VERA...ŠTA JE TO...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Isterao je Adama i Evu iz raja. Zbog čega? Zašto? Pa evo zašto (Postanak 3:22): »I reče
Gospod Bog: Eto, Adam je postao kao jedan od Nas, poznajući dobro i zlo; i sada da ne proteže on
svoju ruku, i da ne uzme takoñe sa drveta života, i ne okusi, i da ne počne večiti život«
. Evo čega se
bog bojao – da čovek ne postane besmrtan kao on. Evo zašto je isterao ljude iz Raja. Eto Vam
njegova slika i prilika. Laž.
Čak i ako pretpostavimo da je čovek uradio nešto što nije trebalo. Pa oprosti mu, još
jednom ga nauči, pomozi mu da ispravi grešku. Pa ti si milostivi i milosrdan. Ali ne, odmah ga je
žestoko kaznio.
Takve reči koje su ostale u Bibliji posle bezbrojnih prepisivanja, kao što su »jedan od Nas«,
jasno dokazuju, da Bibliju nije pisao bog, već ljudi, izmišljajući monoteističku religiju ne na
praznom mestu, već na temelju mnogoboštva.
pogledajte bibliju Postanak 3.22
 
Isterao je Adama i Evu iz raja. Zbog čega? Zašto? Pa evo zašto (Postanak 3:22): »I reče
Gospod Bog: Eto, Adam je postao kao jedan od Nas, poznajući dobro i zlo; i sada da ne proteže on
svoju ruku, i da ne uzme takoñe sa drveta života, i ne okusi, i da ne počne večiti život«
. Evo čega se
bog bojao – da čovek ne postane besmrtan kao on. Evo zašto je isterao ljude iz Raja. Eto Vam
njegova slika i prilika. Laž.
Čak i ako pretpostavimo da je čovek uradio nešto što nije trebalo. Pa oprosti mu, još
jednom ga nauči, pomozi mu da ispravi grešku. Pa ti si milostivi i milosrdan. Ali ne, odmah ga je
žestoko kaznio.
Takve reči koje su ostale u Bibliji posle bezbrojnih prepisivanja, kao što su »jedan od Nas«,
jasno dokazuju, da Bibliju nije pisao bog, već ljudi, izmišljajući monoteističku religiju ne na
praznom mestu, već na temelju mnogoboštva.
pogledajte bibliju Postanak 3.22
Jasno je da su ljudi pisali Bibliju. A 3:22 je ljudski pokušaj da se objasni zašto je čovek smrtan, a ne večan kao Bog, kako se za Boga ljudima doimalo tada (a i danas).
 
Hrišćanstvo – to je religija koja se bazira na veri,Realnim znanjima nije potrebna vera.Pitagorinoj teoremi nije potrebno da li Vi u nju
verujete ili ne. Vi je možete znati ili ne znati. Shvatati ili ne shvatati.Sam pojam apsolutne vere nije prihvatljiv za čoveka koji misli. Šta je to apsolutna vera? To
je slepo prihvatanje nekakvih doktrina ili ideja kao apsolut. Bez razmatranja, bez dokaza, bez
provere, bez dopuštanja mogućnosti alternative.

Recimo da si u pravu. Ali samo mi reci jesi li negde uzivo(?), DVD(?) ili bilo kako drugo posmatrala stvaranje svemira i evoluciju, pa da to mozes svrstati u REALNO ZNANJE. Daj mi bilo kakav dokaz, iskopaj bar ti jedan fosil prelaznog perioda, kad drugi nisu mogli, pokazi mi na cemu se danas odvija evolucija-zar je stala?
Iskreno nista od toga ne mozes. Znaci da ti samo VERUJES da se to dogodilo. I to potvrdjuje moje misljenje da su ateisti najveci vernici. Oni veruju u nemoguce.
Ili da parafraziram:
Glupost je vecna-dok su joj deca verna.
 
zola hm...
aj razmisli samo malo!
Stvaranje Svemira i Evolucija to nije nikakvo REALNO ZNANJE ili VEROVANJE;to je CINJENICA.Ti prihvatio to ili NE dovoljno je da otvoris oci i ti ces videti a sto se tice VEROVANJA tj. kako ti kazes Hriscanstva SVE JE BAZIRANO samo na jednoj stvari "VEROVANJU".Verovanju sto ti prezentuje CRKVA bilo koja sve su iste samo drugo pakovanje!
>Ti-mi -svi mi verujemo i imamo znanje i ideologiju sistema koji nas je odgajio i ucio,hvala bogu vreme je se promenilo malo pa smo "NEKI" zahvaljujuci internetu poceli citati i menjati misli sa drugima i uporedjivati to znanje koje nam je dato od tog sistema i vidimo da je sve sto su nas ucili ...

