u srbiji po azilima stanje alarmantno,cast pojedincima

I to mi se desavalo, a ja od svojih briga ne znam gde glavom da udarim. Pri cemu ima i onih koji brinu o zivotinjama, ulicnim, ali im je zao da ih sterilisu (da li je to u pitanju...:think:)... Onda dodje podmlatak i... problem :eek:.

Verovatno me u celoj prici najvise iritira to ne resavanje problema tj. resavanje tako sto ce biti prebacen na nekog od onih kojima ce biti zao, pa ce bar probati da pomognu. Inicijatora cele ujdurme, naravno, (najcesce) nije briga o "ceni" koju placa bilo ko od nas ko se prihvati pomoci. A i zasto bi ga bilo briga ? On je svoj posao odradio :neutral:.


Ubola si u srz problema! Umalo se na krv i noz ne posvadjah sa sopstvenom najboljom prijateljicom - posle cele price drkala sam se na dragog mi nedelju dana - zamisli molim te, njoj i njemu je NEPRIRODNO da se macke i psi sterilisu, ko sam ja da se igram Boga, zivotinje imaju prirodno pravo na reprodukciju bla bla... I onda, pitam ja, kad dodju malci, ko ce brinuti o njima - milionima njih by the way? Ko ce se brinuti da ne zavrsavaju zgazeni na putu, pretvoreni mleveno meso, da ne budu ubijani, trovani, davljeni i slicno? I to je po njima prirodno, opstanak sine. Sve to tako treba. Pa dobro, velim ja, sta predlazete vi, da sve ostane kako jeste? Otprilike da. S tim sto bi moj dragi, kaze, zabranio drzanje pasa i macaka u gradovima, i sve bi ih otpelao na planinu, negde gde ne zive ljudi, kaze. Ni dan danas nisam sigurna sta je mislio time, valjda da im napravimo neki ogradjeni rezervat, kao za divlje zivotinje, lavove, tigrove, zirafe, statijaznam:roll: Da ne bude zabune, govorim o ljudima pametnim i obrazovanim, i prilicno sirokoumnim kada su neke druge stvari u pitanju. Al zivotinje? To je nesto sto ih se ne dotice u praksi, a teoriju koju imaju u glavi sam vam izlozila gore. Toliko sam se iznervirala, da sam ostala bez teksta. Evo i sada kad se setim te diskusije zgrozim se. Ja razumem da je vecini ljudi stalo pre svega do drugih ljudi, ali ne razumem...ne mogu da razumem toliko pomanjkanje elementarne empatije i samilosti prema potpuno bespomocnim zivim bicima. Uzasno sam se razocarala.
 
Nisam bas shvatila da li si jos uvek sa tim tvojim dragim koji tako misli, ili je on proslost. Ako jesi - nije ti lako jer ces ga tesko u bilo sta ubediti, ne zato sto on to ne moze da razume, nego zato sto nece. To je moje iskustvo, ali .... cast izuzecima - mozda ce on biti taj izuzetak koji potvrdjuje pravilo.

Tema - sterilizacija da ili ne, imamo li mi pravo da sterilisemo zivotinje ili ne - sluzi zlonamernima za skretanje teme i trosenje naseg dragocenog vremena. To je toliko logicna i jasna prica, cak je i mrzitelji kapiraju kad im se lepo objasni. Ako neko ko voli zivotinje to ne moze da shvati - to govori da je njegov problem na nekom drugom mestu, a ne tu.
 
Sve me ovo rastuzuje, sudbina jadnih zivotinja koje jos vise volim kako upoznajem ljude.
Hvala Bogu pa na ovom kompu imam nekog ko misli slicno kao ja.
Za sterilizaciju sam svakako. Kad se moja Lora okotila prvi put i dobila 7 stenaca, nisam znala gde cu i sta cu. U pet shopu pitam prodavacicu za broj nekog azila ona rece>Niposto, njima zivotinje umiru od gladi. Udomih ih nekako.
Jeste da se u Nisu tesko zivi, nista ne radi, samo FILMSKI SUSRETI letos.
 
