Uslovi za otvaranje D.D.O?

DukeofSerbia:
Фирма је назив предузећа у нашем праву ;).

Не постоји правно лице агенција. То је само фирма (име). Ти региструјеш правно лице (привредно друшто - а.д., д.о.о., к.д. или о.д.) или радиш као предузетник (физичко лице - некадашње радње). А шта ће бити пословно име (фирма) је небитно. Значи може Агенција та и та. И региструјеш једну делатност нпр. трговина на мало (то је више ради статистике), и обављаш све остале које не траже посебну дозволу надлежног органа.
Ovo kao preduzetnik mi je intersantno. Kako se otvara kao radnja ili kao preduzece. A da je osnovna delatnost trgovina na malo, recimo?
I da li moza da se registruje na adresu stanovanja, i kao dopunska delatnost, kao dodatni honorarni posao?
 
mladja:
Cekaj to znaci da je DOO Preduzce ili Drustvo?
Ja bih rado da izbegnem otvaranje preduzeca.
A to da sebe postavim kao Menadzera prodaje, ako sam vec direktor, nema smisla.
Pozz
Д.о.о. је привредно друштво (некада предузеће). До пре неколико година је био на снази савезни Закон о предузећима па је донешен нови Закон о привредним друштвима. Од тада, у нашем праву је замењен термин предузеће са привредним друштвом, а то ти је исто. ;)

mladja:
Ovo kao preduzetnik mi je intersantno. Kako se otvara kao radnja ili kao preduzece. A da je osnovna delatnost trgovina na malo, recimo?
I da li moza da se registruje na adresu stanovanja, i kao dopunska delatnost, kao dodatni honorarni posao?
Наравно да можеш обављати делатност на својој адреси пребивалишта.

Ти као физичко лице - предузетник осниваш самосталну радњу.

Како мислиш допунски хонорарни посао/делатност?

Са сајта Агенција за привредне регистре:
http://www1.apr.sr.gov.yu/apr.public/Entrepreneurs.aspx
II Оснивање предузетника
Упис регистрације предузетника врши се у Агенцији за привредне регистре од 01.01.2006. године. Као оснивач се може појавити једно физичко лице и у том случају се ради о оснивању самосталне радње, или више физичких лица (највише 10) и у том случају се ради о оснивању ортачке радње.
1. Накнада
За регистрацију оснивања наплаћује се накнада у износу од 540,00 динара на рачун бр. 840-969627-83, прималац је Агенција за привредне регистре, модел : 97, позив на број : 86 04.
Сам оснивач опредељује датум почетка рада и уписује га у регистрациону пријаву. Уколико га не одреди или одреди датум који је ранији од датума подношења регистрационе пријаве, као датум почетка рада узеће се датум подношења регистрационе пријаве.
2. Документација
Поред уредно попуњене регистрационе пријаве оснивања радње подноси се фотокопија личне карте или пасоша оснивача, односно свих ортака када се ради о оснивању ортачке радње, и доказ о уплати накнаде.
Уколико се предузетник региструје за обављање делатности за коју се тражи сагласност надлежног органа као претходни услов регистрације, потребно је поднети и Решење надлежног органа у оригиналу или овереној копији. Пријаве се могу поднети лично у Агенцији, у организационим јединицама Агенције, Општинама са којима Агенција има уговор, односно путем поште препоручено. Регистрационе пријаве се могу преузети са сајта Агенције.
Као предузетник одговараш неограничено својом имовином.
 
A ako sam već u radnom odnosu, da li imam mogućnost (to je ranije moglo) da se registrujem i kao preduzetnik, stim što taj posao ne bih radio puno radno vreme, već kao dodatnu aktivnost?
I da li uopšte imam pravo po zakonu da otvaram - registrujem bilo šta ako sam u radnom odnosu?
Na to sam mislio kada sam pitao za dodatni - honorarni rad.
 
mladja:
A ako sam već u radnom odnosu, da li imam mogućnost (to je ranije moglo) da se registrujem i kao preduzetnik, stim što taj posao ne bih radio puno radno vreme, već kao dodatnu aktivnost?
I da li uopšte imam pravo po zakonu da otvaram - registrujem bilo šta ako sam u radnom odnosu?
Na to sam mislio kada sam pitao za dodatni - honorarni rad.
Možeš da otvoriš šta hoćeš i koliko god hoćeš. Naravno uz ispunjavanje svih obaveza: porezi, doprinosi, takse na firmu i td. I svakao moraš podnositi izveštaje poreskim organima To možeš i sam ako znaš (zakom dozvoljava) ili ćeš angažovati knjigovodju. Ono što su predhodni forumaši hteli da ti objasne je da postoji razlika u odnosu na tvoju sopstvenu adgovornost: ukoliko otvoriš oblik različit od D.O.O. odgovaraš svojom sopstvenom imovinom za nastale obaveze a ako otvoriš pred. sa D.O.O. preduzeće odgovara svojom imovinom (to ti je onih 500 eura osnivačkog uloga) i td.
 
Pestafest:
Možeš da otvoriš šta hoćeš i koliko god hoćeš. Naravno uz ispunjavanje svih obaveza: porezi, doprinosi, takse na firmu i td. I svakao moraš podnositi izveštaje poreskim organima To možeš i sam ako znaš (zakom dozvoljava) ili ćeš angažovati knjigovodju. Ono što su predhodni forumaši hteli da ti objasne je da postoji razlika u odnosu na tvoju sopstvenu adgovornost: ukoliko otvoriš oblik različit od D.O.O. odgovaraš svojom sopstvenom imovinom za nastale obaveze a ako otvoriš pred. sa D.O.O. preduzeće odgovara svojom imovinom (to ti je onih 500 eura osnivačkog uloga) i td.
Ma to mi je jasno.
Hvala na savetima
Za sada moram i da radim na sadašnjem poslu i da polako gradim preduzetnički posao, kao dodatni, da bih postepeno izgradio vlastiti biznis.
Ako ima neki Komercijalista ili preduzetnik, a može da mi malo pomogne, savetima ili sugestijama, voleo bih da se javi, ovde ili na PP
Pozz
 
Moze jedno pitanje koje nisam nasao nigde na netu?
Ako otvaram d.o.o. preduzece (kao osnivac i direktor) sa sedistem np. u Novom Sadu, da li moram da imam i prebivaliste u Novome Sadu, ili mogu i dalje da se vodim da sam na primer iz Nisa?
Da li to mora da se sredjuje pre otvaranja firme, i da li ce neko da mi pravi probleme u vezi toga kasnije ako ostane ne promenjeno?

Pozdrav!
 
Moze jedno pitanje koje nisam nasao nigde na netu?
Ako otvaram d.o.o. preduzece (kao osnivac i direktor) sa sedistem np. u Novom Sadu, da li moram da imam i prebivaliste u Novome Sadu, ili mogu i dalje da se vodim da sam na primer iz Nisa?
Da li to mora da se sredjuje pre otvaranja firme, i da li ce neko da mi pravi probleme u vezi toga kasnije ako ostane ne promenjeno?

Pozdrav!
 

Back
Top