Tenk M84

Na luku vozača ima jedan mikro prekidač koji ako je luk vozača otvoren mikro prekidač se isuključuje i nema strujnog kruga za SUV.Postoji način za varanje,ali se rijetko upotrebljava zbog sigurnosti vozača.Trebao si svaki put kad vidiš da mu je luk otvoren razvaliti ga nogom u glavu i riješio bi većinu svojih problema.:)

Prijatelju i sam sam razmisljao o tome na taj nacin i dolazio u iskusenje da tako "resim probleme", ali ne bi nista postigao osim sto bi zavrsio u zatvoru, kako stoki oficirskoj da dokazem da sam u pravu. Osim toga uvek bi kasno video sta vozac radi, tek kad bi ja ispao budala. A kakvih je sve seljacina bilo medju vozacima sta da kazem, jednom smo krenuli na gadjanje, a vozac uopste nije primetio da mu nije ukljucen slemafon (iskopcao je kabal kad je nekad izlazio iz tenka, a kad je ponovo usao nije ga ukopcao u uticnicu). Nisandzija ga je pola puta odozgo mlatio antenom, a govedo ni da se osvrne da pogleda sta ovaj hoce i uopste mu nije bilo cudno da ga niko od nas ne kontaktira u toku voznje, ko' da je sam u tenku.
 
vise nego konkurentan , u nekim stvarima je u prednosti, a u nekim je losiji od leoparda , abramsa itd!
ta modernizacija daje puno tenku m84, i posle te modernizacije ta dva tenka se bukvalno ne mogu ni porediti! zamenjena je cev, zamenjena je municija, (nove kumulativen, potkalibarne, i fugusane granate) ima novu termalnu spravu , top mu je daleko laksi , i ima manji trzaj, i lakse se skida i menja, dobio je regulator paljbe, modigikovana je kupola, modifikovan i poboljsan je punjac, dobio je i aktivno reaktivni oplok, koji je sada standardan, i koji mu je podigao gotovo za duplo zastitu od proboja potkalibarnih i kumulativnih projektila , dobio je sistem STORA koji je automatski aktivan sistem zastite od dolazecih lasersko navodjenih projektila , sistem stora uz naj noviji sistem protiv magnetnih bez kontqaktnih mina (pomera magnetnu siluetu tenka u napred, i time vara minu, i prevremeno je aktivira ) uz dodatu laserski navodjenu raketu REFLEKS dometa neverovatnih 5000m, i koja se lansira iz cevi tenka , sto je takodje jedinstveno, motor mu sada ima 1200ks , ima nove gusenice ... itd, nisam sve nabrojao!

treba reci , da kompletnu ugradjnu, rade ruski strucnjaci, pri nasem opitnom centru, i nasoj namenskoj! tako modifikovan je slican t90s, ali nije isti, i ispod njega je, ima losiji osnovni oklop, i smestaj municije!

osnovne prednosti modifikovanog m84 na spram ostalih zapadnih tenkova su mu , Bolji aktivno reaktivni oklop (kontakt 5, nema modernijeg i nema efikasnijeg na svetu) stora (jedinstven elektroopticki sistem za zastitu od ic i laserski vodjenih raketa, jedinstven je jer ometa od zicano vodjenih raketa, do laserski navodjenih, da nepisem o njemu jer bi bilo preduko, izuzetno je komplikovan sistem, koristi aerosolna punjenja kojima gadja dolazece rakete i pravi zavesu, daje lazni signal, ometa frekvenciju, itd ) prednost mu je manja silueta, manja tezina, manja potrosnja, veca pokretljivost (kad se kaze manja potrosnja, nije stvar u gorivu, vec treba to gorivo cisterna da donese na sred bojista, a abrams mora da opsluzuje cela kolona dostavnih vozila ) refleks raketa, je jedina pt raketa koja ima domet od 5000m (americka ima 3000m) i jedina koja se ispaljuje iz cevi, i jedina koja ne mora tokom celog puta da bude laserski vojdena, dakle ispalis prema cilju, i tek kada raketa stigne u tzv manevarski prostor onda se pali i laserski oznacivac, i onda protivnicki tenk ne uspe da deluje, jer ima svega 2,3 sekunde , raketom se mogu gadjati i ciljevi u vazduhu, helikopteri , zatim prednost mu je i sto se iz teskog mitraljeza moze dejstvovati iznutra, bez izlaska iz kupole i izlaganju.