@marsupilami
Zajedno smo, on je uglavnom skroz ok, kao i moja prijateljica, druzimo se 18 godina i zaista ih oboje volim, ali kada razgovaramo na tu temu nema pomoci - za njih je sterilizacija zivotinja neprirodan cin koji zivotinjama uskracuje mogucnost da se seksaju i reprodukuju. Ne vredi ubedjivanje da zivotinja ne dozivljava seksualni cin kao covek, niti seks upraznjava iz zadovoljstva vec cisto radi produzenja vrste i iskljucivo i samo tada, ne, ne, sto se njih tice covek nema pravo da zivotinji uskrati kako bih rekla, prirodan zivot, sa svim sto takav zivot nosi.
 
@marsupilami
Zajedno smo, on je uglavnom skroz ok, kao i moja prijateljica, druzimo se 18 godina i zaista ih oboje volim, ali kada razgovaramo na tu temu nema pomoci - za njih je sterilizacija zivotinja neprirodan cin koji zivotinjama uskracuje mogucnost da se seksaju i reprodukuju. Ne vredi ubedjivanje da zivotinja ne dozivljava seksualni cin kao covek, niti seks upraznjava iz zadovoljstva vec cisto radi produzenja vrste i iskljucivo i samo tada, ne, ne, sto se njih tice covek nema pravo da zivotinji uskrati kako bih rekla, prirodan zivot, sa svim sto takav zivot nosi.

Da li bi pomoglo ako bi im skrenula pažnju da čovek svojim mešanjem u Prirodu, zagađenjem i urbanizacijom se itekako meša u prirodan život i da su mačke i psi vrste koje žive u urbanim sredinama?

Drugo, ja verujem da si ti u pravu kada ih opisuješ kao razumne ljude, njihovi stavovi su posledica sociološkog i kulturnog uticaja sredine u kojoj su odrasli i neinformisanosti o odnosu prema životinjama.
 
:lol: Na zalost, kada me neka tema pogadja (zivotinje koje pate su tema koje me abnormalno pogadja), cesto se desi da reagujem dosta burno, sto nikako nije dobro u slucaju diskusije sa ciljem ubedjivanja u neku stvar. Natuknula sam nesto tome slicno, da ako je rec o "prirodnom", ni mi, ni macke i psi ne zivimo u dzungli vec u manje vise urbanizovanim sredinama, da smo u suzivotu, i da obzirom da oni sami ne mogu razumno sebi pomoci, na nama kao razumnim bicima jeste odgovornost za njih, jer bismo kontrolom radjanja i obezbedjivanjem uslova za njihov bolji zivot ucinili i sopstveni zivot boljim. Da ne govorimo o humanim razlozima za takvo sto. Ne znam bas da li sam ovako lepo to srocila ali to je bila poenta. Na sta sam dobila odgovor da zivotinjama i nije mesto u urbanim sredinama vec u prirodi. Na pitanje sta podrazumeva priroda, odgovor je bio "crna trava ili tako nesto", kao da u crnoj travi ljudi ne zive i kao da sad neko moze da pokupi sve zivotinje kojih je bezmalo na stotine hiljada i sve ih preseli na chemernik, ili kopaonik ili statijaznam vec gde. I kao da onda tamosnjem stanovnistvu, ma kako ono bilo malobrojno, sve te zivotinje ne bi pravile problem. Nego tu sam se vec totalno pogubila, pocela da vicem, i okoncala raspravu izjavom da necu vise da slusam (budalastine). Eto.
 
Da, ti se iznerviras ..., .... a oni misle isto, i ti ne mozes da ih ubedis - hmmm.

Ali, kao sto rekoh, on nece da razume, ne da ne moze, nego nece. Eskimi su dobar primer za njega - oni zive i rade sa svojim psima. Sta bi on uradio, uklonio te pse na neko pusto ostrvo?

Izvini, malo mi je bez veze jer je ovo ipak vasa licna prica, hocu reci nije on tvoj komsija pa se vi objasnjavate oko zastite, nego je on tvoj decko i onda je teze napasti ga, bar meni, jer se time vredjaju tvoja osecanja.
 
