Telefoni prestigli profi kamere?

Cesto sam cuo tvrdnje * nikad telefoni nece sustici prave foto aparate*
Meni je ovde skoro svuda telefon bolji.
Taj što je radio poređenje je ispod amaterskog nivoa. Poprilično nema pojma šta se dešava, ali bi hteo da napravi kintu.
Već u prvih par minuta je napravio nekoliko kardinalnih grešaka, ili na srpskom - nalupetao se.
 
Tako male kamere i senzori se oslanjaju na softversku obradu a ne na svojstva optik, tako da slike iz telefona mogu da se smatraju AI slikama (veštačka inteligencija).

Recimo, kažeš kameri da hoćeš portret a AI (software) izoluje objekat i zamuti sve oko njega simulirajući plitki fokus (malu dubinu polja) što se normalno postiže izborom objektiva i otvora blende
 
Tako male kamere i senzori se oslanjaju na softversku obradu a ne na svojstva optik, tako da slike iz telefona mogu da se smatraju AI slikama (veštačka inteligencija).

Recimo, kažeš kameri da hoćeš portret a AI (software) izoluje objekat i zamuti sve oko njega simulirajući plitki fokus (malu dubinu polja) što se normalno postiže izborom objektiva i otvora blende
Kao i neki ljudi.
Skljocnes aparatom a onda provedes 3 sata u lightroomu ili u slicnom programu da je obradis. Isti k. Digitalna umetnost.
 
Pusti ti memoriju, IOS je mnogo ispeglaniji od androida i to zna svako ko je koristio iPhone.
Ne razumem na koji softver mislis kad IOS ima sve potrebne aplikacije sto ima i androidi i mnogo bolje funkcionise.
Ja koristim Samsung S10+ a moja žena Iphone 14. Realno težak otpad je taj telefon i ne mogu da se naviknem da ga koristim, ne znam po čemu je ispeglaniji, dosta je nepraktičan, ima kraći vek baterije iako je njen kupljen prošle godine, a moj 2020. godine. Još i loše deli internet drugim telefonima, kad razgovara na messengeru onda ima smetnje u razgovoru i slabo se čuje jer njeni roditelji koriste Android. Služi jedino za slikanje, a za svaku drugu operaciju je beskoristan i tu ti Xiaomi vrši bolji posao.
 
Dal ce i onda, nakon toliko rada, rezultat biti bolji?
I koliko bolji?
Za mene licno fotografija je slika bez ikakve obrade. Cekanje 10h u mestu za pravo osvetljenje I trenutak. Sve ostalo mi je digitalna umetnost.
Niko se ne slaze sa mojim shvatanjem iste tako da bi moj odgovor bio ne moze biti bolja od originala. Bolje po mom poimanju nije savrsenstvo vec uhvacen momenat u vecnosti. Realnost.
 
Za mene licno fotografija je slika bez ikakve obrade. Cekanje 10h u mestu za pravo osvetljenje I trenutak. Sve ostalo mi je digitalna umetnost.
Niko se ne slaze sa mojim shvatanjem iste tako da bi moj odgovor bio ne moze biti bolja od originala. Bolje po mom poimanju nije savrsenstvo vec uhvacen momenat u vecnosti. Realnost.
Evo ja se slazem, vise vredi da uhvatis dobar trenutak makar slika bila losija
nego namesten sa lepsom slikom.
Zato je dobro sto su slike na telefonima dosle do sasvim solidnog nivoa, telefon ti je stalno pri ruci
Dok 5 kila fotoaparata sa objektivima i flesevima nemas u dzepu.
 

Back
Top