VERA...ŠTA JE TO...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
18. Јер је реч крстова лудост онима који гину; а нама је који се спасавамо сила Божија.


Дела 17:18, Дела 25:19, Рим. 1:16, 1 Кор. 2:14, 2 Кор. 2:15

19. Јер је писано: Погубићу премудрост премудрих, и разум разумних одбацићу.

I Kor.1:18
 
eremita
Re: VERA...ŠTA JE TO...

И мени није познато у којим си ти годинама - али пишеш као окорели марксиста или лењиниста-стаљиниста који је био у најбољој снази негде око 1948.године...
Чуди ме да ти до сада није било познато ДА СПЦ ПРИЗНАЈЕ НАУКУ И СВА НАУЧНА ДОСТИГНУЋА тако да су твоја "питања" тотално инфантилна.

Ovde mi je zanimljivo ono...tako da su tvoja pitanja totalno infatntilna...Očito je da si malo upoznat sa značenjem pojma infatilnosti.Nikada u svom životu kao ličnost nisam bio infantilna ličnost.Oca nisam doživljavao apsolutnim autoritetom jer se ON nije ni nametao takvim.Pa tako nisam satkan od frustracija koje kakvih,nisam nesiguran u sebe,nisam plašljiv.Ja sam samo jedna formirana zrela ličnost.I kao takav ne mogu postavljati infantilna pitanja.A o tome da li pitanja sama po sebi mogu da budu infantilna ne bih diskutovao jer bih otišao u domene psihologije i psihijatrije.

Veoma je zanimljivo ono da SPC priznaje nauku i sva naučna dostignuća...Ako pod tim podrazumevaš onu nauku koja ''naučno'' tvrdi da je zemlja stara 6.000 godina onda se mogu složiti sa tobom.Veoma mi je dobro poznat onaj ''selektivni'' pristup priznavanja naučnih dostignuća koja sama po sebi ne osporavaju doktrinu učenja o vaskrsnuću,besmrtnom i večnom životu.A kako je jedna od nauka i arheologija nešto nisam siguran koliko SPC kao i ostale crkve prihvataju...a da ne zalazim u to.


:bye:
 
pričalica
Re: VERA...ŠTA JE TO...

mislim da ničim nisam doprinela na ovom pf. mnogo me iritira što ovde više diskutuju oni koji ne veruju (pri čemu se trude da ne vređaju, ali to ipak čine), od verujućih. nemam više vremena da gubim vid na gluposti.
dakle, što kaže jerihonac,

Zašto misliš da su gluposti razmenjivanje mišljenja ljudi koji ne misle isto...A vredjanje sa bilo čije strane ne ukazuje na kvalitet bilo čijeg mišljenja već ukazuje na ono ... o kakvom se čoveku radi.Verovaću da češ biti tu negde...barem ponekad.

:bye:

kalama
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Vera to je najveci KRETENIZAM koji se moze zamisliti

Jedno obično ljudsko izvinjenje vernicima sa tvoje strane,učinilo bi da čovek sagubljen negde u tebi - čovekom iznova postane.

:bye:
 
Vera to je najveci KRETENIZAM koji se moze zamisliti,zamislite da vi u nesto kao sto kaze i sama rec VERUJETE jer neko vam nesto kaze a sad dali to ima ikakve veze sa STVARNOSCU ...
I znate da biste shvatili koliki je to Kretenizam u VERI nepostoji delimicnost ili nesto polovicno ha ha ha...vec Vi morate "slepo" da verujete da biste imali tj mogli reci kako se kaze " VERNIK" ha ha ha... treba se citati citati i citati i shvacati sta se cita!
Religioznost je vec nesto drugo!Ali VERA to je zabludjivanje i zavodjenje ljudi u necije interese i ideale koji se onda predstavljaju kao svoji!
Verujte Vi ste VERNIK! ha ha ha...

ti si johny ili glup ili lud ili samo lakrdijas sto tripuje da je mislilac

pogresne stvari capsujes recenice ti obiluju irelevantnim psihoticnim (takozvanim "poprcljivim") osmehom mislim (nije da verujem) da si pogresnom doktrinom nadojen

Da si izneo na sto neku iole relevantnu cinjenicu u diskusiji pa da se zapitam o sustini i smislu sopstvene vere sto i nije problem jer treba non stop preispitivati (kusati) sebe ali sa ovakvim stavom salu na stranu drago mi je sto ne razmisljam ko ti

no luka park ima mnogo klackalica, za svaciji ukus ponesto
(dodade pomirljivim tonom)
 
zola2
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Вера је, пак, тврдо чекање оног чему се надамо, и доказивање оног што не видимо.Jev.11:1

E ovo me veoma interesuje.Vera kao dokazivanje nevidljivog...Može li neko objašnjenje u vezi sa tim...

19. Јер је писано: Погубићу премудрост премудрих, и разум разумних одбацићу.