Vidi ti ako znas sad mozes da koristis informacije iz celog sveta i da ih uporedjivas sa svojim znanjem a ako ne ti ces VEROVATI samo tvome i tako ce ti biti USKRACENO pravo znanje cinjenice da li je nesto ispravno ....
 
Znas ja sam nekad 80 citao neke knjige i tako sam bio dospeo da u nasog gradskoj biblioteci nisam moga naci vise knjige koje su odgovarale mojim interesovanjima.Kad sam hteo neku knjigu NIJE JE BILO,na moje pitanje dobio sam odgovor:"pisi u Centralnu Biblioteku u BG pa ako ima neka ti dostave" itd. a danas imam pc i mogu da pronadjem svaku knjigu u minutnom roku ako je nemam na Srbskom,a ja cu je naci na Engleskom ili Nemackom ili Spanskom ili Holandskom,znaci nece mi ostati INFORMACIJA uskracena.
Nadam se da me razumes!
 
Stvaranje Svemira i Evolucija to nije nikakvo REALNO ZNANJE ili VEROVANJE;to je CINJENICA

Mogu ti samo reci i tu prekidam dalju raspravu:
Sto bi rekli Crnogorci - ova ti je k'a Njegoseva.
A ja jos dodajem : Ti znaci nemas svoje misljenje o bilo cemu, vec ga kupis po bibliotekama i intrnetu, tj ako ja budem dovoljno ubedljiv ti ces se promeniti za 360 stepeni.
To je bas jadno.
 
Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...

mozes to definisati kako ti drago al to je to… jasno je sta su dokazi za veru …
na primer u Bibliji pise da sve sto je stvoreno svedoci o postojanju Stvoritelja… znaci svo stvarstvo…Rimljanima 1:20 A da, naravno posto se dokazuje ono sto se ne vidi …tu spadaju iduhovni dokazi…

Rimljanima 1:20...''Jer šta se na Njemu ne može videti, od postanja sveta moglo se poznati i videti na stvorenjima, i Njegova večna sila i božanstvo, da nemaju izgovora.''

Pravo da ti kažem da u svom neznanju nisam znao da je ovo materijalni dokaz za postojanje Boga.Ako je ovo materijalni dokaz,kakvi li su oni duhovni dokazi...

:bye:
 
ristob
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Tako na primer i u jednom i u drugom svetu posroji razum. Ali oni se razlikuju. Razum u ovozemaljskom svetu je zdrav razum i njime se može saznati samo ono što je opipljivo, tvarno. Razum u Boženskom svetu je duhovni razum i njime se može saznati i ono što nije opipljivo, što je netvarno. Da bi se se prešla granica između ova dva svet zdrav razum mora se nadgraditi duhovnim razumom. Sve do tada zdrav razum je slep za Božanski svet. Izgelda da si ti koristio samo zdrav razum i nikada nisi izgradio alat kojim se može proviriti i van granice ovoga ...sveta. Istinska vera je inicijalna kapisla za za nadgradnju zdravog razuma. Po svoj prilici, ti istinsku veru nikada nijesi imao. Ti si uvek imao sumnju.

Ono što je ''razum'' u ovozemaljskom životu ne postoji kao u razum u ''Božanskom'' svetu.
Tamo u onom svetu postoji stanje uma i stanje sveti.Malo si poistovetio razum sa umom i stanjima svesti.Ne postoji duhovni razum kojim se nadgradjuje ''zdrav'' razum.Ristobe,nemoj da me shvatiš pogrešno.Ne osporavam ništa od onog što je suština onog što si napisao ali želim da ti ukažem na to da sve to može funkcionisati ali bez onog što si ti naznačivao kao ''razum''

Ja svoj zdrav razum da kažem koristim u svakodnevnom životu ali...u svakodnevnom životu ne koristim nijedno od stanja uma.A o tome da ja nikada nisam izgradio ''alat'' kojim bih mogao proviriti izvan granica ovog sveta,mogu da ti kažem,da u to ne treba da budeš uveren.Ne bih se složio sa onom tvojom tvrdnjom...

