Tenk M84

Pogonska grupa tenka VIHOR

Motor V46-TK1 je višegorivi, četvorotaktni, dizel sa direktnim ubrizgavanjem, turboprehranjivanjem i međuhlađenjem vazduha.
Prečistač se sastoji od grubog i finog prečistača koji su razdvojeni. Grubi prečistač je ciklonski a fini sa žičanim kasetama koje se mogu regenerisati.
Turbokompresori su sa slobodnom neregulisanom radijalnom impulsnom turbinom. Primenjena su dva turbokompresora, za svaki cilindarski blok po je¬dan.
Spi¬rala tu¬rbine je dvokanalna i svaki kanal pokriva tri cili¬ndra sa fazno pomerenim redosledom izduvava¬nja čime se ostvaruje impulsni efekat.
Međuhladnjak vazduha je integralni deo motora. Vrlo je kompaktne gradnje i zahvalju¬ju¬ći najsavremenijoj tehnologiji izrade obezbeđuje veliku efikasnost uz male otpore. Vazduh se hladi vodom iz nezavisnog sistema odvo¬je¬nog od sistema za hlađenje motora. U ovaj sistem je uključena pumpa za prinudnu cirkulaciju vode i hladnjaci smešteni u paketu sa ostalim hladnjacima u poklopcu transmisionog prostora.
Pumpa visokog pritiska je kompakta i obezbeđuje visoke pritiske ubrizgava¬nja, što je jedan od uslova za postizanje visoke ekonomi¬čnosti ovog motora.
Brizgaljke stvaraju veći broj mlazeva u komori za sagorevanje, a razvijene su specijalno za ovaj motor. Nizom konstrukcijskih zahvata obezbeđena je veća pouzdanost u odnosu na brizgaljke kod ranijih verzi¬ja ovog motora.

Komora za sagorevanje je modifikovana Hessel¬mann-ova komora sa optimiziranom geometrijom, čime je ostvarena visoka ekonomičnost.
Uređaj za hlađenje je minima¬lnih gabarita i mase i obezbeđuje pouzdan rad pogo¬nske grupe pri svim režimima eksploatacije i pri te¬mpe¬ra¬turi okoline od - 30 do +53 0C. Ostva¬ren visok nivo pojedinačnih performansi ugrađenih ko¬mpo¬nenti uređaja, obezbeđuje maksimalnu po¬uzda¬nost i efika¬san rad i pri najtežim uslovi¬ma, uz minima¬lnu potrošnju snage (oko 10 %) anga¬žovane za pogon dva ventilatora.
Transmisija za tenk VIHOR je mehanička sastavljena od multiplikatora i dva planetarna menjača sa bočnim prenosnicima i ima hidrauličko upravljanje.
Multiplikator je zupčasti sa izvodom za pogon kompresora, starter generatora i prenosnika za pogon ventilatora.
Menjači su planetarni sa 5+1 stepeni prenosa i višelamelastim spojnicama koje se aktiviraju hidraulički. Promena stepena prenosa i zaokret ostvaruju se preko mehaničkih komandi i hidrauličkih aktuatora. U svakom stepenu prenosa ostvaruje se po jedan proračunski poluprečnik zaokreta, čiji je raspored znatno povoljniji u odnosu na tenk T-72 zahvaljujući značajnim izmenama u konstrukciji menjača i sistema za upravljanje. Sve izmene u konstrukciji menjača realizovane su u postojećim gabaritima.
Za pogon dva ventilatora sistema za hlađenje motora i transmisije razvijen je potpuno novi prenosnik sa sigurnosnom frikcionom spojnicom sa mokrim trenjem.
Novi menjači su originalnog kinematskog rešenja i obezbeđuju ostvarenje pravolini¬jskog kretanja i zaokreta sa ravnomerno raspoređenim proračunskim pluprečnicima, u svakom stepenu prenosa, što obezbeđuje veoma veliku manevarsku sposobnost tenka.



