamo o zlu, ali i o umetnosti u takvim, zlim vremenima. Mira Otašević je napisala delo koje je „veliki zalogaj” za domaću kritiku.

Vredni i uporni istraživač naše kulturne i književne istorije, Miroslav Karaulac, objavio je novu knjigu „Andrić u diplomatiji” (izdavač „Filip Višnjić”, u vreme kada je glavni i odgovorni urednik bio Jagoš Đuretić, a urednik Nikola Vujčić). U ovom delu čitalac će pronaći, pored autentičnih fotografija Andrića, ljudi tog vremena, isečaka iz novina i gradova između dva rata, niz zanimljivih podataka o diplomatskom radu našeg nobelovca.

Marija Knežević objavila je u sopstvenom izdanju, šapirografisanom, zbirku priča pod naslovom „Fabularasa”. Ovo nesvakidašnje izdanje, više nego ijedna knjiga uopšte, zavisi od čitalaca. Naime, Marija Knežević, pesnikinja, esejista, prozni pisac i prevodilac osvedočenog talenta, potvrđenog u svetu kroz prevode na mnoge jezike i priznanja, bila je zgađena traganjem za izdavačem koji bi objavio njen novi rukopis. Prekinuvši tu lakrdiju čiji su učesnici bili i neke njene kolege, Marija Knežević se odlučila da čitaoci u slučaju njene nove knjige potraže sami pisca: ko god, naime, bude želeo da pročita priče u zbirci „Fabularasa”, treba da se javi autorki na mejl elmar13@sbb.rs Kneževićeva će očas posla svoju knjigu šapirografisati i vi ćete imati priliku da, kupivši je, osetite gorku sadašnjost, oporu i tešku, iz vizure pripovedača-posmatrača kome ni ironija ni emocija ne pomažu da tu sadašnjost, našu gorku stvarnost, ublaži. Ova se knjiga jednostavno mora pročitati: jetkost kojom obiluje može biti ublažena jedino zajedništvom u borbi protiv obesmišljavanja ovog našeg, jedinog, dragocenog života.
 
Simi Mraoviću posmrtno nagrada SKD Prosvjeta


Srpsko kulturno društvo Prosvjeta Simi Mraoviću posmrtno će dodijeliti nagradu 'Sava Mrkalj' za doprinos kulturi Srba u Hrvatskoj
Glavni odbor Srpskog kulturnog društva Prosvjeta donio je jednoglasnu odluku, da se ovogodišnja nagrada Društva 'Sava Mrkalj' za doprinos kulturi Srba iz Hrvatske, posmrtno dodijeli pjesniku Simi Mraoviću.

Glavni odbor se u svojoj odluci primarno rukovodio vrijednošću njegovog poetskog stvaralaštva te prijelomnim značajem romana 'Konstantin Bogobojazni' u stvaranju ljudski i društveno cjelovite istine o 90-im godinama u Hrvatskoj.

Nagrada će biti dodijeljena na Svetosavskoj akademiji SKD Prosvjeta u Hrvatskom glazbenom zavodu u Zagrebu, 30. siječnja.
 
Čaroban portret grada i jedne generacije

Izdavačka kuća “Agora” je kao prvu knjigu u 2009. godini objavila novo izdanje romana “Milenijum u Beogradu” Vladimira Pištala, koji je ove jeseni imao veliki uspeh u Francuskoj, našavši se u najužem izboru (među pet knjiga) za nagradu “«Femina”» za prevedene strane romane na francuski, sa više od 700 naslova u konkurenciji. Recepcija kritike je bila odlična, pa se za nekoliko meseci pojavilo tridetak tekstova o ovom romanu u svim najznačajnijim francuskim dnevnim i književnim listovima.

Prema informacijama od Pištalovog francuskog izdavača “Febusa”, tiraž ove knjige (2000 primeraka) koja je izašla u junu prošle godine, za manje od šest meseci, skoro je rasprodat.