''Istinska vera je inicijalna kapisla za za nadgradnju zdravog razuma. ''

Dragi ristobe.Pokušaj da shvatiš da shvatiš da istinska vera može da bude inicijalna kapisla za nadgradnju ali...ne zdravog razuma...već stanja uma a koji u konačnosti nadogradnje prerasta u stanje kosmičke pa onda i čiste svesti.O veri kao takvoj mogao bih mnogo da ti pišem ali ću se uzdržati od toga.Razmisli malo o tome.Razgraniči malo one pojmove zdravog razuma,uma i nekih stanja svesti.Inače ja lično,pod veru ne podvodim mnogo onog što bi moglo na neki način da ima neki odnos sa verom onako formalno.

Nemoj se iznenaditi ako ti kažem da u nekim okolnostima umem da se malo razdvojim od svog zdravog razuma i da pomalo bivam u nekim drugim stanjima kako uma tako i svesti.
A ovo je zanimljivo.U veri se uvek nešta očekuje,nečem se nada,nešto se želi.A šta misliš,da li je moguće da onda kada čovek prestane da očekuje bilo šta,da se nada bilo čemu,da želi bilo šta,da upravo onda SVE dodje i biva samo po sebi.
Uz srdačan
:bye:
 
Hrišćanstvo – to je religija koja se bazira na veri,Realnim znanjima nije potrebna vera.Pitagorinoj teoremi nije potrebno da li Vi u nju
verujete ili ne. Vi je možete znati ili ne znati. Shvatati ili ne shvatati.Sam pojam apsolutne vere nije prihvatljiv za čoveka koji misli. Šta je to apsolutna vera? To
je slepo prihvatanje nekakvih doktrina ili ideja kao apsolut. Bez razmatranja, bez dokaza, bez
provere, bez dopuštanja mogućnosti alternative.

Recimo da si u pravu. Ali samo mi reci jesi li negde uzivo(?), DVD(?) ili bilo kako drugo posmatrala stvaranje svemira i evoluciju, pa da to mozes svrstati u REALNO ZNANJE. Daj mi bilo kakav dokaz, iskopaj bar ti jedan fosil prelaznog perioda, kad drugi nisu mogli, pokazi mi na cemu se danas odvija evolucija-zar je stala?
Iskreno nista od toga ne mozes. Znaci da ti samo VERUJES da se to dogodilo. I to potvrdjuje moje misljenje da su ateisti najveci vernici. Oni veruju u nemoguce.
Ili da parafraziram:
Glupost je vecna-dok su joj deca verna.
Ovo boldovano je prilično tačno za one koji slepo veruju, ali evolucija nije stvar vere, već je ovo:http://www.teorijaevolucije.com/pf6.html
 
Stvaranje Svemira i Evolucija to nije nikakvo REALNO ZNANJE ili VEROVANJE;to je CINJENICA

Mogu ti samo reci i tu prekidam dalju raspravu:
Sto bi rekli Crnogorci - ova ti je k'a Njegoseva.
A ja jos dodajem : Ti znaci nemas svoje misljenje o bilo cemu, vec ga kupis po bibliotekama i intrnetu, tj ako ja budem dovoljno ubedljiv ti ces se promeniti za 360 stepeni.
To je bas jadno.
Ovde ostaje samo da se čovek nasmeje. Pa kako će bilo ko da dođe do novih saznanja ako ne "kopajući" po knjigama i Internetu. Pa neće valjda svako posebno da otkriva II Njutnov zakon. Pa celokupno znanje je objavljeno, odštampano, dakle, negde zabeleženo. U toj literaturi ćeš naći i dokaze i prihvatanje više nije stvar vere već razuma.
I sasvim jasno, ako si dovoljno pametan da otkriješ nešto novo i priložiš dokaze za to, onda će svi moći da provere istinitost tvog otkrića i njegovo prihvatanje nije stvar vere u tebe, već stvar prihvatanja dokazanih činjenica.
 
Ovde ostaje samo da se čovek nasmeje. Pa kako će bilo ko da dođe do novih saznanja ako ne "kopajući" po knjigama i Internetu. Pa neće valjda svako posebno da otkriva II Njutnov zakon. Pa celokupno znanje je objavljeno, odštampano, dakle, negde zabeleženo. U toj literaturi ćeš naći i dokaze i prihvatanje više nije stvar vere već razuma.
I sasvim jasno, ako si dovoljno pametan da otkriješ nešto novo i priložiš dokaze za to, onda će svi moći da provere istinitost tvog otkrića i njegovo prihvatanje nije stvar vere u tebe, već stvar prihvatanja dokazanih činjenica.

ne govorim o znanju, tj saznanju stenice - govorim o misljenu, tj razmisljanju svojom glavom.
Pricalice, u pravu si za 360 stepeni, ali to je vise figurativno - kad se u razgovoru pomene 360 step. valjda znas na sta se misli, slicno, mrtav ozbiljan - pa ne mislis valjda da je bas mrtav?
 