Pa ovo mi je omiljeno.Da ja ne napišem ništa o ovom...za sada.Šta po tebi znači...razum razumnih odbaci...Ne.Ne smem da dopustim sebi da počnem o ovom.Barem dok ne pročitam tvoje objašnjenje.

ер је реч крстова лудост онима који гину; а нама је који се спасавамо сила Божија.

A da mi objasniš ovo...koji ginu...I od koga ginu ako je Bog ljubav...

:bye:
 
Georg_Faust
Re: VERA...ŠTA JE TO...

ti si johny ili glup ili lud ili samo lakrdijas sto tripuje da je mislilac
pogresne stvari capsujes recenice ti obiluju irelevantnim psihoticnim (takozvanim "poprcljivim") osmehom mislim (nije da verujem) da si pogresnom doktrinom nadojen
Da si izneo na sto neku iole relevantnu cinjenicu u diskusiji pa da se zapitam o sustini i smislu sopstvene vere sto i nije problem jer treba non stop preispitivati (kusati) sebe ali sa ovakvim stavom salu na stranu drago mi je sto ne razmisljam ko ti
no luka park ima mnogo klackalica, za svaciji ukus ponesto
(dodade pomirljivim tonom)

Pazi kada se ja kao ''bezbožnik'' slažem sa napisanim.

:bye:
 
Jerohinac, izvini, tek vidjoh da si redovno svakom odgovar'o.
Ovo boldovano kao sto sam vec kazao, zvuci savrseno, i kao sto rekoh da li treba tako razmisljati kad je religija u pitanju.

Licno, pitanje razuma u religiji me muci vec duze vremena.
Sto bi rek'o jedan prijatelj:"Da li je religija iznad razuma?".
Da li uopste treba razum i religiju stavljati u isti kos?

Da li svaki racionalan covjek, koji u svemu ima odredjenu dozu sumnje treba i da sumnje u religiju?
Ja, priznajem javno po prvi put, da sam jednostavno naucio u sve da sumnjam i istrazujem, makar daa se potrudim pronaci nekakvu istinu u religiji.

Pitanje koje se samo namece glasi:

Da li je religiozan covjek koji ukluci razum u religiju?Odnosno, ako je bio da li ce biti?
Da li je religija jedino pitanje u zivotu gdje ne treba traziti racionalne razloge zbog cega je t tako.
Ljudi su od pamtivjeka vjerovali u bogove.
Mnogima su ispirani mozgovi.
Primijetio sam da na ovom forumu (na moje iznenadjenje) ima zaista mnogo nevjernika.

Skoro sam iskop'o i jednu ovakvu mudrost, a ona glasi:

Na svetu postoje dve vrste ljudi:Inteligentni bez religije i religiozni bez inteligencije" - L.Aragon.

Ako moze tumacenje iste.Koliko je pouzdano i istinito citirano.
Zaista nereligiozni ljudi, makar one koje znam, vaze za zaista inteligentne ljude, znaci li to da religiozni nisu dovoljno inteligentni?
Naravno da ne znaci.Zbog cega?Pa , opet ona prica o ispiranju mozgova.Jednostavno, postoji trend u svakoj porodici koja je vec religiozna da takvu tradiciju prenosi i na svoja pokoljenja.
Sledece pitanje koje se namece je :

Da li je religioznost nasledna?

Mnogo je onih koji slijepo vjeruju, umnih ljudi, koji nikada nisu postavljali pitanje :"Ima li Boga?", tj. vracam se na pricu sa pocetka.
Da li treba u svemu nalaziti racionalno.
Da li svi placaju grijehe jednako i religiozni i nereligiozni?
Da li postavljati pitanje: Postoji li drugi zivot.Postoji li zivot poslije ovog.Sve je to povezano sa vjerovanjem.Ko vjeruje u Boga, naravno da vjeruje da postoji zivot vjecni posle ovog.
Hriscani to nazivaju Vaskrsnuce.
Ko ne vjeruje u Boga, naravno ne vjeruje ni u kakav drugi/drugaciji zivot posle smrti.
I jos mnogo toga neistrazenog, neispitanog, nikad istrazenog...nikad umu prijemcivog

Religioznost mora ukljuciti razum...kao i srce... VERA bez razuma je sujeverje... nije VERA...
Prava vera podrazumeva razum i povezivanje stvarnosti sa duhovnim podrucjem da bi se shvatile neke stvari...
Problem je sto neki koji u stvati ne veruju sebe nazivaju vernicima... i oni svoju veru zasnivaju na nekom osecaju prema Bogu a ne na realnosti...
Prava vera se zasniva na dokazima , kako opipljivim materijalnim, tako i duhovnim...
a intelignencija i pamet nemaju veze sa verom tj religijom vec STANJE SRCA..
jer SRCEM se veruje, sto ne znaci da se tu razum izuzima, vec srce u sprezi sa razumom ... porebni su za pravu veru...
i naravno da to dal neko ima veru ili je nema utice na njegov zivot kao i na nadu koju ima ili nema :mrgreen:

pozz
treptrep2-1.gif
 
stari grčki filozof Sokrat učio je svoje učenike da se "u potragu za
istinom može krenuti samo onda kad se dovede u pitanje i analizira svako vjerovanje kojeg
smo se do tada čvrsto držali
". Ako određeno vjerovanje prođe sve testove evidencije,
dedukcije i logike onda ono može da bude zadržano
. A ako ne, onda se ono mora odbaciti a
mislilac se mora takođe da zapita zašto je on do tada vjerovao tako, kao i ko ili šta ga je i
zašto navelo na to
. Nimalo ne iznenađuje što se ovakav način učenja nimalo nije svidjeo
vladajućoj eliti Grčke države. Mnogi politički lideri oduvijek su pokušavali da zavaravaju
narodne mase iz raznoraznih “dobrih” i “loših” razloga. Sokratu se sudilo za subverziju i
korupciju omladine. Nakon toga natjerali su ga da popije čašu otrova i tako si oduzme život.
Nikada nije bilo lako onima koji su nezavisno razmišljali! Danas, naš vladajući kompleks
vlade i medija ne ubija one koji tragaju za istinom (doduše, još uvijek ne). Oni ih jednostavno
etiketiraju ekstremistima ili paranoicima
.
 
Duh je spreman, ali je tijelo slabo! koliko od vas Posti... Interesantno,ko pusi,ko gleda tv,pogledajte samo malo zavisnost telesnu,a onda se treba NAVODNO VEROVATI u nesto sto je KONTRAST svemu tome Interesantno zar Ne
 
JEKA021
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Vera je nepreispitivanje nedokuchivog u ustrojstvu sveta i teznja ka vrlini.

Po Sokratu,vrlina je znanje.U Sokratovskom smislu znanjem se ispituje odnos dobrog i pravičnog,dobrog i zla.A da li vera dopušta mogučnost bilo kakvog ispitivanja...

A mogu da se složim sa tobom da je vera ... težanja ka vrlini... u budističkoj doktrini vere.

:bye:
 
zola2
Re: VERA...ŠTA JE TO...


Citat:
Вера је, пак, тврдо чекање оног чему се надамо, и доказивање оног што не видимо.Jev.11:1

E ovo me veoma interesuje.Vera kao dokazivanje nevidljivog...Može li neko objašnjenje u vezi sa tim...


Citat:
19. Јер је писано: Погубићу премудрост премудрих, и разум разумних одбацићу.

Pa ovo mi je omiljeno.Da ja ne napišem ništa o ovom...za sada.Šta po tebi znači...razum razumnih odbaci...Ne.Ne smem da dopustim sebi da počnem o ovom.Barem dok ne pročitam tvoje objašnjenje.


Citat:
ер је реч крстова лудост онима који гину; а нама је који се спасавамо сила Божија.

A da mi objasniš ovo...koji ginu...I od koga ginu ako je Bog ljubav...

Jerohinac (valjda Jerihonac), ne mogu da ti objašnjavam svaki stih, jer ne volim taj način komunikacije: ti pitaš-ja odgovaram, već ću pokušati da ti objasnim malo šire i nadam se da ćeš razumeti. Ako se to ne desi onda je kriva jedna od dve stvari. Ili ja nisam bio jasan, ili...
Pre nego što krenem moraš prihvatiti DVE stvari:
1.BIBLIJA se obraća samo TEBI (i tebi, i tebi, i tebi...) koji je upravo čitaš, i
2.BIBLIJA je puna saobraznosti tj. duhovnih tumačenja.
Znači, počni da čitaš BIBLIJU, ali na onaj pravi duhovni način, i onda će ti biti sve jasno, nećeš tražiti tumačenja od drugih.
Navešću sad svima poznate stihove pa ćemo ih rastumačiti:

. Али змија беше лукава мимо све звери пољске, које створи Господ Бог; па рече жени: Је ли истина да је Бог казао да не једете са сваког дрвета у врту?
2. А жена рече змији: Ми једемо род са сваког дрвета у врту;
3. Само род с оног дрвета усред врта, казао је Бог, не једите и не дирајте у њ, да не умрете.
4. А змија рече жени: Нећете ви умрети;
5. Него зна Бог да ће вам се у онај дан кад окусите с њега отворити очи, па ћете постати као богови и знати шта је добро шта ли зло.
6. И жена видећи да је род на дрвету добар за јело и да га је милина гледати и да је дрво врло драго ради знања, узабра род с њега и окуси, па даде и мужу свом, те и он окуси.
7. Тада им се отворише очи, и видеше да су голи; па сплетоше лишћа смоковог и начинише себи прегаче.
I Mos. 3:1-7

