Telefoni prestigli profi kamere?

Za mene licno fotografija je slika bez ikakve obrade. Cekanje 10h u mestu za pravo osvetljenje I trenutak. Sve ostalo mi je digitalna umetnost.
Niko se ne slaze sa mojim shvatanjem iste tako da bi moj odgovor bio ne moze biti bolja od originala. Bolje po mom poimanju nije savrsenstvo vec uhvacen momenat u vecnosti. Realnost.
ti govoriš.o dokumentarnoj fotografiji, u stilu novinarstva.
Ja mislim da koliko je važno uslikati scenu, toliko važno je i obraditi, na primer imaš i klasične slikare koji do detalja verno mogu nacrtati portret, pejsaž, mrtvu prirodu... ali imaš i dela pikasa, dalija, monea... koji scenu koju su videli, oslikaju na svoj specifičan način dajući mu novu dimenziju i(li) poruku
 
ti govoriš.o dokumentarnoj fotografiji, u stilu novinarstva.
Ja mislim da koliko je važno uslikati scenu, toliko važno je i obraditi, na primer imaš i klasične slikare koji do detalja verno mogu nacrtati portret, pejsaž, mrtvu prirodu... ali imaš i dela pikasa, dalija, monea... koji scenu koju su videli, oslikaju na svoj specifičan način dajući mu novu dimenziju i(li) poruku
Tako je Ali te slike nisu doradjene na kompu. Ideja nema veze sa tehnikom. Nije ti za poredjenje.
 
ali su koristili alatke koje sada imaš na fotošopu, mešali boje, zamazivali površine, koristili razne četke...
Svako ima svoje poimanje sveta.
Za mene je fotografija slika napravljena foto aparatom. Sve ostalo digitalna umetnost.
Slikari slikaju svojim rukama.
A ono skoljcnem pa obradjujem satima na kompu... Necu da komentarisem.
 
Ради се о потпуно различитим стварима и приступу и бесмислено их је поредити.
Ради се о следећем кораку у демократизацији фотографије који је почео са дигитализацијом фото камера.
 
ko god sumnja u prednosti digitalnih kamera prema smartfonovima eve mu link. tu možete odabrati kameru ili telefon i videti kako izgledaju uporedno fotografije. ja imam fuji, nikon i kanon aparate, najnoviji mi je nikon z6ii.
https://www.dpreview.com/reviews/im...8&x=-0.5802134248712978&y=0.24545809223902632
smartfoni mogu da zadovolje svakodnevne potrebe prosečnog čoveka koji fotografije gleda na ekranu telefona, ali za bilo šta ozbiljnije, samo digitalni aparat
 
ko god sumnja u prednosti digitalnih kamera prema smartfonovima eve mu link. tu možete odabrati kameru ili telefon i videti kako izgledaju uporedno fotografije. ja imam fuji, nikon i kanon aparate, najnoviji mi je nikon z6ii.
https://www.dpreview.com/reviews/im...8&x=-0.5802134248712978&y=0.24545809223902632
smartfoni mogu da zadovolje svakodnevne potrebe prosečnog čoveka koji fotografije gleda na ekranu telefona, ali za bilo šta ozbiljnije, samo digitalni aparat
Sta tu ima od telefona -apple x
ako uporedis sa novim telefonom https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=4&idPhone1=8858&idPhone2=12148&idPhone3=12771
Videces da je honor vise bolji od apple x nego nikon
 
Poslednja izmena:
Evo i mene sa primerima.
Amater sam, volim fotografiju. Imam 3 fotoaparata i dva mobilna. Izuzetno retko koristim fotoaparate jer mobilni stane u džep.
Ovaj bumbar je slikan doobrim fotoaparatom, potpuno sirova fotka, samo sam u mobilnom odrezala deo iznad.
IMG_20240317_145435.jpg

Nedavno mobilnim Redmi note 9 ova;
IMG_20240317_145517.jpg

Takođe bez obrade, a ko se iole razume zna da se primenjeni efekti mogu proveriti.

Za moje potrebe i ovaj Forum gde jedino postavljam fotogragije lično ne vidim WOW razliku u kvalitetu.

Podržala bih @Lorelajn u delu da neko provede sate peglajući fotku, poznajem jednog korisnika, veoma malo postavlja, mada ne sporim kako je TO u svetu fotografije normalno, pa i poželjno. Kad vidim ALI dobru sliku nebitno mi je kako je nastala.

