Томас Гамбил: "Ал-Каида регрутује 750,000 Албанаца"

I like this:

The Kosovo "freedom fighters" (as Sen. Joe Lieberman once called them) are equally grateful for Western support. In one of the Al Qaeda camps overrun in Afghanistan, Americans found an entry application from a Kosovo Albanian that read: "I have Kosovo Liberation Army combat experience against Serb forces. ... I recommend suicide operations against parks like Disney."


West haunted by Balkans blunder
 
inagadadavida:
Eto, drago mi je sto se slazes sa onim sto sam napisao, sem , kako kazes, potrebe amputacije Kosova, koje ja smatram za jedini realan nacin, da se Srbija kurtalise buduce dzihad baze......i najcrnje rupe na svetu........Kosova.

Posto se tu u misljenju mimoilazimo, molim te, da mi napises, kako mislis da bi jedna ovakva Sribija, ekonomski razorena, politicki prokazena, vojno nikakva, sa ugledom u svetu i uticajem u istom koji se meri milipromilima.......mogla da se izbori sa problemom siptara, koji zele samo jedno.....samostalnost..?????

Pri tom bi bilo pozeljno, da uporedo sa borbom za Kosovo, Srbija ipak od necega i zivi, a ako nije neskromno i da se malo razvija, da malo ljudi bolje zive nego danas.???

E, sad........ako je koncenzus u Srbiji , da zivot, buducnost dece, i sve ostalo nije za nas vazno , nego da cemo kao neki monasi - shaolin - ratnici, da posvetimo zivote samo i iskljucivo oruzanoj borbi za Kosovo.......onda ajde......pa sta bude....... :roll:


Пази, мотиви око КиМ могу да нам буду различити, али тај проблем, де факто, постоји. Истина је, и кад би нам "неко из света" сутра рекао "ево вам, браћо Срби, Косово на управу, са све милион и кусур Шиптара, заборавите аутономије и специјалне статусе, Дреница је у Србији колико и Јагодина или Сомбор", исход би био девастирајући, колико и независност. Јер факат је, тиме би се само отворио нови круг шиптарског терора, притом са политичким легитимитетом, јер бисмо наредних неколико деценија имали пола владе директно из УЧК (додуше, ни неки из БГ нису битно различити :wink:), а у новом кругу тражења "репубљик", вероватно би и Краљево, Ниш и долина Мораве били део "старих албанских земаља које су окупирали Срби".

Него, да пробам да ти одговорим (са мојим лимитом, наравно, јер да имам решење за Косово, ваљда бих био у прилици да га изнесем негде другде, а не на "Политици", ма колико респектабилан тинк-тенк овај подфорум био :D ). Дакле, ти кажеш "искључиво оружаном решењу", а нико у Србији о њему не говори. Косово је велики проблем, сад су ту умешани и разни међународни фактори, и ту ће исход имати пре свега политички карактер. Са друге стране - и кад би било могуће занемарити духовну тежину Косова - "ампутација" проблематичних делова територије није никакво решење. Да јесте, на територији Европе би данас имао макар десет нових држава, од средњоевропских ораница, преко медитеранских острва, француско-шпанских вукојебина, шкотских камењара, до скандинавских недођија. На територији данашњих САД макар пет нових држава. Откуд знаш да би и исти тај страни фактор благонаклоно гледао на то што у Србији неки предлажу као "решење"? Да је Косово било тако лако узети, и да нема импликација на ширем плану, ови би то одрадили већ након "ослобођења" 1999, јер је тада позиција омиљености косовских Шиптара у светској јавности била негде између новорођенчета Џоли-Пит, и Џона Ф. Кенедија по избору за председника САД. И сам кажеш да се утицај и углед Србије у свету мери микропромилима, па не мислиш онда ваљда да је неком баш много стало до наше неповредивости интегритета (пошто нам је претходно већ урађено оно што се мало коме ради, ако желиш да тај преживи). Али времена се мењају, што рече Зими. И ништа у међународним односима није заувек зацртано: ако нас је историја ичему научила (мада нас Србе баш није,нажалост), онда је то чињеница да се распоред снага и приоритета увек мења, посебно у свету какав је данас, где се за само пет-шест година издешава оно за шта су у осамнаестом веку требале две-три генерације. Глобализација је штап са два краја, па не треба ни ми Срби да се везујемо само за један.

Твојом логиком ("Косово је црна рупа, па 'ајде да га се решимо"), не добија се ништа. Зашто се онда Французи не "реше", париских и марсељских квартова у којима већ годинама влада шеријат, и не може да се купи вино нити погледа филм у којем нека перспективна француска глумица уметнички показује сисе :) ? Видео си немире прошле године, јасно ти је да је то била француска 1981 (мислим на косовску паралелу). Зашто се САД не "реше" неких крајева Неваде и Тексаса, у којима ће за 10-15 година само по која англосаксонска баба говорити енглески, кад носталгично слуша Преслија? Није параноја, него статистика, можеш те демографске трендове да пронађеш јако лако на Интернету. И не говорим ја да треба да прижељкујемо неки глобални нуклеарни холокауст који ће решити све наше проблеме, него да своју позицију треба усаглашавати са реалношћу на глобалном плану, а у сопственом интересу, наравно, па колико се добије. Америка већ годинама на Балкану није силеџија који около ломи кости Србима, кад год неко од околних наци-племена почне да вришти како је "угрожено". Нити је (Америка) више онај неприкосновени полицајац као деведесетих. А имамо око Косова и наклоњеност две (од три) највеће глобалне силе, Русије и Кине (иначе страшно озбиљни фактори, свуда осим на на овом подфоруму), као и видљиву нелагодност већине земаља које нешто значе у Европи, на и сам помен идеје о новој шиптарској држави.

Иначе, логиком да треба "ампутирати" где год шкрипи, за мање од две генерације ће "Србија" :roll: постати две-три месне заједнице у БГ. А то ваљда није идеја "напретка" Србије о којој причамо. Ето, толико од мене.
 
Jelena-bimba:p:
A evo kako je sam Tom reagovao kada je, koliko-toliko, procitao ovaj tekst: "Damn!!! I had no idea." Izgleda da je novinar zabiberio celu pricu i dao sebi malo vise slobode. Ali, Mr. Gambill je neumoran i isterace istinu na videlo.
Pa... nastavak sledi ; )


Stvarno?
Pa, ovo nije njegov prvi intervju na temu terorizma na KiM.
Sigurno si razgovarala i sa Gregori Koplijem, Jozefom Bodanskim i ostalima, pa su ti i oni potvrdili da sva njihova istraživanja i izjave, u vezi islamskih terorista u BiH i Kosmetu, ustvari nisu tačna već su novinari malo zabiberili priču.
Krajnje neozbiljno.
 
Oni su ti vrhunski analitičari iz oblasti terorizma.
Jozef Bodanski je direktor Komisije američkog Kongresa za borbu protiv terorizma, republikanac........
Gregori Kopli je vojni analitičar, urednik časopisa "Defense and Foreign Affairs",
takođe one je i direktor američkog Instituta za strateške studije u Vašingtonu.....

U proteklih desetak godina, bili su česti gosti u Srbiji i RS.
 

Back
Top