Ono što je bitno da shvatiš je da je Bog dao ljudima slobodnu volju da sami krenu putem koji hoće, On nije stvorio zombije (dokaz za to je postojanje toliko "bezbožnika").
Plod sa zabranjenog drveta je (uključi svoje duhovno biće-pokušaj) ljudska želja da svojim vlastitim "razumom" dosegnu Boga, da Ga seciraju, objasne, i onda kažu pa On ne postoji, i tako umire svoju savest.
Zašto sam stavio čovečiji razum pod znake navoda?
U svakome od nas postoji duhovno i svetovno(prirodno) biće. Tako postoje i dva razuma. Razum dat od Boga, i razum koji je dobijen sa drveta dobra i zla.
U čemu je razlika?
Ja ne tvrdim da sam ja pametniji, glupo će biti da kažeš to i ti, jednostavno stvar je u tome da vernik shvata svoju ništavnost, svoju nasledjenu grešnu prirodu, ( Lk 18:9-14) i jedino mu ostaje da se okrene Tvorcu - a nevernik zida svoju Vavilonsku kulu-šta će mi Bog kad sam ovako uspešan i moćan?
Ti ćeš poverovati kad shvatiš svoju ništavnost.
Sad, što se tiče pitanja o onima koji ginu...
Ne ginu u ovom svetu. Svakome je dat DAR (blagodat-ničim zaslužena milost), i to je pečat u kom će pravcu čovek krenuti ka drugom životu.
Oni koji se dva puta rađaju umiru samo jednom.
Drugo rađanje je duhovno rađanje (Jn 3:1-21).
Oni koji se rode samo jednom-umiru dva puta.
Druga smrt je odlazak u pakao (Mt 6:13-14). O ovome bih ti mogao puno pričati jer te sigurno interesuje, ali nemoj me pitati, nađi takve stihove i pokušaj da sam razumeš saobraznost (uključujući duhovni a ne svetovni "razum").
Zar može preživeti u drugom svetu onaj ko ne veruje? Zar bi se prijatno osećao u društvu svetih?
Odužio sam. Završavam. Samo još jedno...
Ne misliš valjda da se priča o rušenju zidova oko Jerihona, treba bukvalno tumačiti?
Sad zbilja završavam. Sorry ako sam bio preširok. A ako nisi razumeo, onda...
ili ja nisam bio jasan,
ili su zidovi oko tebe još jaki i zasad ih ne može srušiti zvuk Božije trube.
P.s. Ovo sad nije za tebe.
Maco, ćao, gde si?
 
Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Religioznost mora ukljuciti razum...kao i srce... VERA bez razuma je sujeverje... nije VERA...
Prava vera podrazumeva razum i povezivanje stvarnosti sa duhovnim podrucjem da bi se shvatile neke stvari...

Kada kažeš da je vera bez razuma sujeverje to lepo zvuči.Alii...Hajde da veoma ukratko vidimo odnos vere i razuma.Da vidimo šta o razumu i njegovoj potrebi u veri kaže Biblija...

"Pogubiću mudrost mudrih, razum razumnih odbaciću"? (I Kor. 1, 19).

Prva Koričanima 1:21...
''Jer budući da u premudrosti Božijoj ne pozna svet premudrošću Boga, bila je Božija volja da ludošću poučenja spase one koji veruju.''

A ova tvoja rečenica je zanimljiva...''Prava vera podrazumeva razum i povezivanje stvarnosti sa duhovnim podrucjem da bi se shvatile neke stvari.''

Ne može se draga moja povezivati razum i istvarnost sa duhovnim.S duhovnim se mogu povezivati stanja svesti i neka stanja uma ali ne i razuma.Razum je u osnovi sposobnost logičnog i racionalnog mišljenja,te stvaranja zaključaka i sistema vrednosnih kategorija.Razum se uvek suprostavlja onom iracionalnom u čoveku.A to iracionalno se kako bi ti rekla ''povezuje'' sa duhovnim.A to nije isto.

Prava vera se zasniva na dokazima , kako opipljivim materijalnim, tako i duhovnim...a intelignencija i pamet nemaju veze sa verom tj religijom vec STANJE SRCA..jer SRCEM se veruje, sto ne znaci da se tu razum izuzima, vec srce u sprezi sa razumom ... porebni su za pravu veru...i naravno da to dal neko ima veru ili je nema utice na njegov zivot kao i na nadu koju ima ili nema

Šta si ovo napisala draga moja imortalice...Na kojim to i kakvim materijalnim dokazima se zasniva vera... Pazi materijalni...Da li uopšte znaš šta su dokazi...Hajde mi navedi neke materijalne dokaze na kojima se zasniva vera u smislu postojanja Boga...Da li je materijalni dokaz ovo...

''Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznajem njih, i za mnom idu. I ja ću im dati život večni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje." Jovan 10:27,28

Skromno mislim da si malo poistovetila dokaze sa dokazivanjem...

Biblija za veru kaže ovako...Jevr.11;1...

''Vera je, pak, tvrdo čekanje onog čemu se nadamo, i dokazivanje onog što ne vidimo.''

A nije isto ...dokazivanje i ... dokazi ...

a intelignencija i pamet nemaju veze sa verom tj religijom vec STANJE SRCA..

