Torte & kolači

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
danas nam je divan dan, divan dan... :-)
U svakom slučaju, tetka pravila tortu za kućnu upotrebu ...
kucica3an.jpg

(treba li da kažem da su kućicu rasturili i pre duvanja svećica - bila je malo lepša pre nego što su je se dokopali ;) , ali su je baš slatko pojeli!)
 
Ne!Obavezno nogom! Sinoc sam pravila nesto bash zanimljivo, inache mi to ne bi palo na pamet ali sam imala samo 15 min pa reko ajde, nece da se baci...ispalo je neocekivano dobro pa iako zvuci cudno ipak probajte..recept je narocito za decu

Treba vam 8 cokoladica mars, sneakers ili bounty po mogucstvu one malecne ali i velike mozete da presecete shto sam i ja uradila, 240 gr brashna ili jedna velika solja za caj, u brasno dodajte na vrh noza praska za pecivo i oko 3/4 sholje kisele vode, smesa treba da se lepi za cokoladicu pa napravite test i uronite prstic..przi se u dubokom ulju oko 3 min...po receptu u fritezi ali ko nema (kao ja) moze i u serpi kao krofne...po receptu se sluzi i ananas uz ovo ..ja stavila banane...stize i slika samo da provalim kako se shalje..
 
TORTA SA PAVLAKOM

POTREBNO JE:
600 GR SLAGA
200 GR PRAH SECERA
6 MALIH PAKOVANJA PISKOTA ILI TRI VELIKA
4 KISELE PAVLAKE
MLEKO
JAGODE, MALINE, ILI VEC VOCE PO ZELJI 500-600 GR

UMUTITI 400 GR SLAGA I 200 G PRAH SECERA ,ALI NE SA UOBICAJENOM KOLICINOM MLEKA, VEC MALO SMANJITI DA SLAG BUDE GUSCI. LAGANO UMESATI JEDNU PO JEDNU KISELU PAVLAKU (AKO SE NA PAVLACI IZDVOJILA VODA NA POVRSINI OCEDITI PRETHODNO).
POSLAGATI NA POSLUZAVNIK RED PISKOTA NAMAZATI PREKO FIL SA PAVLAKOM POSLAGATI VOCE, PREMAZATI JOS JEDNOM FILOM, POSLAGATI OPET PISKOTE, PA FIL, VOCE,FIL.
UMUTITI PREOSTALI SLAG I UKRASITI TORTU.
NAJBOLJA JE KAD ODSTOJI MAKAR 6 H U FRIZIDERU.
 
E stalno pravim nesto slicno...to mi je omiljena brza torta..ali ne stavljam slag...i obicno stavim petit buere umesto piskota...samo umutim pavlake i prah secer i to kasikom ne mixerom...ciniju oblozim prvo folijom pa preko keksima umocenim u vocni sok...u takvu "korpu od keksa" stavim fil pa voce(uvek stavljam maline)pa fil ...zatvorim keksom i u friz...posle je samo okrenem i stavim slag...samo nezno...pravi se 15 min...a kakav rezultat ..milina..
 
PITA SA JABUKAMA I TANKIM KORAMA

Potrebno je: 500 gr. tankih kora za pitu,1,5 kg kiselih jabuka,cimet, šećer,
griz, ulje. Jabuke očistiti i izrendati. Uzimati po 3 kore. Svaku kore poprskiti sa malo ulja i posuti sa malo šećera (na primer pola supene kašike), na treću koru staviti na početku rendane jabuke malo ih poprskati sa uljem, posuti sa malo cimeta, jednom kašikom griza i 2 pune kašike šećera. Ako su jabuke jako kisele onda pospite sa 3 kašike šećera. Uviti u jufku i staviti u podmazan pleh. Tako redom dok se ne utroše sve kore i jabuke. Jufke odozgo premazati sa uljem i staviti u prethodno dobro zagrejanu rernu pa je smanjiti na 220/200 stepeni. Peći dok ne porumeni. Ohladjene seći na parčiće i svako parče posuti sa šećerom u prahu.
pitaodjabuka1oz.jpg
 
jecav:
Ćao svima,
ja često pratim vašu prepisku i skupljam vaše recepte, pa ako bi mogao Smeh da mi napiše recept za tortu od banana sa slike
Ćao i tebi! :D
Super je što nas "pratiš", ali bi još lepše bilo da se neki put i uključiš! ;)
Recept stiže, ali imam problem da ga postavim - otkucam, ali poruka neće da ode. :evil:
Pokušavam i dalje ... ;)
 