Hm, ako razmišljaš svojom glavom... onda ostaje vrlo malo mesta za Bibliju i biblijsko kapiranje...

Uzmemo samo par primera... Recimo, ako je Bog stvorio Zemlju i život na njoj... prema Bibliji to je bilo pre nekih 6.000 god. i malo jače... decenija gore ili dole... ne menja stvar... a onda (dovoljno je) odgledaš neku emisijicu na H kanalu i vidiš... da postoje fosilni ostaci nekih životinja... koji datiraju mnogo pre biblijskog postanka... dalje, sasvim slučajno saznash da su postojali... recimo... dinosaurusi... pa se onda(logično) zapitaš... pa zašto ih danas nema...? A Noje je u svoju Barku potrpao sve živuljke... Pa onda čuješ da su neki fosili stari i po par miliona godina... pa dobiješ i naučnu potvrdu... te starosti... Pa onda, ako stvarno razmišljaš svojom glavom i prihvatiš realne činjenice... gde tu ima mesta za Bibliju?
 
"ne govorim o znanju, tj saznanju stenice - govorim o misljenu, tj razmisljanju svojom glavom."
Preći ću preko ovog "saznanju stenice" jer se nadam da to nije tvoj nivo.
Ali, ako ti neko ponudi neka znanja koja su dokazana, nudi ti dokaze, kako ćeš ti usvojiti ta znanja ako ne sopstvenim mišljenjem, razmišljanjem, pa ako ne možeš da osporiš te ponuđene dokaze, sasvim je jasno da ćeš ta ponuđena znanja prihvatiti kao istinu. I to je sasvim jasno.
 
Ajde da mi malo skratimo stvar na logiku!
Ako neko treba nesto da objasni neki nacin postanka necega i ako se u svoj toj filozofiji objasnjenja u pocetku vec pocne koristiti tamo neka NEPOZNATA koja protiv reci sama sebi nekom logikom,proizilazi da svi zakljucci koje cemo mi onda doneti na osnovu tog znanja tj te NEPOZNATE koju cemo uvrstiti u nase proracune,da je svaka nasa ideja i misao koju cemo doneti NETACNA!!!
Znaci kakvu god odluku tj misao mi sklopili tj doneli ona je NETACNA,i sto to mi pre shvatimo to ce biti bolje za nas,jer samo UZALUD gubimo energiju i vreme o pricama i itd. kad nema LOGIKE!!!
Biblija da prica i o nekih priblizno 6 hiljada tj Sanskript nekih 12.000 godina,vec se protivreci samo sebi e sad mi se mozemo ovde i bilo gde LJUDSKA bica neke polemike voditi o krivoj Drini,ali za nase dobro ako ga zelimo trebamo shvatiti da je to sve bla bla bla... i trebali bi da pocnemo da se organizujemo i ispitivamo poznate tj nepoznate nase egzistencije i svega i u sve to opet uvrstiti neku logiku Buducnosti koja bi trebalo da se bazira na na cemu pa naravno na LJUDKOM BICU i NEPOZNATIM za nas jos uvek misticnim Vremenom POSTOJANJA.
NE znam da li vam je poznato da su ukinuli Planetu PLUTON a dodali su tri nove planete,e sad treba da vidis da si to rekao pre 30 god. rekli bi ti da si lud,ali posto je proslo vreme i ZNANJE se prosirilo kao neko rece Evolucija znanja se zaustaviti nemoze,tako isto i mi treba da shvatimo da sve te VERE su samo stranputica Ljudske Evolucije.
Pogledajte nasu NISKOST,mi se ubijamo da bismo navodno dokazali sebi nesto sto nije,bas kao sto kaze Selimovic ha ha ha... ali u globalnom smislu.
Ja sam Srbin,Pravoslavac i time sam ponosan ali tako smo UCENI i odgojeni po necijem ... sto jer kad tebi neko opali samar jer te ne boli,pa svi ljudi na svetu imaju iste osecaje mozda drugacije navike jer se zivi na drugim mestima-klime-kontinenti itd. ali svi smo isti.To je tipicno ono moj 1€ je veci nego tvojih 10€.
I do toga nas je dovelo to VEROVANJE!!! Slepo VEROVANJE
 
Šakal
Re: VERA...ŠTA JE TO...
stnco
Re: VERA...ŠTA JE TO...
kalama
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Na sve što napisaste,ja nemam šta ni dodati ni oduzeti.Pa neovisno od toga,hajde da napišem nešta neovisno od svega što ste vi napisali.