Stepen prenosa I II III IV V R
Ukupni prenosni odnos 22,488 14,416 8,649 5,354 3,529 33,126
Brzina tenka (km/h) 11,2 17,4 29,0 46,8 71,0 7,6
Radius zaokreta (m) 1,395 6,376 9,597 21,466 6,788 1,395
 
Hodni sistem realizovan je u skladu sa zahtevima za povećanjem pokretljivosti novog tenka. Sveobuhvatnom analizom karakteristika hodnih sistema savremenih tenkova kao i trendova u njihovom razvoju došlo se do zaključka da hodni sistem treba da bude potpuno nov sa torzionim sistemom oslanjanja.
Vrlo povoljan oblik karakteristike oslanjanja, odnos maksimalne i statičke sile na oslonim točkovima, visoka vrednost specifične potencijalne energije i veliki dinamički hod, ukazuju na značajne njegove mogućnosti.
Osloni točkovi su aluminijumski, lako zamenljivi, gusenica sa jednoosoviničnim gumeno-metalnim zglobom kutijastog preseka veće čvrstoće, a poboljšani štapovi poboljšanih karakteristika.

Razvoj ostalih podsistema za potrebe tenkovskog programa

Pored aktivnosti na razvoju pogonske grupe i hodnog sistema, u proteklom periodu, radilo se na istraživanju i razvoju drugih podsistema tenka koji su našli primenu u modernizovanim tenkovima T-55, T-72, M-84 i M-84AB1 ili će biti primenjeni u modernizaciji naših tenkova.

Eksplozivni reaktivni oklop (ERA)

U cilju značajnog povećanja balističke zaštite postojećih tenkova, još početkom 90-tih godina započet je samostalni razvoj jedne specifične vrste dodatnog sendvič oklopa poznatog pod nazivom eksplozivni reaktivni oklop. Ideja je konačno realizovana sredinom avgusta 1998. godine, u okviru usavršavanja tenkova M-84, T-72 i T-55, kada je završen razvoj i usvojena u naoružanje i opremu VJ prototipska partija kutija eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99.
Domaće rešenje eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99 je vrlo slično koncepcijski i po zaštitnim i konstrukcijskim karakteristikama ruskom i ukrajinskom rešenju sistema dodatne zaštite tipa KONTAKT prve generacije. Potpuni razvoj ERA (pre svega sa stanovišta funkcionalne izdržljivosti i zaštite od kumulativnih projektila sa dvostrukim punjenjem, odnosno sa tandem bojevom glavom nije završen, jer su bila potrebna značajna finansijska sredstva.

Osnovne karakteristike eksplozivnog reaktivnog oklopa KAO M99:
1. Modularne je gradnje pa se može ugraditi na sve tipove tenkova, a nešto modifikovan se ugrađuje na bočne protiv-kumulativne ekrane, dimenzija 15230565 mm, mase 6 kg sa 350 gr eksploziva.
2. Redukuje probojnost kumulativnih projektila do 80% u zavisnosti od kalibra projektila, napadnog ugla (zaštitne karakteristike ERA se smanjuju sa povećanjem napadnog ugla kumulativnog projektila) i rastojanja ERA od osnovnog oklopa tenka. Povećava zaštitu od artiljerijskih kumulativnih projektila (HEAT) redukujući im probojnost za oko 30 - 50% u zavisnosti od kalibra projektila, napadnog ugla i rastojanja ERA od osnovnog oklopa tenka.
3. Redukuje probojnost projektila na bazi kinetičke energije KE do 25%. Povećava zaštitu od potkalibarnih projektila (APDS i APSFDS), što ga po zaštitnim karakteristikama svrstava iznad ERA I generacije, kao što su izraelski BLAZER i ruski KONTAKT.
4. Otporan je na dejstvo municije kalibra do 23 mm i artiljerijskih parčadi, zatim na detonaciju susednih modula (kutija) i dejstvo visokih temperatura, elektrolučnog zavarivanja, vibracija i mehaničkog udara.
5. Ukupna masa dodatne zaštite je oko 750 kg, odnosno 1.000 kg ako se ugrađuje na bočne strane tenka.
6. Štiti do 80% čeonog dela tenka za kursne uglove od ± 30°,
7. Lako se montira na sredstvo od strane posade i potpuno je kompatibilan sa postojećim podsistemima na tenku.
 
Uređaj za zaštitu od eksplozije goriva i požara

Za potrebe modernizacije tenkova razvijen je uređaj za zaštitu od eksplozije goriva i požara koji, u slučaju prodora kumulativne mine kroz oklop tenka, automatski aktivira boce za neutralisanje kumulativnog mlaza, sprečavajući eksploziju goriva.