mane su mu, slabiji osnovni oklop(ali ima bolji reaktivni ) granate su mu nize generacije , i losije, i od t90s i od ostalih zapadnih tenkova, losiji su mu termalne i izvidjacke sprave u odnosu na sapadne tenkove, motor mu se teze izvadi i remontuje, i losiji su mu komunikacioni uredjaji,
naravno i gore opisana modernizacija ima svoju cenu, a ona je 1 milion evra po tenku, za nasu vojksu bi naravno bila manja!
 
Danas 25.03.2008 stagao mi je poziv za ulazak u vojnu evidenciju (to se dobija sa 17 godina).Tako da je ovo prvi korak u moj vojni zivot,iako znam da necu sluziti vojni rok,jer ce do tada to biti ukinuto.Ali ako ne znate,ja Danilo Bakic planiram dalje skolovanje na Vojnoj Akedemiji!!
I zato mi cestitajte(po mogucstvu privatnom porukom),jer ako to ne uradite nista vam ne garantujem!!!!! Shalim se!! LOL
 
a transport kolko bi kostao heheh.
cestitam.
nego,
ja sam 5.1.2005. oso da se prijavim u vojnu evidemciju. i jos nisam dobio poziv na onaj lekarski pregled i to, da kazem di cu da sluzim i to. moji drugovi su jos jesenas to dobili, moj brat je dobio pre dve godine u januaru (2god je stariji od mene) a ja evo jos nisam.
najbolje za kraj ili sta?
 
Imenjace cestitam ti, ali s izvesnom sumnjom, porazmisli ti dobro o toj svojoj buducnosti. Mozda bi bilo pametnije da se umesto vojne bavis npr. modnom sferom, tu su ribe, lova, putovanja, provod...nekako mi to deluje zdravije.
 
Hvala na lepim zeljama i na ovoj T-55ici.
Mislim da bi dobro stajao u mom dvoristu.
Mada ..........verujte mi skroman sam ali..........znate kako...........voleo bih ipak PZH 2000 da mi stoji u dvoristu,mnogo mocno izgleda!!
 
Pri upisu na VA svakako postoje i testovi fizicke sposobnosti, mlad i zdrav covek to s lakocom izgura, ali prave "provere sposobnosti" dolaze kasnije, u toku vojne sluzbe (vojne karijere ili obicnog sluzenja vojnog roka). Evo ti Dachopbg primer za razmisljanje, koliko dugo mozes da izdrzis u planini, na "debelom minusu", u snegu do "minica", na vetrini kakva u Beogradu ni ne postoji, u tim jadnim cizmama koje ima nasa vojska (dozvoljeno je da noge umotas u plasticne kese i da obujes seljacke vunene carape)? U ovoj "simulaciji" terenskih uslova nema ni neprijatelja, ni divljih zivotinja iz okolnih suma (tu si u plusu jer si nenaoruzan), na raspolaganju ti je zimski radni kombinezon koji duze pripadnici oklopnih jedinica, mozes ruke da zastitis masinskim uljem, a od klope imas samo keks, smrznuti dvopek i kutije sardina. Mogu ti pomagati drugari iz tvog voda, koji su u istoj poziciji kao i ti. Koliko dana bi izdrzao?
 
Ne znam kako izgledaju topovi kod "zapadnjackih" tenkova, iskreno i ono malo sto sam znao o tome sam vec zaboravio (nisu me ni zanimali preterano ti njihovi tenkovi, osim sa stanovista mogucnosti njihovog unistavanja, a isto tako mislim da Englezi nece za sledecih par hiljada godina napraviti dobar tenk, mada su oni "izmislili" tenkove), pa bi zamolio nekog da nas ovde upozna sa karakteristikama (narocito konstrukcijom) tih topova. Interesuje me da li je konstrukcija topovskog zatvaraca isto toliko komplikovana kao i kod M84 i kako se zatvarac vadi (da li treba da ga izvlaci citava posada kao kod M84). Pitomci VA su molili boga da na ispitu iz Vatrene obuke ne izvuku pitanje "Zatvarac topa", a ubedjen sam da i u jedinicama samo "sacica" ljudi zna da rasklopi i sklopi taj zatvarac. Zanimljivo bi bilo i da nam neko ko ima "borbenog iskustva" opise kako je ciscen top u ratnim uslovima (verovatno se samo otvarao zatvarac i u top se odnazad krkalo ulje).
 