Samo u sebi čovek može tragati za Bogom i samo ga u sebi samom i za sebe može naći.
Onog trenutka kada čovek Boga potraži bilo gde izvan sebe samog,postaje veoma izvesnim da ga nikada neće naći,jer će se u tom traženju Boga izvan sebe suočiti sa samim sobom. A da je to veoma moguće,bilo je poznato svim Mesijama koje su svaki na svoj način izričito naglašavali da je Bog negde u čoveku.

To i takvo traganje za bogom u sebi čovek zasniva na veri,verujući da će konačno ishodište biti jedinstvo sa Bogom.Pri tom nije od značaja o kojoj se veri radi.Tako je hrišćanstvo ženski princip jer se hriščanska vera zasniva na onom...neka je volja tvoja a ne moja.

Kod tog principa ono čovekovo ''Ja'' ono ''ego'' biva samo prividom,zbog potrebe prepuštanja Bogu i Njegovoj volji.Poznato je veoma dobro da ni sam Isus nikada ništa nije činio po svojoj volji već sve u ime volje svog oca uvek...čineći volju njegovu.

Poznato je da i andjeli nikada nisu vršili svoju volju već su uvek i isključivo vršili volju Božiju.Slično je i kod religija u smislu ''muškog principa'' gde čovek boreći se sa svojim ''Ja'' spoznaje onu pravu da kažem istinsku božansku volju da bi onda napustio svoju ''slobodnu volju'' u korist božanske volje.I kod ''ženskog principa'' kao i kod ''muškog principa'' u suštini nema razlike jer se svaki svodi na potrebu da se čovek odrekne svoje slobodne volje u korist božije volje.Na neki način je uobičajeno da vernici kažu...Bog je toliko u nama koliko verujemo da jeste.I to je prihvatljivo.Ali...kada vernici kažu Bog je dokazan onda dolazimo do malog problema.

Hajde da ''dokaz'' i dokazivanje Boga pogledamo ovako.Da li postoji mrak...odgovor se nameće i retko ko će kazati da mrak ne postoji.

Ako kažem da mrak ne postoji,neko će pomisliti da sam blago ''odlepio''.Pa da pojasnim.Kada kažem da mrak ne postoji mislim na ono, da je mrak samo odsustvo svetla.I shodno tome na pitanje da li postoji zlo,isto bih rekao da ne postoji i da je to samo odsustvo dobrog.

Sada se nameće pitanje...zašto ima toliko odsustva dobrog...Vernici će to objašnjavati postojanjem satane i njegovih djavola.A pri tom će zaboraviti da i sami djavoli veruju u Boga i to drhteći a što veoma jasno piše u Bibliji.
Tako iz vere u nagradu večnog i besmrtnog života,logično proizilazi da je ovozemaljska smrt tela jednostavno jedno ''ništa'' da je ovozemaljski život neka neophodnost da se protrači vreme,jer nakon svega toga sledi...besmrtan život.

I tako razmišljajući o zapovestima za činjenjm dobrih dela i obavezujućeg verovanja,pitam se da li bi...da li bi vernici bili dobri,plemeniti i sve ostalo da im nije obećana ''plata'' ona nagrada večnog i besmrtnog.Možda ja grešim kada mislim da dobrota i plemenitost samo zbog zapovesti da takvim treba biti, bivaju zloupotrebljene u doktrini vere u Boga.A možda i ne grešim...

A nikako nisam u stanju da shvatim činjenicu da postoji ogroman broj ljudi koji nisu vernici ali su savršeno dobri i plemeniti.Ima mnogo ljudi iz kojih prosto zrači pozitivna energija a da nisu vernici. I da li će takvi ljudi u pakao jer imaju samo jedan jedini greh... ne veruju u Boga.

:bye:
 
ristob
Re: VERA...ŠTA JE TO...



Ono što je ''razum'' u ovozemaljskom životu ne postoji kao u razum u ''Božanskom'' svetu.
Tamo u onom svetu postoji stanje uma i stanje sveti.Malo si poistovetio razum sa umom i stanjima svesti.Ne postoji duhovni razum kojim se nadgradjuje ''zdrav'' razum.Ristobe,nemoj da me shvatiš pogrešno.Ne osporavam ništa od onog što je suština onog što si napisao ali želim da ti ukažem na to da sve to može funkcionisati ali bez onog što si ti naznačivao kao ''razum''

Ja svoj zdrav razum da kažem koristim u svakodnevnom životu ali...u svakodnevnom životu ne koristim nijedno od stanja uma.A o tome da ja nikada nisam izgradio ''alat'' kojim bih mogao proviriti izvan granica ovog sveta,mogu da ti kažem,da u to ne treba da budeš uveren.Ne bih se složio sa onom tvojom tvrdnjom...