Familija pumpi visokog pritiska

Jedan od vitalnih podsistema motora je sistem za ubrizgavanje goriva. Razvoj motora od 1000 KS realizovan je kupovinom uvozne pumpe visokog pritiska. Problemi obezbeđenja ovog sklopa u vreme sankcija, nametnuli su potrebu za domaćim razvojem čiji je nosilac bio VTI, a proizvođač Industrija precizne mehanike Beograd. Zahtevi za različitim nivoima snage tenkovskih motora usmerili su aktivnosti u ovoj oblasti na razvoj familije pumpi za ubrizgavanje goriva. Tako su realizovana rešenja pumpi za prototipove motora od 850, 1000 i 1200 KS.
Opšta karakteristika ovih pumpi je: kompaktna gradnja koja zadovoljava zahteve savremenih motora, velika brzina potiskivanja koja obezbeđuje visoke pritiske ubrizgavanja, sverežimski regulator sa korekcijom u funkciji od pritiska prehranjivanja, mogućnost adaptacije za različite motore i visoka pouzdanost u radu.

Istraživački projekti

"Pored značajnih razvojnih aktivnosti u oblasti tenkovske problematike poslednjih 15 godina, sprovedena su i veoma kompleksna istraživanja u oblasti automatizacije tenkovskih transmisija u okviru kojih je projektovan, izrađen i ispitan funkcionalni model novog sistema upravljanja", kaže Živanović i posebno ukazuje na novi koncept sistema upravljanja transmisijom sa dva planetarna menjača, nazvan GC TRONIC, baziran je na primeni savremenih elektrohidrauličkih komponenata i elektronskom upravljanju pomoću mikrokontrolera.
"Sistem omogućava visok stepen automatizacije procesa promene stepena prenosa radi lakšeg upravljanja transmisijom, poboljšanja performansi vozila na račun promene stepena prenosa pod opterećenjem, smanjenja dinamičkih i toplotnih opterećenja u sistemu za prenos snage i poboljšanja gorive ekonomičnosti motora. Realizovani sistem upravljanja predstavlja jedinstveno i originalno rešenje sistema koje je prvi put primenjeno i testirano na konceptu transmisije tenka sa dva planetarna menjača (rešenje kakvo je na tenku T-72 i njegovim varijantama) i veoma je aktuelno za modernizciju ovih tenkova".
Pored navedenih istraživanja sprovedena su i obimna istraživanja u oblasti hidromehaničkih transmisija za gusenična vozila, u okviru kojih je projektovan, izrađen i ispitan funkcionalni model ove transmisije. Rešenje transmisije zasnovano je na novom konceptu integracije mehaničkih i hidrauličkimh prenosnika snage radi ostvarivanja kontinualne promene prenosnog odnosa pri pravolinijskom kretanju i zaokretu vozila. Istraživanja složenih procesa u transmisiji i njenih funkcionalnih karakteristika, simulacijom uslova rada na probnom stolu, doprinela su stvaranju uslova za domaći razvoj savremenih transmisija za potrebe brzohodnih guseničnih vozila.
 
Modernizacija tenkova T-55, T-72 i M-84
Pored rada na završetku razvoja pojedinih podsistema za tenk VIHOR, Vojnotehnički institut je bio i nosilac svih aktivnosti u projektima modernizacije tenkova T-55, T-72 i M-84, gde su primenjena neka od razvijanih rešenja. Mogućnosti finansiranja ovih projekata u prethodnom periodu uslovile su da obim i sadržaj modernizacija navedenih tenkova bude relativno skroman. Pomenute modernizacije tenkova okončane su na nivou prototipova.
Ostvareno je značajno povećanje performansi tenkova u domenu pokretljivosti, vatrene moći i zaštite, realizacijom sledećih poboljšanja: ugradnja kutija eksplozivno reaktivnog oklopa, sistema za zaštitu od eksplozivnog požara, novog potpuno automatizovanog RH podsistema, novih pumpi visokog pritiska radi povećanja snage motora, termozaštitne obloge cevi, efikasnijeg ventilatora za hlađenje pogonske grupe, pouzdanijeg bloka automatike za električno startovanje motora, podsklopova za spregnuti izbor municije, zaštite pasivne DNNS-2, elektronskog regulatora paljbe spregnutog mitraljeza, zaključavanje lasera i td.