:lol: Na zalost, kada me neka tema pogadja (zivotinje koje pate su tema koje me abnormalno pogadja), cesto se desi da reagujem dosta burno, sto nikako nije dobro u slucaju diskusije sa ciljem ubedjivanja u neku stvar. Natuknula sam nesto tome slicno, da ako je rec o "prirodnom", ni mi, ni macke i psi ne zivimo u dzungli vec u manje vise urbanizovanim sredinama, da smo u suzivotu, i da obzirom da oni sami ne mogu razumno sebi pomoci, na nama kao razumnim bicima jeste odgovornost za njih, jer bismo kontrolom radjanja i obezbedjivanjem uslova za njihov bolji zivot ucinili i sopstveni zivot boljim. Da ne govorimo o humanim razlozima za takvo sto. Ne znam bas da li sam ovako lepo to srocila ali to je bila poenta. Na sta sam dobila odgovor da zivotinjama i nije mesto u urbanim sredinama vec u prirodi. Na pitanje sta podrazumeva priroda, odgovor je bio "crna trava ili tako nesto", kao da u crnoj travi ljudi ne zive i kao da sad neko moze da pokupi sve zivotinje kojih je bezmalo na stotine hiljada i sve ih preseli na chemernik, ili kopaonik ili statijaznam vec gde. I kao da onda tamosnjem stanovnistvu, ma kako ono bilo malobrojno, sve te zivotinje ne bi pravile problem. Nego tu sam se vec totalno pogubila, pocela da vicem, i okoncala raspravu izjavom da necu vise da slusam (budalastine). Eto.

OK, onda mu navedi medicinska istraživanja iz brojnih oblasti, koja dokazuju da životinje imaju brojne pozitivne uticaje na ljude od sprečavanja alergija do poboljšanja ukupnog psihičkog zdravlja i korišćenja životinja u psihoterapiji i lečenju brojnih poremćaja od autizma do bolesti zavisnosti.
Takođe navedi kako zelenilo u urbanim sredinama deluje kao stabilizator mikro-klime, a to zelenilo je takođe priroda.
Kao što reče, Marsupilami, meni je neprijatno da se mešam u nečiji privatni život, pogotovu kada ne razumem situaciju. :rumenko:
Možda bi bilo dobro ako bi sebi zadala cilj da obrazuješ svog dečka o svim koristima koje imamo od životinja?
Nađi nešto za šta je emotivno vezan i prezentuj mu pozitivni efekta koji životinje imaju na predmet od interesa.
 
Ubola si u srz problema! Umalo se na krv i noz ne posvadjah sa sopstvenom najboljom prijateljicom - posle cele price drkala sam se na dragog mi nedelju dana - zamisli molim te, njoj i njemu je NEPRIRODNO da se macke i psi sterilisu, ko sam ja da se igram Boga, zivotinje imaju prirodno pravo na reprodukciju bla bla...

I sama imam slicnu situaciju u kuci :roll: :D. Mislim da bi se tvoj i moj dragi (il' ponekad nedragi, kad nas nanerviraju :lol:) slozili po pitanju prepustanja "prirodnom" sledu stvari.

Kad dodje do toga ne slazem se sa njegovim razmisljanjem i komentarima - Jaoooo, sto bi bilo lepo da nasa zuta maca dobije macice, znas kako bi bili slatki... Od mene dobije odgovor - No problems dear, ali se ti brines o Zuletu pre, za vreme i posle porodjaja, o macicima takodje i ti ih udomljavas :lol:.

Ima i komentara - kad bi se toliko sterilisalo, ne bi vise bilo ni kuca ni maca po gradovima, sve bi ih potamanila ja i slicni meni, pa o slobodi zivotinja na ulicama grada Cikaga i u stanu (jer zivotinje su kao Cigani - protiv kojih nemam nista, naravno - i vole da budu slobodni, na cistom vazduhu, pod vedrim zvezdanim nebom bla, bla, bla...) :roll:.