Većina prikaza ističe da je u pitanju “visoka” ratna književnost i nezaobilazna knjiga za razumevanje devedesetih u Srbiji. U pariskoj knjižari „Le Divan“, ovaj roman preporučuju kao „osetljiv i žestok, ironičan i tačan, halucinantan i liričan, upravo čaroban portret Beograda, grada rođenog u jednom snu“.


Romaneskna trilogija o Tesli

U izdanju “Agore”za oktobarski sajam knjiga u Beogradu , izašla je nova Pištalova knjiga, dugoočekivana romaneskna trilogija “Tesla, portret među maskama”, koja beleži značajan interes među čitaocima, a našla se i u najužem izboru za NIN-ovu nagradu za roman godine koji treba da bude izabran sledeće nedelje.

Po oceni francuskih kritičara “Milenijum u Beogradu “je mozički napisan roman u kome se se, kao što naslov naznačuje, gradi portret grada, isto koliko i jedne generacije u njemu. Ovo je roman, između ostalog, i o ljubavi. Pre svega onoj prema Beogradu, gradu gde je grupa mladih odrasla, mitskom Beogradu.Nije roman pisan po pravilima, niti je hronika ratnih godina: to je freska o ljudskom ludilu, čija je glavna žrtva – Beograd.

Autor retkog literarnog dara, kako ukazuju francuska kritika uspeva da dočara osećaj gubitka i bespomoćnosti stanovnika zemlje koja se rasula kao kula od karata. Jedinstven srpski glas, zvučan, urban i nov … srećni smo što smo našli tako pažljivog, veoma obrazovanog pisca sa ironičnom notom, koji jedinstvenim, često halucinatnim manirom opisuje poslednju dekadu 20 veka u gradu sa kojim se identifikuje.
 
Konkurs za VIII kolo edicije "Prvenac"

Uslovi konkursa:

- Pravo učešća imaju autori do 35 godina starosti koji do sada nisu objavili knjigu;
- U obzir dolaze pesnički, prozni, esejistički, dramski i međužanrovski radovi;
- Konkurs je otvoren do 15. aprila 2009. godine;
- Žiri će objaviti imena autora čije knjige ulaze u izdavački plan edicije "Prvenac", na dan Univerziteta, 21. maja 2009. godine;
- Radove sa punim imenom i prezimenom i kraćom biografijom, dostaviti u tri primerka na adresu: Studentski kulturni centar, Radoja Domanovića br. 12, 34000 Kragujevac;
- Autori izabranih radova biće lično obavešteni;
- Studentski kulturni centar će izabrane knjige objaviti do Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu;
- Rukopisi se ne vraćaju.

Ustanova
Studentski kulturni centar
Kragujevac


Za više informacija posetite www.skckg.com
 
Uži izbor za Vitalovu nagradu


Dela Petra Sarića, Vladimira Kecmanovića i Davida Albaharija uvrštena su u uži izbor za prestižnu književnu nagradu "Zlatni suncokret", koju tradicionalno dodeljuje fabrika Vital iz Vrbasa.
U užem izboru za Vitalovu nagradu su knjige "Sara" Petra Sarića, u izdanju Srpske književne zadruge (SKZ) iz Beograda, "Top je bio vreo" Vladimira Kecmanovića, u izdanju Via printa iz Beograda i zbirka priča "Svake noći u drugom gradu" Davida Albaharija, takođe u izdanju SKZ, saopštio je žiri.

Fabrika Vital iz Vrbasa ove godine dodeliće nagradu "Zlatni suncokret" po trinaesti put. Novčana vrednost priznanja je 5.000 evra, u dinarskoj protivvrednosti, uz štampanje nagrađene knjige.

Žiri Vitalove nagrade radi u sastavu: Jovan Zivlak, Nikola Strajnić i Vladimir Gvozden, a dobitnik priznanja biće proglašen do početka februara.