Projekat integralnih pogonskih grupa (IPG1000/1200)

"U skladu sa savremenim tendencijama da se za pogon tenkova koriste rešenja modularnog tipa, u kojima su sistem za pogon i sistem za prenos snage integrisani u jedan modul, u proteklom periodu obavljene su i kod nas značajne aktivnosti u tom pravcu", naglašava Živanović i dodaje da je definisan koncept integralnih pogonskih grupa sa motorima od 1000 i 1200 KS namenjenih za modernizaciju tenkova T-72 i započeto njihovo projektovanje i izrada korišćenjem već razvijenih ili modifikovanih rešenja iz postojećeg tenkovskog programa.
"U odnosu na do sada poznata rešenja sistema za pogon i prenos snage ovog tipa, koncept našeg rešenja pruža mnogobrojne prednosti, što ga čini interesantnim za potencijalne kupce. Shodno mnogim zahtevima da se tenkovi T-72 modernizuju na ovaj način, razvoj našeg rešenja može se ubrzati odgovarajućim finansiranjem i, na taj način, postojeća znanja i iskustva u ovoj oblasti usmeriti u komercijalne projekte", napominje Živanović.

Modernizovani tenk M-84AB1

U protekle dve godine zajednički projektni tim Ministarstva odbrane SCG, VTI i JP JUGOIMPORT-SDPR radio je na definisanju programa modernizacije tenka M-84AB koji se nalazi u naoružanju kuvajtske armije. Na osnovu sveobuhvatne analize ponuđenih tehničkih rešenja i načina saradnje, definisan je program modernizacije i izabrani isporučioci podsistema za modernizaciju.
Modernizacioni set obuhvatio je savremene podsisteme koje proizvode renomirani proizvođači iz inostranstva, kao i domaći proizvođači.
Modernizacija tenka sprovedena je uz zajedničko finansiranje VSCG i JUGOIMPORT-SDPR.
Izrada prototipa tenka, uključujući i najveći obim verifikacionih ispitivanja, završeni su krajem juna 2004. godine kada je tenk prvi put prikazan domaćoj i svetskoj javnosti na izložbi u Nikincima. Krajem 2004. godine tenk je uspešno prikazan u zemlji potencijalnog kupca.



TAKTIČKO-TEHNIČKE KARAKTERISTIKE TENKA

OSNOVNE KARAKTERISTIKE:
• broj članova posade: 3
• masa: 44 t
• gabaritne dimenzije: 9.700 mm x 3.560 mm x 2.300 mm
• maksimalna snaga motora: 882 kW (1200 KS)
• maksimalna brzina: 72 km/h

VATRENA MOĆ:
• top sa automatskim punjenjem: 125 mm, glatka cev (tvrdo
hromirana), višesegmentna termozaštitna obloga cevi,
referentni sistem za
registrovanje krivljenja cevi
• mitraljezi: spregnuti 7,62 mm i pa 12,7 mm
(ugrađen u turelu komandira)


SISTEM ZA UPRAVLJANJE VATROM: savremeni, modularni,
stabilizacija u dve ravni,
balistički računar (verovatnoća
pogotka najmanje 50%,),
uključivanje komandira sa
pravom prvenstva u gađanju i
upravljanju
• nišanska sprava: razdvojena dnevna i noćna
nišanska sprava (opciono ugradnja
termovizijske kamere),
laserski merač daljine

• pogon za pokretanje kupole i topa: elektro-motorni

POKRETLJIVOST:
• pogonska grupa sa motorom snage: 882 kW (1.200 KS)
• specifični pritisak na tlo: 0,87 bar
• specifična snaga: 20 kW/t (27,2 KS/t)
• maksimalna brzina: 71 km/h (van puteva do 50 km/h)
• klirens: 450 mm
• savlađivanje terena: uspon do 30°, bočni nagib 25°,
vertikalna prepreka 0,83 m,
rov širine 2,67 m
• savlađivanje vodene prepreke: širine 1000 m, brzinom 1,5 m/s
podvodnim gazom do dubine 5 m
ZAŠTITA:
• balistička: osnovni višeslojni oklop
(zaštita od kinetičkih projektila
probojnosti 500 mm na 2000 m i od
kumulativnih projektila
probojnosti 600 mm),
(opciono ugradnja eksplozivnog
reaktivnog oklopa)
• zaštita od oružja
za masovno uništenje: savremeni NBH uređaj sa
mikroprocesorskim radiološko-
hemijskim detektorom,
poboljšane PNZ obloge i
grupni pribor za dekontaminaciju
• protivpožarni uređaj: pored postojećeg uređaja
uvodi se novi uređaj za zaštitu od
eksplozije goriva i uljnih para
OSTALI PODSISTEMI:
• veza: savremeni, sa radio uređajem
VVF opsega sa frekvencijskim
skakanjem i kriptozaštitom
govora i podataka
 