TORTA SA BANANAMA

Potrebno je:
za kore:
8 jaja
8 kašika šećera
5-6 kašika brašna
vanilin šećer (ili aroma vanile)


za krem:
5 žumanaca
3-4 kašike brašna (ili skroba ili puding od vanile)
1/2l mleka
5 kašika šećera
2 vanilin šećera
150g putera + 50g šećera u prahu


5-6 kašika pekmeza od kajsija
oko 1kg banana
2 kesice umućenog šlaga ili 1/4l umućene slatke pavlake



Postupak:

Kore:
Umutiti dobro 4 žumanca sa 4 kašike šećera (ja uvek koristim u prahu, mada ovde ne mora), dodati 2-3 kašike brašna i ispeći koru u okruglom kalupu (prethodno podmazanom i posutom brašnom ili obloženom papirom za pečenje).
Ponoviti postupak, ali drugu koru peći u četvrtastom plehu i kad je pečena još toplu uviti u rolat.
Kad se ohladi, razmotati, premazati pekmezom od kajsija i duž celog rolata staviti bananu (ako je deblja preseći na pola) i sve lepo zaviti u rolat. Iseći ga na komade debljine oko 1,5cm.

Krem:
Penasto umutiti žumanca, dodati šećer, vanilin šećer i kad je lepo izlupano, pomešati sa brašnom (skrobom ili pudingom), pa kuvati uz neprestano mešanje (najbolje na pari) dok se krem ne zgusne. Kad se ohladi dodati penasto umućen puter sa 50g prah šećera.
Ja nekad u fil dodam i izmiksovane banane (1-2).
Okruglu koru premazati pekmezom, zatim polovinom krema i poređati na kolutove isečene banane.
Preko toga lepo poređeti kolutove rolata, preliti ostatkom krema i kolutovima banana.
Tortu na kraju prekriti šlagom i ukrasiti po želji.
Treba da odstoji nekoliko sati pre služenja.
 
Vidim da se pišu recepti,pa ajde i ja ću jedan.
Volim ovu tortu jako,lagana je i za napraviti i za jesti i uvek mi se prva pojede na slavljima:-D
Jedina mana joj je što ostanu žumanjci,ali mogu se iskoristiti za npr. fil za oblatne:-D
Eh da, bude i jako velika!

KAJSIJA - BANANA TORTA

Za kore:
15 bjelanjaka
15 kašika šećera
3 kesice pudinga od kajsije
Izraditi pet bjelanjaka sa pet kašika šećera;dodati jedan prašak za puding i lagano izmešati kašikom.
Peći tako tri kore.(najbolje u četvrtastom kalupu)

Fil:
U litri mleka skuvati četiri pudinga od kajsije sa 10 kašika šećera.(može i više,ako neko voli slađe)
Kad se ohladi dodati jedan margarin.

Premaz:
1/2 litre slatke pavlake

Banane oko 2,5 kg i rezati ih po dužini.

Slagati:kora,fil,banane rezane po dužini,slatka pavlaka,kora...............
Završiti korom i ukrasiti tortu slatkom pavlakom ili šlagom.
 
Ćao svima, može li neko da mi napiše recept za Kijevsku tortu. Takav joj je naziv tamo gdje je naručujem, u kori ima suvog voća-groždja,oraha,smokava, urmi a fil je kuvan na pari-žumanca i čokolada. U Mirinim receptima sam našla tortu os urmi, mislim da je slična.
Unaprijed hvala
 
?:
sestro ovo si vec pisala ovaj recept pa sam te ja pitala shta uradish sa 15 zhumanjaka !!!!!! osim ako ne mutish majonez za ceo komshiluk

dosadni ste malo vi ispravni...ono srdachni...ono bljak..ne ti sa belanac-tortom

a napislaa si izvini
pa dobro mozhe i pola mere ne mroa cela ova mera...samo te kore sa belancima su malo pipave zar ne!!!!!!

haha a puding od KAJSIJE to je egzotichno.....ja to nisam videla nikad... to mozhda ima kod vas ti nemachki to je skuplje...ovde ima onih domacih jeftinih ...el mozhe ....jagoda??