:cao:
 
Nikad nisam imao problem sa iphone a koristim ga od kako je izasao.
Ne kazem da Samsung nije dobar ili bolji nekom drugom; cak je prica da ima bolju kameru sto je i tema ovde.
Pogledao sam par video priloga gde porede S24 i iphone max pro i mislim da iphone cam ne zaostaje ni malo za samsungom.
Ma dobar je iphone, ne bi se toliko prodavao da nije, nego ja "mrzim" apple generalno. :)
 
Sin pre neki dan uz'o da uporedi snimke sa Huaewi P40 pro i Nikon D780 sa objektivom Nikon 24-120mm f/4G a onda stavio
Nikon 14-24mm f/2.8G. Samo je izjavio: " J*bo te koja razlika."
Veoma utice velicina senzora. Manji senzor, manji pikseli. Manji senzor, veci sum. Da ne nabrajam, ali telefon sa tom velicinom senzora tesko ce moci da "pobedi" aparat. Bar danas.
Jos drukaju broj piksela. Opet, da dostignu oko, mislim na ljudsko, mozda ce. Oko 500 i nesto Mp. Samo sto se tu ne sagledava samo Zuta mrlja, centar ostrog vida. Onda bi bilo dosta manje. Sokolovo je jos vise ili neke druge zivuljke. Za sokolovo kazi da moze videti zeca na 3,5-4Km. Da je skoro 8 puta ostrije od ljudskog.
Ali digitalno i analogno, zeznuto bas. I u audio tehnici zeznuto. Nije samo u pitanju dubina bita, odnos signal suma, i sta sve ne.
Da li su pravi ili interpolirani pikseli opet sa jedne strane je mana. Softver mora da proracuna vrednosti.
Da ne duzim, Zaista svaka cast kamerama na telefonu. Ali ostaje ali. Bar za sada.
 
Sin pre neki dan uz'o da uporedi snimke sa Huaewi P40 pro i Nikon D780 sa objektivom Nikon 24-120mm f/4G a onda stavio
Nikon 14-24mm f/2.8G. Samo je izjavio: " J*bo te koja razlika."
Veoma utice velicina senzora. Manji senzor, manji pikseli. Manji senzor, veci sum. Da ne nabrajam, ali telefon sa tom velicinom senzora tesko ce moci da "pobedi" aparat. Bar danas.
Jos drukaju broj piksela. Opet, da dostignu oko, mislim na ljudsko, mozda ce. Oko 500 i nesto Mp. Samo sto se tu ne sagledava samo Zuta mrlja, centar ostrog vida. Onda bi bilo dosta manje. Sokolovo je jos vise ili neke druge zivuljke. Za sokolovo kazi da moze videti zeca na 3,5-4Km. Da je skoro 8 puta ostrije od ljudskog.
Ali digitalno i analogno, zeznuto bas. I u audio tehnici zeznuto. Nije samo u pitanju dubina bita, odnos signal suma, i sta sve ne.
Da li su pravi ili interpolirani pikseli opet sa jedne strane je mana. Softver mora da proracuna vrednosti.
Da ne duzim, Zaista svaka cast kamerama na telefonu. Ali ostaje ali. Bar za sada.
P40 je stari telefon, evo nekih dosta boljih, rekao bih 30-ak posto.
https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=4&idPhone1=10152&idPhone2=12148&idPhone3=12557
 
30%? Ne bih rekao da je tolika razlika. Al' ajd', neka bude. I da je tolika, opet nije kao 24Mp na DSLR. Telefon i aparat su iste godine izasli. Isti sennzor telefona, su koristili i na njihov vrhunski, Mate 40 pro. To sto drukaju piksele, da bi zaludjivali ljude, je drugo.
Zasigurno ne prave nove senzore svakih pola godine ili na godinu dana.

Uzmi za primer Nikon D6. Iste godine, 2020 je izasao. Tezak profi aparat. A opet ima 21Mp senzor. Zasto bi to radili ako je losiji? A za cenu ne pitaj. :)
Pa jos Canon, Fuji, Panasonic, Sony, Olimpus, Pentax ...

Pogledaj medijum format. Veci senzor od DSLR-a a opet senzor od 50 ili 100Mp. Zar u Hasselbladu, Fuji, Pentax, i jos druge firme koje ih prave, nisu mogli staviti sa vecom rezolucijom. A po telefonima stavljaju i sa vecim Mp. Nije stvar samo u rezoluciji. Vec dubina bita, HDRI raspon, prenos boja, veci odnos signal suma i td.

Znas da je Soni imao problema sa kamerama. Skoro svima je pravio senzore a opet problemi. Sve do pre neku godinu kada su glavesine naredile da "divizija" koja radi Alpha kamere, pomogne i odradi im kamere za telefon. Pogledaj sada vec nova Expirija nabacila senzor Exmor T. I opet kao prednost navode bolji ucinak pri slabom svetlu i manji sum. Svaka cast, slicke su samo tako. A pre toga su imali senzor od 12MP pa opet se Samsungovci, Iphoneovci, sa svojim 50Mp, 60Mp ili 100Mp, sta znam vise koliko vec, uporedjivali s njima.