Žiri je u saopštenju naveo da se opredelio za tri različite priče, od kojih jedna tematizuje nedavnu istoriju u okvirima tradicionalne ruralne kulture, druga govori o posledicima tragičnih sukoba na tlu bivše države, dok junaci treće lutaju po rubovima moderne kulture.

"Ove tri knjige, reklo bi se, najbolje pokazuju opsege savremene srpske pripovedačke umetnosti i u generacijskom i u tematskom, i u stilskom smislu, uključujući i različite ideološke i značenjske smislove", naveo je žiri.

Roman "Sara" Petra Sarića s Kosova, prema navodima žirija, "klasična je priča u realističkom maniru, o usponu i propasti jedne porodice u tradicionalnoj seoskoj zajednici u Crnoj Gori u razdoblju između Prvog i Drugog svetskog rata".

Kecmanovićev roman o ratu u Bosni, o tragizmu pojedinačnih sudbina u borbi za preživljavanje tokom opsade Sarajeva, ispričan je iz ugla dečaka, u kratkim rečenicama koje reflektuju složenu isprepletanost dobra i zla, njihovu neodvojivost i nerazlučivost u ljudskoj prirodi, naveo je žiri.

Priča Davida Albaharija, prema oceni žirija, "složena je i pripovedački lucidna slika našeg vremena u kojoj se sustiču sudbina pojedinca u njegovim egzistencijalnim traganjima, politika i istorija".

"Zlatni suncokret" se dodeljuje počev od 1996. godine, za najbolju knjigu objavljenu na srpskom govornom području, u žanrovima romana, pripovetke, poezije, književne kritike, eseja i književne publicistike.
 
"DEBELI, ZNAM KO SI" ZBIRKA HOROR PRIPOVEDAKA

Krajem prethodne godine u izdanju izdavačke kuće Liber objavljena je zbirka horor pripovedaka Nenada Stakića "Debeli, znam ko si".

Ova knjiga na 88 strana donosi priče o Srbiji s kojom se suočavamo svakodnevno, o mraku u kome čitaoca ne vrebaju samo vampiri, demoni i veštice, već i strašnije pošasti ogledane u bezakonju i svekolikoj bedi.

Na sajtu izdavača se o Stakićevom stvaralaštvu, između ostalog, kaže: "Stakić se predstavlja i kao pisac u čijem radu provejava jedna ogoljena metafizika asfalta, pankerskog patosa prepunog beležaka s margine nasilne, kompromitovane i prečesto apsurdne stvarnosti" (Sava Nikić)

"Hibrid zlog Selina, raspadnutog Bukovskog i ludog Fantea je jedan lik koji bez straha od ičega, piše kao da nema sutra! Nagledan pornića sa gotičarkama, ogorčen na grad koji ga je odbacio, on priča svoje autentične priče pune mržnje i ljubavi, koje se kreću od najiskrenijeg vapaja za nečim čistim i uzvišenim, do treš horora i jeftine malodušnosti koja vlada betonskim naseljima." (Dejan Bambulović)

Zbirka "Debeli, znam ko si" može da se kupi u beogradskim knjižarama ili da se naruči od izdavača, a uskoro bi trebalo da se pojavi i na američkom tržištu posredstvom udruženja The Southern Horror Writers.
 
Ubiq 4 traži autore!

UBIQ književni časopis za znanstvenu fantastiku poziva Vas da šaljete svoje priloge za 4. broj na e-mail
ubiq.tekstovi(at)gmail.com

Premda se Ubiq određuje kao književni časopis za znanstvenu fantastiku, želeći barem time ostati vjeran tradiciji žanra koji se odavno hibridizirao u razne oblike Po-Mo fikcije, njegova je namjera posvetiti se svim oblicima suvremene (znanstvene) fantastike, tj. onom tipu pisanja koje se često naziva spekulativnom fikcijom. Stoga časopis pozdravlja sve književne žanrove i stilove, a da u sebi sadržavaju fantastični element, i sve vrste fantastičkoga pisanja, od klasične znanstvene fantastike, horora i fantasyja do svih oblika postmoderne i posthumane fantastike i njezinih hibrida.