''Istinska vera je inicijalna kapisla za za nadgradnju zdravog razuma. ''

Dragi ristobe.Pokušaj da shvatiš da shvatiš da istinska vera može da bude inicijalna kapisla za nadgradnju ali...ne zdravog razuma...već stanja uma a koji u konačnosti nadogradnje prerasta u stanje kosmičke pa onda i čiste svesti.O veri kao takvoj mogao bih mnogo da ti pišem ali ću se uzdržati od toga.Razmisli malo o tome.Razgraniči malo one pojmove zdravog razuma,uma i nekih stanja svesti.Inače ja lično,pod veru ne podvodim mnogo onog što bi moglo na neki način da ima neki odnos sa verom onako formalno.

Nemoj se iznenaditi ako ti kažem da u nekim okolnostima umem da se malo razdvojim od svog zdravog razuma i da pomalo bivam u nekim drugim stanjima kako uma tako i svesti.
A ovo je zanimljivo.U veri se uvek nešta očekuje,nečem se nada,nešto se želi.A šta misliš,da li je moguće da onda kada čovek prestane da očekuje bilo šta,da se nada bilo čemu,da želi bilo šta,da upravo onda SVE dodje i biva samo po sebi.
Uz srdačan
:bye:
Dobro si ovo napisao. Da, radi se o stanjima uma, svesti. Ali i razum tj. svesno rezonovanje je dio nekog stanja uma. A ovo poslednje je stanje uma sa odricanjem od sopstvene volje i pri kojem se postiše direktna komunikacija sa Bogom i Bog tada u um stavlja znanja koja se ne mogu postići na drugi način. Ne delim tezu (valjda budističku) da je čovekova svest dio Božanske svesti koja je sve prisutna. Bog jeste sveprisutan, ali nisam siguran da je baš na taj način. Pre bih rekao da delovanje Boga dolazi iz mikro kosmosa preko čovekovog mozga, nego iz makro kosmosa. No, nama je sveukupna stvarnost još uvek velika nepoznanica, pa može biti i realna pretpostavka da se mikro kosmos zatvara preko makto kosmosa tj. da je u jednoj tački mikro kosmos jednak makro kosmosu. Mislim da i nauka kalkuliše sa takvim pretpostavkama.

Tačno je da hrišćanski vernici imaju cilj (večni život), ali zar i budistički vernici nemaju možda isti cilj?
 
Poslednja izmena:
Hm, ako razmišljaš svojom glavom... onda ostaje vrlo malo mesta za Bibliju i biblijsko kapiranje...

Uzmemo samo par primera... Recimo, ako je Bog stvorio Zemlju i život na njoj... prema Bibliji to je bilo pre nekih 6.000 god. i malo jače... decenija gore ili dole... ne menja stvar... a onda (dovoljno je) odgledaš neku emisijicu na H kanalu i vidiš... da postoje fosilni ostaci nekih životinja... koji datiraju mnogo pre biblijskog postanka... dalje, sasvim slučajno saznash da su postojali... recimo... dinosaurusi... pa se onda(logično) zapitaš... pa zašto ih danas nema...? A Noje je u svoju Barku potrpao sve živuljke... Pa onda čuješ da su neki fosili stari i po par miliona godina... pa dobiješ i naučnu potvrdu... te starosti... Pa onda, ako stvarno razmišljaš svojom glavom i prihvatiš realne činjenice... gde tu ima mesta za Bibliju?
То тврде креационисти, али Библија нигде не каже колико је стара земља...
Она каже да је Бог створио свет за шест дана, али ако знамо да је пред Богом "један дан као хиљада година и хиљада година као један дан" онда се под данима подразумевају периоди. Нпр. Бог ствара земљу и чека пар милијарди година да створи биљни свет. Није толико чекање за њега Вечног ништа. Чекање је нама мука и нервоза..:lol:
 
"Kloni se budalastih rasprava i rodoslova i svađa i prepiranja jer je sve to beskorisno i isprazno."
Titu 3:9