Pri upisu na VA svakako postoje i testovi fizicke sposobnosti, mlad i zdrav covek to s lakocom izgura, ali prave "provere sposobnosti" dolaze kasnije, u toku vojne sluzbe (vojne karijere ili obicnog sluzenja vojnog roka). Evo ti Dachopbg primer za razmisljanje, koliko dugo mozes da izdrzis u planini, na "debelom minusu", u snegu do "minica", na vetrini kakva u Beogradu ni ne postoji, u tim jadnim cizmama koje ima nasa vojska (dozvoljeno je da noge umotas u plasticne kese i da obujes seljacke vunene carape)? U ovoj "simulaciji" terenskih uslova nema ni neprijatelja, ni divljih zivotinja iz okolnih suma (tu si u plusu jer si nenaoruzan), na raspolaganju ti je zimski radni kombinezon koji duze pripadnici oklopnih jedinica, mozes ruke da zastitis masinskim uljem, a od klope imas samo keks, smrznuti dvopek i kutije sardina. Mogu ti pomagati drugari iz tvog voda, koji su u istoj poziciji kao i ti. Koliko dana bi izdrzao?

We will see..................!!!!!!!!:D
 
Hvala na lepim zeljama i na ovoj T-55ici.
Mislim da bi dobro stajao u mom dvoristu.
Mada ..........verujte mi skroman sam ali..........znate kako...........voleo bih ipak PZH 2000 da mi stoji u dvoristu,mnogo mocno izgleda!!

ja sam samo hteo da kazem, koliko je to ocekivanje da ce vojska u tom roku postati profesionalna nerealno! ako bude, dobijas tenk, jedno je sigurno , nece ti ga odneti pauk ako se pogresno parkiras!
 
E pa nas Dachapbg je hrabar i verujem da ce postati pravi vojnik, a sto se tice T55, moram da primetim da tu svakako nije problem u "pauku" i pogresnom parkiranju, mene vise plasi paljenje na niskim temperaturama, onaj deo kad tamo dole u onom "kazancetu" suklja "vatra ziva", a ti moras na njega golim rukama da postavis poklopac i da se cuvas tog "otvorenog plamena". Mislim, moj imenjak je decko koji jos uvek idealizuje sve to u vezi s tenkicima, pa samo malo da ga upozorim na neke "gadnije" sitnice. Zao mi je sto decko hoce da straci godine na nesto sto kod nas nema perspektivu, ali mi je istovremeno i veoma drago sto je tako uporan i sto voli tu petljanciju oko tenkova i vojske (i sam sam bio takav u njegovim godinama).
 
E pa nas Dachapbg je hrabar i verujem da ce postati pravi vojnik, a sto se tice T55, moram da primetim da tu svakako nije problem u "pauku" i pogresnom parkiranju, mene vise plasi paljenje na niskim temperaturama, onaj deo kad tamo dole u onom "kazancetu" suklja "vatra ziva", a ti moras na njega golim rukama da postavis poklopac i da se cuvas tog "otvorenog plamena". Mislim, moj imenjak je decko koji jos uvek idealizuje sve to u vezi s tenkicima, pa samo malo da ga upozorim na neke "gadnije" sitnice. Zao mi je sto decko hoce da straci godine na nesto sto kod nas nema perspektivu, ali mi je istovremeno i veoma drago sto je tako uporan i sto voli tu petljanciju oko tenkova i vojske (i sam sam bio takav u njegovim godinama).