Sa ovim se slažem u potpunosti.Vera i stanje srca idu,da kažem zajedno.Ovo nikada nisam osporovao niti ću to bilo kada činiti.I nikako mi nije jasno zašto u pojam vere kao stanjem srca,inputiraš i ono...dokazi...

jer SRCEM se veruje, sto ne znaci da se tu razum izuzima, vec srce u sprezi sa razumom ... porebni su za pravu veru..

Ovde mi kao prvo zapada u oko ono ... pravu veru... Nije minekako jasno kako to da svaka vera po srcu nije prava vera... Kako to vera po srcu,može biti ''kriva'' vera ?
Prihvatljivo mi je da se veruje srcem ali ...bez razuma...Razum je apsolutno nepotreban za veru.Na nekom primeru to izgleda ovako...

Kada se neko zaljubi a što se dogodi zbog ''stanja srca'' onda ''srce'' ne pita ''razum'' bilo šta.Deđava se da se ''razum'' protivi izboru ''srca'' pa kaže...nije to ona prava ljubav...stani malo...polako...razmisli.Ali ...''srce'' to ne uzima u obzir.A koliko se puta dogodi da to isto ''srce'' kasnije malo kao pati,jer je ''shvatilo'' da je to bilo samo jedno pogrešno zaljubljivanje i da mu pri tom ništa ne smeta da ''potraži'' neku drugu ''veliku'' ljubav.Naravno,ponekad se ''prevari'' i sam ''razum'' kada se ispostavi da se srce nije pogrešno zaljubilo.I tek onda kada se ''razum'' uveri da je ''srce'' izabralo ono pravo prihvatiće izbor srca.

:bye:
 
zola2
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Umesto da mi odgovoriš na veoma jednostavna pitanja,pisao si o nečem što sa pitanjima nema ništa zajednilko.Ja jasno pitah...kako se to verom dokazuje ono što se ne vidi a ti mi pišeš o grehu Edenskom.

Ja pitao šta znači ono..."Pogubiću mudrost mudrih, razum razumnih odbaciću"? a ti mi pisao o slobodnoj volji.

I zato te sada neću pitati ništa,da mi ne bi opet pisao o grehu Edenskom,o slobodnoj volji i tome sličnom.

A ono u vezi Jerohinac apsolutno si dobro zapazio da bi trebalo da bude Jerihonac ali je moralo da bude Jerohinac u vreme kada sam birao @adresu.Na onom Jer I...pisalo mi ono ...slabo...a kada sam umesto onog ''I'' stavio ''O'' bilo je ono...jako.

:bye:
 
Jednostavno nisi me razumeo. Ali rekao sam unapred da ce biti ili-ili.Ako ne mozes da shvatis pravo tumacenje svakog stiha Biblije i ako u Njenim prvobitnim znacenjima trazis smisao o kojoj zelis raspravljati, onda ti je posao uzaludan-takvi ljudi već postoje i zovu se fundamentalisti(fundament-osnova).
Ti bi da raspravljas kao sto me je pre par godina pitao Ivan Bauer: Zola, sad daj odgovor na ovo pitanje - itd, itd...Imas tacno 15 sec.
Stop, odgovor nije tacan.
Zao mi je sto nisi razumeo, delovao si kao pametan sagovornik. Ali stvar je u tome sto ja ne mogu da ti usadim veru - to moze samo Bog.
Postoje tri stepenika vere:
1. Čuj
I samo to ti može čovek približiti.
"Kako bih mogao da razumem ako mi neko ne objasni..."
DelaA 7:31
2. Poveruj
"Ti veruješ da postoji samo jedan Bog. Dobro činiš! I đavoli to veruju i drhte."
Jak 2:19
Znači treba ti i konačni treći korak.
3. Pouzdaj se
To je potpuno predavanje svog života u ruke Gospodu. Ja sam do pre 4-5 god bio zadrti ateista. Ne mogu ti opisati kako mi se život promenio otkad imam Prijatelja. Ono što ne mogu rešiti zamolim Njega
I za kraj:

2. А Господ рече Исусу: Ево, дајем ти у руке Јерихон и цара његовог и јунаке његове.
Isus Navin 6:2

Pozdrav
 
JEKA021
Re: VERA...ŠTA JE TO...



Po Sokratu,vrlina je znanje.U Sokratovskom smislu znanjem se ispituje odnos dobrog i pravičnog,dobrog i zla.A da li vera dopušta mogučnost bilo kakvog ispitivanja...

A mogu da se složim sa tobom da je vera ... težanja ka vrlini... u budističkoj doktrini vere.

:bye:

Ne znam tudje definicije, ona gore je bila moja (ako se s nechijom poklapa, to je sluchajnost), odnosno, ono shto sam ja stekla spoznajom i samospoznajom kroz Bibliju. Bilo kakva uchenja me nisu zanimala pri tome jer u njima chovek luta u veri. Ja u pravoslavlju ne lutam. Vrlinu sam shvatila kao DOBRO.
 
zola2
Re: VERA...ŠTA JE TO...