U skladu sa gore pomenutim stihom i ja cu završiti naš razgovor.
Ali pre toga samo par reči:
Čovek sve što čini, čini iz ljubavi. Ali imaju dve vrste ljubavi - 1. Nebeska ljubav (ljubav prema Bogu i ljubav prema bližnjem) i 2. paklena ljubav (ljubav prema sebi ili samoljublje i ljubav prema svetu tj. prema svetovnom načinu života).
Možda će nekog začuditi zašto sam ovo drugo nazvao ljubavlju, ali ona to jeste. Verujem da niko ne kaže: Uh, što sam zao, što ću sad činiti podle stvari. Već kaže: Ja sam dobar čovek, ali za dobro sebe ja "gazim preko leševa", SVE ću učiniti da budem bogat, uspešan, itd...
Takav čovek ima samo ljubav za sebe, i ona radja mržnju, zavist i slično prema drugima.
O Nebeskoj ljubavi neću pisati, jer su prijemnici isključeni.
Sad završavam.
Vidi se da ovde ima pametnih sagovornika-samo što to vešto kriju...
...iza posisanog znanja.
Ako se neko prepozna u prethodno izrečenom, slobodno neka odgovori.
p.s. Ne morate dalje čitati, ovo je samo za jednu osobu.
Maco ćaos.
Kad smo se pre više meseci dopisivali pretpostavljam da si pomislila dve stvari:
- Ovaj Zola je baš preširok i udavan i
- Šta se zakačio mene "ko smrt za babu" i šalje mi pozdrave i postove. Možda mu je dosadio život 35-ogodišnjama sa ženom i troje dece, pa traži malo promene (neku vrstu platonskog obožavanja...)
Odgovor na obe stvari je sledeći:
Pišem knjigu. Knjigu kojom ću pokušati deci, Dece komunizma da pojasnim ko je Bog i da im ga približim.
Zato što smatram da su sve "velike" forumaške reči izašle (ne iz Gogoljevog kaputa) iz krilatice "religija je opijum za narod". Nadam se da će knjiga biti neformalna, ali ne i patetična.
I dok sam pisao odlučio sam da ne pravim pod(t)setnike, već da učestvujem na forumu. Pokazalo se korisnije jer sam usredsređen na uske oblasti prilikom odgovora, a temu bih neprimetno sam ubacivao (manipulativno kao Norton iz "Zavese"). Kasnije bih sve ištampao, dosta odbacio, ali nešto i iskoristio.
Druga stvar je vezana za tebe.
Samo je jedan razlog što sam se "prikačio" za tvoj voz. Kad su me svi napadali, ti si izašla iz gomile (daleko od razuzdane gomile) i stala na moju stranu. Ja to ne zaboravljam.
Ako ti nekad do ruke bude došla knjiga Hrišćanske tematike (znam da ih ne čitaš - ali da li će se to desiti ne zavisi od tebe već od Boga) koju je u zadnje vreme napisao Srbin i u njoj nađeš pesmu (ima ih 5-6) - Nastasji F. znaj da ju je napisao Zola, a već znaš kome je pesma posvećena.
Sad ćaos. Uzeo sam nekoliko slobodnih dana, ponovo kreće posao i retko ću biti ovde, bar dok mi ne zatreba još pot(d)setnika.
Zasad toliko.
ĆAOS !!!
 
ristob
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Dobro si ovo napisao. Da, radi se o stanjima uma, svesti. Ali i razum tj. svesno rezonovanje je dio nekog stanja uma. A ovo poslednje je stanje uma sa odricanjem od sopstvene volje i pri kojem se postiše direktna komunikacija sa Bogom i Bog tada u um stavlja znanja koja se ne mogu postići na drugi način. Ne delim tezu (valjda budističku) da je čovekova svest dio Božanske svesti koja je sve prisutna. Bog jeste sveprisutan, ali nisam siguran da je baš na taj način. Pre bih rekao da delovanje Boga dolazi iz mikro kosmosa preko čovekovog mozga, nego iz makro kosmosa. No, nama je sveukupna stvarnost još uvek velika nepoznanica, pa može biti i realna pretpostavka da se mikro kosmos zatvara preko makto kosmosa tj. da je u jednoj tački mikro kosmos jednak makro kosmosu. Mislim da i nauka kalkuliše sa takvim pretpostavkama.
Tačno je da hrišćanski vernici imaju cilj (večni život), ali zar i budistički vernici nemaju možda isti cilj?

Ono da je ...u jednjoj tački mikro kosmos jedan makro kosmosu...to je ono što sam pisao o stanju uma i svesti.I u toj tački nastaje kosmički um pa onda čisto stanje svesti.
Ne znam zašto misliš da je pogrešno ono da je čovečija svest deo božije...jer upravo je nekako logično da je stapanje čovečije i božanske svesti u jednu, upravo ona tačka kada se mikro i makro kosmos izjednače.