Ubiq tiska kratke priče i novele (10-40 kartica), eseje, kritike i znanstvene radove.

Rok za uvrštenje u 4. broj je 5. veljače 2008.
 
Raspisan konkurs za nagradu "Vasko Popa"


Društvo prijatelja Vršca "Vršac lepa varoš" i agencija "Đorđević" iz Vršca raspisali su danas konkurs za dodelu književne nagrade "Vasko Popa" za najbolju pesničku knjigu objavljenu u 2008. godini, saopštilo je Srpsko književno društvo.

Tri primerka knjige pesama treba poslati do 15. aprila na adresu SKZ-a: Francuska 7, 11000 Beograd, sa naznakom za Nagradu "Vasko Popa".

Za nagradu konkurišu sve knjige pesama stvarane i objavljene na srpskom jeziku, a odluku o najboljoj knjizi u 2008. godini doneće tročlani žiri, koji će imenovati osnivači nagrade.

Nagrada, koja se sastoji od novčanog iznosa i povelje Fondacije "Hemofarm" iz Vršca, biće uručena laureatu na dan rođenja pesnika Vaska Pope, 29. juna, tačno u podne.
 
Natječaj "Na slovo na slovo"

Od novembra 2008. do 1. marta 2009. godine traje konkurs "Na slovo na slovo".
Uslovi konkursa:
- priča ili pesma moraju biti iz domena naučne fantastike
- sve reči u pesmi ili priči počinju na isto slovo
- dužina priče ili pesme nije ograničena
- autor može poslati po 3 priče ili pesme.

Radove slati na e-mail info@sciencefiction.org.yu.

Izvini sto pitam, ali zaista me zanima-Ima li tu neka nagrada, mimo licne satisfakcije?
Pozzzzzzz
 
Ubiq 4 traži autore!

UBIQ književni časopis za znanstvenu fantastiku poziva Vas da šaljete svoje priloge za 4. broj na e-mail
ubiq.tekstovi(at)gmail.com

Premda se Ubiq određuje kao književni časopis za znanstvenu fantastiku, želeći barem time ostati vjeran tradiciji žanra koji se odavno hibridizirao u razne oblike Po-Mo fikcije, njegova je namjera posvetiti se svim oblicima suvremene (znanstvene) fantastike, tj. onom tipu pisanja koje se često naziva spekulativnom fikcijom. Stoga časopis pozdravlja sve književne žanrove i stilove, a da u sebi sadržavaju fantastični element, i sve vrste fantastičkoga pisanja, od klasične znanstvene fantastike, horora i fantasyja do svih oblika postmoderne i posthumane fantastike i njezinih hibrida.

Ubiq tiska kratke priče i novele (10-40 kartica), eseje, kritike i znanstvene radove.

Rok za uvrštenje u 4. broj je 5. veljače 2008.

I koji mesec je veljaca?
 
NIN-ova nagrada Vladimiru Pištalu za "Teslu"


NIN-ova nagrada za najbolji roman u 2008. pripala je Vladimiru Pištalu za roman "Tesla, portret među maskama", saopštio je predsednik žirija Milan Vlajčić.

U žiriju su pored Vlajčića bili još Milo Lompar, Aleksandar Jovanović, Stevan Tontić i Slobodan Vladušić. Priznanje koje donosi laureatu 900.000 dinara biće uručeno u Skupštini grada Beograda 30. januara u podne.

Ishod glasanja je bio 3:2. Iza Pištala bio je roman "Savršeno sećanje na smrt" Radoslava Petkovića.