Ocigledno imamo drugacije stavove tako da nema svrhe da se suvise stresiram diskusijama koje ce slabo sta promeniti. Oboje znamo da smo dostigli max br zivotinja koje se (nekako) mogu opsluzivati, napolje ne idu jer mi je jasno kako izgleda ta "sloboda" na ulici, sterilizaciju (iz raznih razloga) smatram boljom opcijom i ... to je to, za sad.

Mislim da oboje ipak neke stvari zajednicki zastupamo (sigurna sam i vas dvoje), bilo to javno ili precutno. Iz pozicije u kojoj su uglavnom orijentisani na uzivanje sa zivotinjama, tesko da mogu da donose dovoljno dobre odluke. Da ih covek pusti da zive sami, uz prirodno razmnozavanje njihovih ljubimaca, celokupnu brigu o istima i da im se zivotni prostor pretvori u ZOO vrt sa ocajnim uslovima za zivot svih - brzo bi promenili misljenje :D. Druge da ubedjuju sta je najbolje, pri cemu to "najbolje" ne ide preko njihovih ledja....tesko ce ici... :cool:.

Ipak, u svom tom nesavrsenstvu i nas i njih, nasli smo se u tome da zajednicki pruzimo dom i ljubav bar nekoj nicijoj ziv, a to vec daje pozitivu celoj situaciji, zar ne :) ?
 
Poslednja izmena:
Setila sam se vlasnika kuca/maca koji zive u skladu sa prirodom i razmnozavanjem (...), nakon cega (ako su iole savesni) nastaje muka. Krece oglasavanje po forumima, privatno nudjenje, raspitivanje o azilima koji bi mogli da prihvate ljubimce (eto platili bi toliko i toliko jer, prihvatanje, misle oni, ne moze mnogo da kosta) i sl. Ima i sokova kada shvate da zivotinje nisu otisle u prave ruke, ali i onih koje to uopste ne interesuje ili bace podmladak pa ga neko od nas nadje.

Ako sam dobro zapamtila reportazu o buducem azilu u Rakovici, mislim da je receno da je br mesecno uhvacenih pasa (u Bgd-u) od strane Zoohigijene otprilike kao kapacitet azila u pripremi (izvinjavam se ako sam pogresno zapamtila podatak). Realno, kako zbrinuti i postojece napustene zivotinje, a gde se jos prepustiti insistiranju na prirodi i njenim zakonima u gradskoj dzungli ?
 
Poslednja izmena:
Egyptian, ti kapiras o cemu govorim skroz :D Nemojte sada bas drvlje i kamenje na njega, on to tako teoretise, a kako kaze Eg.Cat, i moze mu se, posto nista od cele te price ne ide preko njegovih ledja, niti se prakticno bilo kako angazuje... i onda prosipa pametne teorije o "prirodnom sledu stvari". Nije on ni prvi ni poslednji, i sto je najsmesnije, on zaista voli zivotinje, nase macke obozava (mada nece da prizna ni mrtav koliko ih voli :lol:), uvek hoce da pomazi i nahrani kucu lutalicu, samo ne moze da se istrgne iz ljudske perspektive kada je u pitanju seks i potomstvo, i znam da misli kao sto misli jer zeli dobro ne zlo - pa ako je nama ljudima omoguceno da se seksamo i imamo potomstvo, ko smo mi da tako nesto lepo i prirodno i divno uskratimo zivotinjama? Ta misao zamagljuje sve ostale surove cinjenice sa kojma se suocavamo mi, ljubitelji koji i u praksi nastoje da pomognu zivotinjama. To znaci - ja sam ta koja ce napusteno mace ili kucu dovesti kuci uprkos svim nevoljama koje ce to znaciti za moj ustaljeni nacin zivota, on ni u ludilu. Eventualno ce ga skloniti sa ulice u neki parkic da ga ne zgazi auto i to je maksimum, nece sebi potpuno preokrenuti zivot na mesec, dva, tri ili vise zbog zivotinje. Tu je razlika, i zbog toga ja sebi dajem za pravo da nametnem svoj stav kao ispravan.
 
Pa niko ga ne napada, jos smo se unapred od toga ogradili, ja se i izvinila jer je to bas bez veze da komentarisemo tvog decka.