Hriščanska nada u večni život i budističko verovanje u reinkarnaciju nisu iste stvari ali u suštini je i jedno i drugo nada u besmrtnost.Hrišćani veruju da će besmrtni postati jednom i zauvek dok budisti veruju u uzastopni lanac reinkarnicija u kojima će uvek biti inkarnirani u neko novo telo.Ni meni nije jasno koliko se puta reinkarnacija može ponavljati a to u kontekstu sa onom budinom brojanicom od 108 perli.No da ne idem u to.Mopgu da ti kažem da mi je tvoje razmišljanje bilo solidno.

:bye:
 
Ćao, zola2. :)
Nikad nisam pomislila da si "preširok", niti da si se "zakačio" zbog razloga koji si naveo.
Potražiću knjigu.
Hvala na lepim rečima.


Izvinjavam se ostalim učesnicima zbog off topica.
Ili - da ne bi ispalo kako zloupotrebljavam svoju forumsku "funkciju"pa ne kažem ništa na temi - sa stanovišta nekog ko se deklarisao kao agnostik, mogu reći samo sledeće: pretpostavljam da je vera osećaj ... a osećaj nije lako objasniti.
 
valaam
Re: VERA...ŠTA JE TO...

То тврде креационисти, али Библија нигде не каже колико је стара земља...
Она каже да је Бог створио свет за шест дана, али ако знамо да је пред Богом "један дан као хиљада година и хиљада година као један дан" онда се под данима подразумевају периоди. Нпр. Бог ствара земљу и чека пар милијарди година да створи биљни свет. Није толико чекање за њега Вечног ништа. Чекање је нама мука и нервоза..

A šta misliš na čemu se zasniva kreacionistička teorija da je zemlja stara 6.000 godina...
Upravo na onom što si ti napisao.Na onom...da je jedan dan za Boga hiljadu godina... I to je samo razradjeno u kreacionističku doktrinu a koja je i osmišljena da bi nipodaštavala evoluciju.

:bye:
 
zola2
Re: VERA...ŠTA JE TO...

"Kloni se budalastih rasprava i rodoslova i svađa i prepiranja jer je sve to beskorisno i isprazno."
Titu 3:9

Nije mi poznato šta se u citiranom podrazumeva pod ''budalastim raspravama''.
Ti si očito pod ''budalaste rasprave'' podveo svaku diskusiju u kojoj stavove i mišljenja razmenjuju oni koji koji nisu istomišljenici.

Po meni rasprava ne može ni postojati kada o bilo čemu diskutuju istomišljenici.To je valjda logično ili bi barem takvim trebalo biti.A zamisli sada ovo.Po Titu 3:9.proizilazi da je i ovaj forum i svi članovi na istom beskoristan i isprazan.Ja ne mislim tako ali cenim tvoju odluku da ...U skladu sa gore pomenutim stihom i ja cu završiti naš razgovor...


Vidi se da ovde ima pametnih sagovornika-samo što to vešto kriju...
...iza posisanog znanja.
Ako se neko prepozna u prethodno izrečenom, slobodno neka odgovori.

U vezi sa ovim neću pisati kao neko ko je se ''prepoznao''.Ja nisam siguran da se u citiranom mogu prepoznati.Ali me je citirano blago iritiralo.Šta ti znači konstrukcija... biti pametan a vešto se kriti iza posisanog znanja...

I šta znači... biti pametan...a šta znači... znati...
Kkakva je to pamet koja se krije iza znanja...
Po meni pamet po definiciji teži ka znanju.I nema potrebe da se krije iza nekog elementarnog znanja.

I kako bi čovek mogao da definiše tebe u kontekstu sa tim.Da li pišeš kao pametan koji zna šta piše...Ja mislim da je tako.Da li pamet kriješ iza nekog znanja...Ja mislim da to ne činiš...Sama pamet ti ne bi bila od koristi da citiraš ono Titu...ipak je bilo potrebno da
nešto znaš o tome...

Izražavajući svoju zahvalnost na dosadašnjim po meni ne ''budalastim raspravama'' već na diskutovanju,želim ti sve najbolje...pa i sa Macom...

:bye:
 
valaam
Re: VERA...ŠTA JE TO...



A šta misliš na čemu se zasniva kreacionistička teorija da je zemlja stara 6.000 godina...
Upravo na onom što si ti napisao.Na onom...da je jedan dan za Boga hiljadu godina... I to je samo razradjeno u kreacionističku doktrinu a koja je i osmišljena da bi nipodaštavala evoluciju.

:bye:

Еволуционисти кажу да земља максимално стара 10000 година, а ако неко од њих мисли да је дан стварања трајао тачно хиљаду година, е онда је то баш прави буквализам...:worth:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top