snowball.gif
 
ja sam bio komandir cete....bio sam u komandnom m84 godinu dana na kosovu....prre toga u hrvatskoj i bosni sam bio u t-55 a potom u t-72 (zapao mi je krs) ......
m84 ima jednu manu,to je sto su granate i municija u nivou kupole,ravni sa kupolom...tako da bilo koji pogodak u kupolu,u onaj pregib,lako moze da obezglavi tenk,tj da kupola odleti sa tenka u exploziji,naravno
 
znam tu sliku, to sam reko figurativno. poenta je da se odvojila i kraj price

Sve te varene ploče i livana kupola, djeluju neuništivo. Što u konačnici i je istina, jer se ta masa ne može uništiti u smislu kako se može uništiti i razvaliti nekakvo vozilo, i gotovo sam siguran da se ta masa jedino može uništiti djelovanjem toplinom. Odnosno paljenjem baruta i granata, te toplinskim popuštanjem te iste mase čime ona gubi svoja mehanička svojstva.
A inače.... neki su tenkovi u ratu bili i po par puta "uništavani"!
 
A sto sam ja imao problema sa osiguracima na tabli desno, kod komandira, pa to je za anegdotu. U sred gadjanja pocnu da "iskacu", otkazuje jedna stvar za drugom, te ne radi PKT, te rikne radio, oficiri mi kresu sve svece redom, ja samo trepcem, niko nema pojma sta se desava. Kad posle vidim, vozac, neka budalina neopevana, otvorio svoj poklopac i ladi se covek dok iznad njega sibaju rafali (rucno sam opaljivao onom drvenom mocugom za ciscenje zatvaraca topa, sta li je vec bila). Virim ja gore kroz periskop, dolazi na streliste sanitetsko vozilo i odvozi vozaca iz tenka na susednoj liniji, onesvestio se covek od vrucine i gasova, a mom prijasinu nista, celo vreme se luftirao, zato smo se i zlopatili sa osiguracima.
 
Nemam pojma stvarno, mozda ima neka zastita dok je ativan sistem za upravljanje vatrom. Bilo bi dobro da to neko provali i objasni mi. Najvise me cudi sto radio nije funkcionisao. Desilo mi se par puta i da top nije funkcionisao, sve lepo radi i onda odjednom se lanac koji donosi granatu zaustavi ispred otvorenog zatvaraca i blokira se punjenje topa. Posle sam opet saznao da je vozac za to vreme imao otvoren poklopac. Zna li neko nesto o ovome?
 
Sigurno još među top 10 tenkova srednje težine u svijetu.Uz određene modifikacije kao što su pojačavanje oklopne zaštite,novijeg motora,ugradnje termoviziskih ciljničkih sprava,novijeg SUV-a i sustava veze opet bi bio među 3 najbolja tenka u svijetu.
 
Nemam pojma stvarno, mozda ima neka zastita dok je ativan sistem za upravljanje vatrom. Bilo bi dobro da to neko provali i objasni mi. Najvise me cudi sto radio nije funkcionisao. Desilo mi se par puta i da top nije funkcionisao, sve lepo radi i onda odjednom se lanac koji donosi granatu zaustavi ispred otvorenog zatvaraca i blokira se punjenje topa. Posle sam opet saznao da je vozac za to vreme imao otvoren poklopac. Zna li neko nesto o ovome?
Na luku vozača ima jedan mikro prekidač koji ako je luk vozača otvoren mikro prekidač se isuključuje i nema strujnog kruga za SUV.Postoji način za varanje,ali se rijetko upotrebljava zbog sigurnosti vozača.Trebao si svaki put kad vidiš da mu je luk otvoren razvaliti ga nogom u glavu i riješio bi većinu svojih problema.:)
 

Back
Top