Taj njegov stav je iracionalan, ali nema veze - bar je dobar primer za to da za bavljenje zastitom nije dovoljno voleti zivotinje, potrebno je mnogo vise. Uostalom, tvoj decko se time i ne bavi. On voli svoje zivotinje i to je sve. Nemoj da ga stavljas tamo gde ne pripada i ne dozvoli mu da se mesa u nesto sto ne zna, pa ce sve biti lakse.
Kod nas je specijalnost nasih ljudi da znaju sve o svemu. Kad se pomenu zivotinje u drustvu svi imaju razne ideje kako bi oni nesto resili, a da o tome niko nista ustvari ne zna. Tako isto ljudi sebi daju za pravo da ako vole zivotinje odmah znaju i sve o zastiti. I ova tvoja prica mi lici na to.

Sta god bilo, meni je dalje bez veze da komentarisem ........
 
Poslednja izmena:
Ne razumem šta znači to "vratitit ih prirodi" kad vukove od pasa ne možemo da napravimo, sve ostalo je pogrešna postavka. Azil u Rakovici imaće kapacitet 450 mesta i za koje pse su ga predvideli ne znamo,a verujemo da ni oni sami ne znaju!

Jeste, to je zvanicno izneta cifra kapaciteta buduceg azila. Znam i neke osobe koje su vec isle u potragu za istim. Kazu - pronasli mesto, videli kako izgleda, raspitivali se o nacinu rada... Videcemo vec sta ce se desavati. Ili cemo cuti.
 
Egyptian, ti kapiras o cemu govorim skroz :D Nemojte sada bas drvlje i kamenje na njega, on to tako teoretise, a kako kaze Eg.Cat, i moze mu se, posto nista od cele te price ne ide preko njegovih ledja, niti se prakticno bilo kako angazuje... i onda prosipa pametne teorije o "prirodnom sledu stvari". Nije on ni prvi ni poslednji, i sto je najsmesnije, on zaista voli zivotinje, nase macke obozava (mada nece da prizna ni mrtav koliko ih voli :lol:), uvek hoce da pomazi i nahrani kucu lutalicu, samo ne moze da se istrgne iz ljudske perspektive kada je u pitanju seks i potomstvo, i znam da misli kao sto misli jer zeli dobro ne zlo - pa ako je nama ljudima omoguceno da se seksamo i imamo potomstvo, ko smo mi da tako nesto lepo i prirodno i divno uskratimo zivotinjama? Ta misao zamagljuje sve ostale surove cinjenice sa kojma se suocavamo mi, ljubitelji koji i u praksi nastoje da pomognu zivotinjama. To znaci - ja sam ta koja ce napusteno mace ili kucu dovesti kuci uprkos svim nevoljama koje ce to znaciti za moj ustaljeni nacin zivota, on ni u ludilu. Eventualno ce ga skloniti sa ulice u neki parkic da ga ne zgazi auto i to je maksimum, nece sebi potpuno preokrenuti zivot na mesec, dva, tri ili vise zbog zivotinje. Tu je razlika, i zbog toga ja sebi dajem za pravo da nametnem svoj stav kao ispravan.

Citam tvoj post i zvuci vrrrrlo blisko :lol:. Narocito podrzavam poslednju recenicu :mrgreen:.
 
Sinoc oko 19 h informacija bila na jednoj od televizija. Prema onome sto sam cula i videla, shvatila sam da se otvaranje azila u Rakovici ocekuje za oko 2 nedelje i da se nece ogranicavati broj zivotinja o kojima se pojedinac brine ukoliko su u solidnim uslovima, vakcinisane, cipovane i sterilisane. Pretpostavljam da vest mozda vec postoji i u pisanoj ili elektronskoj formi, sto je zgodnije zbog citiranja.

Naravno, logicno mi je da svako sam mora da odredi svoje granice oko br. zivotinja o kojima moze da brine na kvalitetan nacin.

nesto ne stima.cula na medijima da se opet insistira na iskljucivo 2 macke i 2 psa.neogranicavanje br ziv nije pomenuto ni pod kakvim uslovima.opet neko zamlacivanje za ljubitelje zivotinja?ko je rekao gore navedeno?
 

Back
Top