Hvala ti sto me hrabris ! ! !
Da li si ti vojno lice?:)
 
Ne, ne, to su samo neke od mojih uspomena sa odsluzenja vojnog roka, sve realne situacije, licna iskustva. Glavno sto moras da znas o nasoj vojsci je da je to jedna gomila improvizacija (snalazenja na svoju ruku), prava ludnica, nikako sredjen sistem, i u svoj toj ludnici moras dobro voditi racuna prvenstveno o svom zdravlju. Znas i onu pesmu "sve je lako kad si mlad", ali kad stignu godinice setis se dobro kada si i gde si izgubio zdravlje, a vojna lica cesto oboljevaju, zato imaju i beneficirani radni staz. Ovo se odnosi pre svega na "fizicko" zdravlje, a ostati "psihicki" zdrav u vojnoj sluzbi, e to ti je poseban problem, mnogi ljudi ne mogu da podnesu takav zivot ni "na kratko". Znaci ako se odlucis da postanes vojnik cuvaj zdravlje, ako budes kasnije morao da menjas "zanat" to ce ti biti najvazniji "kapital".
A opet, voziti se u M84 dok te "prasinari" zavidljivo gledaju...uzivancija.
 
Dodacu i ovo, mozda ce ti imenjace biti korisno, stekao sam utisak da medju nasim oficirima u sluzbi brzo napreduju samo oni koji ne razmisljaju previse, oni koji se "ne mesaju u svoj posao" (kao sto su govorili za onog naseg bivseg politicara), tj.oni koji se snalaze zahvaljujuci vezama i poltronstvu. Isto tako sam primetio da su sporije napredovali oni koji su bili "bolji" i "posteniji" prema svojim vojnicima, valjda ti oficiri i nisu imali s kim da se sazive, nego sa vojnicima (posto su im ostale kolege bile dupeuvlakacki sljam). Prema tome, kao i u drugim firmama i u vojsci ne "pobedjuju" uvek najbolji, moras biti spreman i na konkurenciju koja radi "na kvarno", iza ledja.
 
al bi ja hteo da provozam tenk. uuuuuuuu
ja kad me budu pozvali trazicu da budem snajperista.
a kad bi me poznavali, nebi me ni pitali oma bi me za to pisali.
posto nisam normalan.
8)
 
Da bio sam tenkista, zavrsio sam SRO oklopno-mehanizovanih jedinica, sluzio sam vojni rok u jedinici opremljenoj tenkovima M84. I stvarno bi zeleo da se bavis onim sto volis, ali ni svom rodjenom bratu ne bi preporucio da postane vojno lice, pogotovo ne u danasnje vreme, ovde kod nas. Niko ti ovde nece reci hvala, bez obzira koliko se zrtvujes za svoju zemlju.
 
al bi ja hteo da provozam tenk. uuuuuuuu
ja kad me budu pozvali trazicu da budem snajperista.
a kad bi me poznavali, nebi me ni pitali oma bi me za to pisali.
posto nisam normalan.
8)

To sto, kako ti kazes, nisi normalan, nista ne smeta. Iz vojnickih dana se pamte upravo cudni, otkaceni likovi. U mojoj ceti bio je neki tip, vozac tenka M84, koji je verovatno bio jedini vojnik od kako postoje armije koji je dobio zatvorsku kaznu od uprave vojne bolnice. Dok je boravio u bolnici zabavljao se tako sto je sa sprata bacao dole na ulicu, medju prolaznike, kese napunjene vodom, a zatvor je zaradio zato sto je bacio nesto kabasto na automobil nekog lekara i slupao mu sofersajbnu. Stalno je visio u zatvoru, oficirima je bilo najlepse kad je tip u "buvari", pa su ponekad namerno "zaboravljali" da ga iz nje izvade na vreme, ali i on se izvestio i nasao prave metode da ubrza svoje "oslobadjanje". Zatvorenike je straza preko dana izvodila na rad u krugu kasarne, a tip bi to iskoristio da im nekako napakosti. Onda bi dosao dezurni oficir i molio naseg kapetana, komandira cete, da ga sto pre vrati nazad u jedinicu, da mu tip ne pravi smicalice (jednom je ukrao strazi kljuceve od zatvorskih prostorija i kad su ga izveli na rad bacio ih je u neki saht, nisu ih ni nasli). Inace da bi se zastitio od hladnoce tokom zime nijednom nije oprao ruke, a kamoli se okupao, ruke su mu bile prekrivene naslagama prljavstine i masnoce, prave "crnacke".
 

Back
Top