"Roman Vladimira Pištala prati životnu putanju Nikole Tesle na neobičan i za našu kulturu potpuno nov način, izbegavši tradicionalnu vizuru sukoba našeg naučnika sa avetima američkog merkantilizma. Ovo delo odlikuje poetska slikovitost, odlično poznavanje istorijskih činjenica i Teslinih vizionarskih ideja", rekao je predsednik žirija Milan Vlajčić.

On je dodao da je u 2008. godine bila izuzetno plodna produkcija. Od 23 romana, čak sedam je ušlo u uži izbor, rekao je Vlajčić.

Basara i Petković već su bili dobitnici ove prestižne književne nagrade.

Nagrada će ovogodišnjem laureatu biti svečano uručena 30. januara u Skupštini grada Beogradu, a priznanje se sastoji od diplome redakcije časopisa NIN i 900.000 dinara koje daruje Telekom Srbija.

Vladimir Pištalo je beogradski pisac koji već godinama živi u SAD. Doktorirao je na temi tri identiteta srpskih iseljenika - srpskom, američkom i jugoslovenskom, a na Univerzitetu u Vusteru (Masačusets) predaje modernu američku istoriju.

U užem izboru je bilo sedam knjiga: "Hamam Balkania" Vladislava Bajca, "Tesla, portret među maskama" Vladimira Pištala, "Savršeno sećanje na smrt" Radoslava Petkovića, "Dnevnik Marte Koen" Svetislava Basare, "Moja poslednja glavobolja" Laure Barne, "Top je bio vreo" Vladimira Kecmanovića i "Nevidljivi" Aleksandra Gatalice.
 
Književni konkurs za nagradu ''Đura Đukanov''

Narodna biblioteka (NB) "Jovan Popović" u Kikindi raspisala je konkurs za književnu nagradu "Đura Đukanov". Nagrada se dodeljuje za najbolju zbirku pripovedaka autora mlađeg od 30 godina pisanu na srpskom, pod uslovom da rukopis prethodno nije bio objavljivan u celosti ili u delovima. Nagrada se sastoji od štampanja knjige džepnog formata, broširanog poveza, u tiražu od 350 primeraka. Rok za dostavljanje rukopisa je 1. maj 2009. godine.

Rukopise treba slati isključivo u elektronskom formatu, na imejl adresu konkurs_đukanov@hotmail.com ili poslati CD na adresu: NB "Jovan Popović", Trg srpskih dobrovoljaca 57, 23300 Kikinda. S naznakom za literarni konkurs. Rukopise slati potpisane punim imenom i prezimenom, godinom rođenja, adresom stanovanja, telefonom i imejlom. Odluku o dodeli nagrade žiri će doneti najkasnije do 1. septembra 2009.
 
Narodna biblioteka Smederevska Palanka

Rezultati petog Konkursa za prvu knjigu

Na peti Konkurs za prvu knjigu ove godine stiglo je 20 rukopisa različitih žanrova, od čega 4 rada nisu ispunili uslove Konkursa.
Zbog predstojećeg jubileja biblioteke, 140 godina od osnivanja Palanačke čitaonice, kao i zbog visokog kvaliteta pristiglih radova, načinjen je presedan, tako da su umesto jednog rukopisa ovoga puta nagrađena tri:

„Traktat o gicu“, autora Ivana Kovača iz Bečeja,

„Varljiva igra svetlosti“, Snežane Milić iz Sombora,

„Dominantne predstave o Romima u štampanim medijima u Srbiji na početku XXI veka ili Kako su nestali ciganski motivi?“, autorke Nataše Simeunović iz Beograda.

Naročito su pohvaljeni sledeći radovi: zbirka pesama „Skok u bezuslovno“ najmlađeg učesnika konkursa, Filipa Stojanovića, učenika HTPŠ „Žikica Damnjanović“ iz Smed. Palanke, roman „Sećanja“, autora Đorđa Trajkovića iz Beograda i zbirka pesama „Neka ostane trag“, autora Vojislava Voje Pavlovića iz Beograda.

Stručna komisija petog Konkursa za prvu knjigu​
 

Back
Top