"Kako bih mogao da razumem ako mi neko ne objasni..."
DelaA 7:31

To je ovo...''A kad Mojsije vide, divljaše se utvari. A kad on pristupi da vidi, bi glas Gospodnji k njemu''

Pa zar nije jednostavno napisano...Mojsije je Andjela Gospodnjeg,koji mu se javio u plamenom ognju,doživeo kao utvaru.A kako je i imogao da ga doživi na drugi način.Pogledaš prethodni stih pod ''30'' ...''I kad se navrši četrdeset godina, javi mu se u pustinji gore Sinajske anđeo Gospodnji u plamenu ognjenom u kupini.''

Zar nije jednostavno...

"Ti veruješ da postoji samo jedan Bog. Dobro činiš! I đavoli to veruju i drhte."
Jak 2:19

Pa zar i ovo nije savršeno jednostavno...

Objašnjavajući da je dobro verovati u samo jednog Boga,Isus je bio u uverenju da i djavoli veruju u jednolg Boga i da da pri tom i drhte.

A zar nije istina da i djavoili veruju u jednog Boga...jer i oni imaju jednog Boga...

Znači treba ti i konačni treći korak.3. Pouzdaj se
To je potpuno predavanje svog života u ruke Gospodu. Ja sam do pre 4-5 god bio zadrti ateista. Ne mogu ti opisati kako mi se život promenio otkad imam Prijatelja. Ono što ne mogu rešiti zamolim Njega

A šta da ti kažem o ovom...Za razliku od tebe,ja sam nekada davno bio vernik ali sam to prestao biti kada sam se malo udubio u suštinu onog u šta sam verovao.U vreme kada sam ja bio vernik bila je potrebna hrabrost da se udje u crkvu.Takva su vremena bila.A mnogo njih koji u to vreme nisu bili vernici danas su veliki vernici.

Nemaš razloga da mi ne veruješ da mi je istinski drago što ti je život izmenjen od kako imaš Prijatelja.Ja nemam Boga za Prijatelja a nemam ni bilo šta što bi ON trebao rešiti umesto mene.I živim uskladu sa ...danas mi je sutra već potpunije...

:bye:
 
Re: VERA...ŠTA JE TO...

Immortal_girl
Re: VERA...ŠTA JE TO...
Citat:
Religioznost mora ukljuciti razum...kao i srce... VERA bez razuma je sujeverje... nije VERA...
Prava vera podrazumeva razum i povezivanje stvarnosti sa duhovnim podrucjem da bi se shvatile neke stvari...

Kada kažeš da je vera bez razuma sujeverje to lepo zvuči.Alii...Hajde da veoma ukratko vidimo odnos vere i razuma.Da vidimo šta o razumu i njegovoj potrebi u veri kaže Biblija...

"Pogubiću mudrost mudrih, razum razumnih odbaciću"? (I Kor. 1, 19).

Prva Koričanima 1:21...
''Jer budući da u premudrosti Božijoj ne pozna svet premudrošću Boga, bila je Božija volja da ludošću poučenja spase one koji veruju.''

Ova dva stiha nemogu se e bukvalno tumaciti… Isus je samo hteo tim recima da ukaze na to da inetlektualzam nije dovoljan za veru vec srce… stav srca…naravno uvek u sprezi sa razumom… jer je moguce da imaju veru i obicni ljudi kao i znanje o Bogu… Nije to privilegija samo prepametnih ili onih koji su u svojim ocima pametni… sujetno pametni, koji se oslanjaju na svoju pamet a ne na razumne stvari koje je Hrist otkrio o Bogu….. to je Isus mislio…

A ova tvoja rečenica je zanimljiva...''Prava vera podrazumeva razum i povezivanje stvarnosti sa duhovnim podrucjem da bi se shvatile neke stvari.''

Ne može se draga moja povezivati razum i istvarnost sa duhovnim.S duhovnim se mogu povezivati stanja svesti i neka stanja uma ali ne i razuma.Razum je u osnovi sposobnost logičnog i racionalnog mišljenja,te stvaranja zaključaka i sistema vrednosnih kategorija.Razum se uvek suprostavlja onom iracionalnom u čoveku.A to iracionalno se kako bi ti rekla ''povezuje'' sa duhovnim.A to nije isto.

Tako ti mislis. Naravno da se moze povezati razum istvarnost sa duhovnim… U stvari jedino tako je moguce i imati pravu veru…Prvo na osnovu spoznanja o Bogu a zatim preko iskustva sa Bogom…… koje iracionalno?? Racionalno tj razum se povezuje sa duhovnim. To je to.
Ako se iracionalno poveze onda ne dobijamo veru nego sujeverje ili nazovi veru…
Mnogi kazu da veruju a u stvari nemaju nikakav racionalan osnov za to verovanja, a takva vera i nije vera, kao sto vec pomenuh…

Citat:
Prava vera se zasniva na dokazima , kako opipljivim materijalnim, tako i duhovnim...a intelignencija i pamet nemaju veze sa verom tj religijom vec STANJE SRCA..jer SRCEM se veruje, sto ne znaci da se tu razum izuzima, vec srce u sprezi sa razumom ... porebni su za pravu veru...i naravno da to dal neko ima veru ili je nema utice na njegov zivot kao i na nadu koju ima ili nema

Šta si ovo napisala draga moja imortalice...Na kojim to i kakvim materijalnim dokazima se zasniva vera... Pazi materijalni...Da li uopšte znaš šta su dokazi...Hajde mi navedi neke materijalne dokaze na kojima se zasniva vera u smislu postojanja Boga...Da li je materijalni dokaz ovo...

''Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznajem njih, i za mnom idu. I ja ću im dati život večni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje." Jovan 10:27,28

Skromno mislim da si malo poistovetila dokaze sa dokazivanjem...

Biblija za veru kaže ovako...Jevr.11;1...

''Vera je, pak, tvrdo čekanje onog čemu se nadamo, i dokazivanje onog što ne vidimo.''

A nije isto ...dokazivanje i ... dokazi ...

mozes to definisati kako ti drago al to je to… jasno je sta su dokazi za veru …
na primer u Bibliji pise da sve sto je stvoreno svedoci o postojanju Stvoritelja… znaci svo stvarstvo…Rimljanima 1:20 A da, naravno posto se dokazuje ono sto se ne vidi …tu spadaju iduhovni dokazi…

Citat:
a intelignencija i pamet nemaju veze sa verom tj religijom vec STANJE SRCA..
Sa ovim se slažem u potpunosti.Vera i stanje srca idu,da kažem zajedno.Ovo nikada nisam osporovao niti ću to bilo kada činiti.I nikako mi nije jasno zašto u pojam vere kao stanjem srca,inputiraš i ono...dokazi...

Jer pored SRCA vera se zasniva i na spoznanju Boga.

Citat:
jer SRCEM se veruje, sto ne znaci da se tu razum izuzima, vec srce u sprezi sa razumom ... porebni su za pravu veru..

Ovde mi kao prvo zapada u oko ono ... pravu veru... Nije minekako jasno kako to da svaka vera po srcu nije prava vera... Kako to vera po srcu,može biti ''kriva'' vera ?
Prihvatljivo mi je da se veruje srcem ali ...bez razuma...Razum je apsolutno nepotreban za veru.Na nekom primeru to izgleda ovako...

Tacno, nije svaka vera po srcu prava… ako izuzmemo razum…
A prava VERA mora podrazumevati spregu SRCA i RAZUMA….
I RAZUM je apsolutno POTREBAN za VERU



Kada se neko zaljubi a što se dogodi zbog ''stanja srca'' onda ''srce'' ne pita ''razum'' bilo šta.Deđava se da se ''razum'' protivi izboru ''srca'' pa kaže...nije to ona prava ljubav...stani malo...polako...razmisli.Ali ...''srce'' to ne uzima u obzir.A koliko se puta dogodi da to isto ''srce'' kasnije malo kao pati,jer je ''shvatilo'' da je to bilo samo jedno pogrešno zaljubljivanje i da mu pri tom ništa ne smeta da ''potraži'' neku drugu ''veliku'' ljubav.Naravno,ponekad se ''prevari'' i sam ''razum'' kada se ispostavi da se srce nije pogrešno zaljubilo.I tek onda kada se ''razum'' uveri da je ''srce'' izabralo ono pravo prihvatiće izbor srca.

U pravu si kao kod zaljubljenosti, srce moze biti prevarno, ali ako srce kaze da a I razum to potvrdi tek onda dolazimo do prave ljubavi… Zaljubljenost moze biti prevarna, ali i ne mora…
Tako i kod izbora vere, ako se ide samo srcem… mozemo se prevariti… tj najcesce je tako…

A sad, sta mislis zar ici samo srcem bez razuma nije malo opasno???

Bye
treptrep2-1.gif



__________________
Ako ja odem,ko će ostati...
a ako ja ostanem,ko će otići...
 
Poslednja izmena:
@Jerohinac
A šta da ti kažem o ovom...Za razliku od tebe,ja sam nekada davno bio vernik ali sam to prestao biti kada sam se malo udubio u suštinu onog u šta sam verovao.U vreme kada sam ja bio vernik bila je potrebna hrabrost da se udje u crkvu.Takva su vremena bila.A mnogo njih koji u to vreme nisu bili vernici danas su veliki vernici.