Ali opet, niko ne snima filmove, svadbe, dokumentarce telefonima. Iako doduse, zarad reklame, neki su snimali telefonima nesto svoje i firme to koristile za reklamu.

Npr, kako se dovijaju da umanje sum. Slikaju u totalnom mraku. Pa onda taj sum koriste za poredjenje i redukciju. Jer svaki deo elektronike ima svoj sum. Opet to softver odradjuje.

Kazem svaka cast, ali senzori se ne nabacuju ne znam koliko cesto. Cak sta vise, kroz godinu dve, idu u slabije modele. Jer izbace nesto novo. Doci ce mozda vreme da ce toliko napredovati da Miroles aparati budu kao nekada Pocket sa onim malim kaseticama za film. A do tada DSLR i Miroles su DSLR i MIroles.
 
Naravno što brži procesor to više megapixela napravi. Isto to možete i sami da uveličavate u fotošopu. Prave kupce majmunima.
Slikao sam raznim telefonima unuke,da bi uradio neke slike,jednostavno da ih imam,jer sam starog kova i volim slike i albume.Nijedan telefon nije napravio cistu sliku.Na telefonu izgledaju super,a kada se prenesu na papir,nisu bas ocajne,ali mnogo lose.
 
Za mene licno fotografija je slika bez ikakve obrade. Cekanje 10h u mestu za pravo osvetljenje I trenutak. Sve ostalo mi je digitalna umetnost.
Niko se ne slaze sa mojim shvatanjem iste tako da bi moj odgovor bio ne moze biti bolja od originala. Bolje po mom poimanju nije savrsenstvo vec uhvacen momenat u vecnosti. Realnost.
Vidi ovako: kontam ja tu logiku ali je ovako, ustvari, realno: Ti u svakom slucaju SVAKU fotografiju, cime god snimljeno MORAS necim tretirati, bar MINIMALNO obraditi da bi dobio na papiru, na ekranu finalni prozivod-foptografiju koju vidimo. Zasto, kako? Pa vrlo jednostavno-cak i u vreme filma-morao si film da razzvijes u mracnoj komori-to je analogna varijanta Lightrooma. Znaci sam film ispucan bez obrade-neve dati nikakvu fotku bez hemojskog procesa posle. Dalje-u digitalnoj fotografiji ta prica isto :" ja skljocnem i to je to" ne pije vodu, izvini...Zasto? Zato sto ili foptku obradi fot-aparat sam u sebui ioli je obrtadimo mi manuelno na racunaru. Minim,alno korigovanje kontrasta i balanca belog se maltene MORA uraditi sa svvakom fotkom. Pogotovo kad p[ucas u RAWu-dok ne konvertujes u JPEG fotke deluju isprano, bledo....E sad potpuno neka druga prica a sto ustvari, verovatnno ti zelis da kazes je da treba izbegavati PRETERANU obradu...
 
Vidi ovako: kontam ja tu logiku ali je ovako, ustvari, realno: Ti u svakom slucaju SVAKU fotografiju, cime god snimljeno MORAS necim tretirati, bar MINIMALNO obraditi da bi dobio na papiru, na ekranu finalni prozivod-foptografiju koju vidimo. Zasto, kako? Pa vrlo jednostavno-cak i u vreme filma-morao si film da razzvijes u mracnoj komori-to je analogna varijanta Lightrooma. Znaci sam film ispucan bez obrade-neve dati nikakvu fotku bez hemojskog procesa posle. Dalje-u digitalnoj fotografiji ta prica isto :" ja skljocnem i to je to" ne pije vodu, izvini...Zasto? Zato sto ili foptku obradi fot-aparat sam u sebui ioli je obrtadimo mi manuelno na racunaru. Minim,alno korigovanje kontrasta i balanca belog se maltene MORA uraditi sa svvakom fotkom. Pogotovo kad p[ucas u RAWu-dok ne konvertujes u JPEG fotke deluju isprano, bledo....E sad potpuno neka druga prica a sto ustvari, verovatnno ti zelis da kazes je da treba izbegavati PRETERANU obradu...
Svako ima pravo na svoje misljenje I dozivljaj.
Drugo je kada sa aparatom ili telefonom podesis odredjenu postavku a sasvim drugo kada posle drndas u programima za obradu satima. Nemam nista ni protiv toga ako to nazovemo fantasy art ili digitalna umetnost.
 

Back
Top