O sorry,zaboravila sam da sam pisala taj recept:roll:
Nego, može i pola mere,a što se pudinga od kajsija tiče,imaš "Aleva" pudinge svih vrsta,a koštaju negde oko 9,5 dinara;baš sam juče kupovala.
Može umesto njega i jagoda;bude lepa torta,samo umesto banana sam stavila jagode,pa ti sad kako hoćeš............:-D
I nisu kore ni malo pipljave za praviti;ja ih pečem na papiru za pečenje;niti se zalepe niti skvrče,budu baš dobre.................
Ma najbolje ti lepo dođi kod mene i pravićemo............:-D
(a ovo o dosadi,srdačnosti,bljak,belanac-torta, neću ovoga puta komentarisati:-D:-D:-D)
 
je l u subotu da dodjem
el mogu da povedem mamu
a tatu
u stvari mogu tek uvece u subotu :I
hvala na pozivu:)
ok ako ne stignemo da se vidimo probacu da napravim deluje zanimljivo mada se secam jednom je mama pokusala beze tortu da napravi - to su isto kore od belanaca, super je torta - pa ispalo bez veze zbog tih kora. to se valjda sushi na tihoj vatri tako neshto
sorry ja sam malo hladna ali neka ne moram u nebesko carstvo onda

e imate super slicnu tortu - belance kore - u "milici" u bgd, na dnu skadarlije..."puslica torta". lagana torta jako.. meni je ta poslasticharnica onako znaci nesto mislim nije bash najbolja po meni ali ovo je bash bilo fino
valjda imaju josh imali su je nekada nisam proveravala bogami dosta dugo
 
?:
je l u subotu da dodjem
el mogu da povedem mamu
a tatu
u stvari mogu tek uvece u subotu :I
hvala na pozivu:)
ok ako ne stignemo da se vidimo probacu da napravim deluje zanimljivo mada se secam jednom je mama pokusala beze tortu da napravi - to su isto kore od belanaca, super je torta - pa ispalo bez veze zbog tih kora. to se valjda sushi na tihoj vatri tako neshto
sorry ja sam malo hladna ali neka ne moram u nebesko carstvo onda

e imate super slicnu tortu - belance kore - u "milici" u bgd, na dnu skadarlije..."puslica torta". lagana torta jako.. meni je ta poslasticharnica onako znaci nesto mislim nije bash najbolja po meni ali ovo je bash bilo fino
valjda imaju josh imali su je nekada nisam proveravala bogami dosta dugo

Ma povedi koga želiš i možeš doći...............:-D
Baš se radujem...........:-D
 
ozbiljno, hst auradis sa tolikim zhumancima? krempite?

mada mrzi me da kuvam..kad pevam visoke note onda sam prozdrljivija i pametnija, sad sam usporena :))
tj kad cvilim visoke...ja cvilim a ne pevam
 
jagodica:
ozbiljno, hst auradis sa tolikim zhumancima? krempite?

mada mrzi me da kuvam..kad pevam visoke note onda sam prozdrljivija i pametnija, sad sam usporena :))
tj kad cvilim visoke...ja cvilim a ne pevam
Poslednja opomena jagodice! Pevanje visokih tonova, cviljenje u pratnju ritam sekcije prdeža (iz prethodno izbrisanog posta), treniraj na nekom drugom mestu. Ovo je kulinarstvo. Ponoviš li još jednom onakvu budalaštinu brišem sve na slovo J...
 
Mrtvorod:
Znam da mozda zvuci glupo ali treba mi recept za pitu od visanja. Nikad nisam pravila pa me zanima sta sve od zacina moze da ide, i kako da ne bude gnjecava...
Ako misliš na pitu od višanja koja se pravi sa tankim korama - nećeš imati problema da je napraviš jer je to vrlo jednostavno.
Dakle, treba ti pakovanje tankih kora, višnje (iz kompota ili odmrznute) koje prethodno dobro ocediš, šećer, ulje, 3-4 kašike brašna ili griza, nekoliko kašika vode.
Ja uvek prvo prebrojim kore, "odokativno" procenim za koliko "štrudlica" (ne znam kako se to drugačije zove?) imam višanja i u odnosu na to podelim kore. Recimo da ima 15 listova kora, a da hoću tri "štrudlice". Uzmem 5 kora svaku malo poprskam vodom (vrlo malo - ako preteraš, raspadaće se) i uljem i složim jednu na drugu. Blizu ivice čitavom dužinom rasporedim 1/3 višanja, sipam šećer (to je već stvar ukusa, ali recimo 4 kašike ako višnje prethodno nisu slađene) i pospem kašikom griza ili brašna pa sve lepo uvijem u rolnicu. Gore je opet poprskam vodom i uljem i to je to. Postupak ponoviš i sa ostatkom kora i višanja.
Višnje su dovoljno aromatične tako da nikakav začin nije potreban (čula sam da lepo ide vanila, ali nikad nisam probala).
Pečeš na umerenoj temperaturi jer se kore relativno brzo ispeku pa da i višnje malo omekšaju.
Mislim da je to sve, ako sam nešto zaboravila, pitaj ;)
Prijatno!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top