Nemaš razloga da mi ne veruješ da mi je istinski drago što ti je život izmenjen od kako imaš Prijatelja.Ja nemam Boga za Prijatelja a nemam ni bilo šta što bi ON trebao rešiti umesto mene.I živim uskladu sa ...danas mi je sutra već potpunije...
Zamislimo da ima jedna vertikalna ravan kao granica između ovog našeg zemaljskog sveta i jednog sasvim drugačijeg sveta, Božanskog sveta. Zamislimo još da se kroz tu ravan, preko te granice može proći (kao što sve češće gledamo u filmovima) i proviriti u onaj tamo, Božanski svet. Ovaj svet i Božanski svet za iste kategorije imaju različita značenja. Tako na primer i u jednom i u drugom svetu posroji razum. Ali oni se razlikuju. Razum u ovozemaljskom svetu je zdrav razum i njime se može saznati samo ono što je opipljivo, tvarno. Razum u Boženskom svetu je duhovni razum i njime se može saznati i ono što nije opipljivo, što je netvarno. Da bi se se prešla granica između ova dva svet zdrav razum mora se nadgraditi duhovnim razumom. Sve do tada zdrav razum je slep za Božanski svet. Izgelda da si ti koristio samo zdrav razum i nikada nisi izgradio alat kojim se može proviriti i van granice ovoga sveta. Istinska vera je inicijalna kapisla za za nadgradnju zdravog razuma. Po svoj prilici, ti istinsku veru nikada nijesi imao. Ti si uvek imao sumnju. :bye:
 
Vera – to je sredstvo za obmanjivanje ludaka.
Bolje je znati da ništa ne znaš, nego verovati.
Hrišćanstvo – to je religija koja se bazira na veri,Realnim znanjima nije potrebna vera.Pitagorinoj teoremi nije potrebno da li Vi u nju
verujete ili ne. Vi je možete znati ili ne znati. Shvatati ili ne shvatati.Sam pojam apsolutne vere nije prihvatljiv za čoveka koji misli. Šta je to apsolutna vera? To
je slepo prihvatanje nekakvih doktrina ili ideja kao apsolut. Bez razmatranja, bez dokaza, bez
provere, bez dopuštanja mogućnosti alternative. Vera je slepa. Vera isključuje svest. Znanjima,
iskustvu, eksperimentu nije potrebna vera. Ne verovati, već znati ili proveriti.Najjače princip slepe vere i nadmoć vere nad razumom izrazio je otac crkve Tertulijan:
»Verujem, zato što je apsurdno«. Da li je moguće živeti po ovom principu? Maloumnom čoveku ne
samo da je moguće, već je i potrebno. Čovek koji misli treba da se rukovodi suprotnim principom:
»Sve podvrgavaj sumnji«. Tertulijan je apsolutno u pravu kod svog prizivanja. Apsolutna vera – to
i jeste vera u apsurde. Kad neko učenje ne bi bilo apsurdno, onda, naravno, ne bi bilo potrebe
verovati u njega. Ali kada se nudi apsolutna besmislica, onda se bez vere ne može.
Vera je pogodna ograničenim ljudima, kod kojih loše radi glava (a takvih ljudi, na žalost,
ima sasvim dovoljno). Njima je teško i nemaju šta da misle, rasuñuju, dokazuju, da naprežu svoj
neznatan mozak. Teško. A verovati je lako. Rekli su ti – hajde, veruj u ovo, veruješ u ovo, rekli ti –
veruj u sasvim drugo, veruješ u sasvim drugo. Nije potrebno naprezati razum.
Vera je – strašno oružje za varanje naroda. Čovek koji istinski veruje strašan je zbog svog
fanatizma i nesposobnosti ne samo da shvati, nego čak i da sasluša drugu tačku gledišta. Vera u
potpunosti parališe čoveka.Pokušajte da razgovarate sa istinski vernim komunistima, za koje je
Lenjin (taj pravi ñavo) svetac. Nikakve činjenice, argumenti, logika ne mogu da slome njihovu
»svetu« veru. Njihov mozak je zalemljen verom i može da misli samo u pravcu progažene pruge
njihove religije.
 
najvažnije: religiozna vera – to je
moćni instrument vlasti nad ljudima,Sve religije se prave ne na praznom mestu i ne od nule. Osnovne ideje (i pametne i glupe) se
pozajmljuju iz prethodnih religija. Judeizam i hrišćanstvo su većinu svojih ideja i principa ukrali od
Arijevaca iz mnogobožačkih religija, smišljeno ih i beskrajno unakazivši.Čak osnovne rituale i obrede Staljin je preuzeo iz hrišćanstva i u tome mnogo uspeo. U
komunizam su počeli SVETO DA VERUJU. Od Lenjinovog leša su napravili mumuiju i smestili
»SVETE mošti« u MAUZOLEJ – čisto religiozni objekat. Sve kao što treba prilikom stvaranja
novog boga.
70 godina milioni ljudi su išli da vide svojim očima SVETE mošti Lenjina i da prime svetost
tog sataniste. Reći ćete da su svi ti ljudi bili glupi? Može se i tako reći. A može se reći i tačnije.
Neko (oni koji imaju vlast) ih je napravio glupima ili još tačnije – programirao ih za odreñeni tip
mišljenja pomoću propagande (informacionog oružja). Ali ako Vi mislite da se lenjinisti u nečemu
principijelno razlikuju od hodočasnika Hrista i Mojsija, Vi duboko grešite. Nema nikakve razlike.
Maloumnima i jedne i druge čini njihova SVETA VERA. U njoj je svo zlo.
Vi stariji setite se onog mrtvaca u "kuci cveca" ha ha ha... interesantno zar ne!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top